Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

emitere factura pe baza bonului fiscal

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Zanetti`

Zanetti`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 23.11.2005
Politica unei firme de la mine din oras este ca dupa 7 zile dupa emiterea bonului fiscal nu iti mai face factura , atat de mana cat si din calculator motivul fiind "stergerea" automata a facturilor din baza de date a firmei respective dupa 7 zile. Din aceasta cauza cu mare greu mi s-a facut o factura de mana.

Intrebarea mea este: este conform legii acest termne de 7 zile? Acest aspect tine de politica firmei sau este undeva vreo lege in sensul acesta care stabileste clar termenul in care se mai poate face facturi pe baza bonurilor fiscale?

Rog, daca e cazul sa se posteze si articolul din codul fiscal cu privire la aceasta.

Multumesc.

Edited by Zanetti`, 11 April 2009 - 19:08.


#2
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Toate firmele cu care am intrat in contact pana acum au spus "veniti oricand, doar sa fie luna in curs" - deci este clar ca legea nu interzice emiterea la mai mult de 7 zile dupa emiterea bonului fiscal. Legat de aceste 7 zile sigur este decizia firmei, dar sunt obligati sa iti dea chiar daca au trecut cele 7 zile.

Legat de teoria cealalta cu luna in curs, se presupune ca daca ai bonul de pe 20 si vii pe 2 luna urmatoare, sigur cineva pe 1 a solicitat factura pe loc si deci nu se mai poate taia factura pe  luna anterioara DUPA factura taiata pe 1.
Altfel, am intalnit personal cazuri in care daca facturierul nu fusese folosit in luna ulterioara bonului fiscal, mi s-a emis factura, conform bonurilor, pe luna anterioara.

#3
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Asa e. Daca se tin de cuvant nu au de ce sa nu emita factura

#4
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Dar factura nu trebuie sa aiba aceeasi data cu bonul fiscal ?
Dupa mine, eu nu as elibera factura aferenta respectivului bon fiscal decat in ziua respectiva, nu a doua zi, sau peste 7 ... 14 zile.

Sau, daca se poate emite factura fara nici o legatura cu data bonului fiscal, de ce este obligatoriu in luna respectiva - de ce nu si luna viitoare, peste 3 sau ... 5 luni ?

#5
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Pentru ca in facturier trebuie sa respecti ordinea datelor. Nu poti taia factura cu seria 0040 in data de 03 ianuarie, si factura 0041 cu data de 02 ianuarie.

Factura poate avea data diferita de bonul fiscal, dar nu poate avea data anterioara facturii anterioare din facturier.

#6
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 StGermain, on Apr 13 2009, 09:52, said:

Pentru ca in facturier trebuie sa respecti ordinea datelor. Nu poti taia factura cu seria 0040 in data de 03 ianuarie, si factura 0041 cu data de 02 ianuarie.

Factura poate avea data diferita de bonul fiscal, dar nu poate avea data anterioara facturii anterioare din facturier.

Exact la asta ma refeream si eu: Factura 0040 din 03 ianuarie, factura 0041 din 04 ianuarie (nu din 02 ianuarie), dar cu referire la bonul fiscal 114 din ... 01 mai 1918 ! Daca tot nu are treaba cu data de pe bonul fiscal. Nu se poate ?
Eu ziceam ca trebuie sa fie in aceeasi zi cu bonul fiscal, daca nu trebuie, de ce nu se elibereaza factura oricand ? Si luna viitoare, si peste trei luni, cinci ani etc ?

#7
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 Zanetti`, on Apr 11 2009, 20:07, said:

Politica unei firme de la mine din oras este ca dupa 7 zile dupa emiterea bonului fiscal nu iti mai face factura , atat de mana cat si din calculator motivul fiind "stergerea" automata a facturilor din baza de date a firmei respective dupa 7 zile. Din aceasta cauza cu mare greu mi s-a facut o factura de mana.

Intrebarea mea este: este conform legii acest termne de 7 zile? Acest aspect tine de politica firmei sau este undeva vreo lege in sensul acesta care stabileste clar termenul in care se mai poate face facturi pe baza bonurilor fiscale?

Rog, daca e cazul sa se posteze si articolul din codul fiscal cu privire la aceasta.

Multumesc.
Daca tu cumperi pe 3 ianuarie , poate sa-ti faca factura pana la 31 decembrie , iar in cazul asta tu te inregistrezi cu marfa platita in avans .

#8
puccina

puccina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.04.2009
vreau sa reinvii putin acest topic. daca am achizitionat dintr-un supermarket un produs si mi s-a dat bonul fiscal, insa as avea nevoie si de factura, o pot cere oricand sau factura poate fi emisa numai in termen de 14 zile?

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,081
  • Înscris: 24.02.2006
nu-i mai simplu sa intrebi la acel supermarket ce conditii au?

#10
larysap

larysap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.05.2014
In majoritatea cazurilor, eu am intalnit sa mi se dea factura pentru luna in curs....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate