Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

calcul greutate

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
razvatri

razvatri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.10.2006
Salut
va rog sa ma ajutati sa pot calcula in catia greutatea unei piese. in exemplul din atasament am facut o flansa si am nevoie sa-i aflu greutatea... ma puteti ajuta?

Attached Files



#2
ferdo

ferdo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 09.06.2008

 razvatri, on Apr 22 2009, 12:25, said:

Salut
va rog sa ma ajutati sa pot calcula in catia greutatea unei piese. in exemplul din atasament am facut o flansa si am nevoie sa-i aflu greutatea... ma puteti ajuta?

De curiozitate, ai citit despre chestia asta ceva in documentatie?

Poti deschide CATPartul (part1) intr-o fereastra separata (asta in cazul in care ai mai multe piese in ansamblu si vrei sa afli greutatea unei singure piese) si poti folosi iconita de langa subler....adica Measure Inertia (greutatea aia de aprozar...) , atentie ca vei afla masa pentru densitatea definita implicit in CATIA (1000) deci va trebui sa inmultesti cu densitatea materialului tau....ai grija la ordinele de marime...sau poti sa aplici piesei un material care are toate caracteristicile definite (dintr-un catalog de materiale CATIA) si atunci vei obtine ceea ce trebuie.

#3
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

 razvatri, on Apr 22 2009, 13:25, said:

Salut
va rog sa ma ajutati sa pot calcula in catia greutatea unei piese. in exemplul din atasament am facut o flansa si am nevoie sa-i aflu greutatea... ma puteti ajuta?
Pentru o astfel de piesa selectezi partul, apoi dai clic pe "apply material" si alegi materialul
Pentru a afla greutatea dai clic pe "measure inertia". Acolo vei gasi date si despre masa corpului. In cazul cand ai un ansamblu, distribui materialul pentru fiecare part apoi poti afla masa intregului ansamblu, selectand product-ul.

#4
catiadesign

catiadesign

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.06.2008

 razvatri, on Apr 22 2009, 13:25, said:

Salut
va rog sa ma ajutati sa pot calcula in catia greutatea unei piese. in exemplul din atasament am facut o flansa si am nevoie sa-i aflu greutatea... ma puteti ajuta?

Cu acest filmulet cred ca o sa fie foarte clar ceea ce trebuie sa faci pentru a calcula greutatea

video

#5
ferdo

ferdo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 09.06.2008

 catiadesign, on Apr 27 2009, 19:15, said:

Cu acest filmulet cred ca o sa fie foarte clar ceea ce trebuie sa faci pentru a calcula greutatea

video

Clar, bine facut filmuletul, mai trebuie sa tii cont si de faptul ca exista totusi companii unde sunt setari de environment care nu-ti permit sa atasezi un material CATPartului (cazul Airbus de ex.) si atunci se aplica ce am zis eu.

Si ploiesteanu are dreptate, greutatea unei piese poate fi aflata si intr-un ansamblu, asa cum a zis el....

#6
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 05.04.2006
Ce nu am reusit si nu mi-e deloc clar cum se face este afisarea automata a greutatii componentelor ansamblului in tabelul de centralizare din Drafting.

#7
ferdo

ferdo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 09.06.2008

 ionut76, on May 1 2009, 22:01, said:

Ce nu am reusit si nu mi-e deloc clar cum se face este afisarea automata a greutatii componentelor ansamblului in tabelul de centralizare din Drafting.

http://www.eng-tips....d=227657&page=1

Cred ca ai sa te "prinzi" repede...

Iar pentru grosimi de table ai ceva aici http://www.eng-tips....d=241601&page=1

Odata ce ai bagate in user defined properties ce vrei, creezi un custom BOM si ai si in drafting ce doresti.....

#8
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 05.04.2006
Great...multumesc frumos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate