Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

"Adevarat a inviat" sau "Adevarat ca a inviat" ?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
In fiecare an am aceeasi dilema: Cum se raspunde corect in sabroatoarea de paste:
"Adevărat a înviat" (spus pe scurt: adevarat a-nviat)
sau
"Adevărat că a înviat" (spus pe scurt: adevarat c-a-nviat)
Care este sensul cuvantului adevarat: A inviat intr-un mod adevarat sau ... este adevarat ca a inviat?

PS. De ce se spune la plural: sfintele sarbatori de paste ?
PS2. Exista vreun context in care sa se foloseasca cuvantul "pasti" (terminat in "i" ) ? (in sensul ca eu vad ca fiind corecta varianta: "paste" )

#2
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Dupa mine, corect ar fi: Adevarat a Inviat!, din cauza celui care zice primu: Hristos a Inviat, si nu Hristos ca a Inviat!
Cat despre sensul cuvantului adevarat:  .... este adevarat ca a inviat, adica nu e o minciuna, aprobi ceea ce a zis primul Hristos a Inviat!

#3
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008
Se foloseste termenul Paste pentru cel evreiesc, Pastile sunt crestine.
Se spune: Adevarat a inviat.

#4
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001

View Postplanner26, on Apr 19 2009, 23:12, said:

Dupa mine, corect ar fi: Adevarat a Inviat!, din cauza celui care zice primu: Hristos a Inviat, si nu Hristos ca a Inviat!
Pai cel ce zice primul spune o fraza ce are doar un subiect si un predicat la perfect compus. In schimb raspunsul, in forma "adevarat a inviat", nu-mi sugereaza o astfel de logica a propozitiei. Daca ar fi fost "Adevarat ca a inviat" atunci as fi subinteles fraza "este adevarat ca a inviat" care are o structura clara si un sens clar pentru mine.

#5
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008

View Postadynis, on Apr 19 2009, 23:31, said:

Pai cel ce zice primul spune o fraza ce are doar un subiect si un predicat la perfect compus. In schimb raspunsul, in forma "adevarat a inviat", nu-mi sugereaza o astfel de logica a propozitiei. Daca ar fi fost "Adevarat ca a inviat" atunci as fi subinteles fraza "este adevarat ca a inviat" care are o structura clara si un sens clar pentru mine.
Salutul acesta este o traducere...

#6
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Pt Adynis:
Va da-ti seama ca cei care au "inventat" zicalele astea, nu au tinut cont de gramatica limbii romane, si sunt vorbe din popor

Edited by planner26, 19 April 2009 - 23:04.


#7
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008

View Postplanner26, on Apr 19 2009, 23:59, said:

Va da-ti seama ca cei care au "inventat" zicalele astea, nu au tinut cont de gramatica limbii romane, si sunt vorbe din popor

Numi d-au seama ce vrei sa spui cu asta...
Eu i-am dat omului informatia, poate sa faca ce vrea cu ea, inclusiv sa traga apa dupa sau sa caute pe net... :scratchchin:

Edited by Mondschein, 19 April 2009 - 23:02.


#8
Birlic

Birlic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.04.2009

View Postadynis, on Apr 19 2009, 23:31, said:

Pai cel ce zice primul spune o fraza ce are doar un subiect si un predicat la perfect compus. In schimb raspunsul, in forma "adevarat a inviat", nu-mi sugereaza o astfel de logica a propozitiei. Daca ar fi fost "Adevarat ca a inviat" atunci as fi subinteles fraza "este adevarat ca a inviat" care are o structura clara si un sens clar pentru mine.

"Adevarat a-nviat" face parte din aceiasi familie cu : "adevar va spun voua" ,ori " este scris dar Eu va zic". Biblia nu este scrisa cu gramatica limbii romane in fata . Unde mai pui ca ebraica are in jur de 6000 de cuvinte ,asa incat se folosesc aceleasi cuvinte pentru intelesuri diferite, in functie de context. Traducerea devine extrem de dificila in aceste conditii.

#9
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
Deci sa inteleg ca ... "semantica" afirmatiei ar coincide cu "adevarat ca a inviat" dar eu tre-sa spun: "adevarat a-nviat" , varianta "adevarat c-a-nviat" fiind mai incorecta in popor ?

#10
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008
Pisi, serveste-te de-aici

http://en.wikipedia....aschal_greeting

sau de-aici

http://ro.orthodoxwi...Sfintele_PaƟti

dar sa stii ca Patriarhul zice"Adevarat a inviat".

Tu faci cum crezi.

#11
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
in primul link mai apare o varianta, la care nu m-am gandit:
"Cu adevarat a inviat"

Oricum, ma mira faptul ca ... o expresie pe care o spune fiecare roman macar o data, nu are un fundament clar ...

Daca e cineva cu mai multe legaturi religioase-gramaticale care mai are detalii ... il rog sa nu se sfiasca se explice si-aici :D

#12
cristeu

cristeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 26.03.2009
Ce conteaza cum se zice "corect"? Crezi ca o sa fii mai pe placul unui zeu daca zici "adevarat a inviat" decat daca zici "adevarat ca a inviat"?! Mediul propice pentru religie este superficialitatea. Prin obiceiuri si superstitii inventate, dar care trebuie imitate exact ca sa aiba "efect", biserica te face sa crezi ca in ele consta "esenta", in timp ce carentele fundamentale de la baza acesteia pot scapa necriticate, unele dintre acestea fiind in contradicitie chiar cu invataturile celui pe care il comemorati.

#13
psyblink

psyblink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 19.03.2008
Nu m-am gandit deloc pana acum la asta :D
Cred ca e corect "Adevarat c-a inviat" pentru ca era predicat nominal .. parca  :mellow: .. e ca si cum ai pune e-ul in fata : (E) adevarat ca a inviat .

#14
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Se muta.

Edited by caroline_hi, 22 April 2009 - 20:43.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"Adevarat s-a inventat"
"Adevarat n-a inviat"

Pentru credinciosii intru IPU: IPU s-a înălțat la Timișoara

[ http://img141.imageshack.us/img141/5808/invisible2bpink2bunicor.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Expresiile fixe, așa cum sînt formulele de salut, sînt adesea „greșite” din punct de vedere gramatical. Dar în materie de limbă uzul (nu teoria) creează regula, deci dacă mai toată lumea spune Adevărat a înviat atunci așa e corect.

Vi se pare că formula Bună ziua e corectă gramatical? Nu e. Corect ar fi Ziua e bună. Dar toată lumea zice Bună ziua, deci așa e corect. La fel sînt „greșite” și formule ca Salut, Mulțumesc, La revedere, La mulți ani, Noroc, Sărumîna, Cu bine, etc. etc. Și tot așa sînt „greșite” o mulțime de formule de salut și în alte limbi.

#17
lansat

lansat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.03.2009

View PostAdiJapan, on Apr 23 2009, 12:42, said:

Expresiile fixe, așa cum sînt formulele de salut, sînt adesea „greșite” din punct de vedere gramatical. Dar în materie de limbă uzul (nu teoria) creează regula, deci dacă mai toată lumea spune Adevărat a înviat atunci așa e corect.

Vi se pare că formula Bună ziua e corectă gramatical? Nu e. Corect ar fi Ziua e bună. Dar toată lumea zice Bună ziua, deci așa e corect. La fel sînt „greșite” și formule ca Salut, Mulțumesc, La revedere, La mulți ani, Noroc, Sărumîna, Cu bine, etc. etc. Și tot așa sînt „greșite” o mulțime de formule de salut și în alte limbi.

Grăiești pi buni?

#18
klwdyu

klwdyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 21.10.2007

View PostMembruAnonim, on Apr 23 2009, 11:31, said:

"Adevarat s-a inventat"
"Adevarat n-a inviat"

Pentru credinciosii intru IPU: IPU s-a înălțat la Timișoara

[ http://img141.imageshack.us/img141/5808/invisible2bpink2bunicor.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:OK:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate