Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

"Adevarat a inviat" sau "Adevarat ca a inviat" ?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
Mi-am dat like. Imi sustin parerea. Eu cred ca Satan v-a pacalit. Christos a inviat, nu Adevarat !!!

Deci se spune: "Adevarat ca a Inviat", sau "Cu adevarat a inviat". Altfel, nu a inviat Christosul ! :(

#38
dorucalinciobanu

dorucalinciobanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.01.2007
De fapt forma corecta este: "Adevarat. A inviat!"

"NOŢIUNI DE CULTURĂ GENERALĂ:
DUPĂ ÎNVIERE
ORTODOCŞII spun „Cristos a Înviat!” - forma de salut. „Adevărat. A Înviat!” - răspunsul. Conform tradiţiilor Ortodoxe Răsăritene, aşa ar trebui să salute, până la Praznicul Înălţării Domnului, Joi, Mai 22, 2020, creştinii de denominaţiune ortodoxă originari din România [cei de acolo şi cei plecaţi]. Înălţarea este un mister, un adevăr de credinţă, pe care nu-l vom putea înţelege niciodată în totalitate. Acest mister este dificil, pentru că se loveşte fie de legile fizice, fie de raţionalitatea omului. Pentru aceasta, şi noi trebuie să ne rugăm, având pe buze cuvintele sfântului Pavel (Paul): „Dumnezeu să ne dăruiască duhul înţelepciunii şi al descoperirii pentru o mai profundă cunoaştere a lui. El să ne lumineze ochii minţii noastre, ca să putem înţelege speranţa la care am fost chemaţi.”
CATOLICII spun „Cristos a Înviat!” - forma de salut. „Adevărat. A Înviat!” - răspunsul. Conform tradiţiilor Catolice, aşa ar trebui să salute, până la Praznicul Înălţării Domnului, Joi, Mai 21, 2020, creştinii de denominaţiune catolică originari din România [cei de acolo şi cei plecaţi]."

#39
solkyou

solkyou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 10.05.2020
Adevarat ca a inviat suna manelistic, parerea mea. Nu am auzit niciodata pe cineva sa zica asa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate