Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ajutor gasire bilet avion

- - - - -
  • Please log in to reply
2035 replies to this topic

#1963
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostSpepe, on 05 ianuarie 2017 - 23:39, said:

M-ar tenta un drum la Dubai pentru 2 pers pana la sfarsitul lui Feb. Aveti idee de ceva dealuri ?
In perioada 6-8.01,20% reducere la Wizz.Au zbor de Dubai.Alte "dealuri" nu stiu(doar dune...).

#1964
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Atentie cand faceti rezervari la agentii pentru bilete imposibile in teorie.

Cazuri clasice:

Azerbaidjan - Armenia
Liban/Iran/etc - Israel.

In mod normal este imposibil sa rezervi intr-un singul bilet (PNR) asa ceva.
In practica insa se poate si unele agentii o fac fara sa tina cont de riscurile pe care le pune pe umarul pasagerului.
O tipa (din DE) a rezervat Beirut-Tel Aviv via eDreams cu Pegasus.

Ce-au facut? Pentru ca practic intr-un PNR poti baga 2 zboruri, i-au bagat 2 zboruri.
Care este problema?

Este ilegal sa pleci din Liban cu destinatie finala Israel (idem si pentru Azerbaijan/ Armenia).

Cand am auzit m-am mirat, initial nu-mi spusese de eDreams. Am bagat PNR-ul si numele si...surpriza!
2 OW (one way) intr-un singur PNR!

Baiul ii ca in aeroport cand baga PNR-ul o sa vada 2 tickete, unul spre Istanbul si unul spre Tel Aviv. Pe langa faptul ca risca lifetime ban, risca si alte controale.

I-am zis sa sune la agentie...aia se fac ca nu stiau de regula asta si ca nu mai pot schimba nimic. Ca era treaba ei sa stie ce vize ii trebuie. Pai no, stai. Ca nu ii vorba de vize. ii vorba ca ii ilegal sa emiti un bilet de genul, sa emiti un PNR cu departure din Liban si arrival in Israel. Nu vor sa il schimbe...


Asa ca aveti grija cand faceti rezervari de genul, daca ajungeti prin state in care exista stare de beligeranta si/sau conflict diplomatic.

#1965
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Unde va cautati bilete de obicei? Vreun site ? Aplicatie? M-ar interesa pe la sfarsit de august Luton -cj/sm/debrecen si retur.

#1966
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca ai fi citit posturile din acest topic, ai fi aflat sursele

#1967
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
De peste tot, de unde e mai ieftin.

#1968
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
www.skyscanner.net
http://www.momondo.co.uk/

Luton - Cluj: 27.08 / 38 de euro dus / Blue Air. Returul e problema, insa...

Evitati sa vizitati pe cineva vara in Ro, efectiv nu merita sa aruncati banii pe...Ro.

Exista viata si inainte de iulie, cat si dupa septembrie, la o 1/10 - 1/20 din preturile de vara.

#1969
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View PostMembruAnonim, on 17 iulie 2017 - 08:48, said:

Daca ai fi citit posturile din acest topic, ai fi aflat sursele
Nu am citit, ai dreptate.

View PostLex404, on 17 iulie 2017 - 15:42, said:

De peste tot, de unde e mai ieftin.
Ma gandeam ca exista o platforma in acest sens, un fel de price.ro pt calatorii cu avionul. Asa sa caut la fiecare in parte ma descurc, ma gandeam ca poate exista ceva mai ok de care nu stiu. Ms.

#1970
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nu exista.
Ar fi KAYAK/ Skyscanner/ etc.

Dar de multe ori ofertele sunt ori la agenții separate, ori direct la airline.

Deci cum am zis: toate. In funcție de sezon, destinație, zona, etc.

#1971
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View Postcattavencu, on 17 iulie 2017 - 17:53, said:

www.skyscanner.net
http://www.momondo.co.uk/

Luton - Cluj: 27.08 / 38 de euro dus / Blue Air. Returul e problema, insa...

Evitati sa vizitati pe cineva vara in Ro, efectiv nu merita sa aruncati banii pe...Ro.

Exista viata si inainte de iulie, cat si dupa septembrie, la o 1/10 - 1/20 din preturile de vara.
Ai dreptate, am mers in iunie 25 dus pe debrecen si 27 intors din cluj. E vorba de cand pot sa ma duc nu cand as vrea. As merge oricand in extrasezon ca e foarte ieftin, ai dreptate. Oricum mersul pana acasa e conditionat mult de pretul biletelor, daca e prea scump nu merita, dar daca prind ca in iunie ma mai gandesc. Ms de raspuns.

#1972
naturista2010

naturista2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.10.2010
Uite aici toata procedura prin care sa iti faci cele mai avantajoase rezervari:
http://sigiliibagaje...ftine-de-avion/

#1973
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Articolul ăla o dat-o in bara de la început.
Rezervarea cu secole înainte e un mit.

Nu exista soluție concretă. Exista perseverenta și ochi in toate direcțiile. Eu majoritatea prețurilor bune le-am avut cu MAX o luna înainte, și pana la 3 ore de la decolare (bilet luat random in aeroport la preț de o masa in 2).

Depinde de regulile tarifare și promoții.
Am avut bilete luate cu o luna înainte și de curiozitate verificăm prețul cu o zi/ doua înainte. Același sau chiar mai mic. Dar aici e la risc sa fie mai mic.



#1974
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Experții lu' pește-mpuțit. �

#1975
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostLex404, on 01 august 2017 - 16:43, said:

Articolul ăla o dat-o in bara de la început.
Rezervarea cu secole înainte e un mit.

Nu exista soluție concretă. Exista perseverenta și ochi in toate direcțiile. Eu majoritatea prețurilor bune le-am avut cu MAX o luna înainte, și pana la 3 ore de la decolare (bilet luat random in aeroport la preț de o masa in 2).

Depinde de regulile tarifare și promoții.
Am avut bilete luate cu o luna înainte și de curiozitate verificăm prețul cu o zi/ doua înainte. Același sau chiar mai mic. Dar aici e la risc sa fie mai mic.


Rezervarea cu secole inainte nu este un mit daca vorbim de perioadele "clasice" de calatorit si daca vorbim de cautat o destinatie anume.

Care sunt sansele sa  gasesti in perioada Craciun-Rev promotii, de exemplu?

Eu de fiecare data mi-am cumparat biletele de avion pt perioada Craciun-Rev de prin mai. De fiecare data am urmarit evolutia si garantat am luat cu cel mai bun pret.

Acum am luat din iunie bilet spre Sydney. Pe cat punem pariu ca nu va fi nici o promotie pt perioada Craciun Rev si ca pretul platit de mine e cel mai bun?

Stii ca mergi in vaacanta in perioade extrem de populare atunci te uiti cu muuuulte luni inainte la preturile biletelor de avion. Mai ales pe rute foarte aglomerate.

Din punctul meu de vedere cheia succesului este: flexibilitate si cunoasterea preturilor in conditii normale.

Edited by something00, 01 August 2017 - 17:15.


#1976
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Am găsit anul trecut (și scris aici ) in Noiembrie Beirut-BKK/ Dubai-BKK cu 300€ dus întors pentru jumătatea a doua lunii Decembrie.

Mi-am luat cu 2 săptămâni înainte BUD-TYO in mijlocul verii (ii full season pentru JP) cu 400€

200$ au dat niște oameni de-au venit cu mine in Sri Lanka BEY-CMB rezervat cu 10 zile înainte pentru Ianuarie. (Iar, full season pentru Ceylon).

Nu tine. Dacă e sa fie promo, sunt. Am explicat pe câteva pagini in urma cum se da drumul la clasele tarifare.

Plus ca clasele tarifare sunt intercalate. Nu sunt date in ordinea prețurilor. Așa ca dacă ai prins acum 800 e posibil ca peste 2 luni sa prinzi 200 ca e alta clasa tarifara.





#1977
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostLex404, on 01 august 2017 - 17:20, said:

Am găsit anul trecut (și scris aici ) in Noiembrie Beirut-BKK/ Dubai-BKK cu 300€ dus întors pentru jumătatea a doua lunii Decembrie.

Mi-am luat cu 2 săptămâni înainte BUD-TYO in mijlocul verii (ii full season pentru JP) cu 400€

200$ au dat niște oameni de-au venit cu mine in Sri Lanka BEY-CMB rezervat cu 10 zile înainte pentru Ianuarie. (Iar, full season pentru Ceylon).

Nu tine. Dacă e sa fie promo, sunt. Am explicat pe câteva pagini in urma cum se da drumul la clasele tarifare.

Plus ca clasele tarifare sunt intercalate. Nu sunt date in ordinea prețurilor. Așa ca dacă ai prins acum 800 e posibil ca peste 2 luni sa prinzi 200 ca e alta clasa tarifara.


Repet: promo pt Craciun - Rev?
Poate doar daca Craciun Rev e 1 dec -31 ianuarie  :)

Promo pentru week endurile lungi?

Cu doar ceva timp inainte?

Nu am vazut.

Dar daca tu zici...oi avea tu mai mult noroc decat mine.
Eu repet ce am zis: niciodata pana acum pt rutele pt care imi luasem eu bilet din mai-iunie nu am vazut pret mai mic in perioadele urmatoare. Iar asta se intampla de vreo 10 ani de cand calatoresc eu.

Daca nu ai o destinatie anume in minte, daca nu esti limitat de zilele de concediu, daca nu te interesaza sa calatoresti in vacantele scolare, daca nu vrei sa maximizezi timpul stat la destinatie etc atunci nu te grabi sa cumperi bielete. De aparut va aparea ceva la un moment dat...

Altfel apuca-te de urmarit cu muuulte luni inainte, vezi evolutia preturilor, uitate in urma sa vezi cat e un pret normal, care e super-promo etc si cand apare ceva tentant cumpara.

#1978
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
De Crăciun era oferta la FlyDubai pentru Bangkok (18Dec -5 JAN)

Depinde de regulile tarifare, de Crăciun e perioada aglomerata in toate direcțiile, însă in rest... Meh :)

De exemplu a fost oferta la Cebu Pacific cu toate zborurile la 1Peso (+taxe). Cine a prins, și-a putut lua Dubai-Manila la 70€ dus întors l. Eu mi-am luat doar dus. Sau dat ca pâinea calda.

Dar alea le puteai combina spre Australia dacă voiai. Și ajungeai la Dubai-Australia la 140-200€ dus întors 😂

#1979
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostLex404, on 01 august 2017 - 18:04, said:

De Crăciun era oferta la FlyDubai pentru Bangkok (18Dec -5 JAN)

Depinde de regulile tarifare, de Crăciun e perioada aglomerata in toate direcțiile, însă in rest... Meh Posted Image

De exemplu a fost oferta la Cebu Pacific cu toate zborurile la 1Peso (+taxe). Cine a prins, și-a putut lua Dubai-Manila la 70€ dus întors l. Eu mi-am luat doar dus. Sau dat ca pâinea calda.

Dar alea le puteai combina spre Australia dacă voiai. Și ajungeai la Dubai-Australia la 140-200€ dus întors ��

Mi-or placea mie sporturile extreme dar in nici un caz nu as face zborul spre Australia cu low costuri :)

#1980
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Și mie mi-e puțin "nu știu cum" la Dubai-Manila. 8 ore.
Dar la cât o costat și faptul ca plec/ ajung la ore bune, nu mai fac pretenții :))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate