Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Pompe submersibile / Hidrofoare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11952 replies to this topic

#7705
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Am nevoie de un mic ajutor. Încerc sa ud o gradina aflata la 100 m de fantana. Fantana are diametrul de 60cm, luciul apei la 4 m de la pământ și apa 2 m (deci are 6 m adancime în total de la sol)
Am încercat sa ud cu un hidrofor Wasserkonig de 900w ce se lauda ca absoarbe de 9 m,înălțime de refulare 45 m insa, probabil din cauza furtunului de 100m, nu reușește sa învârtă un amarat de aspersor, are o presiune f mica. De asemeni am încercat cu o pompa de apa cu flotor, cu adâncimea de absorbție de 7 m, înălțime refulare 9 m, dar asta nici atât nu mergea, de abia taraia apa.
Cam de ce as avea nevoie sa pot udă gradina în condițiile date? De o motopompa? Mulțumesc.

Edited by sov, 16 April 2018 - 22:11.


#7706
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Zi si diametrul furtunului si diferenta de nivel intre fantana si gradina.

#7707
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
50m de furtun de 1 tzoll ce pleacă din hidrofor (sau pompa), urmat de 50m de furtun de 1/2.
Gradina este mai în vale de fantana, terenul are o ușoară panta, cred ca cu cca 1 m.

#7708
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017
Orienteaza-te spre o pompa de suprafata, alea submersibile sunt apa de ploaie.

#7709
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Furtunul de 1/2 e de vina. Trebuie sa calculezi un pic... Iti trebuie debitul la aspersor (x numarul de aspersoare) si presiunea necesara  ca acel aspersor sa functioneze corect. Apoi la presiunea asta adaugi pierderile de presiune pe furtun pentru debitul necesar si per total trebuie sa iasa sub inaltimea de pompare. La teava pehd te-ai gandit in loc de furtun?

#7710
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Wasserkonig de 900w are presostat? la ce valori este reglat? daca scoti unul din furtune si cuplezi aspersorul reuseste sa il duca?

#7711
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Salut băieți. Am o fântână cu o adâncime de 4m, diametrul de 0.7m și o adâncime a apei de 1.5m. Ce ar trebui să iau pt. ca să ud o gradina cu suprafata de 70-100 mp2, aflată la 30m distanță față de fântână. La același nivel. Am tot citit de submersibile, de șurub, pompe de suprafață, hidrofoare... Mersi.

#7712
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Stii ca ai doar 500 l apa utili acolo ? Ai devoie de o pompa de debit mai mic altfel tulburi apa degeaba si vei strica si pompa antrenand impuritati.
Daca nu ai izvor capabil vei uda cam 15 min.

#7713
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Da, așa e. Acum 20 de ani era folosită fântâna pt udat în grădină. Îmi amintesc că nu era folosită pompa mult timp, pt. ca să se refacă nivelul apei. Era parcă o pompă rusească, de suprafață, cu sorb. Trebuia amorsată. De asta caut o soluție cât mai simplă. Deocamdată pt 40m2 de straturi. la anul poate și pt. încă 40 mp2 de gazon.

#7714
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ce sistem vei folosi la udat gradina ?

#7715
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006

 keta, on 17 aprilie 2018 - 11:57, said:

Ce sistem vei folosi la udat gradina ?
Cu mâna, să mă mai relaxez:), adică cu dispozitiv de pulverizat la capătul furtunului.

Edited by alnick, 17 April 2018 - 12:22.


#7716
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
deci ce spuneți? că ar trebui să o comand în 2, 3 zile.

#7717
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Cauta o submersibila cu surub de vreo 500 W, si incearca sa o pui incat sa nu atinga nici peretii nici fundul. Ai grija sa nu o lasi fara apa. Ia cam pe cea mai ieftina, ca sunt sanse mari sa constati ca fantana aia e vai de ea. Daca mai dai vreo 20 de lei pe o tija M6 de inox, 4 piulite si 4 saibe tot de inox si ii inlocuiesti de la inceput suruburile care tin capacul ar trebui sa te tina destul.

#7718
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006

 relu11051, on 17 aprilie 2018 - 08:31, said:

Wasserkonig de 900w are presostat? la ce valori este reglat? daca scoti unul din furtune si cuplezi aspersorul reuseste sa il duca?
Are presostat, incepe sa meargă cam pe la 2atm și se oprește când ajunge la 3. O sa încerc sa scot al 2-lea furtun, cel de 1/2.

 M_ierdnA, on 17 aprilie 2018 - 08:13, said:

Furtunul de 1/2 e de vina. Trebuie sa calculezi un pic... Iti trebuie debitul la aspersor (x numarul de aspersoare) si presiunea necesara  ca acel aspersor sa functioneze corect. Apoi la presiunea asta adaugi pierderile de presiune pe furtun pentru debitul necesar si per total trebuie sa iasa sub inaltimea de pompare. La teava pehd te-ai gandit in loc de furtun?
O sa încerc fără furtunul de 1/2. Dacă as pune al 2-lea furtun tot de 1 tzoll, ar merge oare?
Cum e cu teava pehd, ca nu ma pricep?

Edited by sov, 17 April 2018 - 20:47.


#7719
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Nu gasesc o pompa cu surub care sa aiba un debit mai mic. Oare una cu vibratii nu merge? Parca au un debit mai mic.

#7720
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Daca solutia e definitiva, teava de pehd e mai rentabila. O montezi si acolo ramane. Singura chestie e ca e mai rigida si trebuie sa o fixezi din loc in loc. Furtunul tot ai probleme cu el ca se mai cuteaza, se mai stranguleaza, mai calca cineva pe el etc. Teava e si mai ieftina, vreo 2-3 lei metrul de teava de 25.

#7721
johnnny80

johnnny80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.01.2014
Salutare!Ma ajutati va rog sa gasesc o pompa submeribila care sa-mi duca 5 aspersoare gardena(2xT380;1xT200,2xT100) care in total consuma 1800l/h iar cel mai indepartat aspersor este la 50m de put.
Din cautarile mele de necunoscator de instalatii am gasit la dedeman acesta pompa:Pompa submersibila inox WTX 2460 - 75.Credeti ca este buna pentru ce am eu nevoie?

Multumesc.

#7722
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu ai spus ce adincime are putul si care ar fi presiunea minima la care lucreaza aspersoarele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate