Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pana unde poate merge o acuza5...

lipsa simtului realitatii in poli...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX
 Incalzire pardoseala slim (renova...

Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)
 Pareri cartiere/zone in care ati ...

Care este culoarea normala de soia?

Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...
 Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...
 

Elena Gheorghe - Eurovision?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
56 răspunsuri în acest subiect

#19
tonny77

tonny77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.005
  • Înscris: 18.07.2006

Vizualizare mesajiulia89, pe May 17 2009, 10:54, a scris:

In orice caz, fata de muuulte alte tari care s-au situat inaintea noasta, Elena chiar a cantat bine...Nici nu a falsat asa ca si turcoaica aia (jur, cand am auzit-o live, m-am speriat).  Per ansamblu, a fost super ok melodia. Nu Elena e de vina ca suntem pe locul 19, ci politica Eu.  E chiar iritant, dar eh...

ea a cantat bine,coregrafia a fost bunicica dar melodia nu prea :down:  a placut la multa lume si de aceea nu a votat. pacat

Editat de tonny77, 17 mai 2009 - 20:16.


#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.579
  • Înscris: 19.04.2009
ps. am dovada ca nu stie engleza :lol: pana si tipa din Albania a conversat in engleza :lol:
aici

nu vreau sa fiu rau, dar asta e adevarul!. probabil daca canta o melodie in romana, avea mai mult succes. nu conteaza limba (ce, a inteles-o cineva pe Marija Serifovic acum 2 ani? nu...dar a castigat)

#21
iulia89

iulia89

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 424
  • Înscris: 22.04.2007

Vizualizare mesajCICI&Co, pe May 17 2009, 21:14, a scris:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IwyuOU-OdQw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

N-a falsat pe naiba. Live nu se descurcă mai deloc. N-o ajută vocea și dacă mai trebuie să dea 2 pași înainte, 2 înapoi...
Spectacol ioc. 4 fufe de se fâțâiau pe scenă.
Versuri de duzină.
Cântecelul antrenant, da, dar nu e de ajuns.
N-am ascultat toate melodiile, dar nu mă surprinde că n-a făcut nicio dudă. Melodia mi-a plăcut de când am auzit-o, dar nu era de Eurovision. Sau poate nu era ea...

NU a falsat! <_<  cat despre melodie, era de mii de ori mai buna decat "operetele" alea plictisitoare. Oricum, si daca ne prezentam noi cu piesa de la Norvegia...tot pe locul asta poate ramaneam, pe motivul politic, si ca deh...tara se numeste Romania.

#22
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.944
  • Înscris: 22.08.2007

Vizualizare mesajiulia89, pe May 17 2009, 22:21, a scris:

NU a falsat! <_<

Ai o pregătire în domeniu, oareșce cursuri de whatever?
Presupun că nu.  :)

Vizualizare mesajiulia89, pe May 17 2009, 22:21, a scris:

Oricum, si daca ne prezentam noi cu piesa de la Norvegia...tot pe locul asta poate ramaneam, pe motivul politic, si ca deh...tara se numeste Romania.
LOOOOL
:roflmaofast:

#23
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Iulia, draga colega de forum, imi cer scuze ca-ti zic dar daca tu afirmi ca Elena nu a falsat dovedeste faptul ca ori nu ai auzit melodia originala, inregistrata in studio, ori nu ai ureche muzicala. Nici macar nu trebuie sa auzi originalul ca-ti dai seama ca in refren, pe versurile "the groovy lights will shine all night", a cantat ca un hipopotam ragusit in calduri(la refren e cel mai evident faptul ca a falsat, in rest ici-colo a dat in gropi). Versurile caracterizeaza pe deplin romania: fufe, pitzipoance, "printi", basini, iar dictia Elenei lasa de dorit. Eu cred ca le-a invatat mecanic.
Cat despre coregrafie, sa mor de inteleg de ce nu au lasat faza cu schimbatul rochiilor. Cu toata neexperienta lor sunt convins 100% ca Blaxy Girls nu ne-ar fi facut la fel de "de cacao", melodia lor fiind mai comerciala si cu versuri ok.

Meritam locul 26 din 25.

LE: @ cici
Norvegianul ala era un broscoi care zbiera. Eu nu numesc chestia aia cantec si prestatia aia cantat. Sorry.

Editat de Ion_Cristoiu, 17 mai 2009 - 21:43.


#24
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.847
  • Înscris: 16.04.2006

Vizualizare mesajiulia89, pe May 17 2009, 22:21, a scris:

NU a falsat! <_<  cat despre melodie, era de mii de ori mai buna decat "operetele" alea plictisitoare. Oricum, si daca ne prezentam noi cu piesa de la Norvegia...tot pe locul asta poate ramaneam, pe motivul politic, si ca deh...tara se numeste Romania.
Tu ai vazut noi cui am dat puncte? Da, pe motive politice meritam asta. Daca 90% din Europa a considerat ca Norvegia e buna noi am zis ca e o melodie de 5 puncte (parca). Noi si EI nu avem aceleasi gusturi deci nu o sa putem trimite niciodata o melodie de locul I pentru ca nu stim ce le place LOR. Lor=majoritatea europenilor, cei de la care asteptam voturi.




Vizualizare mesajIon_Cristoiu, pe May 17 2009, 22:40, a scris:

LE: @ cici
Norvegianul ala era un broscoi care zbiera. Eu nu numesc chestia aia cantec si prestatia aia cantat. Sorry.
O fi broscoi, dar daca toata lumea stie sa faca la-la-la si are pretentii de mare artist cred ca nici macar 1% din populatie nu stie cum se tine o vioara in mana,  de la ce varsta bietii copii isi distrug degetele pe corzi..etc.

#25
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.498
  • Înscris: 08.07.2008
i vina noastra noi am ales-o pe ea:)

#26
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.976
  • Înscris: 19.06.2006

Vizualizare mesajiulia89, pe May 17 2009, 22:21, a scris:

cat despre melodie, era de mii de ori mai buna decat "operetele" alea plictisitoare.
Haide, Iulia, spune-mi ca glumesti! Cand s-a facut preselectia la noi, am fost incantata de ideea ca in sfarsit  au schimbat juriul, care nu o sa mai aleaga melodii de tip festivalu' Mamaia, editia 1982. Cand am vazut pe cine au putut sa desemneze (de fapt "ce", nu "pe cine", ca vocea Elenei imi place si mie) m-am enervat de-a binelea. Bine, nici Blaxy Girls (sper ca asa se scrie) cum ar fi dorit publicul da' nici "chestia" aia balcanico-lipsita_de_orice_fel_de_inspiratie.

#27
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.847
  • Înscris: 16.04.2006
Eu cred ca si daca il trimiteam pe Chivu (sau Mutu, care o fi acum in voga) sa bata mingea in ritm de Desteapta-te romane tot nu statea cateva zeci de minute pe ultimul loc in clasament.

#28
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.944
  • Înscris: 22.08.2007

Vizualizare mesajIon_Cristoiu, pe May 17 2009, 22:40, a scris:

LE: @ cici
Norvegianul ala era un broscoi care zbiera. Eu nu numesc chestia aia cantec si prestatia aia cantat. Sorry.
M-ai văzut pe mine să-l laud p'ăla?  :rolleyes:
Mi-a plăcut vocea Yohannei și interpretarea celor din Moldova.

#29
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Nu, vroiam sa completez.
Da, yohanna a avut super voce si melodie ok.

#30
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
eu am niste studii de specialitate (pentru amatorii care intrebau) in domeniul muzical
si pot sa va spun asta :

in afara de compozitor si interpret, nimeni altcineva fara partitura in fata (pe care sa fie capabil sa o inteleaga) nu poate da verdictul ca a falsat.
piesele suna diferita live fata de cea prelucrata pentru album si poate da impresii.

mie cu urechea muzicala si tangenta cu domeniul chiar NU mi s-a parut c-a falsat. singura obiectie sesizata (nu stiuta) e ca pe alocuri a mers mai repede decat piesa. la refren, prima parte. dar nu ca a falsat.

restul de comentarii cu versurile, limba...politica etc...le las celorlalti participanti.

atat doar re-subliniez. pana nu aveti partitura in fata la auditie nu puteti fi sigur c-a falsat, doar pe diferenta dintre live si prelucrare.

#31
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Spare-me, ce a cantat ea acolo trebuia sa fie la fel de bun ca originalul pentru a dovedi ca are voce. Te rog uite-te pe youtube la inregistrarea din semifinala si finala si spune-mi cum ti se pare refrenul pe "the groovy lights", mai precis pe nota inalta si urmatoarele doua note care urmeaza. Pe mine ma zgarie la ureche.

#32
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
trebuia, sigur ca da.
asta poate insa insemna si ca varianta de CD a fost foarte mult prelucrata.
si ce-a cantat ea acum live e originalul.

#33
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.944
  • Înscris: 22.08.2007

Vizualizare mesajspare-me, pe May 17 2009, 23:23, a scris:

eu am niste studii de specialitate (pentru amatorii care intrebau) in domeniul muzical
si pot sa va spun asta :

in afara de compozitor si interpret, nimeni altcineva fara partitura in fata (pe care sa fie capabil sa o inteleaga) nu poate da verdictul ca a falsat.
Păi, în cazul ăsta, nici despre asta nu poți spune că falsează, nu?  :lol: Compozitor nu ești, nici interpreta și nici partitura n-o ai.

Serios, când ai ascultat-o LIVE, nu ți s-a părut că vocea ei zgârie?

Editat de CICI&Co, 17 mai 2009 - 22:36.


#34
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
eu am crezut ca niste oameni maturi abordeaza discutia pe alt ton
da, in unele cazuri e evident, dar in acest caz, nu falsatul a fost problema elenei
ci piesa si interpretarea tipic romaneasca.

nu ma intereseaza alte cazuri, parodii, etc.
in opinia mea, aseara, ea nu a falsat. o opinie avizata.

fiecare e liber sa creada ce vrea, ce i se pare c-a auzit.
insa e corect sa o faci, in cazuri dubitative, atunci cand ai argumente.

#35
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 17.834
  • Înscris: 26.11.2001

Vizualizare mesajspare-me, pe May 17 2009, 23:43, a scris:

nu ma intereseaza alte cazuri, parodii, etc.
in opinia mea, aseara, ea nu a falsat. o opinie avizata.
nu-ti place tonul? :bigwhitegrin:

Uite care-i schema .. restul de pe aci (me included), imaturi asa cum suntem, putem avea si noi cursuri de specialitate, ca pe net, orice e posibil.

Trecand insa peste asta, nicio partitura, nicio miscare de scena, nicun kkt cu alte cuvinte, n-o sa compenseze pentru o voce proasta live dar care se aude bine dupa prelucrarea ulterioara. Da, suna bine asa cum stiam toti melodia dar surpriza, live, a sunat spart, metalic, zgariata si alte adjective din astea de amatori ce suntem cu toti.

Uneori nu-ti trebuie niciun curs sa stii, doar un pic de ureche ca sa auzi ca ceva suna prost.

#36
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
sigur, la fel cum discutia asta nu trateaza falsatul dpdv muzical ci dpdv al impresiilor fiecaruia.
da, a sunat prost.

dar atunci cand cineva, in speta iulia89, a spus ca nu a falsat, CICI a intrebat-o de cursuri.

bun, pe langa faptul ca termenul "cursuri"...e foarte generic, am spus eu ca nu a falsat ? am spus ca nu consider/cred eu ca a falsat si,
nu, am spus doar ca aceasta concluzie o poti trage corect si complet, avand toate datele. si ? ajuta la ceva.

nu, pentru ca asa "s-a auzit", cum bine spui si tu.
dar socul cel mai mare o sa-l ai atunci cand o sa vezi partitura si-o sa vezi c-asa trebuia sa sune.
aia de-abia e marea surpriza.

ca n-are voce nu stiu, habar n-am, in afara de melodia asta n-am auzit nimic live de la ea. n-o fi avand.

dar lasand toata discutia serioasa la o parte, da ma ! a falsat ca dracu, s-a auzit prost, habar nu are engleza, coregrafie tipic romaneasca cu funduri goale si dat din sani, versuri stupide...happy - now ? :lol: la ce ne mai ajuta

Editat de spare-me, 17 mai 2009 - 23:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate