Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Pompe submersibile / Hidrofoare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11952 replies to this topic

#5671
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
O pompaa submersibila care sa impinga apa la 50m inaltime e suficienta. O iei numai pe asta la inceput pentru constructia casei. Dupa ce se termina constructia si ai tevile trase prin casa mai cumperi un vas de expansiune si un presostat si ai terminat povestea cu apa.

#5672
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015
Buna seara. Am instalat o piscina supraterana. As dori sa cumpar o pompa pe care sa o cuplez la un cap de aspirator manual de piscina pentru a curata fundul piscinei de alge, frunze si altele asemenea. Ce fel de pompa mi-ar trebui, stie cineva?
Multumesc.

#5673
calusaru

calusaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 08.04.2009
Buna ziua. Am si eu urmatoarea problema cu hidroforul: am un Pedrolo care a functionat f bine vreo 4 ani. In urma cu vreo 3 luni am schimbat rezervorul metalic pt ca era ruginit si pierdea aer pe undeva. Dupa schimbare a mers ok, dar de vreo saptamana pierde iar aer pe undeva. In 3-4 zile presiunea ajunge aproape de 0. Am verificat membrana de cauciuc si e ok, nu e sparta. Pe la ventil nu pierde, am verificat si acolo. Ce sa mai verific? Posibil sa fie si rezervorul asta spart? Mentionez ca hidroforul este montat intr-o "oala" de fantana, sub nivelul solului, intr-un mediu cu f multa umezeala iar forajul este la 8 m, teava de 1 tol cred.

#5674
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Vezi ca exista si vase de inox. Cam scumpe, dar nu prea ai de ales daca locul e f umed.

#5675
zzr600

zzr600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.01.2007
Buna.

Am achizitionat o pompa de suprafata Grunfos. Am luat-o ca si second dar proprietarul spunea ca este nefolosita. Inainte sa o pun in fuctiune s-a inundat caminul si pompa a fost complet sub apa. Am scos-o si am desfacut-o bucati sa se uste. Pare impecabila, fara uzura pe interior. Dupa ce s-a uscat am asamblat-o si i-am dat drumul. Functioneaza doar ca am masurat cam ce debit furnizeaza direct la refulare si este cam 2.7 mc/h fata de 4 mc/h cat zice fisa tehnica.  Apa o trage din un foraj, iar sorbul este cam la 7-8 metrii adancime.

Care ar fi cauza debitului mai mic. As avea nevoie de putin mai mult.

Multumesc.

#5676
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

 zzr600, on 02 iulie 2016 - 15:28, said:


Care ar fi cauza debitului mai mic.

Apa o trage din un foraj, iar sorbul este cam la 7-8 metrii adancime.


Ti-ai raspuns singur la intrebare.  Cu cat e mai jos luciul apei cu atat debitul va fi mai mic. Daca treci de 9m se poate aproxima cu 0.

#5677
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
4 mc/h cu aspiratie la maxim -1m, in rest cu cat este ma jos nivelul dinamic al apei scade si debitul furnizat.

Edited by keta, 02 July 2016 - 16:39.


#5678
zzr600

zzr600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.01.2007
Sorbul l-am pus la aprox 8 m ca asa mi-a zis omul care a facut putul. Luciul apei este la 1m. Panza freatica este foarte sus(Asa este in Timisoara). Chiar si cand a fost seceta mai jos de 2 m nu a coborat luciul apei. Pot sa scurtez teava de aspiratie dar nu stiu care ar fi limita minima sa fiu sigur ca are de unde trage.  Nu m-am gandit ca adancimea de aspiratie ar putea fi problema.

O sa incerc sa pun alta teava de aspiratie mai scurta sa vad cum se comporta.  De cat sa o pun?

Multumesc.

#5679
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Nu este necesara schimbarea tevii atita timp cit luciul apei este la -1m,de acolo se considera ca "trage".
Poate este diametru prea mic la aspiratie,poate trage si ceva aer,pot fi mai multe cauze sau poate ca asa scrie ca trage4mc/h dar real 2,5/2,7.Stii...,da bine la reclama,chit ca realitatea este alta.

#5680
zzr600

zzr600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.01.2007
Dimetrul tevii este 32 ca si pe refulare. Daca trage aer nu ar trebui sa il dea si pe refulare? Adica sa scoata aspersoarele aer?
Am cumparat Grundfos pentru ca erau printre putinii producatori care pun la dispozitie o curba de functionare q/h si m-am gandit ca ce zic ei ca face chiar face.
Debitul l-am masurat cu aproximatie, adica masurat timpul in care se umple o galeata.... Si de aici calcule.  

Pot sa incerc ceva sa impunatatesc debitul sau o las asa? Mi-am dimensionat instalatia de aspersoare bazandu-ma pe fise tehnice. Aspersoarele merg dar nu cum ar trebui.

Multumesc.

#5681
felishvet

felishvet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.08.2007
as dori dak aveti putina bunavointa sa ma ajutati in rezolvarea unei probleme. am cumparat o pompa de suprafata care poate trage la mare adancime (max 24 m), saer m100. a venit si cu ejector P30. vreau sa o folosesc pentru a trage apa din fantana de 10.5 m pe care o folosesc ocazional, doar atunci cand construiesc si am nevoie de apa. de-a lungul timpului am folosit submersibile ieftine (max 200 lei) dar se stricau repede si cand aveai nevoie mai mare de ea. am fost incantat de posibilitatile de aspiratie ale ei si am cumparat-o pentru ca mi s-a parut ceva mai de calitate. ca sa o scurtez putin : vreau sa trag apa si dupa ce termin sa o iau in casa , furtunele ramanand in fantana. daca nu realizez acel sistem cu ejectorul ala ce presupune 2 tevi si sorb cu supapa sens, si pun un dop la orificiul de recirculare, iar pe aspiratie pun bradut si un furtun de 25 mm; o voi amorsa manual; mai poate trage de la 9.5 m ? m-am gandit ca pe refulare sa-i pun un furtun de 16 mm. poate pentru profesionisti suna aiurea, profan, dar va rog sa aveti ingaduinta! multumesc!

#5682
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
La 9,5m fara ejector nu faci nimic. Problema e ca pompa nu poate sa traga nimic. Apa nu poate fi trasa, cel mult impinsa. si de impins o impinge presiunea atmosferica adica aprox 1 bar. 9,5m inseamna in presiune aproximativ 0,95 bar adica raman cel mult 0,5 bar pentru a impinge apa efectiv la cei 9,5m. Cu presiunea asta nu faci nimic. Poti la sa ejectorul acolo si pentru cand va fi sa locuiesti, nu e nici o problema.

#5683
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Salutare! Are cineva idee cam ce greutate poate sustine un vas de expansiune de 100l? Eu am unvas de 100l de apa rece si as mai vrea sa pun inca unul si cel mai comod ar fi sa le pun unul peste celalalt ca altfel ocupa destul de mult loc. As lua tot un vas de 100, dar nu stiu daca nu or sa fie probleme cu greutatea pentru ca am vazut ca suportul de deasupra pentru motor si picioarele sunt sudate direct pe vas fara nici o intaritura si nu stiu daca platforma aia pentru motor de deasupra poate tine cand vasul de sus e plin cu apa. Daca mai pierd si aerul din vas vreodata si ma trezesc cu el cu 100l de apa inauntru devine nasol de tot.

#5684
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Construieste ceva care sa preia o parte din greutatea vasului de sus.

#5685
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Deci e o problema cu greutatea asa cum imi imaginam. Daca construiesc ceva o sa fie ca sa sustina complet vasul de sus ca altfel nu stiu cum sa le potrivesc sa fie impartita greutatea. Dupa ce termin cu scara o sa am o imagine mai clara despre cum o sa fie acolo si poate pot pune vasele si in alte pozitii.

#5686
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
buna ziua

ziceti-mi si mie va rog: o pompa cama de Pitesti, daca a mers in gol 40 de minute, iar acum, la proba in gol, pare ok, are sanse sa mai fie buna, se mai poate considera buna sau...alta si la gara?

#5687
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Daca inca se invarte, nu huruie (rulmenti dusi) nu se incinge si/sau si nu miroase a ars (cauza evidenta) singura chestie posibil stricata e semeringul/presetupa (nu mai stiu ce au).

#5688
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

 spik1, on 08 iunie 2016 - 20:08, said:

Salut,
Cum se scoate turbina la aceasta pompa Wtx3000-48?
Nu are nici un element de fixare pe ax, siguranta sau piuluta. Pe turbina mai sunt doua gauri filetate ce cred ca ajuta la extragere de ax.
Este bagata la cald?!
Multumesc anticipat!
Nu pot pune poza de pe telefon.

Iata si poza...micsorata!
Garnitura, nu am fost atent la desfacere, se pune intre acea flansa si capac sau intre corpul pompei si flansa?
Multam inca o data.
Am gasit turbina,30 lei, numai ca ea trebuie sa culiseze pe ax si nu sa fie fixa! Asa mi-a explicat un colaborator de-al Romstal.Cica se formeaza o pelicula de apa pe fetele turbinei si ea culiseaza in timpul rotirii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate