Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Pompe caldura AER-Aer, AER-Apa

* * * * - 19 votes
  • Please log in to reply
13396 replies to this topic

#1135
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Domnule alios, nu stiu de unde va luati informatiile si predictiile dar nu par sa aiba nici o legatura cu realitatea. Dupa cum vedeti aici: http://www.economica...ale_109565.html . Pretul la gaze e in continua scadere din 2009 incoace, iar pe bursa se vindea anul trecut la 39,05 pence pentru 100.000 de BTU, adica aproximativ 7bani/kwh. Asta in conditiile in care la clientii finali de la noi se vinde cu 13bani/kwh. Deci de unde informatia ca pretul gazului la noi e mult mai mic decat in europa? Totodata de 8 ani incoace pretul gazului pe bursa e in continua scadere, iar pe baza acestor informatii sa estimezi ca in 10 ani va fi mai scump ca si curentul se numeste pur si simplu ignoranta. Dar pana la urma probabil dumneavoastra cautati justificare la deciziile luate in estimari si predictii irealiste.

P.S. Nu lucrez in domeniul energiei, sunt doar o persoana pragmatica, caruia ii place sa fie informat Posted Image

Edited by adi_stezar, 29 March 2017 - 15:02.


#1136
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 02.05.2008
adi_stezar tu intelegi ca eu am semnat un contract cu Enel Energie Muntenia si ce vezi acolo aia o sa platesc + acciza +certificate verzi si contributia pentru cogenerare care nu sunt fixe. Orice cost in plus fata de contract se va reclama ca abuziv catre ANPC.

Nu stiu de unde sunt cifrele din link da eu pot sa iti spun ce am semnat eu cu EEM
Ce e fals in link este ca un consumator casnic nu plateste transport de medie si inalta tensiune alea sunt, cred, pentru cei care au transformator al lor si cumpara medie sau inalta, precum se vede tariful la joasa este de 3 ori cat la medie si de vreo 7 ori la inalta

http://www.money.ro/...-din-tarile-ue/

Edited by relu11051, 29 March 2017 - 15:21.


#1137
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
pretul gazelor scade din 2009 incoa ? Posted Image unde ? cui ? ca pe facturi mereu vin mai mari preturile din 2009 incoa

unii vad ca sunt aici pentru a dezinforma, si de obicei ascund unele interese, ori sunt vanzatori (in cazul asta probabil de murale pe gaz) ori poate chiar posta-ci de a lu` putin, care a cam luat-o in freza cu, consumul redus de gaze in ultimii 5 ani, faptul ca toata europa, turcia etc.. au trecut pe alternative

in fine, poluam topicul inutil, gazul nu are cum sa se ieftineasca, ba din contra, cu asta cred ca ne-am lamurit

Edited by alios24, 29 March 2017 - 15:27.


#1138
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Tu te-ai lămurit, dar și asta e un câștig.

#1139
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

View Postrelu11051, on 29 martie 2017 - 15:08, said:

adi_stezar tu intelegi ca eu am semnat un contract cu Enel Energie Muntenia si ce vezi acolo aia o sa platesc + acciza +certificate verzi si contributia pentru cogenerare care nu sunt fixe.
Da, probabil ai dreptate, acelea nu se platesc. Totusi si asa, costul de productie e mai putin de jumatate din pretul final.

View Postrelu11051, on 29 martie 2017 - 15:08, said:

Corect dar acela e pretul la consumatorul final, iar acelasi lucru se poate spune si despre curent: http://mediartv1.fre.../1_23404600.PNG

Pretul final e determinat de mai multe chestii, nu doar pretul liber de pe bursa, care dupa cum vezi si la gaz e jumatate din pretul dat de consumator, asa ca liberalizarea pretului la gaze nu o sa aduca mari miscari in pretul final, le fel cum nu a facut nici la curent.

View Postalios24, on 29 martie 2017 - 15:26, said:

pretul gazelor scade din 2009 incoa ? Posted Image unde ? cui ? ca pe facturi mereu vin mai mari preturile din 2009 incoa
Pai poate ne areti si o factura la curent in care pretul/kwh a scazut, ca doar acesta e trendul dupa spusele tale Posted Image. Uite, iti atasez eu facturile mele in care se vede ca pretul gazului a scazut cu 5% in ultimul an.

Attached Files

  • Attached File  gaz.png   69.96K   61 downloads

Edited by adi_stezar, 29 March 2017 - 16:32.


#1140
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Problema nu este liberalizarea pieței ci lipsa concurenței. Orice furnizor de gaz sau energie electrică folosește aceeași rețea.

Preturile oricum au scăzut la energie electrica anul acesta.

#1141
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Apropo, o observatie interesanta la poza de aici: http://mediartv1.fre.../1_23404600.PNG . Spania si Germania sunt cei mai mari producatori de energie solara din Europa si totusi au pretul curentului la consumatori e printre cel mai mare, mai mult decat dublu pretul de la noi. Asta ar trebui sa fie un semn pentru cei care se asteapta ca pretul curentului sa scada cu introducerea surselor regenerabile Posted Image.

Edited by adi_stezar, 29 March 2017 - 21:00.


#1142
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Sursele regenerabile produc energia electrica cea mai scumpă. E drept că nu se specifica în sursa ta cat e deducerea pentru cei ce o produc în regim casnic.
Eu unul as prefera sa fie 1leu/kwh, dar sa poți sa îți montezi imediat un sistem ongrid, fără hartogaraia de acum.

#1143
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006

View Postadi_stezar, on 29 martie 2017 - 16:22, said:

Da, probabil ai dreptate, acelea nu se platesc. Totusi si asa, costul de productie e mai putin de jumatate din pretul final.


Corect dar acela e pretul la consumatorul final, iar acelasi lucru se poate spune si despre curent: http://mediartv1.fre.../1_23404600.PNG

Pretul final e determinat de mai multe chestii, nu doar pretul liber de pe bursa, care dupa cum vezi si la gaz e jumatate din pretul dat de consumator, asa ca liberalizarea pretului la gaze nu o sa aduca mari miscari in pretul final, le fel cum nu a facut nici la curent.


Pai poate ne areti si o factura la curent in care pretul/kwh a scazut, ca doar acesta e trendul dupa spusele tale Posted Image. Uite, iti atasez eu facturile mele in care se vede ca pretul gazului a scazut cu 5% in ultimul an.


deja bate la ochi domnule lucrator la distrigaz sau romgaz, sau cine stie ce bugetar de lux esti tu Posted Image

ia uite ce facturi platesc eu la EON Iasi:

Consum gaze naturale realizat
02.02.2017 - 28.02.2017   1,206957 MWH - 179,64 (lei fara TVA)



Consum gaze naturale realizat
07.03.2016 - 31.03.2016 0,554750 MWH - 82,17 (lei fara TVA)

fa niste calcule si ai sa te lamuresti ce tarife sunt aici.... evident ca mai mari fata de 2016, din simpla inmultire vedem cum anul asta platesc cu 20 lei mai mult pe factura la acelasi consum de gaze

nu am niciun dubiu ca exista si categorii sociale privilegiate care platesc mai putin la facturile de utilitati, senatori, bugetari, lucratori pe la enel, eon, etc

#1144
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Discutia asta deja capata un caracter penibil.

@alios, eu consum intr-un sezon de incalzire de 6 luni aprox 15000kwh de energie termica. Valoarea asta este in linie cu alte case de suprafete similare. Spune-ne si noua te rugam, dat fiind acest parametru, ce solutie de incalzire ai alege?

Ps: nu lucrez nici la enel nici la distrigaz, nu vand si nu repar instalatii de incalzire

Hai sa te vedem...

Edited by godaro, 30 March 2017 - 07:36.


#1145
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
daca vrei iti spun ce script PHP sau JS sa folosesti sa-ti calculezi dilema, cu asta te pot ajuta eu Posted Image

din experienta mea, un individ nu insista pe un subiect decat daca este afectat de afirmatii, sau pur si simplu este "avocatul" acelei dileme

normal ca aceasta discutie capata caracter penibil cand vin unii si zic ca ei platesc mai putin la gaz, si gazul se va ieftini atat de mult, de vor scoate astia si contoarele, ca oricum nu mai e nevoie de ele Posted Image

ca final eu imi sustin punctul de vedere, gazul merita numai  daca trece pe la poarta (asta ca investitia sa fie mica), dar la consum si costuri pe urmatorii ani cu siguranta va deveni ceva neviabil

pompa de caldura, ca este aer sau cu sursa din pamant sau apa, este cea mai buna alegere din punct de vedere al eficientei si al investitiei pe termen lung

Edited by alios24, 30 March 2017 - 08:02.


#1146
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Penibil e ca tovarășul alios are centrală pe gaz și bate câmpii cu pdc. Ba aia nu e bună, ba aia minte domle, ba bla bla.
Măcar un ac ai matale alios ca sa nu zicem ca nu ai nici o legătură cu pdc?!

Pdc nu înseamnă doar costuri de funcționare  (ca alea nu sunt mari) ci investiție inițială mare, greu de justificat fata de o centrală pe gaz.

#1147
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
domnu` vanzator zubadan, eu locuiesc cu familia in chirie si lucrez in IT in iasi, de loc sunt din alta localitate, unde imi construiesc casa (e la rosu, urmeaza instalatiile)

tare greu este sa tii minte detalii.. pe care le-am precizat in posturi anterioare, serviti niste ginkgo biloba Posted Image

investitia nu conteaza, atata timp cat rezultatul este mult mai bun, chiar si cu amortizare pe termen lung.

romanul asa s-a invatat, sa cumpere ieftin mult si bun, si sa-i garanteze suta in mie de faptul ca nu va pierde bani, sau ca va face alegerea cea mai buna

nu exista asa ceva, numai mintea deschisa a unui antreprenor sau al unuia care a studiat si lucrat prin vest, pot vedea ca banii nu conteaza mereu, conteaza si cum sau ce obtii din ce investesti.

eu mereu servesc aceiasi comparatie oricui zice ca unele lucruri sunt prea scumpe:

"daca nu iti permiti un mercedes sau un bmw (noi evident), asta nu inseamna ca sunt masini proaste si nu merita cumparate"

la fel si cu pdc, daca nu-si permite oricine, asta nu inseamna ca gazul sau lemnul este mai bun (numai pentru ca sunt mai ieftine), chiar si de la indivizi care afirma ca platesc din ce in ce mai putin, desi toata tara plateste mai mult Posted Image

Edited by alios24, 30 March 2017 - 08:33.


#1148
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

View Postalios24, on 30 martie 2017 - 07:22, said:

deja bate la ochi domnule lucrator la distrigaz sau romgaz, sau cine stie ce bugetar de lux esti tu Posted Image
Pai mai devreme ziceai ca lucrez la electrica, acum la distrigaz. Pai hotaraste-te Posted Image). Stai linistit ca nu lucrez la stat nici la electrica nici la eon, nu vand centrale samd. Nu am nici un interes in ce anume alegi tu, doar ca am fost intrigat de predictiile aberante date de tine. Toate evolutiile din anii trecuti de la noi si din alte tari iti arata ca sunt aberante dat tu vad ca tot insisti pe ele. Intr-un fel te inteleg, iti faci casa si nu vrei sa dai banii pe racordul la gaz iar acum iti cauti justificare pentru decizie. Era o zicala, lasa ca si asa erau acrii. In fine, factura aceea era de la eon Cluj. Eu am si casa conectata tot la gaz, dar nu prin eon ci prin CPL concordia, la care e mai scump gazul dar tot a scazut fata de anul trecut. Totusi ca sa fiu corect m-am uitat si pe factura de curent. Si acolo, desi mai complicata de inteles si calculat, pare ca pretul pe kwh a scazut cu 2-3 bani fata de anul trecut, deci raportul curent gaz s-a pastrat.

Attached Files

  • Attached File  gaz2.png   61.12K   34 downloads

Edited by adi_stezar, 30 March 2017 - 08:38.


#1149
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
this is what happens when you feed the trolls, they bite back :)

#1150
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Investiția nu contează... Pe bune?

Lecitina să o păstrezi. Eu sunt utilizator de zubadan, nu vânzător.

#1151
radu52

radu52

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.04.2006

View Postswtm, on 30 martie 2017 - 09:00, said:

Investiția nu contează... Pe bune?

Lecitina să o păstrezi. Eu sunt utilizator de zubadan, nu vânzător.

Am urmarit cu interes postarile tale si vad ca esti utilizator de mitsubushi zubadan de 14 kw nominali.
Sunt interesat de achizitia unei PDC intrucat gazele nu imi trec chiar pe la poarta si m-ar costa 5-6000 euro cu totul ca sa le aduc in casa. Locuiesc in Bucuresti. Intrebarea mea e, daca sti , ce PDC sa iau pentru o suprafata  utila de 300 mp,H=2,7m cu izolatie destul de buna, geamuri tripan, polistiren de 15 grafitat, p+etaj retras + pod....sunt la stadiul de gri si trebuie sa ma decid cat mai repede), pentru Incalzire pardoseala si ACM . Iti cer acesta parere intrucat am primit o oferta cu cea de 23kw si cred ca e supradimensionata.
Multumec!

#1152
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Tu iti faci casa cu sfaturi de pe net?
In fine, un zubadan de 10kw tot pe la 5000 de eur te-ar ajunge. In locul tau as merge pe gaz, banuiesc ca exista o sansa sa se mai branseze careva in viitor si sa mai recuperezi din investitie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

2 members, 0 guests, 0 anonymous users

bengabius, gusti77

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate