Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Pompe submersibile / Hidrofoare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11991 replies to this topic

#4951
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Scoate filtrul de sedimente de dupa hidrofor si monteaza-l inaintea acestuia ca in film. Inaintea filtrului pe aspiratie mai monteaza un robinet. La curatarea filtrului inchizi robinetul, iar la terminare amorsezi doar pompa, deschizi robinetul si gata.
Cum s-a spus si mai sus nu este chiar indicat, dar daca este necesar o poti face.
Poate sorbul este prea jos in fantana, sau daca ai put atunci poate este chiar in zona fantelor.

Nisipul nu sparge membrana, doar poate eroda turbina.

Edited by keta, 13 August 2015 - 09:47.


#4952
larybalauru

larybalauru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 31.07.2008
Va salut pe toti de aici pt. ca vreau sa intreb daca a facut cineva si sunt sigur ca a facut un hidrofor cu o Kama de aia veche de 350w ca eu in primavara asta am facut unul cu un vas de 24l luat de la cineva din cauza ca la tara au restrictionat apa pe timp de vara inca de anul trecut si am zis ca pana ingheata sa am apa permanent mai ale pt. maicamea de 69 ani .Deci se da un put de ala american de vreo 30 si ceva de mm diametru,h=9m,1,5m de apa, o kama de 350w,distanta intre put si caminul de apa 8m,distanta din camin pana la ultima chiuveta aproximativ 12m,acuma eu am pus o supapa unisens la iesirea din pompa ,am presupus ca nu am incredere in sorb si peste vreo saptamana de la montaj(cred pe la 15 martie) am mai pus una in camin ca ma suna mama ca merge pompa mereu si mi-am dat seama ca baga in retea ca opreau apa in timpul ala asa ca i-am zis sa o opreasca pana venim vinerea seara cand am si montat un filtru de nisip inaintea vasului.De atunci pana ieri a mers bine (2chiuvete la baie si bucatarie,wc si dus o persoana pe saptamana si patru i wekend)insa de ieri nu prea mai are presiune la chiuveta ,acul arata 1,7bar pompa pleaca tot cam asa la vreo 4 litri asa ca intreb cam ce ar putea avea avand in vedere ca nu vreau sa ma risc sa ma bag in camin pentru ca am o criza de lombosciatica si fac si niste injectii?va multumesc

#4953
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012

View Postketa, on 13 august 2015 - 09:46, said:


Poate sorbul este prea jos in fantana, sau daca ai put atunci poate este chiar in zona fantelor.

Nisipul nu sparge membrana, doar poate eroda turbina.
Multumesc ptr raspunsuri, legat de sorb l-am ridicat de doua ori, odata 30 cm si inca odata tot 30 cm si tot baga nisip sa fie pompa prea puternica, are motor de 1100w , 3600l/min, 48m/h max, iara casa este P+1 o baie si bucatarie parter si o baie pe etaj, plus o cismea in curte ptr udat gazon, presostatul pleaca la 2,2 bar se opreste la 4 bar, vasul hidrofor este de 50 l.

Legat de spargerea membranei din cauza nisipului, se datoreaza faptului ca el se depune pe fundul membranei si din cauza frecari de vas se sparge din cauza greutati nisipului, poate sa inteles gresit ca nisipul sparge membrana, el este doar cauza, spargerea se face doar datorita lui, ptr ca membrana se umple si goleste deci lucreaza, iar greutatea nisipului face ca membrana sa se frece de pereti vasului, sper ca am explicat corect si ca acum m-am facut inteles.

#4954
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Rupi hidroforul in doua si montezi vasul pe un suport de perete la o inaltime oarecare. Pentru pompa faci alt suport din ceva cornier. Furtunul vasului il prelungesti cu teava rigida. Astfel scapi de filtru pe absorbtie.

#4955
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012

View Postflorin71_skoda, on 13 august 2015 - 22:03, said:

Rupi hidroforul in doua si montezi vasul pe un suport de perete la o inaltime oarecare. Pentru pompa faci alt suport din ceva cornier. Furtunul vasului il prelungesti cu teava rigida. Astfel scapi de filtru pe absorbtie.
Chiar nu am inteles ideea, eu oricum vasul il am prins pe suport de aer conditionat in perete la 20 cm fata de sol, iar pompa este montata clasic pe acel vas.
Care este ideea sa mut pompa pe un alt suport?
Daca o mut cum trebuie montata pompa fata de vas mai sus sau mai jos?

P.S. Aveti ideea daca exista cumva un centrator ptr sorb sa stea fix pe centru tubului din put?
       Ceva de genul centrati tevi de put?

Attached Files


Edited by romulus69ro, 14 August 2015 - 11:25.


#4956
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postromulus69ro, on 14 august 2015 - 11:22, said:

iar pompa este montata clasic pe acel vas.

Ideea este sa renunti la montajul asta casic si sa montezi vasul mult mai sus decit pompa ca sa nu mai poata ajunge nisipul in el.

Un suport pentru vas poate fi asa:

Attached File  suport-vas-expansiune.jpg   26.05K   9 downloads

Cu vasul atasat ar arata asa:

Attached File  Vas + Suport.JPG   120.53K   9 downloads

Pompa o fixezi cumva de suportul de aer conditionat pe care-l ai (la 20cm de podea), iar vasul il pui cit mai aproape de tavan cu stutul in jos. Astfel nu are cum sa mai ajunga nisipul in vas si sa-ti strice membrana.

Uite si niste poze gasite pe net in care vasul este cu "gura" in jos:

Attached File  vas 1.jpg   4.9K   12 downloads Attached File  vas 2.jpg   30.92K   10 downloads

#4957
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014

View Postketa, on 12 august 2015 - 00:01, said:

Hidrofor cu pompa inox, motor 1100w, butelie inox 24, productie TRICOMSERV, pret 689. Este autohton, ai service, reprezentanta, etc.
Cod produs : hdr jet inox 110/24 inox

Dai cautare pe goagle cu cod produs si vezi de unde-l gasesti mai convenabil
Multumesc

#4958
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Postromulus69ro, on 13 august 2015 - 21:08, said:

Legat de spargerea membranei din cauza nisipului, .....
... schimba vasul de expansiune cu 1-2 butoaie de bere din inox. Racordul butoaielor le faci la partea de jos - cu butoaie rasturnate - si ai scapat de membrana de cauciuc.

https://www.google.r...oi de bere inox

#4959
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postromulus69ro, on 13 august 2015 - 07:02, said:

[...] din cauza nisipului acum o luna a trebuit sa schimb membrana la vas. [...]
Și cîte grame de nisip ai scos din acumulatorul hidraulic?


View Postromulus69ro, on 13 august 2015 - 21:08, said:

[...] Legat de spargerea membranei din cauza nisipului, se datoreaza faptului ca el se depune pe fundul membranei si din cauza frecari de vas se sparge din cauza greutati nisipului, poate sa inteles gresit ca nisipul sparge membrana, el este doar cauza, spargerea se face doar datorita lui, ptr ca membrana se umple si goleste deci lucreaza, iar greutatea nisipului face ca membrana sa se frece de pereti vasului [...]
Nu cred că nisipul este cauza, pentru că nu cred că ai mai mult nisip decît apă în membrana din acumulatorul hidraulic. Așa că eu zic că, în membrană, apa are o masă/greutate mai mare decît nisipul și o mai „ajută” și presiunea, așa că, chiar și fără nisip, membrana se va freca de corpul metalic corodat al acumulatorului hidraulic.

#4960
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Postraduk, on 14 august 2015 - 21:12, said:

... membrana se va freca de corpul metalic corodat al acumulatorului hidraulic.
... sau de vreun por se sudura care agata membrana.

#4961
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
Va multumesc ptr raspunsuri si promtitudine.
Ptr. instalatorul de iasi, dupa golire si demontat capacul de la vasul de acumulare, am scos aproximativ 3 pumni de nisip. care in mod normal trebuia sa iasa odata cu apa deci banuiesc ca era mai mult.

Legat de membrana sunt convins ca ea oricum se freaca de corpul vasului, dar faptul ca la o golire completa ramane nisip greutatea acestuie duce la o uzura prematura a membranei, cred ca vasele verticale sunt mai bune.

Edited by romulus69ro, 15 August 2015 - 19:08.


#4962
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postromulus69ro, on 15 august 2015 - 19:06, said:

[...] cred ca vasele verticale sunt mai bune.
Așa și este... indiferent de prezența sau absența nisipului. Posted Image

#4963
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca stam sa socotim, in mod normal contrapresiunea din vasul de acumulare ar trebui sa fie distribuita de jur imprejurul membranei de cauciuc, in asa fel ca aceasta sa nu fie in contact , la nici un moment cu peretii vasului.

#4964
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,574
  • Înscris: 31.12.2006
keta, sterge repede postul ala :D

#4965
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Am gandit ceva gresit ? Imi asum gresala, ?

Poti sa spui pe forum unde gresesc, asa invatam, nu-mi este rusine de greeselile mele.

Edited by keta, 15 August 2015 - 20:38.


#4966
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,574
  • Înscris: 31.12.2006
Presiunea respectiva nefiind afectata de pozitionarea "balonului" cu apa in vas, nu are nici o tendinta de a-l tine pe centru.
Ca sa se intample ce sugerai tu, ar trebui ca spatiul dintre membrana si peretii vasului sa fie impartit in compartimente care nu comunica, astfel incat deplasarea balonului intr-o parte sa mareasca presiunea din compartimentele aferente, respective sa o micsoreze in cele opuse, aparand astfel o forta care ar fi tins sa tina balonul centrat.
In situatia reala insa, presiunea aerului din perna nu este afectata absolut deloc de pozitia balonului cu apa.

#4967
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

View Postketa, on 15 august 2015 - 20:23, said:

Daca stam sa socotim, in mod normal contrapresiunea din vasul de acumulare ar trebui sa fie distribuita de jur imprejurul membranei de cauciuc, in asa fel ca aceasta sa nu fie in contact , la nici un moment cu peretii vasului.


Orice presiune ai avea imprejurul membranei, aceasta (membrana) plina cu apa tot in jos atarna. Doar intr-un vas vertical cu alimentare pe sus membrana plina cu apa va sta echidistant fata de peretii vasului.

#4968
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Postdicdobre, on 16 august 2015 - 13:11, said:

... Doar intr-un vas vertical cu alimentare pe sus membrana plina cu apa va sta echidistant fata de peretii vasului.
... eu cred ca te inseli.
In ambele cazuri (orizontal sau vertical) balonul plin cu apa v-a atinge peretele interior al vasului. Presiunile sunt egale pe ambele fete ale balonului (aer vs. apa)
Cand presiunea din instalatia cu apa creste peste 2,8 bari balonul de cauciuc se mareste mult comprimand aerul din exteriorul balonului.
Concluzia, exista uzura balonului si la vasele verticale.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate