Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

2700 Euro... cum ii inmultesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Bowser

Bowser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 07.12.2006
Salut

Am in buzunar exact 2700 Euro. Sper ca in viitor, peste 6-12 luni sa imi pot cumpara o masina second hand sau poate chiar noua la circa 7500 Euro

Din pacate, sunt afon cu privire la piata bancara si cam tot ce implica ea. Eu doresc sa depun acesti bani intr-o banca si peste o vreme (3-6-9 luni) sa ii scot, evident intr-un cuantum considerabil mai mare, in urma dobanzii. In conditiile instabilitatii economice, ce moneda e mai bine sa aleg, Leu sau Euro? Ce banca imi sugerati? Ce tip de serviciu sa cer din partea bancii? Mentionez ca doresc ca pe parcursul timpului sa mai adaug diverse sume de bani, care la randul lor sa beneficieze de dobanda stabilita initial.
Ajutorul vostru mi-ar fi de mare ajutor!

Va multumesc anticipat!

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
daca te gandesti sa-i transformi in lei, ia in calcul si costurile pentru schimbul valutar

uite, hai sa-ti dau un exemplu, folosind valorile de la banca transilvania (e una din putinele care-si afiseaza cursurile de schimb pe site :) )

ai 2700 euro pt 9 luni. dobanda la euro e de 6.5%/an (depozitul de 77 zile). dupa 9 luni o sa capeti o dobanda de 131.65 euro, deci o sa ai 2830

daca schimbi cei 2700 euro in lei, o sa ai 10.975 ron. dobanda e de 13.5%/an. dupa 9 luni o sa capeti o dobanda de 1.111 ron, deci o sa ai 12.086 ron, cu care o sa poti cumpara 2900 euro.

asta presupunand ca ramane acelasi curs :)

#3
skygate

skygate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 28.06.2008

View PostBowser, on Apr 10 2009, 22:06, said:

Salut

Am in buzunar exact 2700 Euro. Sper ca in viitor, peste 6-12 luni sa imi pot cumpara o masina second hand sau poate chiar noua la circa 7500 Euro

Din pacate, sunt afon cu privire la piata bancara si cam tot ce implica ea. Eu doresc sa depun acesti bani intr-o banca si peste o vreme (3-6-9 luni) sa ii scot, evident intr-un cuantum considerabil mai mare, in urma dobanzii. In conditiile instabilitatii economice, ce moneda e mai bine sa aleg, Leu sau Euro? Ce banca imi sugerati? Ce tip de serviciu sa cer din partea bancii? Mentionez ca doresc ca pe parcursul timpului sa mai adaug diverse sume de bani, care la randul lor sa beneficieze de dobanda stabilita initial.
Ajutorul vostru mi-ar fi de mare ajutor!

Va multumesc anticipat!
euro, este mult mai sigur  :lol:

Edited by skygate, 11 April 2009 - 07:41.


#4
Bowser

Bowser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 07.12.2006
Momentan banii sunt chiar Euro. De aceea va si intreb daca sa ii depun sub forma de euro sau sa ii schimb! De asemenea, tot nu am inteles ce sa aleg, depozit sau cont de economii. Eu vreau sa mai adaug bani peste aceasta suma, lunar.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View PostBowser, on Apr 11 2009, 08:42, said:

Momentan banii sunt chiar Euro. De aceea va si intreb daca sa ii depun sub forma de euro sau sa ii schimb! De asemenea, tot nu am inteles ce sa aleg, depozit sau cont de economii. Eu vreau sa mai adaug bani peste aceasta suma, lunar.

pune-i in euro, depozit pe 1 luna cu capitalizare. intereseaza-te inainte daca exista vreun comision de retragere sau alt comision.

#6
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

View PostBowser, on Apr 11 2009, 08:42, said:

tot nu am inteles ce sa aleg, depozit sau cont de economii. Eu vreau sa mai adaug bani peste aceasta suma, lunar.
La depozit poti adauga bani numai la data scadenta,reinnoind contractul de depozit.In contul de economii poti adauga bani oricand.Cele mai bune dobanzi(euro) sunt la depozitele pe 3luni/77zile/100zile cu dobanda fixa.Atentie la comisioanele de retragere.Vezi aici:http://www.conso.ro/depozite.html

Edited by 99ton, 11 April 2009 - 09:14.


#7
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
cred ca flaviand ar spune sa cumperi aur ca probabil peste 9 luni sau cat de curand va fi un CRAH mare de tot si NUMAI aurul va mai valora ceva....

din punctul meu de vedere lasa-i in euro iar daca tot schimbi in lei mai asteapta pana prin mai dupa care alege un depozit cu dobanda progresiva...daca tot vrei sa se inmulteasca...

Edited by madmax80, 11 April 2009 - 10:33.


#8
dr_corina_nem

dr_corina_nem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.05.2007
Problema este extrem de interesanta si nu comporta o singura solutie, uniq.
Sunt de luat in calcul:
1. evolutia cursului valutar (nimeni nu o cunoaste, fiecare crede ceva, eu cred ca € va scadea pana intra banii de la FMI la inceputul lui mai, apoi prin iunie iarasi o sa creasca, atunci candva fi clar ca o vom fi dat in bara..)
2. apetitul pentru risc al persoanei cu intrebarea: asta este o variabila subiectiva;
3. suma este o valoare importanta dpdv subiectiv? (adica astia sunt toti banii tai, mai ai de rezerva pe undeva, te bazezi pe cienva -prieteni, sotie, etc, al o adica)
4. sumele care urmeaza sa fie castigate de deponent de-a lungul vremii vor fi in € sau in lei? (adica vin bani de afara sau vin in lei ?)


in functie de toate aceastea se adopta un comportament investitional. parerea mea este ca aia nu sunt bani, si ca oriunde i-ai pune iei destuld e putin pe ei. oricum pune-i in euro, pt ca si preturile bunului pe care doresti sa-l achizitionezi variaza functie de euro, fie ca e dacie (desi aia nu e masina) fie ca e din afara, toate le cumperi la pret lei echivalent Euro.

deci trebuie sa te tii de euro daca vrei sa ai liniste. creste E, scade E, tu oricum pui bani in plus din dobanda si ai liniste.


Ps: n-am inteles cum adica doar Banca Transilv are cursul afisat?? pe calc meu vad ca toate isi afiseaza cursul, (brd, carpatica, cec, bcpost, bcr, libra, etc).
btw, nu poti cumpara aur masiv, iar bijuterii nu merita ca pierzi bani pe costul de manopera.

Edited by dr_corina_nem, 12 April 2009 - 01:34.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdr_corina_nem, on Apr 12 2009, 02:33, said:

........
Ps: n-am inteles cum adica doar Banca Transilv are cursul afisat?? pe calc meu vad ca toate isi afiseaza cursul, (brd, carpatica, cec, bcpost, bcr, libra, etc).
.........


or fi si altele, dar astia au fost printre primii care au facut asta si m-am obisnuit cu ei :).

#10
Bowser

Bowser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 07.12.2006

View Postdr_corina_nem, on Apr 12 2009, 02:33, said:

Problema este extrem de interesanta si nu comporta o singura solutie, uniq.
Sunt de luat in calcul:
1. evolutia cursului valutar (nimeni nu o cunoaste, fiecare crede ceva, eu cred ca ? va scadea pana intra banii de la FMI la inceputul lui mai, apoi prin iunie iarasi o sa creasca, atunci candva fi clar ca o vom fi dat in bara..)
2. apetitul pentru risc al persoanei cu intrebarea: asta este o variabila subiectiva;
3. suma este o valoare importanta dpdv subiectiv? (adica astia sunt toti banii tai, mai ai de rezerva pe undeva, te bazezi pe cienva -prieteni, sotie, etc, al o adica)
4. sumele care urmeaza sa fie castigate de deponent de-a lungul vremii vor fi in ? sau in lei? (adica vin bani de afara sau vin in lei ?)


in functie de toate aceastea se adopta un comportament investitional. parerea mea este ca aia nu sunt bani, si ca oriunde i-ai pune iei destuld e putin pe ei. oricum pune-i in euro, pt ca si preturile bunului pe care doresti sa-l achizitionezi variaza functie de euro, fie ca e dacie (desi aia nu e masina) fie ca e din afara, toate le cumperi la pret lei echivalent Euro.

deci trebuie sa te tii de euro daca vrei sa ai liniste. creste E, scade E, tu oricum pui bani in plus din dobanda si ai liniste.


Ps: n-am inteles cum adica doar Banca Transilv are cursul afisat?? pe calc meu vad ca toate isi afiseaza cursul, (brd, carpatica, cec, bcpost, bcr, libra, etc).
btw, nu poti cumpara aur masiv, iar bijuterii nu merita ca pierzi bani pe costul de manopera.

Multumesc pt raspuns. Din fericire, mai am niste bani, nu ma bazez doar pe acea suma, nu as putea cumpara cu ea decat Cielo din 96 :). De asemenea, daca nu ma dau afara de la munca :), am si un salariu decent pentru varsta mea (24 ani - 900 euro), astfel incat sper sa mai strang pana ajung pe la 7000-8000 euro pana la finalul anului, iar daca mai pica mult piata auto, poate voi avea cateva alternative solide de masini nou-noute la preturi (mici), care acum un an sau doi pareau de neconceput pentru dealeri.

Spre rusinea mea, insa, ieri am deschis un depozit in euro, de 77 de zile la Banca Transilvania si abia cand am ajuns acasa am citit un post despre comisionul de retragere (evident, fata de la ghiseu n-a zis nimic). Astfel, din uriasa dobanda de vreo 37 de euro pentru cele doua luni si jumatate, imi vor lua cam 11 euro. M-am grabit, am luat teapa, invatare de minte. Nu e o suma uriasa, dar simplul gand ca putea sa ramana in buzunarul meu ma enerveaza.

Edited by Bowser, 12 April 2009 - 07:29.


#11
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 08.04.2006
Daca pentru 26 de euro ai riscat 2700 de euro eu zic ca nu meriti cei 900 de euro salar. Sau lucrezi chiar la banca si faci reclama la depozite. Atunci hai sa zic ca poate i-ai merita. Cum sa risti 100 de milioane de lei pentru 1 milion? Mai ales cu criza asta? Ca s-ar putea ca bancile dupa ce sug banii dati de FMI sa inchida si sa plece. Nimic nu mai e sigur in ziua de azi decat cash-ul.

#12
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
domnilor, topicul asta se vrea a fi o gluma ? :naughty:
adica ne adunam aici si facem brainstorming pt a vedea cum se poate obtine echivalentul a catorva mese in oras ?
tine suma respectiva in euro in portofel iar in ultima luna inainte sa cumperi masina, fa niste ore suplimentare la job si obtii mai mult decat pe nu stiu ce bazaconie de dobanda.
au scris unii mai sus de evolutia cursului valutar si apetit la risc de parca ar planifica fondul de pensie  :lol:
let`s get real

#13
Bowser

Bowser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 07.12.2006

View Postmsjohntm, on Apr 12 2009, 15:14, said:

Daca pentru 26 de euro ai riscat 2700 de euro eu zic ca nu meriti cei 900 de euro salar. Sau lucrezi chiar la banca si faci reclama la depozite. Atunci hai sa zic ca poate i-ai merita. Cum sa risti 100 de milioane de lei pentru 1 milion? Mai ales cu criza asta? Ca s-ar putea ca bancile dupa ce sug banii dati de FMI sa inchida si sa plece. Nimic nu mai e sigur in ziua de azi decat cash-ul.

Nu inteleg de unde vine atitudinea aceasta. Consider ca cel putin pe termen scurt e mai safe sa tin banii intr-un depozit decat in buzunar. Furturi multe in Bucuresti. Oricum, apreciez reply-ul, fie si asa.

#14
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Nu inteleg de unde vine atitudinea aceasta. Consider ca cel putin pe termen scurt e mai safe sa tin banii intr-un depozit decat in buzunar. Furturi multe in Bucuresti. Oricum, apreciez reply-ul, fie si asa.

Consideri prost :)

Hotii din banci sunt mai tari ca aia din oras. Fara nici un misto.

Ti-a mai zis cineva ca acuma cat mai au de supt banii de la FMI o sa mai rezista bancile probabil vreo 2-3 luni. Dar apoi avem toate sansele sa vedem incepand si pe la noi falimentele prin vara.

Eventual poti incerca o casuta de valori, daca dormi mai linistit asa decat cu banii in "seiful personal" sau sub perna. Macar din casuta aia mai poti trage sperante sa recuperezi ceva in caz de faliment al bancii.

P.S. In aceeasi ordine de idei, poate titlul topicului trebuia sa fie: cum fac sa nu-i pierd ? :)

Edited by flaviand, 13 April 2009 - 08:50.


#15
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View Postflaviand, on Apr 13 2009, 09:49, said:

P.S. In aceeasi ordine de idei, poate titlul topicului trebuia sa fie: cum fac sa nu-i pierd ? :)

idem, cred topicul ar fi fost mai nimerit " cum sa nu-i pierd"

Daca  as dispune de suma asta, si eu as opta pt euro pt ca lingouri  de  aur....nu prea se poate  :rolleyes:
Si chiar daca da banca faliment, cei 2700 euro sunt teoretic garantati, deci nu te afecteaza.

Oricum, in toamna s-ar putea sa ai o surpriza si sa iei masina la 3/4 din pret, poate si mai ieftin.......ca le cam fuge pamantul de sub picioare la toti (producatori, dealeri, comercianti - si nu vb doar de masini ci de orice) pt ca nimeni nu mai cumpara nimic, decat strictul necesar ( ma rog, aproape nimeni!) iar costuri fixe sunt indiferent daca produci ceva ( si vinzi) sau nu.

#16
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Care lingouri, ca la 2700 euro abia iei un lant de aur mai serios... :D

In toamna o sa ia masina mai ieftin doar daca nu loveste inflatia pana atunci. Iar daca loveste prea puternic, s-ar putea sa nu mai ia mare lucru cu banii aia... :)

Vad ca GM il tot "cosmetizeaza" baietii pentru faliment: General Motors ar putea fi supusa unui faliment "chirurgical"

De unde in toamna se vorbea timid si se dadeau inca ajutoare, in ultima vreme e tot mai mentionata varianta lichidarii. E curios de vazut ce efect va avea un tot mai posibil faliment al celui mai mare producator auto american il va avea atat asupra pietei auto cat si a celei financiare.

#17
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009
Pe de alta parte, ipotetic vorbind, daca ar da faliment mai multi producatori de masini,  ceea ce nu este de dorit,  cei care supravietuiesc vor avea mai putina concurenta si pot impune preturi mai mari  :scratchchin:   ..........
Vom trai si vom vedea ce se va intampla.
B)

#18
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

View Postflaviand, on Apr 13 2009, 12:49, said:

daca nu loveste inflatia pana atunci.
Scuze,offtopic,dar n-am gasit nici un topic despre posibilitatea unei inflatii mondiale majore ca urmare a crizei.Este posibila?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate