Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

2700 Euro... cum ii inmultesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Post99ton, on Apr 14 2009, 12:07, said:

Scuze,offtopic,dar n-am gasit nici un topic despre posibilitatea unei inflatii mondiale majore ca urmare a crizei.Este posibila?

gandeste macro : masa monetara in deficit - bunuri de consum sau masa monetara in exces (apropo de infuzia de lichiditati)
apoi gandeste-te la reduceri de preturi/salarii sau la mariri de preturi/salarii

si astea, la modul foarte general genereaza ceea ce se cheama spirala inflationista.

ia incearca o opinie, e posibila ?

#20
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Scuze,offtopic,dar n-am gasit nici un topic despre posibilitatea unei inflatii mondiale majore ca urmare a crizei.Este posibila?

Ma mir ca n-ai gasit, ca numai de asta se vorbeste de vreo jumatate de an pe aici :)

Cauta postarile mele mai vechi si te lamuresti. Poti sa incepi aici: http://forum.softped...t...t&p=5661042

#21
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

View Post99ton, on Apr 14 2009, 12:07, said:

inflatii mondiale majore
Eu ziceam de una mare,ca dupa al 2-lea razboi,..mai citesc si eu p'aci,ca am mai pus cate ceva deoparte,nu mare lucru,dar e pacat sa-i pierzi,nu-s interesat de toate cele d'ale economiei/finantelor.

#22
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Si noi vorbeam de acelasi lucru, ba chiar speram la mai mult de atat :)

http://forum.softped...t...t&p=6310834

#23
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Post99ton, on Apr 14 2009, 14:40, said:

Eu ziceam de una mare,ca dupa al 2-lea razboi,..mai citesc si eu p'aci,ca am mai pus cate ceva deoparte,nu mare lucru,dar e pacat sa-i pierzi,nu-s interesat de toate cele d'ale economiei/finantelor.

Ar fi chiar culmea sa-ti dramuiesti banii in functie de ce ia flaviand ca fiind sigur in sfera financiara... :huh:

#24
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007
Mai asteptam si alte pareri,am vazut ca flaviand are o viziune cam" apocaliptica",dar este opinia lui si o respect.

#25
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Apreciez ca macar ai folosit ghilimele. Ca multi imi asociaza cuvinte si atitudini pe care nu mi le asum.

Viziunea mea e una optimista, dar nu naiva. E o mica mare diferenta... :)

Uite aici o varianta mai trista. A unor oameni care visau pana acum cateva luni si inca mai viseaza ca totul e o gluma. Da, e o gluma, dar trebuie sa o intelegi ca sa poti rade la ea: http://stirileprotv....ed.php/60269763

Cat priveste modul in care aleg sa cunosc eu realitatile economice, am mai dat aici un exemplu: http://forum.softped...t...t&p=6274506

#26
dr_corina_nem

dr_corina_nem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.05.2007
Trebuie sa intelegem totusi ca daca masinile vor deveni de ex 1/2 din pret se numeste ca este rau, sau daca cacaofonie casele devin 20k garsoniera iarasi este extrem de rau, ca inseamna ca nu le-a luat nimeni la pretul asta+1Euro.

Bine, eu inteleg pr initiatorului topicului, a luat si el aia 900E in primele 3 luni ale anului, caci evident nu mananca nu are chirie ca si parintii sunt buni la ceva, fie ei si 24 de ani. Nush, eu il inteleg, zau. Si este absolut normal sa fie si el entuziasmat de descoperirea Economisirii.
Ca e un moment nu tocmai inspirat, ok, agreez. Ca sunt dobanzi bune, ok, asta paote va stimula pe viitor un comportamant de economisire al maselor.
Uite, de exemplu a aflat ca exista comision de retragere.
Si daca noi ii spunem ca in principiu la orice extragere din banca se percepe comision, ca asta e variabil de ob .5%, unele 0.2-.4%, ca la ghiseu e de ob mai mare decat la bancomat, etc.. va invata mai multe si va avea un comportament economic mai educat. Ceea ce este invariabil bine.
Nu de alta, dar cand va veni boom-ul ala de dupa criza s-ar putea sa-i prinda bine.
Bottom line: Eu cred ca merita sa tratam serios problema, facand abstractie de faptul ca scoate in 3 luni mai putin decat intr-o zi de munca (si mie imi sta mintea-n loc, dar in fine).
Eu am luat-o ca pe o discutie principiala, si am tratat-o cu substantialitate caracteriala :D :rolleyes:  

Abianto

#27
Bowser

Bowser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 07.12.2006

View Postdr_corina_nem, on Apr 18 2009, 02:59, said:

Trebuie sa intelegem totusi ca daca masinile vor deveni de ex 1/2 din pret se numeste ca este rau, sau daca cacaofonie casele devin 20k garsoniera iarasi este extrem de rau, ca inseamna ca nu le-a luat nimeni la pretul asta+1Euro.

Bine, eu inteleg pr initiatorului topicului, a luat si el aia 900E in primele 3 luni ale anului, caci evident nu mananca nu are chirie ca si parintii sunt buni la ceva, fie ei si 24 de ani. Nush, eu il inteleg, zau. Si este absolut normal sa fie si el entuziasmat de descoperirea Economisirii.
Ca e un moment nu tocmai inspirat, ok, agreez. Ca sunt dobanzi bune, ok, asta paote va stimula pe viitor un comportamant de economisire al maselor.
Uite, de exemplu a aflat ca exista comision de retragere.
Si daca noi ii spunem ca in principiu la orice extragere din banca se percepe comision, ca asta e variabil de ob .5%, unele 0.2-.4%, ca la ghiseu e de ob mai mare decat la bancomat, etc.. va invata mai multe si va avea un comportament economic mai educat. Ceea ce este invariabil bine.
Nu de alta, dar cand va veni boom-ul ala de dupa criza s-ar putea sa-i prinda bine.
Bottom line: Eu cred ca merita sa tratam serios problema, facand abstractie de faptul ca scoate in 3 luni mai putin decat intr-o zi de munca (si mie imi sta mintea-n loc, dar in fine).
Eu am luat-o ca pe o discutie principiala, si am tratat-o cu substantialitate caracteriala :D :rolleyes:  

Abianto

Draga coleg de forum, multumesc pentru jignire. Din fericire, insa, acea suma mica nu a fost stransa prin trei salarii nefolosite pentru: chirie, intretinere, mancare sau distractie. As fi vrut din tot sufletul sa nu am asemenea datorii lunare.

Dobanda calculata de Banca Transilvania, unde am realizat depozitul, este de 37 Euro, dupa 77 de zile. Practic insesizabil, dar cred ca e mai bine sa ii tin acolo decat in buzunar sau sub pat.

#28
OCEBE

OCEBE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 07.01.2007
poate ma insel dar nu cumva in cazul depozitelor (spre deosebire de conturile de economisire) se percepe si ceva impozit la dobanda?

#29
dr_corina_nem

dr_corina_nem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.05.2007

View PostOCEBE, on Apr 18 2009, 09:45, said:

poate ma insel dar nu cumva in cazul depozitelor (spre deosebire de conturile de economisire) se percepe si ceva impozit la dobanda?

nu, pt depozitele 2009, mai precis incepand cu cele ce au avut scadenta dupa 1 .01.2009 nu se mai percepe dob.

draga Browser, daca te miscai mai rapid prindeai dobanda de 7.5% de la BT la acelasi 77de zile. Si asa scapai de comision. :rolleyes:
Nu mi se paer oricum cea mai buna dob BT. Plus ca la o adica daca vrei sa-i tragi, termenul e cam mare, 2 luni si 1/2..

#30
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

View PostBowser, on Apr 18 2009, 08:17, said:

Practic insesizabil, dar cred ca e mai bine sa ii tin acolo decat in buzunar sau sub pat.
Subscriu,nici nu ai timp sa-ti dai seama ca a venit scadenta si poti sa bei un suc din dobanda...e mai bine decat sa nu-l bei.Am avut de-a lungul anilor depozite de tot felul si m-am bucurat de fiecare data ca am recuperat cu putin mai mult decat am depus...altfel,cu banii in buzunar exista tendinta/tentatia sa-i cheltuiesti,de cele mai multe ori,inutil.

#31
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View Post99ton, on Apr 21 2009, 11:07, said:

Subscriu,nici nu ai timp sa-ti dai seama ca a venit scadenta si poti sa bei un suc din dobanda...e mai bine decat sa nu-l bei.Am avut de-a lungul anilor depozite de tot felul si m-am bucurat de fiecare data ca am recuperat cu putin mai mult decat am depus...altfel,cu banii in buzunar exista tendinta/tentatia sa-i cheltuiesti,de cele mai multe ori,inutil.

Sunt de acord ca exista tentatia....si de accea la banca au sanse sa stea mai mult timp, eventual sa se inmulteasca. Partea proasta e ca sunt comisioane de retragere numerar. De parca tu nu dai tot numerar. Ar trebui sa le luam si noi comision cand depunem numerar la banca, sa se sature!!!
:evillook:  
Asa s-ar face dreptate  :chair:  Eu spun clar ca am avut o situatie "nashpa" acum cativa ani. Intr-o luna am depus 6 mil fix , in luna urmatoare 4 mil fix, amandoua la termen de 1 luna cu capitalizare. Dupa 2 luni i-am retras ( dupa scadenta sa nu pierd dobanda!!!!) si mi s-a dat 9,9 mil lei numerar.
:eek:
Am facut taraboi la banca, eu stiam ca 4+6 = 10 la care ar fi trebuit sa se adauge ceva . Am facut degeaba ca oricum n-am castigat nimic. Daca caut prin extrase ( ca am obiceiul sa pastrez hartiile, ca nu se stie niciodata !!! ) , le pot cauta pt a sustine ceea ce afirm, desi e posibil ca de nervi sa le fi rupt chiar in banca  :frust:  . Orice ar fi fost la fel de frustrat ca si mine.

#32
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

View Postpointiv, on Apr 22 2009, 17:58, said:

Eu spun clar ca am avut o situatie "nashpa" acum cativa ani.
Am luat-o si eu,la fel,de la brd,dar,acum s-au schimbat lucrurile;comisioanele au scazut(pe la unii sunt 0),impozit nu se mai plateste,daca esti atent,nu vei avea bilantul negativ.

#33
paulmarius

paulmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.04.2009
sa-i tii in euro cred k e cea mai proasta idee.eu ii am la intensa san paolo.dobanda 17 % /depozit pe 3 luni

#34
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Dobanzile sunt semnificative la sume mari-medii, pe perioade lungi. Pentru 3 luni/6 luni iti scoti cat o cumparatura mai maricica intr-un hipermarket si atat. Pe termen lung si foarte lung banii stau mai bine in banca decat la ciorap, la 10000ron depusi pe an dobanda e 1000-1500 ron la ora actuala. Daca continui sa depui si capitalizezi si dobanda - asta la cont de economii ca la depozite nu se umbla, in cativa ani iei o masina SH nu foarte scumpa si ramai si cu bani. Problema e ca se cere rabdare si curea ceva mai stransa.

#35
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Apropo de economii.......cei de la Alpha lansasera cu mare tam tam promita Alpha Anniversary. Daca stiu eu bine,dobanda pentru un depozit pe 15 saptamani era 16 %...si scria asta si pe asta. Numai ca daca ma uit acum pe site nu mai scrie nicaieri cat este dobanda...Stiti cumva daca au micsorat-o?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate