Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 

Sonorizare biserica

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,537
  • Înscris: 05.06.2009
inainte de '89 cum se descurcau preotii fara sisteme de sonorizare ?!? de ce e musai sa-si puna acum sisteme ultimul racnet, clopote electronice sau mai stiu eu ce gadget-uri? cu banii aceia mai bine i-ar ajuta pe cei care au nevoie de hrana, imbracaminte, adapost...

ca buni crestini ce sunt, preotii ar trebui sa se gandeasca un pic si la nervii celor care locuiesc in apropierea unei biserici, poate nu toti au chef sa asculte slujbe, clopote trase, etc. mai sunt si persoane bolnave, copii mici care au nevoie de odihna, poate sunt si cativa care lucreaza in schimburi si dorm ziua...cine stie cati or injura in casa in momentul in care incep sa bata clopotele sau se aude slujba...la asta s-au gandit vreodata stimabilii preoti ? poate ca da, poate ca nu, poate ca nici nu le pasa sau nu-i intereseaza...

#20
vasile84

vasile84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 15.12.2008
Hristos a inviat.
Am achizitionat inainte de Pasti aparatura de sonorizare in biserica si in exteriorul ei.
In interior avem un set Yamaha (mixer amplificat si boxe), iar la exterior avem un amplificator T-amp E400 si 2 boxe E-box PA110.
Microfoanele sunt: 1 microfon SHURE PG14E/PG 185 R10 LAVALIER si 2 microfoane cu cablu SHURE PG48-XLR.
Sistemul merge bine, insa cand rostesc litera "S" apare un zgomot ca si cum as sufla in microfon. Am incercat sa reglez inaltele si joasele (nu are medii) dar nu are efect pozitiv. Am incercat sa indepartez microfoanele de gura dar tot asa se aude. Precizez ca nu am probleme cu dictia. Am incercat si un microfon de tip lavaliera produs de SAL. Functioneaza, nu scoate sunetul acela, dar nu se aude f. clar.
Ce sa fac?
Va multumesc anticipat pentru sugestii.



#21
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
inainte de '89 cum se descurcau preotii fara sisteme de sonorizare ?!
Simplu. Din constructie biserica este un sistem in care se aude foarte bine si fara amplicare electronica. Ganditi-va ca bazele proiectarii asemenea institutii s-au pus si perfectionat in timp de aproape 2000 de ani. Iar electronica a aparut si mai ales s-a extins in doar ultimii 50..
Asa ca din start acustica intr-o biserica e foarte buna..
Eu m-am jucat cu o rasnita de radiocasetofon care nu dadea mai mult de 2*2.5W si cand l-am dat la maxim, desi era pus langa altar, langa usa simteam ce deja e mult prea tare..La o adica nu eram la un concer hard rock...
...de ce e musai sa-si puna acum sisteme ultimul racnet, clopote electronice sau mai stiu eu ce gadget-uri?
De daia. De FITZE. Sa se laude.
cu banii aceia mai bine i-ar ajuta pe cei care au nevoie de hrana, imbracaminte, adapost..]
Dne fereste. Si lor ce le mai ramane? Ma rog, or fi si cativa care chiar sunt preoti din vocatie si fac asta, cinstindu-si obrazul, avand vocatie si indeplinindu-si menirea conform canoanelor, pastorin cum trebuie turma credinciosilor. Zic ca or fi, pt ca eu unul sunt optimist din fire..
Dar inca in ultimii 47 de ani nu am avut bafta sa intalnesc decat din ceilalti care pe scurt da banu' sa iti cant..
ca buni crestini ce sunt, preotii ar trebui sa se gandeasca un pic si la nervii celor care locuiesc in apropierea unei biserici, poate nu toti au chef sa asculte slujbe, clopote trase, etc. mai sunt si persoane bolnave, copii mici care au nevoie de odihna, poate sunt si cativa care lucreaza in schimburi si dorm ziua...cine stie cati or injura in casa in momentul in care incep sa bata clopotele sau se aude slujba...la asta s-au gandit vreodata stimabilii preoti ? poate ca da, poate ca nu, poate ca nici nu le pasa sau nu-i intereseaza...
Nu-i asa ca daca incepi cu ultima expresie, adica nu le pasa, ai raspunsul corect la intrebarea pusa?
Sunt tare curios daca faci o reclamatie ca te deranjeaza, la fel ca muzica de la o discoteca, ce o sa faca organul in afara sa rada?
Sunt convins ca pt ce am scris asa o sa imi sara unii in cap..Si ca o sa ma doara..da drept acolo, nu dincolo..
A, si daca ma gandesc la afurisenia pe care popii o sa mi-o serveasca, ca adevarati slujitori ai Domnului...nu ca oameni ai lui Dzeu, incep sa tremur...

#22
mihaesadrian

mihaesadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.02.2006
Sunt tare curios daca faci o reclamatie ca te deranjeaza, la fel ca muzica de la o discoteca, ce o sa faca organul in afara sa rada?

In Oradea s-au facut sesizari pe la toate forurile, au venit cativa cu aparatele de masura, au masurat si surpriza: nu sunt depasite limitele normale admise.....::))

#23
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

 vasile84, on 28th April 2011, 14:15, said:

Hristos a inviat.
Am achizitionat inainte de Pasti aparatura de sonorizare in biserica si in exteriorul ei.
In interior avem un set Yamaha (mixer amplificat si boxe), iar la exterior avem un amplificator T-amp E400 si 2 boxe E-box PA110.
Microfoanele sunt: 1 microfon SHURE PG14E/PG 185 R10 LAVALIER si 2 microfoane cu cablu SHURE PG48-XLR.
Sistemul merge bine, insa cand rostesc litera "S" apare un zgomot ca si cum as sufla in microfon. Am incercat sa reglez inaltele si joasele (nu are medii) dar nu are efect pozitiv. Am incercat sa indepartez microfoanele de gura dar tot asa se aude. Precizez ca nu am probleme cu dictia. Am incercat si un microfon de tip lavaliera produs de SAL. Functioneaza, nu scoate sunetul acela, dar nu se aude f. clar.
Ce sa fac?
Va multumesc anticipat pentru sugestii.



Luminatia ta, din banii de colivi ia-ti un mixer - recomand unul profesional, ca aveti de unde. Evident, iei unul cu corector de ton, in acest fel poti regla precis tonalitatile.  Daca nici asa nu reusesti, schimba microfoanele.
Recomand eventual sa apelezi la o firma specializata de sonorizari, uneori o consultanta te scuteste, pentru un pret modic, de o gramada de bataie de cap. Sonorizarile pentru spatii mari sau exterior nu sunt la indemana oricarui ciumpalac care isi inchipuie ca daca a luat cele mai tari "scule", legile acusticii se inmoaie in fata lui.
Consultanta o poti plati din bani de prescuri ...:naughty:

Edited by mymothman69, 28 April 2011 - 16:33.


#24
LIVEAUDIO

LIVEAUDIO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.05.2011
Buna,


Exista multe firme care vand o multime de echipamente audio, unele mai potrivite altele mai putin potrivite pentru o biserica.
Eu pot sa recomand cu incredere firma STRÄSSER Elektroakustik din Stuttgart. Au reprezentanta si in Romania.
Se ocupa exclusiv de instalatii Electroacustice pentru biserici si folosesc echipamente special dezvoltate pentru biserici.
Ii gasiti la www.straesser.de sau direct in Romania la www.straesser.ro
Nu cred ca va costa nimic sa sunati si sa va sfatuiti cu ei sau pur si simplu sa intrebati cat costa. Dupa cate am inteles, in foarte multe cazuri preturile nu sunt mai mari decat in cazul achizitionarii unui sistem PA clasic de bar sau discoteca, total nepotrivit pentru acest domeniu.

Spor la sonorizat!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate