Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Casa mea

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
88 răspunsuri în acest subiect

#37
kiguraiken

kiguraiken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 75
  • Înscris: 15.06.2008
Update de imagine,

Fișiere atașate



#38
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.934
  • Înscris: 07.11.2007
salutare vecine!
frumoasa casuta, unde in Balotesti e construita?

#39
kiguraiken

kiguraiken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 75
  • Înscris: 15.06.2008

 thalia, on May 21 2009, 14:58, said:

salutare vecine!
frumoasa casuta, unde in Balotesti e construita?

ha ha ha! salut vecino! tocmai ieri ma plimbam pe jurnalul tau!
langa padure, inspre spitalul SRI. Unde are Urban si ...casele.

#40
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.934
  • Înscris: 07.11.2007
io-s mai la sosea, se vede olaec' dupa dn1, da numa motu acoperisului!
sa ai bafta!

#41
kiguraiken

kiguraiken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 75
  • Înscris: 15.06.2008
Multumesc, si tie la fel.

#42
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.964
  • Înscris: 30.08.2005
Mai ai jumatati de porotherm 30? Ma bate un gand, ca am luat doar doi paleti (320 buc) si as cam avea nevoie de vreo 360-400, dupa socotelile mele...

#43
kiguraiken

kiguraiken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 75
  • Înscris: 15.06.2008

 CRG, on May 21 2009, 16:04, said:

Mai ai jumatati de porotherm 30? Ma bate un gand, ca am luat doar doi paleti (320 buc) si as cam avea nevoie de vreo 360-400, dupa socotelile mele...

Nu mai am. Am vandut tot. Mai am doar polistiren extrudat de 5. A calculat Ioana gresit cu vreo 8-9 paleti.

#44
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.964
  • Înscris: 30.08.2005
Extrudatul il am ok ca si socoteala pentru cota zero si termoizolare terase, plus ca mai am pana la izolatia soclului...

#45
ErolP

ErolP

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 09.05.2009

 kiguraiken, on May 21 2009, 16:11, said:

Nu mai am. Am vandut tot. Mai am doar polistiren extrudat de 5. A calculat Ioana gresit cu vreo 8-9 paleti.


In principiu te-as putea scapa eu de el, daca mi-l tii in custodie :P

#46
kiguraiken

kiguraiken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 75
  • Înscris: 15.06.2008

 ErolP, on May 22 2009, 23:15, said:

In principiu te-as putea scapa eu de el, daca mi-l tii in custodie :P

io il tin dar nu cred ca e safe. vb cu tatal meu maine. daca mi-l depoziteaza la el e safe si e al tau. tinut in custodie.  :D

Editat de kiguraiken, 22 mai 2009 - 22:36.


#47
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.576
  • Înscris: 10.05.2007
Uite ceva material de studiu pentru ce te interesa http://www.aquadox.ro/
In general cauta pe gogu membrana lichida si vei gasi destule specificatii.

In ceea ce priveste ceea ce vrei sa faci, te-as ruga sa te gandesti de 2 ori inainte de a mai posta. Nu stiu ce ai de impartit cu mine, insa comentariile tale depasesc sfera umorului. Poate pentru tine o fi amuzant insa n-am sa las un user cu 5 posturi si 5 poze sa considere forumul ca locul lui de antrenament la aruncat de dude.
Momentan topicul tau e egal cu 0, ai 3 poze, in afara de fundatie n-ai pus nici o poza cu executia, decat din avion, probabil, fiind executata in 15 zile n-ai avut timp si inteleg asta, dar daca rolul e decat de a posta poze cu case, te asigur ca sunt zeci de topicuri deschise aiurea cu 2 vorbe si 3 poze care de fapt nu spun nimic si nu aduc nimic folositor si zac undeva la sfarsitul ariei asa cum au si aparut.
Posibil, cand voi avea timp voi incepe sa triez ceea ce este relevant si ceea ce s-a deschis doar de dragul posesorului sa-si vada casa pe net. Nu e nici hi5, nici hai sa ne vindem materialele din curte, nici site de anunturi gen, uite ce case frumoase proiectam in familie <_< . Dar sa trecem peste asta. Da?

LE: Ti-am sters atasamentele cu planurile, nu stiu daca stiai de regula asta, dar trebuie sa stergi cartusul cu biroul de proiectare caci este considerat reclama. Unii au fost suspendati o luna pentru asta, eu decat 15 zile, cu indulgenta, avand in vedere...sti prea bine. Sa ai timp sa reflectezi ce reprezinta forumul de fapt si te asteptam cu informatii folositoare. Vacanta placuta!

Editat de Astrul, 23 mai 2009 - 02:19.


#48
stemate

stemate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 221
  • Înscris: 12.04.2009

 kiguraiken, on May 21 2009, 15:39, said:

Multumesc, si tie la fel.

Foarte tare casa, felicitari! Cand te decizi la izolatia pentru terasa poate imi spui si mie cum o faci si ordinea straturilor te rog frumos ca ma intereseaza mult.

#49
idubia

idubia

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 26.08.2008

 stemate, on May 26 2009, 18:35, said:

Foarte tare casa, felicitari! Cand te decizi la izolatia pentru terasa poate imi spui si mie cum o faci si ordinea straturilor te rog frumos ca ma intereseaza mult.

....................

Editat de Astrul, 27 mai 2009 - 09:51.


#50
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.576
  • Înscris: 10.05.2007
Nu mai posta dupa alte conturi, ca e pacat de ele.

#51
ssprivat

ssprivat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 64
  • Înscris: 11.07.2004

 kiguraiken, on 21st May 2009, 15:19, said:

ha ha ha! salut vecino! tocmai ieri ma plimbam pe jurnalul tau!
langa padure, inspre spitalul SRI. Unde are Urban si ...casele.

Foarte frumoasa casa!!!
Dupa ce am terminat planurile au inceput sa ma atraga casele cubiste. Nu pot spune ca imi pare rau, dar o admir pe a ta ...
Am si eu un teren in potcoava de padure de la spitalul SRI.
Tu esti cumva pe strada cu viceprimarul? Una asfaltata?
Recunosc ca nu am mai fost de multa vreme in zona.
Ma bucur ca s-au dezmortit lucrurile acolo.

#52
kiguraiken

kiguraiken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 75
  • Înscris: 15.06.2008

 ssprivat, on 28th May 2009, 18:12, said:

Foarte frumoasa casa!!!

Multumesc. Intre timp, am terminat casa la rosu. Am si scara la intrare.
Dar nu mai am bani, asa ca o pun la uscat.

Si am o intrebare. Vreau si eu scari. Doar ca scara mea urca pe perete si treptele sunt infipte in diafragma.
A mai facut cineva asa? Aveti vreo solutie? Stiti pe cineva care face?

Ceva de genul asta (am dat in boala lu' Astrul)  :proud:

Fișiere atașate



#53
PH7

PH7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 04.06.2007

 kiguraiken, on 7th June 2009, 22:15, said:

Multumesc. Intre timp, am terminat casa la rosu. Am si scara la intrare.
Dar nu mai am bani, asa ca o pun la uscat.

Si am o intrebare. Vreau si eu scari. Doar ca scara mea urca pe perete si treptele sunt infipte in diafragma.
A mai facut cineva asa? Aveti vreo solutie? Stiti pe cineva care face?

Ceva de genul asta (am dat in boala lu' Astrul)  :proud:

am si eu o intrebare pentru propietar, sau trei:
1. cum de te costa "spitalul" asta numai 50k euroi?  cit teren ai si cit costa acum in imprejurimi?  care sint preturile totale: teren + casa+ toate?
2. mai fratilor, praful cine vi-l sterge din palatele astea?  ca daca nu dai cu aspiratorul in fiecare zii te invadeaza toate alergiile, gindacii, furnicile, etc  eu stau intr-un apartament de 2 dormitoare si prafuiala e o problema majora, si vorba aia praf afara nu e, poate in aer ca e numai iarba in jur.
3. la ora actuala cu preturile in scadere, e mai ieftin?  ce sugerati?
baiatul din Vaslui a focut casa de 3 ori mai mica si la costat tot atit; si cind a intrebat daca considerati ca ar fi pretul bun, toti au zis ca cam asta e media, ca e bine.  
scuze ca sint cam naiv, dar vreau sa imi fac si eu o parere si pe urma sa va vizitez sa imi fac si eu casa.
multumesc :huh:

#54
kiguraiken

kiguraiken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 75
  • Înscris: 15.06.2008

 PH7, on 8th June 2009, 00:18, said:

am si eu o intrebare pentru propietar, sau trei:
1. cum de te costa "spitalul" asta numai 50k euroi?  cit teren ai si cit costa acum in imprejurimi?  care sint preturile totale: teren + casa+ toate?
2. mai fratilor, praful cine vi-l sterge din palatele astea?  ca daca nu dai cu aspiratorul in fiecare zii te invadeaza toate alergiile, gindacii, furnicile, etc  eu stau intr-un apartament de 2 dormitoare si prafuiala e o problema majora, si vorba aia praf afara nu e, poate in aer ca e numai iarba in jur.
3. la ora actuala cu preturile in scadere, e mai ieftin?  ce sugerati?
baiatul din Vaslui a focut casa de 3 ori mai mica si la costat tot atit; si cind a intrebat daca considerati ca ar fi pretul bun, toti au zis ca cam asta e media, ca e bine.  
scuze ca sint cam naiv, dar vreau sa imi fac si eu o parere si pe urma sa va vizitez sa imi fac si eu casa.
multumesc :huh:

Salut,

1. M-a costat 54k. Dupa toate cheltuielile trecute pe hartie. Si crede-ma ca a fost trecut si ultimul cui (oricum cam pe acolo a fost si suma disponibila).
Am ieftinit cate ceva. Sapatul subsolului mecanizat m-a costat mai putin cu 50% intrucat am avut un "voucher". Si proiectul de arhitectura, evident. Plus, materiale la oferta cea mai buna de pe piata intrucat ne-am ocupat de ele noi si nu constructorul. Dar, in schimb, am luat de exemplu caramida seismica Poro desi nu aveam nevoie neaparat, si este mai scumpa. Terenul a fost 50euroi acum 2 ani. Acum nu mai stiu cat este. Sunt 440 mp utili (600 mp cu totul). Deci in total: 30k + 54k + cat vrei tu de mult in functie de ce finisaje vrei.
2. Daca esti alergic la praf poti sa ramai la bloc in continuare. Nu cred ca scapi de el oriunde ai fi. Fa o casa mobilata cat mai simplu in interior si o sa il stergi usor. Cred ca praful o sa fie ultimul lucru care ma sperie. Si casa, desi poate pare, nu este asa mare. Se poate si muuuult mai mare.
3. Casa e facuta cu preturile de acum. Mai mici. Daca se vor duce mai jos sau mai sus, nu stiu sa iti spun. Romania merge dupa reguli de piata ciudate si atipice. Ce pot sa te sfatuiesc este ce am facut eu. Am avut un buget pe care il detineam la ora inceperii contructiei pentru casa la rosu. Am facut socoteala si daca s-a incadrat m-am apucat de constructie. Pe alocuri o sa depasesti, pe alte parti o sa castigi. Ideea este sa te aproprii de socoteala.
Intrucat am reusit sa ma incadrez in ce mi-am propus, sunt multumit indiferent daca peste 2 luni o sa mai scada. Daca te gandesti ce o sa mai faca piata in viitor, o sa te trezesti si peste 2 ani tot cu intrebarea asta.


Welcome, si tine cont ca eu vorbesc de casa la rosu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate