Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate imbunatati o poza sa se ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru
 Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata

Manere clasice mobila sau push to...
 Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10
 Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 

Cuibul nostru "bercenar"

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
93 răspunsuri în acest subiect

#1
riokozma

riokozma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 03.07.2006
Buna seara,
dragi forumisti.
Avem teren in comuna Berceni de anul trecut si dupa un an ne-a iesit intravilanul!
Va atasez planul de casa sa va dati cu parerea.  Fiti blanzi ca lucrez la asta de un an de zile (mi-am facut chiar si o varianta din carton si una 3D pe un program prost, asta asa ca sa intelegeti ca visele unei femei pot fi foarte...obsesive)

Fișiere atașate



#2
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.728
  • Înscris: 26.11.2007
Bine ai venit!
M-am uitat si eu pe planuri si pot spune ca ai o casa fff mare. Casa mea are aproape 300 mp si acum dupa ce am construit-o mi se pare enorm de mare pt 4 persoane. Pe hartie nu parea asa mare  :lol: .
Chiar ai niste masini de lux incat sa le cazezi in casa?
Nu-mi place intrarea in baia de la parter unde ajungi doar dc iesi din casa prin garaj si apoi in baie sau dc treci prin bucatarie.
La etaj camerele sunt f mari dar 2 dormitoare au forme "ciudate" si ca atare nu vor fi asa usor de mobilat. Baia comuna de la etaj...eu in loc de chiuveta dubla si cabina de dus as fi pus o cada si o singura chiuveta. dresingul...aproape 16 mp?!? Wow, unii n-au nici dormitoarele in sine asa mari.
La mansarda la fel, aceeasi poveste cu baia. Plus ca peretele comun cu dormitorul l-as fi facut drept.
Ca idee, la cat crezi ca te va duce constructia acestei case?
Din ce va fi casa construita (ce structura)?
Ce suprafata are terenul pe care construiesti?

Editat de roandre, 04 mai 2009 - 23:59.


#3
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 837
  • Înscris: 03.03.2009
@roandre    "masini de lux cazate in casa''

   Sper sa nu te superi ca nu-ti impartasesc remarca,insa ai incercat vreodata sa vezi avantajele unui garaj inclus in casa?ma refer la cei care au auto,desigur.Indiferent ca ai maybach sau logan,confortul este acelasi cand pe timp de ploaie cobori din masina direct ''in casa'',avand automatizate poarta si usa de garaj.Sau cand vrei sa iei ceva din garaj,unde poti depozita destule,sa nu trebuiasca sa iesi din casa,mai ales pe vreme nasoala.Ori cand vrei sa lucrezi la masina....avantajele sunt multe,cel putin asa le vad eu.

    Succes cubului bercenar :)

#4
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.728
  • Înscris: 26.11.2007
Nu zic ca nu sunt si avantaje dar costul unui garaj in casa mi se pare mult prea mare (cel putin asa am gandit eu). De lucrat la masina la noi nu se pune problema...sa traiasca service-ul  :D .
Ca si avantaj demn de luat in calcul ar fi ca spatiu de depozitare, magazie dar totusi...garaj pt 2 masini in casa mi se pare cam mult. Dar pana la urma important e ceea ce-si doreste proprietarul caci eu nu fac decat sa imi expun punctul meu de vedere, subiectiv.

#5
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.934
  • Înscris: 07.11.2007
E o casa mare si banuiesc ca si bugetul va fi pe masura.
Personal sunt impotriva caselor mari, insa...fiecare cu gustul lui! N-o lua ca pe o rautate:)

Grajul incorporat in casa are avantaje si dezavantaje.
Avantajul principal este parcarea masinii si creearea unui spatiu mare de depozitare.
Dezavantajul este ca tine al naibii de frig pentru camerele ce se afla deasupra garajului (noi avem biroul deasupra garajului si iarna e musai sa bagam o aeroterma).

#6
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 837
  • Înscris: 03.03.2009

Vizualizare mesajthalia, pe May 4 2009, 22:25, a scris:

E o casa mare si banuiesc ca si bugetul va fi pe masura.
Personal sunt impotriva caselor mari, insa...fiecare cu gustul lui! N-o lua ca pe o rautate:)

Grajul incorporat in casa are avantaje si dezavantaje.
Avantajul principal este parcarea masinii si creearea unui spatiu mare de depozitare.
Dezavantajul este ca tine al naibii de frig pentru camerele ce se afla deasupra garajului (noi avem biroul deasupra garajului si iarna e musai sa bagam o aeroterma).

   Probabil nu ai o termoizolatie corespunzatoare,altfel nu se explica.Eu am 2 pereti despartitori intre spatiul de locuit si garaj pe care ii voi izola pe partea din garaj ca si pe peretii exteriori si sunt convins ca nu vor fi probleme.
    Noroc!

#7
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.934
  • Înscris: 07.11.2007
Te asigur ca este bine izolata casa insa tine rece. Este a doua casa in care locuiesc si  care are garaj la parter si se intampla acelasi lucru.

#8
riokozma

riokozma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 03.07.2006

Vizualizare mesajroandre, pe May 5 2009, 00:56, a scris:

Bine ai venit!
M-am uitat si eu pe planuri si pot spune ca ai o casa fff mare. Casa mea are aproape 300 mp si acum dupa ce am construit-o mi se pare enorm de mare pt 4 persoane. Pe hartie nu parea asa mare  :lol: .
Chiar ai niste masini de lux incat sa le cazezi in casa?
Nu-mi place intrarea in baia de la parter unde ajungi doar dc iesi din casa prin garaj si apoi in baie sau dc treci prin bucatarie.
La etaj camerele sunt f mari dar 2 dormitoare au forme "ciudate" si ca atare nu vor fi asa usor de mobilat. Baia comuna de la etaj...eu in loc de chiuveta dubla si cabina de dus as fi pus o cada si o singura chiuveta. dresingul...aproape 16 mp?!? Wow, unii n-au nici dormitoarele in sine asa mari.
La mansarda la fel, aceeasi poveste cu baia. Plus ca peretele comun cu dormitorul l-as fi facut drept.
Ca idee, la cat crezi ca te va duce constructia acestei case?
Din ce va fi casa construita (ce structura)?
Ce suprafata are terenul pe care construiesti?

Eee, povestea cu casa mare e din cauza garajului  (masini obisnuite) - da si eu cred ca sunt avantaje sa intri direct in casa din garaj si din cauza fixului meu cu simetria.  Si din cauza ca sotul meu are 2 m si vrea spatiuuuuu! Deh mentalitate de bloc!
Asa ca la etaj a iesit ditamai dresingul tocmai din cauza ca nu ne trebuie decat 3 dormitoare. Nici mie nu imi place baia de la parter, asa ca oaspeti o sa o foloseasca pe cea de la etaj sper. Casa am vrut sa fie cat mai pe o latura si mai ingusta ca sa imi ramana cat mai mult spatiu in spatele casei. Terenul are aproape 500 mp, si e patrat. Baia de la etaj are cada, acolo pe colt.

Structura cred ca o sa fie grinzi cu caramida din aceea Porotherm.
Si o sa o contruim pe masura ce vom avea bani ( in 5 ani sper ca o terminam- vise, taica, vise!!!).
:P

multumesc pentru feedbackuri.
De bine nu zice nimeni?

#9
riokozma

riokozma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 03.07.2006

Vizualizare mesajroandre, pe May 5 2009, 00:56, a scris:

Bine ai venit!
M-am uitat si eu pe planuri si pot spune ca ai o casa fff mare. Casa mea are aproape 300 mp si acum dupa ce am construit-o mi se pare enorm de mare pt 4 persoane. Pe hartie nu parea asa mare  :lol: .
Chiar ai niste masini de lux incat sa le cazezi in casa?
Nu-mi place intrarea in baia de la parter unde ajungi doar dc iesi din casa prin garaj si apoi in baie sau dc treci prin bucatarie.
La etaj camerele sunt f mari dar 2 dormitoare au forme "ciudate" si ca atare nu vor fi asa usor de mobilat. Baia comuna de la etaj...eu in loc de chiuveta dubla si cabina de dus as fi pus o cada si o singura chiuveta. dresingul...aproape 16 mp?!? Wow, unii n-au nici dormitoarele in sine asa mari.
La mansarda la fel, aceeasi poveste cu baia. Plus ca peretele comun cu dormitorul l-as fi facut drept.
Ca idee, la cat crezi ca te va duce constructia acestei case?
Din ce va fi casa construita (ce structura)?
Ce suprafata are terenul pe care construiesti?

Ati vorbit numai adevaruri sau sunteti ghicitori in stele.
A inceput aventura!
Sa va povestescȘ ma duc eu frumusel sa depun pt certificat de urbanism ca sa aflu cu stupoare ca habar n-am in ce-am intrat.
Fostul proprietar care a facut o dezmembrare in parcele si a vandut parcele ca extravilan, nu ne-a dat si PUZ-ul pe care il avea deja. Si asa eu care stiam ca am un teren de 479 mp plus cota dintr-un drum de 6 m latime, am aflat ca trebuie sa ma retrag cu 2,5 m de la drumul din capatul terenului si inca 1,5 m de la cel de 6 m, ca ambele drumuri sa aiba 9m. Lucru scris frumos in toate actele doar ca eu habar nu aveam. Proprietarul-bandit stia el ceva, ca de aia parcele noastra(din capatul sirului) era mai mare. Dar de, noi am platit teren sa stam pe el nu sa il dam la comuna.

Paguba? 87 mp in minus. Mi s-a facut rau instant !!
Casa mea evident ca nu incape pe noul teren. Apropo, la voi ce zice CU? V-ati retras cu 1/2 din inaltimea casei, dar cel putin 3 m de la gard sau nu?
ca daca vreau o casa P+1+M care are cel putin 9 m, trebuie sa ma retrag cu 4,5 ceea ce mi se pare muuult . Precizez ca terenul meu e patrat si nu prea am Țfundul curtiiȚ.

Asa ca am ajuns de unde am plecat:alt plan, alta distractie. Si fara garaj dublu ca pur si simplu nu incape.

Voi ce ziceti de garaj sub casa?
e ok?
Ridica cu foarte muuult costurile?
PS azi am capatat si o speranta: cica drumul principal are deja 7 m si poate nu va trebui sa cedez decat 1 m. Da doamne!

#10
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.728
  • Înscris: 26.11.2007
Pai asa se intampla cand faci planul inainte sa ai CU in care sunt specificate toate retragerile. am patit-o si eu si a trebuit sa refac proiectul si am facut multe compromisuri din cauza asta si normal ca nu sunt pe deplin multumita cu ce a iesit.
Eu am fost "obligata" sa pun casa la 3 m de la poarta si in spate sa-mi ramana 5 m sau jumatate din inaltimea pana la cornisa.
Eu am renuntat la ideea de garaj in/sub casa pt ca ar fi insemnat niste costuri suplimentare si o mare atentie la hidroizolare. Cu siguranta masina nu costa cat constructia garajului  :D.

#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.785
  • Înscris: 27.01.2009
unde in berceni?

#12
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu te supara pe mine, dar ce rost are o casa fara un pic de curte? Eu ti-as recomanda o casa "normala" cu o suprafata decenta pentru gazon, cativa pomi, o bancuta.

#13
lucian84

lucian84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 43
  • Înscris: 15.11.2007
arhitectura este nemaipomenita, arcadele o splendoare(mai putin piatra decorativa,de fapt culoarea ei ;) ), compartimentarile in mare sunt ok . referitor la costurile unui garaj subteran....hmmm.....cred ca vei prelungii constructia de la 5 la vreo.....7 ani :lol: , in rest doamne ajuta si spor la treaba

#14
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.716
  • Înscris: 10.04.2006
In sera cum se intra? In randare apare o cusca din sticla si atat. :)

#15
riokozma

riokozma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 03.07.2006

Vizualizare mesajroandre, pe May 12 2009, 18:10, a scris:

Pai asa se intampla cand faci planul inainte sa ai CU in care sunt specificate toate retragerile. am patit-o si eu si a trebuit sa refac proiectul si am facut multe compromisuri din cauza asta si normal ca nu sunt pe deplin multumita cu ce a iesit.
Eu am fost "obligata" sa pun casa la 3 m de la poarta si in spate sa-mi ramana 5 m sau jumatate din inaltimea pana la cornisa.
Eu am renuntat la ideea de garaj in/sub casa pt ca ar fi insemnat niste costuri suplimentare si o mare atentie la hidroizolare. Cu siguranta masina nu costa cat constructia garajului  :D.

Frica mea cea mare este ca ma vor @pune@ sa ma retrag cu 1/2 din inaltimea casei ca asa e pt locuinta individuala in PUZ -ul zonei. La o inaltime de 10 m a casei, asta ar insemna o retragere de 5 m de la fircare gard? pai raman cu nimica....si e tare rau.

Legat de sera, intrarea e prin dining, unde vor fi ( sper)2 usi mari de sticla.
Legat de culoare, voi ce culori ati vedea pe casa?

Sa vedem vineri ce retrageri o sa imi dea.
Oricum adio garaj si bine veit la o noua serie de asteptari de la arhitect ( care desi primeste idealie de la mine la scara, frumos, pe calculator tot ii ia cu 2 saptamani si 3 telefoane mai mult decat a promis singur ca o sa ii ia sa le puna pe hartia lui !!heheheh!!

#16
riokozma

riokozma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 03.07.2006

Vizualizare mesajriokozma, pe May 13 2009, 15:04, a scris:

Frica mea cea mare este ca ma vor @pune@ sa ma retrag cu 1/2 din inaltimea casei ca asa e pt locuinta individuala in PUZ -ul zonei. La o inaltime de 10 m a casei, asta ar insemna o retragere de 5 m de la fircare gard? pai raman cu nimica....si e tare rau.

Legat de sera, intrarea e prin dining, unde vor fi ( sper)2 usi mari de sticla.
Legat de culoare, voi ce culori ati vedea pe casa?

Sa vedem vineri ce retrageri o sa imi dea.
Oricum adio garaj si bine veit la o noua serie de asteptari de la arhitect ( care desi primeste idealie de la mine la scara, frumos, pe calculator tot ii ia cu 2 saptamani si 3 telefoane mai mult decat a promis singur ca o sa ii ia sa le puna pe hartia lui !!heheheh!!

Azi am depus dosarul pentru scoaterea din circuit agricol si am deja certificat de urbanism.
Din pacate retrgerea e de 2,5 la un drum si 1,5 m la celalat asa ca m-am fript cu 80 si ceva de m(mi-e fric asa calc exact).
Acuma ma apuc iar de planuri.

#17
riokozma

riokozma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 03.07.2006

Vizualizare mesajriokozma, pe May 26 2009, 22:08, a scris:

Azi am depus dosarul pentru scoaterea din circuit agricol si am deja certificat de urbanism.
Din pacate retrgerea e de 2,5 la un drum si 1,5 m la celalat asa ca m-am fript cu 80 si ceva de m(mi-e fric asa calc exact).
Acuma ma apuc iar de planuri.

Astea sunt noile planuri, doar ca geamurile o sa fie pe rotund si balcoanele ca in varianta initiala.
Cum vi se pare? am nevoie de parearea voastra?
Cat a durat AC-ul in Berceni?

Fișiere atașate



#18
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.033
  • Înscris: 02.04.2008
Este o casa pentru  o familie numeroasa (6 lejer).
Daca ai prieteni care stau la curte ar trebui sa le faci o vizita si sa vizualizezi prin comparatie niste suprafete/volume . Avand in vedere ca ai teren putin este pacat sa il umplii de betoane  nefolositoare .Majoritatea se muta la casa pentru teren nu pentru casa .
Arhitectii sunt niste artisti .Cateodata pierd legatura cu realitatea  intentionat/neintentionat.Nu te increde 100% in arhitect mai ascultati si feelingul si cerceteaza  .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate