Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

"Adevarat a inviat" sau "Adevarat ca a inviat" ?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 lansat, on Apr 24 2009, 01:06, said:

Grăiești pi buni?
Vi s-a părut că glumesc?

#20
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001

 AdiJapan, on Apr 23 2009, 12:42, said:

Expresiile fixe, așa cum sînt formulele de salut, sînt adesea „greșite” din punct de vedere gramatical. Dar în materie de limbă uzul (nu teoria) creează regula, deci dacă mai toată lumea spune Adevărat a înviat atunci așa e corect.

Vi se pare că formula Bună ziua e corectă gramatical? Nu e. Corect ar fi Ziua e bună. Dar toată lumea zice Bună ziua, deci așa e corect. La fel sînt „greșite” și formule ca Salut, Mulțumesc, La revedere, La mulți ani, Noroc, Sărumîna, Cu bine, etc. etc. Și tot așa sînt „greșite” o mulțime de formule de salut și în alte limbi.

Mda, intr-adevar este argumentat raspunsul si pentru mine a parut destul de convingator. Deci voi spune "adevarat a-nviat" pentru ca asa se spune nu neaparat ca asa ar fi corect.

#21
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

 adynis, on Apr 23 2009, 21:00, said:

Deci voi spune "adevarat a-nviat" pentru ca asa se spune nu neaparat ca asa ar fi corect.
Din punctul meu de vedere expresia este corectă atât timp cât punem (subînțelegem) un "!" după.
Hristos a înviat!
Adevărat a înviat!
Acum, în această expresie nu mai contează sensul lui "adevărat", exact ca "bună" în "Bună ziua!"

Quote

PS. De ce se spune la plural: sfintele sarbatori de paste ?
PS2. Exista vreun context in care sa se foloseasca cuvantul "pasti" (terminat in "i" ) ? (in sensul ca eu vad ca fiind corecta varianta: "paste" )
Conform DOOM, la plural, corect este Sfintele Paști. "Sărbătoare de Paște" este într-un fel un pleonasm. La singular putem spune Sfântul Paște.

#22
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Eu imi sustin ideea cu "Adevarat c-a inviat! "
Explicatie: Expresia este folosita in aprobarea celui care ti-a spus "Hristos a inviat!".Daca ai spune "Adevarat a inviat",ar insemna ca a inviat adevarat nu? "Cum a inviat?"- "Adevarat" .
Cred ca raspunsul corect ar fi  "E/este adevarat c-a inviat" ,dar na.. oralitatea ne face sa scoatem verbul a fi din exclamatie.

#23
lucifer00

lucifer00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 05.06.2008
mai bine asa:

Si-a revenit gagiul!
Adevarat si-a revenit!

#24
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 crank_, on Apr 29 2009, 03:37, said:

Cred ca raspunsul corect ar fi  "E/este adevarat c-a inviat" ,dar na.. oralitatea ne face sa scoatem verbul a fi din exclamatie.
Sau răspunsul corect gramatical ar fi „Cu adevărat a înviat”, din care oralitatea ne face să scoatem prepoziția cu.

Dar, oricît am vorbi despre asta, rămîne un fapt incontestabil: lumea spune „Adevărat a înviat”, iar noi nu putem decît să acceptăm resemnați că asta e formula, indiferent dacă că teoretic e greșită.


 lucifer00, on Apr 29 2009, 03:51, said:

Si-a revenit gagiul!
Adevarat si-a revenit!
Nu e frumos ce faceți. Oricine, inclusiv necredincioșii, ar trebui să aibă un minim respect pentru credința celorlalți.

#25
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008
Am observat ca expresia "Adevarat c-a inviat!" este folosita cu precadere in Ardeal. Am locuit 14 ani in judetul Mures si nu am auzit pe nimeni spunand "Adevarat a inviat". Cum sustineam si atunci , sustin si acum ca este corect "Adevarat a inviat". Parerea mea.

#26
to_the_touch

to_the_touch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 24.04.2009
Eu tot timpul folosesc "Hristos a inviat!, Adevarat a inviat!"
Foarte des aud in raspuns salutul "Cu-adevarat a inviat!"
Parerea mea e ca e mai important mesajul, si eu aleg prima varianta pentru ca imi place mai mult cum suna  :D

 klwdyu, on Apr 23 2009, 19:09, said:

:OK:

-_-  :thumbdown:

#27
LaserXL

LaserXL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 14.12.2012

 Electryc, on 30 aprilie 2009 - 12:57, said:

Am observat ca expresia "Adevarat c-a inviat!" este folosita cu precadere in Ardeal. Am locuit 14 ani in judetul Mures si nu am auzit pe nimeni spunand "Adevarat a inviat". Cum sustineam si atunci , sustin si acum ca este corect "Adevarat a inviat". Parerea mea.

Asta pentru ca, se stie ca in Ardeal limba romana este folosita, nu schingiuita ca in Sud...

Revenind la intrebare, desi subiectul e vechi acum e de actualitate.
Logica ne spune sa raspundem : Adevarat ca a inviat, fiind confirmarea interlocutorului. Adevarat a inviat, adica putea sa invie neadevarat????

parerea mea....

#28
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 adynis, on 19 aprilie 2009 - 22:09, said:

In fiecare an am aceeasi dilema: Cum se raspunde corect in sabroatoarea de paste:
"Adevărat a înviat" (spus pe scurt: adevarat a-nviat)
sau
"Adevărat că a înviat" (spus pe scurt: adevarat c-a-nviat)
Care este sensul cuvantului adevarat: A inviat intr-un mod adevarat sau ... este adevarat ca a inviat?

PS. De ce se spune la plural: sfintele sarbatori de paste ?
PS2. Exista vreun context in care sa se foloseasca cuvantul "pasti" (terminat in "i" ) ? (in sensul ca eu vad ca fiind corecta varianta: "paste" )
Răspunsul este: adevărat; a-nviat.

 adynis, on 19 aprilie 2009 - 22:31, said:

Pai cel ce zice primul spune o fraza ce are doar un subiect si un predicat la perfect compus. In schimb raspunsul, in forma "adevarat a inviat", nu-mi sugereaza o astfel de logica a propozitiei. Daca ar fi fost "Adevarat ca a inviat" atunci as fi subinteles fraza "este adevarat ca a inviat" care are o structura clara si un sens clar pentru mine.
Verbul este la timpul Prfect compus!!
Nu îți sugerează??
Hristos a-nviat!
Adevărat! A-nviat.
Acum pricepi? Vezi că are subiect și predicat propoziția. Subiectul e subînțeles; El. Predicatul este a-nviat.

 Mondschein, on 19 aprilie 2009 - 22:35, said:

Salutul acesta este o traducere...
Ai observat bine; e traducere.

 planner26, on 19 aprilie 2009 - 22:59, said:

Pt Adynis:
Va da-ti seama ca cei care au "inventat" zicalele astea, nu au tinut cont de gramatica limbii romane, si sunt vorbe din popor
Ar fi bine să ții tu cont de gramatica limbii române ca să nu mai scrii agramat.
Acestea nu sînt zicale. Vezi mai bine în Dex ce e aceea zicală.
Sînt într-adevăr invenții, deci nu trebuia să pui ghilimele.

#29
Sharazano

Sharazano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.02.2013
Limba romana nu are sens...

#30
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 LaserXL, on 06 mai 2013 - 18:51, said:

Asta pentru ca, se stie ca in Ardeal limba romana este folosita, nu schingiuita ca in Sud...

Revenind la intrebare, desi subiectul e vechi acum e de actualitate.
Logica ne spune sa raspundem : Adevarat ca a inviat, fiind confirmarea interlocutorului. Adevarat a inviat, adica putea sa invie neadevarat????

parerea mea....
Aoleu! În Ardial limba română  o fo folosîtă și mai ie, da regățănii n-or știut-o folosi?Posted Image No! Di-amu o să iau lecții die la ardieleni.
Măi, dragulie, lojica ie așe:" Hristos a-nviat!" Răspuns:"Adevărat! A-nviat". Tu auzi adesea spus repede și fără intonația corespunzătoare și de aceea crezi că nu are logică.Are! Mai bine întriabă pie mumă-ta, că iea s-o fo dus la bisearică și știe.
Salutări din București; un loc în care limba română este schingiuită.Posted Image

 Sharazano, on 07 mai 2013 - 08:12, said:

Limba romana nu are sens...
Hă? Asta ce mai e? Poți să îmi explici ?

#31
Sharazano

Sharazano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.02.2013
A inviat Adevarat. Adevarat este mantuitorul. Christos cine e ?

#32
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 to_the_touch, on 01 mai 2009 - 16:10, said:

Eu tot timpul folosesc "Hristos a inviat!, Adevarat a inviat!"
Foarte des aud in raspuns salutul "Cu-adevarat a inviat!"
Parerea mea e ca e mai important mesajul, si eu aleg prima varianta pentru ca imi place mai mult cum suna
Zi pe care vrei că sînt bune ambele răspunsuri.

 Sharazano, on 07 mai 2013 - 08:18, said:

A inviat Adevarat. Adevarat este mantuitorul. Christos cine e ?
Înțelegi complet eronat!!
În romînește se zice și se scrie Cristos sau Hristos; niciodată Christos!! Oficial este cu H, Hristos.

#33
Sharazano

Sharazano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.02.2013

 florincroitoru, on 07 mai 2013 - 08:22, said:

Înţelegi complet eronat!!
În romîneşte se zice şi se scrie Cristos sau Hristos; niciodată Christos!! Oficial este cu H, Hristos.
Se zice si se scrie Hristos ? Pune o inregistrare in care se zice Hristos.

#34
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 adynis, on 19 aprilie 2009 - 22:09, said:

PS. De ce se spune la plural: sfintele sarbatori de paste ?
PS2. Exista vreun context in care sa se foloseasca cuvantul "pasti" (terminat in "i" ) ? (in sensul ca eu vad ca fiind corecta varianta: "paste" )
Pt că nu e doar o zi de sărbătoare ci sînt mai multe.În afară de Duminica Paștilor se serbează și Vinerea Mare și a Doua Zi de Paști. Poate mai e ceva așa că întrabă pe aria de Religie.În orice caz sigur este că sînt mai multe zile sărbătorite deci e normal să se spună Paști.

 Sharazano, on 07 mai 2013 - 08:26, said:

Se zice si se scrie Hristos ? Pune o inregistrare in care se zice Hristos.
Băi, tu ești străin? Parcă ești picat din cer.Eu nu cunosc alt romîn care să nu știe că se spune oficial Hristos.Nu o să auzi nici un popă spunînd Cristos. Te rog stai 5 min și gîndește înainte de a posta. Bate pe Google ....Hristos. http://jurnalul.ro/s...tos-123378.html  Mai mult aici pe Google http://www.google.de...ed=0CKQBENUCKAE

#35
LaserXL

LaserXL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 14.12.2012

 florincroitoru, on 07 mai 2013 - 08:18, said:

Aoleu! În Ardial limba română  o fo folosîtă şi mai ie, da regăţănii n-or ştiut-o folosi?Posted Image No! Di-amu o să iau lecţii die la ardieleni.
Măi, dragulie, lojica ie aşe:" Hristos a-nviat!" Răspuns:"Adevărat! A-nviat". Tu auzi adesea spus repede şi fără intonaţia corespunzătoare şi de aceea crezi că nu are logică.Are! Mai bine întriabă pie mumă-ta, că iea s-o fo dus la bisearică şi ştie.
Salutări din Bucureşti; un loc în care limba română este schingiuită.Posted Image


Decat ca asa este , care este ai dreptate, fratiorule!. Ma duc repede sa iau dupe jos o shurupelnitza, ca decat mi-am gaurit barbrizul. A dat ashtiea micii cu mingiile sau cu ridichii.

Nu toti stie ashiea ca tine care este din capitala ca noi e mai putini, mincatias.(noi aiciea miticii care este nu foloseste cratimele ca e sub50)

On topic eu zice ca trebuie sa se spune Adevarat a0nviat, decat! Sa fie clar si pentru florincroitoru care estePosted Image

Edited by LaserXL, 07 May 2013 - 20:23.


#36
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 LaserXL, on 07 mai 2013 - 20:09, said:

Decat ca asa este , care este ai dreptate, fratiorule!. Ma duc repede sa iau dupe jos o shurupelnitza, ca decat mi-am gaurit barbrizul. A dat ashtiea micii cu mingiile sau cu ridichii.

Nu toti stie ashiea ca tine care este din capitala ca noi e mai putini, mincatias.(noi aiciea miticii care este nu foloseste cratimele ca e sub50)
Posted Image
On topic eu zice ca trebuie sa se spune Adevarat a0nviat, decat! Sa fie clar si pentru florincroitoru care este

Ai vrut să scrii ceva în stilul bucureştean sau ai vrut să imiţi doar pe cei  mai proşti dintre bucureşteni? Cred că a doua variantă.Ar fi fost bine dacă ai fi remarcat că eu nu am pocit graiul ardelenesc şa cum faci tu cu graiul muntean acum. "care este ai dreptate" nu am mai auzit în viaţa mea!
Hai, mai încearcă o data, dar concentrază-te.
Vezi că nu zice nimeni "nu toţi ştie aşiea ca tine care este....". Zice aşa: "nu toţi ştie aşiea ca tine , care ieşti din capitală".
Nu îţi îndrept toate greşelile. Mai bine scriu eu textul tău în stilul în care ai vrut tu să scrii. Uite aşa:" Cînd ieste, ieste! Ai dreptate, frăţioare! Mă duc repede să iau de jos o şurubelniţă că mi-a găurit careva parbrizu.Or fi dat ăştiea micii cu mingea sau cu ridichii.
Nu toţi ştie aşea ca tine care ieşti din capitală, mîncaţi-aş!
On topic:ieu zic că tre să se spună numai "adevărat a-nviat"; să fie clar şi pt florincroitoru."

"Care ieste"....şi altele le-ai băgat, dar le-ai băgat aiurea.
Cred că nu am folosit graiul ardelean aşa de greşit cum faci tu acum cu cel de la Bucureşti, care în parte este influenţat de graiul muntean.

Edited by florincroitoru, 08 May 2013 - 12:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate