Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Atentie la Orange WebCare

- - - - -
  • Please log in to reply
435 replies to this topic

#37
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
bineinteles ca exista limita de reincarare. o puteti vedea din *100# reincarcare prepay. si in functie de vechime, categorie si facturi o sa existe diferente. limitarile exista si la abonamentele noi

#38
h3cat3

h3cat3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.02.2007
Cu tristete am citit acest post si am vazut ca este de un an. De ieri fac si eu parte din lumea celor fraudati de orange. Am primit un mesaj de la 200 ca am incarcat cartela numarului 0749994786 cu 23 euro. Cand i-am sunat pe cei de la orande nu au stiut sa imi spuna decat transferul de credit a fost facut de pe Webcare. Cand am verificat contul era inchis si ei nu au stiut sa spuna cine l-a inchis, nu au stiut sa spuna decat ca cine a intrat pe contul meu stia userul si parola.
Din moment ce eu nu am dat datele mele nu vad cum ar putea fi problema mea. Ii consider pe cei de la orande direct vinovati pentru ca ei incurajeaza folosirea serviciului Webcare fara a oferi si siguranta
. Practic ei incurajeaza frauda si inselarea noastra, a clientilor buni platnici si fideli. Am abonamentul de 9 ani si cei de la orange nu pot face nimic in favoarea mea, pentru 9 ani de fidelitate eu primesc 25 de minute si o teapa.
In momentul acesta nu am facut nici o plangere, pentru ca nu cred ca m-ar ajuta cu ceva. Cei de la politie nu sunt in stare sa gaseasca un hot de buzunare…
As vrea sa stiu daca voi ati reusit ceva si as vrea sa va propun sa facem o plangere colectiva, eventual sa ii dam in judecata pe cei de la orange. Cred ca impreuna avem sanse mult mai mari…

#39
mmc6124

mmc6124

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 10.02.2010
eu unu nu va recomand sa va salvati parolele de la orange web care sau my vodafone
pt ca pc ul tau poate ajunge in service si nu stii peste cine da acolo si poate isi incarca cartela din contul tau
my vodafone e ceva mai destept nu salveaza parola chiar daca ii dai salvare
insa orange web care o salveaza
eu stiu parolele de la 4 persoane din web care dar nu as intra sa fac reincarcare din contul lor pt ca as fi cel mai josnic om

#40
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004
Orange ar putea sa se implice un pic insa le convine sa-si incaseze factura iar de clienti ii doare in...
Adica ei stiu nr de orange. Inseamna ca stiu multe despre acel sim, IMEI.
Stiu profilul cartelei. Cand s-a conectat la retea din ce zona; la ce ora/ore se fac fraudele; ce se intampla cu acel credit, este transferat; daca da cui; istoricul apelurilor in caz ca are; ce telefoane au mai fost conectate la retea din acea zona simultan sau pe rand...si multe altele...
Sa nu ne abureasca astia de la orange pe noi; daca creditul a ajuns pe o cartela atunci sa-si miste fundu' si sa urmareasca ce face cu creditul, boul care a transferat creditul. Sunt indolenti si nu vor sa se implice...prefera sa se manjeasca cu cativa zeci de euro...
Adica daca maine le fur o antena gsm din camp cu tot cu stalp si-o montez in gradina la mine, sa-mi ampific semnalul gsm astia de la orange sunt atat de idioti incat n-ar fi in stare sa-si gaseasca antena...

Edited by crisstian, 25 April 2010 - 08:03.


#41
lucienuk

lucienuk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.04.2007

View Postcrisstian, on 25th April 2010, 08:01, said:

Orange ar putea sa se implice un pic insa le convine sa-si incaseze factura iar de clienti ii doare in...
Adica ei stiu nr de orange. Inseamna ca stiu multe despre acel sim, IMEI.
Stiu profilul cartelei. Cand s-a conectat la retea din ce zona; la ce ora/ore se fac fraudele; ce se intampla cu acel credit, este transferat; daca da cui; istoricul apelurilor in caz ca are; ce telefoane au mai fost conectate la retea din acea zona simultan sau pe rand...si multe altele...
Sa nu ne abureasca astia de la orange pe noi; daca creditul a ajuns pe o cartela atunci sa-si miste fundu' si sa urmareasca ce face cu creditul, boul care a transferat creditul. Sunt indolenti si nu vor sa se implice...prefera sa se manjeasca cu cativa zeci de euro...
Adica daca maine le fur o antena gsm din camp cu tot cu stalp si-o montez in gradina la mine, sa-mi ampific semnalul gsm astia de la orange sunt atat de idioti incat n-ar fi in stare sa-si gaseasca antena...

Ne e bine ce se intampla si de mult timp tot asa o tin. Din cate stiu au pus restrictii sa nu se poata reincarca peste 20 de euro fara acceptul abonatului. Dar ar trebui sa faca restrictia asta la reincarcarea online. Cine vrea sa reincarce online sa sune la 411 (o singura data) si sa spuna ca vrea activa reincaracarea online.
Asa ar rezolva toate problemele.

Oare o petitie nu ar putea rezolva problema?

#42
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 25.12.2004
incercati sa dati deconectare dupa ce folositi webcare sau orice cont ce necesita o parola. Am patit si eu o data cu telefonul meu cand am accesat mail.yahoo.com mi-a intrat direct in conntul cuiva ce isi verificase mailul tot de pe telefon in aceeasi  zona si nu daduse sign out. Ce mirata a fost tipa cand a vazut ca a primit mail de pe propia ei adresa cu adresa mea de mail in textul mesajului unde i-am povestit ce si cum. Posibil sa se intample acelasi lucru si atunci cand se folosesc ip-uri dinamice.

#43
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Degeaba dai logout dacă e vorba de user și parolă.

h3cat3 said:

Din moment ce eu nu am dat datele mele nu vad cum ar putea fi problema mea.

Ce înseamnă "nu am dat datele"? Adică nu te mai logasei niciodată?

Și pe mine mă deranjează chestia asta, faptul că ești obligat să folosești contul ăla pentru că altfel n-ai acces la anumite chestii, dar că nu se ia nicio măsură să se prevină frauda cu reîncărcarea.

Chiar nu se poate face în așa fel încît să dezactivezi posibilitatea de reîncărcare din acel cont?

#44
Nickey

Nickey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.12.2004
Din ce am vazut eu se pot pune mai nou si parole care sa contina si alte caractere decat litere si cifre si se poate schimba si userul.

#45
Pericle23

Pericle23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 26.03.2010
Adica daca maine le fur o antena gsm din camp cu tot cu stalp si-o montez in gradina la mine, sa-mi ampific semnalul gsm astia de la orange sunt atat de idioti incat n-ar fi in stare sa-si gaseasca antena...

Hai ca asta a fost tare... :D :lol: :w00t:

#46
h3cat3

h3cat3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.02.2007

View Postwirespot, on 25th April 2010, 13:39, said:

Ce înseamnă "nu am dat datele"? Adică nu te mai logasei niciodată?

Daca ne gandim asa mi-am dat datele din momrntul in care m-am inregistrat. De altfel acum imi e frica de siguranta datelor  personale pentru ca se afla in posesia unor oameni atat de "seriosi".
Cei de la orange au incercat sa scape dand toata vina pe mine, ca eu as fi spus userul si parola.
Urmeaza sa fac astazi un drum pana la Shop si sa ma lamureasca cei de acolo mai multe.
Am sa revin cu detali

#47
obuzul

obuzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 10.06.2009
pentru toti cei care s-au fript cu orange webcare: scoateti-va parola thank you din datele personale si nu mai incarca nimeni nimic pe spatele vostru.

binenteles ca TREBUIE sa v-o si schimbati in prealabil, ca sa nu mai coincida cu ultimele 6 cifre din cnp.

Edited by obuzul, 26 April 2010 - 11:48.


#48
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Am incercat o verificare a Cronos pe WebCare. Ultima actualizare dateaza din 10 Aprilie, astazi fiind 26 !  :lol:  Este o aberatie, ca sa nu-i spun un rahat de serviciu !

Si inca ceva, sa nu va faceti cont WebCare pe o cartela PrePay, pentru ca nu mai puteti scapa de cont, in caz ca doriti sa cedati cartela si, implicit, drepturile de utilizare, unei alte persoane. Contul WebCare nu se poate sterge sau dezactiva ! Raspunsul Orange este ca "neutilizarea contului pentru o perioada mai mare de 6 luni de zile, duce la dezactivarea automata a contului" ... dar este o minciuna aberanta ! Contul nu se sterge si nici nu se dezactiveaza, decat in momentul in care SIM-ul se va dezactiva, acest lucru neputandu-se face nici macra la o cerere expresa !

Edited by vladut_v, 26 April 2010 - 12:01.


#49
manea_razvanro

manea_razvanro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 26.03.2005
Pentru a vedea informatiile Cronos la zi , apasa de 2-3 ori pe refresh si o sa vezi ca informatia se va reactualiza ;)

#50
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Postvladut_v, on 26th April 2010, 12:57, said:

Am incercat o verificare a Cronos pe WebCare. Ultima actualizare dateaza din 10 Aprilie, astazi fiind 26 !  :lol:  Este o aberatie, ca sa nu-i spun un rahat de serviciu !

Si inca ceva, sa nu va faceti cont WebCare pe o cartela PrePay, pentru ca nu mai puteti scapa de cont, in caz ca doriti sa cedati cartela si, implicit, drepturile de utilizare, unei alte persoane. Contul WebCare nu se poate sterge sau dezactiva ! Raspunsul Orange este ca "neutilizarea contului pentru o perioada mai mare de 6 luni de zile, duce la dezactivarea automata a contului" ... dar este o minciuna aberanta ! Contul nu se sterge si nici nu se dezactiveaza, decat in momentul in care SIM-ul se va dezactiva, acest lucru neputandu-se face nici macra la o cerere expresa !

De cate ori ai folosit ramura "Cronos" din "Orange web care" ?

Trebuie sa dai refresh sau sa apesi de de 2 -3 ori la interval de cateva secunde pe "Cronos si factura" iar apoi doar pe "Cronos" !

Folosesc "Orange webcare" de 4 ani , nu e nici pe departe un serviciu perfect dar este destul de util !

#51
georgeclinciu

georgeclinciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.04.2010

View Postobuzul, on 26th April 2010, 12:46, said:

pentru toti cei care s-au fript cu orange webcare: scoateti-va parola thank you din datele personale si nu mai incarca nimeni nimic pe spatele vostru.

binenteles ca TREBUIE sa v-o si schimbati in prealabil, ca sa nu mai coincida cu ultimele 6 cifre din cnp.


Parola OTY predefinita este formata din numarul de buletin , nu de ultimele 6 cifre ale CNP-ului .

#52
obuzul

obuzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 10.06.2009
ok, rectificare, seria buletinului. oricum trebuie schimbata ca sa nu o mai stie nimeni in afara de tine.

#53
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Deci să înțeleg și eu, că-s mai încet: la orice încărcare din Web Care se cere această parolă Thank You? Atunci da, are sens ce ziceți.

Deși aș adăuga că dacă ți-a obținut cineva userul și parola pentru că o aveai salvată în calculator (sau cu troian, keylogger etc.) atunci nu văd ce-l împiedică s-o obțină și pe aia Thank You prin metode similare.

Tot cu confirmare pe SMS ar fi cel mai sănătos. Nu înțeleg de ce la crearea contului și la alte chestii de pe site se poate să dea SMS cu cod de confirmare dar la asta nu. :( Pana mea, poate Facebook să dea SMS de confirmare de la mama naibii și Orange care e operator aici în țară nu poate.

#54
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009
voi ati incarcat vreodata de pe webcare? nu trebuie nici o parola. pur si simplu te loghezi, alegi ramura incarcare on-line, bagi nr. de telefon pe care vrei sa-l incarci si valoarea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate