Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pompe caldura AER-Aer, AER-Apa

* * * * - 19 votes
  • Please log in to reply
13442 replies to this topic

#1153
FlaviusGav

FlaviusGav

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.02.2017

 swtm, on 08 martie 2017 - 19:48, said:

Eu sunt "vanzator" de tot ce ține de sudură. La zubadan sunt utilizator, cu 2 ierni deja la activ. Când am tot cautat soluția de încălzire la vremea respectiva am tot dat de băgători de seamă și de foarte puțini utilizatori. Am făcut,  vorba lui Intel, un leap of faith și am ales zubadanul. Nu e soluția ideala, dar o pdc sol apa implica costuri suplimentare greu de amortizat.
Aliosule nu toți ce-ți atrag atenția sunt vânzători. Mai curând dumitale vinzi gogoși. Asa ca, preferabil din respect pentru cei ce chiar sunt interesați de subiect, sa te limitezi la ce știi și nu la ce ai auzit vreodată.

@advocat. Nu e o mare problemă. Dacă fundația e izolata, nu e asa de importantă izolația sub placa. Eu o am de 5cm și nu am sub 16 grade în zonele neincalzite, chiar și la iarna asta când au fost și sub fatidicul -15 grade.

40 grade e temperatura agentului termic, o setezi tu cat vrei de fapt. La friguri moderate eu merg pe 36 grade.
Acm se poate seta la 50 - 55 grade, inclusiv diferența de temperatura maxima, timpul maxim alocat acm, timpul de pauza, etc, ca nu le știu pe toate.

Atenție zubadan se montează cu puffer.



Hello,
Locuiesc la o casa de 66mp cu posibilitatea de a extinde casa la un total de 95mp. Este casa veche de caramida, cu izolatie de 10 cm ext., termopane, terminalele sunt IP cu 5cm polistiren, inaltime camere 2.5m - izolcat tavan si acoperis . . .
Doresc sa achizitionez o PDC Aer-Apa. Prin cautarile mele mi-a atras atentia Pompa de Caldura Mitsubishi Electric Zubadan PUHZ-SHW80VHA de 8kW . . .
Am contactat supportul de pe site si am primit o oferta de 7000euro la cheie cu interfata MelCloud inclusa. . .
Te urmaresc pe forum si as vrea sa stiu de ce ai precizat ca Zubadan nu este o solutie chiar ideala?
In datele tehnice scrie ca Power Input este de 1.46kW .  Daca presupun prin absurd ca ar merge nonstop (ceea ce ma gandesc ca este imposibil) este corect ase calcula:  1.46kW* 24h* 30days = 1051.2 kW/month .  sa inteleg ca maxim atat va consuma lunar pentru situatia presupusa ?
Dupa experienta cu acest tip de produs, ce ai recomanda?
Daca ar fii sa alegi din nou, ce alegere ai face?

Multumesc.

#1154
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009

 lbadaca, on 10 martie 2017 - 08:47, said:

Aiurea de 3 ori mai ieftin. Soacra-mea a platit 500 lei/luna pe gaz ca sa tina un apartament de 4 camere (vreo 75-80 mp) la 20-21 grade asta iarna iar eu la casa de 200 mp am platit 1000-1200 lei/luna curent pt. incalzire cu 6 AC-uri (din 8) la 22-24 grade, plus restul casei (boiler de 200 litri de 2.2 kW, cuptor electric, etc.). Culmea, reteaua o am pe 220 si nici nu e foarte grozava (ma refer la reteaua stradala).
ce AC-uri folosesti ?

#1155
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008
8 x Daikin FTXM 7-12k BTU
2 X Mitsubishi Hara Nordic 12k BTU

#1156
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
salutare,

urmeaza sa construiesc o casa in IF, si ma tot gandesc la sistemul de incalzire.
casa va avea 145mp utili cu izolatie exterioara EPS 15cm, in momentul x daca voi avea bani poate reusesc sa pun vata de 15cm, si IPAT in toata casa.
dupa multe cautari m-am oprit la o pompa de caldura Hitachi Yutaki 11kw M trifazic, A+++(putere de incalzire 11kw si racire 7.2kw) la un pret de pana in 20.000 lei.Din specificatii acesta pompa poate sa asigure incalzirea/racirea a 100-150 mp.

ce parere aveti despre acesta?

#1157
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
-Este monobloc, adica trebuie sa circuli antigel 40% in toata casa
-nu stiu daca se descurca la -20grade si daca puterea livrata face fata necesarului tau termic in punctul ala
-nu stiu daca stie sa prepare acm
-nu cred ca stie sa gestioneze surse auxiliare/back-up gen centrala electrica, rezistenta
-la performante inferioare pare mai scumpa decat Mitsubishi Power Inverter care stie sa faca tot ceea ce am scris eu mai sus si cred ca e mai ieftina


#1158
aandriesi

aandriesi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.02.2011
Salut pe toti utilizatorii forumului .As dori sa iau legatura cu user-ul SWTM,daca se poate.

#1159
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.12.2004
Buna ziua, am si eu o dilema.. Nu stiu ce tip de incalzire/racire sa aleg.

Datele mai jos:
Tip apartament: "penthouse", terasa descoperita pe trei laturi, doar N cu vecin.
Suprafata apartament: 85mp
Locatie: Constanta, vant cam tot timpul anului, iarna viscol.
Tip izolatie: Polistiren de 10 cm
Tip ferestre: Tamplarie termopan
Tip incalzire interioara: Inca nu stiu.
Racord curent electric: monofazat - 230V (cred ca exista posibilitatea de 380, dar nu sunt sigur)

Alte observatii: Apartamentul este acum in stadiu "la alb". Exterior caramida porotherm 25cm + polistiren 10cm. Nu sunt hotarat inca ce fel de incalzire interioara sa aleg, sunt deschis la orice sugestie. Pozitia este E-S-V, deci incalzit tot timpul zilei de soare, suprafete vitrate generoase (cred ca vara va exista un accentuat efect de sera).
Terasa este descoperita (nu pot da gauri in podeaua terasei, pentru ca as perfora hidroizolatia, ancorarea oricaror echipamente trebuie facuta pe peretii laterali - terasa sau apartament).

As dori ca echipamentele interioare sa fie cat mai discrete, deoarece spatiul este limitat.
Posibila problema: debitul de apa la ultimul etaj (6), nu stiu exact ce necesar au pompele de caldura sau centralele electrice sau pe gaz.

Din ce m-am interesat eu pana acum:
Cel mai ieftin: centrala gaz. De ce nu ma opresc aici si incurc forumul de-aiurea? Pentru ca mi se pare un pret "alunecos" la gaz, nu este "verde", iar reziduurile sunt eliminate pe terasa pe care doresc s-o inchid in viitorul apropiat.
Optiuni: centrala electrica, pompa caldura aer-apa, aer conditionat, convectoare electrice. Cred ca toate au acelasi dezavantaj - nu produc apa calda menajera fara o unitate care ocupa destul de mult spatiu in interior.
Dezavantaj centrala electrica si ventiloconvectoare + boiler pentru apa calda menajera - nu vor asigura racirea, care este extrem de importanta ( nu se poate sta fara, vara ).
Dezavantaj pompa caldura: pret, s-ar putea sa am nevoie de 380, deci ++pret, unitatea interioara pentru apa menajera ocupa destul de mult spatiu.

Daca as alege aer conditionat + boiler (cea mai la indemana solutie pana acum), cum sa incalzesc baia?
Daca aleg pompa de caldura sau centrala electrica, cum sa aduc caldura in casa: radiatoare de perete clasice, in pardoseala, ventiloconvectoare (aici ar fi avantajul ca nu mai instalez aer conditionat pt vara, ci doar un chiller in cazul in care as alege centrala electrica)?

Ar mai fi solutia de "asa face toata lumea" .. Aer conditionat + centrala gaz, si sa lungesc f mult teava aia de aerisire ca sa strabata si toata terasa (5-6m). Cu posibilitatea ca pe viitor s-o inlocuiesc cu una electrica sau cu o pompa aer-apa, daca devin mai performante, pretul KW electric sa scada f mult..

Orice sugestie este extrem de binevenita.. doresc sa fac o investitie inteligenta la inceput, cat am inca "luxul" de a distruge peretii si instala tot felul de cabluri si conducte.

Va multumesc!

#1160
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Te complici inutil. Ramai pe gaz + a/c.

#1161
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
numai pompele de caldura ieftine gen zubadan nu fac si apa calda nativ, si au nevoie de boilere suplimentare.. deci mai mult spatiu pt echipamente

altfel NIBE, Viessman, Vailant.. toate au pompe de caldura aer-apa cu o singura unitate interna care produce si caldura si apa calda in acelasi timp.

ca performante alege Nibe sau Vailant, au cele mai bune COP-uri din cate am observat

#1162
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Stiati ca si Zubadan ofera unitate interioara ce include boiler de ACM? Posted Image

Ai posibilitatea sa alegi:

1. Poti sa iei doar automatizarea stand-alone, si sa-ti alegi tu toate celelalte piese:
- un schimbator de caldura freon-apa ales de tine, si astfel ai posibilitatea sa-l alegi pe ce criterii vrei tu (un schimbator mai mare aduce COP mai bun dar are cost mai mare)
- poti sa-ti alegi tu ce boiler vrei si cat vrei de mare; poate vrei inox, poate vrei doar emailat dar mai mare, poate ai bani de unul cu serpentina foarte mare si astfel vei avea un COP mai bun si apa incalzita mai rapid, etc.

2. Poti sa iei unitate interioara gata asamblata, cu schimbator, pompa, automatizare, vana cu 3 cai, toate incluse, doar boilerul ACM trebuie sa fie extern. Poti sa-ti alegi tu ce boiler vrei si cat vrei sa fie de mare, poate vrei inox, poate vrei doar emailat dar mai mare, poate ai bani de unul cu serpentina foarte mare si astfel vei avea un COP mai bun si apa incalzita mai rapid, etc.

Poate vrei boiler cu serpentina pentru panouri solare, poate vrei fara...

3. Poti sa iei unitate interioara care sa includa si boilerul de ACM (inox).

Si poate ca exista aplicatii cu PDC in care prepararea ACM nici macar nu este necesara. Posted Image

Edited by kolfleading, 06 October 2017 - 20:21.


#1163
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
ca performante alege Nibe sau Vailant, au cele mai bune COP-uri din cate am observat

salut,

pentru performante, indiferent de marca, exista deja un site foarte bine documentat , cu toate detaliile posibile ce tin de instalare, locuinta si numar de persoane ce locuiesc in locatia respectiva ca si despre incalzire si apa calda; site ul a fost prezentat anterior de foarte multe ori....
utilizarea defectuoasa sau prost inteleasa datorita unor explicatii inexacte, nu garanteaza obtinerea performantelor "garantate" de oricare din firme.
pentru performante, trebuie sa fii un utilizator avizat si in timp poti obtine din ce in ce mai mult de la echipamentele detinute; nu am vazut la niciuna din firmele care vind PDC in Romania sa prezinte exact echipamentul/ echipamentele pe care l vind/vinde unui utilizator obisnuit.
exista manuale de instalare , manuale de service, manuale de/pentru utilizatori care explica mai mult sau mai putin in functie de firma ce inseamna o instalare, cum functioneaza sau de ce se intimpla anumite fenomene atunci cind se intimpla pentru o PDC; la primul pas, pentru o instalare obisnuita, deja, nimeni nu respecta conditiile impuse de firma producatoare - motivul este de regula, merge si asa, asa am instalat totul pina acum si reprezentantul firmei a fost de acord......de ce vreti asta...daca le poti arata protocolul de instalare al firmei.....toate lumea se va mira ca il ai, sau ca l ai citit...

laurentiu

#1164
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007

 alios24, on 06 octombrie 2017 - 16:42, said:

numai pompele de caldura ieftine gen zubadan nu fac si apa calda nativ, si au nevoie de boilere suplimentare.. deci mai mult spatiu pt echipamente

Scuze, dar nu am inteles faza cu apa calda nativ. Ce inseamna asta? In ceea ce priveste Zubadan - acesta produce acm pana la 55grC si pana la -15gr exterior. Sub -15gr produce acm doar pana la 45grC insa stie sa comande o rezistenta suplimentara printr-un releu. De asemenea, daca durata prepararii acm dureaza mai mult de 30' activeaza sursa auxiliara tocmai pt a nu priva casa de caldura prea mult timp.

Legat de spatiul suplimentar ... iarasi nu inteleg la ce te referi: te referi la prepararea acm instant? Pt asa ceva iti trebuie min 20kw disponibili. Imi e greu sa cred ca exista aplicatie pdc rezidentiala cu acm instant. Si apoi un boiler de 200l nu ocupa un diametru mai mare de 70cm! Despre ce spatiu vorbim?

#1165
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
pai si nibe si vailant au unitati interioare ce ocupa numai 60x60cm, si contine si boiler de 200, si automatizari, si vane, si tot tacamul

zubadan nu vine nativ cu astfel de unitati interioare, ci sunt inventii si adaptari ale importatorilor romani, care evident ca le leaga cu succes cu alte echipamente care nici macar nu au vreo sigla pe ele...

apropo de ce pompele zubadan consuma mai mult ca altele ? raspuns: pentru ca sunt supradimensionate, pe eticheta scrie 10kW si compresorul este de 12kW, asta ca sa faca fata la ce se lauda ca merg pana la -15 grade fara probleme

asta o stiu de la importatorul oficial de zubadan in Romania, cu care am avut placerea sa ma intalnesc intr-un concediu acum cativa ani prin strainatate.

#1166
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Pai si Ecodan are unitate interioara asamblata in fabrica, doar ca e mai scumpa.

Iar chestia aia de 60x60 nu tot pe podea sta? Ca doar nu atarni 200l pe perete!

In fine, mi se pare o exagerare. Mult succes.

#1167
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
apropo de ce pompele zubadan consuma mai mult ca altele ? raspuns: pentru ca sunt supradimensionate, pe eticheta scrie 10kW si compresorul este de 12kW, asta ca sa

salut,

se pare ca esti intr o confuzie totala, nu numai pentru pompele produse de Mitsubishi, dar pentru orice pompa de caldura: daca ar avea un compresor care ar consuma 10-12 kwh nu le ar cumpara nimeni....vorbind de cele rezidentiale, pentru un om normal...
pentru partea de optionale, nici nu se pune problema ca ar avea mai putine optiuni sau facilitati fata de marcile enumerate de tine; cred ca nu prea stapinesti partea de PDC sau vrei sa faci reclama unor produse ...
ca idee, in perioada asta, COP ul pe care l am obtinut este de 3,76; o fi bine, o fi rau....


laurentiu

#1168
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 alios24, on 07 octombrie 2017 - 08:46, said:

zubadan nu vine nativ cu astfel de unitati interioare, ci sunt inventii si adaptari ale importatorilor romani
Am atasat o poza cu cele doua variante de unitati interioare care vin nativ cu Zubadan. La alegere.
Nu te obliga nimeni sa cumperi inventiile si adaptarile importatorilor romani. Posted Image

Este un mare avantaj faptul ca ai posibilitatea sa alegi unitati interioare complete, sau sa alegi tu componentele (schimbator de caldura, boiler, pompa de circulatie) adaptate sistemului tau.
Poate vrei un COP mai bun si atunci pui un schimbator de caldura freon-apa mai mare, chiar daca costa in plus. Poate vrei boiler inox, poate vrei boiler emailat, poate vrei cu serpentina solar, poate vrei fara serpentina solar, poate vrei de 300 L, poate vrei de 500 L, poate vrei fara partea de preparare ACM...

 alios24, on 07 octombrie 2017 - 08:46, said:

apropo de ce pompele zubadan consuma mai mult ca altele ? raspuns: pentru ca sunt supradimensionate, pe eticheta scrie 10kW si compresorul este de 12kW, asta ca sa faca fata la ce se lauda ca merg pana la -15 grade fara probleme
Nu conteaza ce scrie pe eticheta, pompa este cu inverter si compresorul consuma doar atat cat este necesar ca sa asigure necesarul de caldura din acel moment.

Attached Files

  • Attached File  ui.PNG   67.68K   37 downloads

Edited by kolfleading, 07 October 2017 - 11:29.


#1169
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
dar o pompa de caldura de sol nu fac astia de la zubadan ? am vazut ca e relativ ieftin sa faci o serpentina ingropata in jurul casei in 2 straturi la 2-3m adancime

forajul de adancime e scump dar cu siguranta mai stabil ca si COP

@kolfleading da-mi niste link-uri pentru zubadanuri de sol te rog

ca astea aer-apa sincer sunt ieftine la investitie, dar scumpe pe termen lung ca si consum

adica mai bine dau 35-40.000 RON pe pompa si pe serpentina+montaj, si am COP stabil indiferent ca afara sunt -30 grade

#1170
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Tu de fapt ce vrei? Cu cateva posturi mai sus intrebai de acm nativ, apoi ca Z consuma mai mult ca altele. Acum discutam despre diferente de cop fata de sol-apa.

Propunerea ta care este? Eu unul m-am pozitionat intotdeauna impotriva solutiilor scumpe cu o perioada lunga de recuperare a investitiei. Am ales zubadan strict datorita subventiei casa verde si a unei perioade de recuperare de 4 ani fata de solutia electrica clasica. Altfel, ramaneam electric sau treceam pe peleti.

Opinia ta care este?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate