Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 

Fiat Albea sau Logan ?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
wasexx

wasexx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 06.03.2008
Am disponibil 3.800 euro maxim si am vazut pe autovit mai multe Fiat-uri Albea intre 3.500-4000 euro . La 3.800 euro Logan-uri se gasesc mai multe . Ce vreau sa stiu e daca acele Fiat-uri Albea sunt Ok la banii aia sau sunt "manarite" de samsari ca sincer mi se pare putin 3.800 euro pt un Albea din 2005 . Si per ansamblu la banii astia ce as gasii mai bun ? ( Albea sau Logan ? )  sau poate alte sugestii maxim 3.800 euro

#2
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
putin probabil ca albeea sa fie manarite , la Logan sansa e mai mare
totusi albeea e un pic peste logan la dotari dar au fost si unele modele cu probleme.
eu sincer as lua albeea cu riscul de a mai baga bani in ea

#3
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
n-am mai auzit de fiaturi samsarite in romania de muuulti ani.
de albeea nici atat.

#4
wasexx

wasexx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 06.03.2008
eu mam gandit la albea pentru ca la aceiasi banii cu Logan-ul parca arata mai a masina si e un pic peste Logan si la dotari . Singurul minus ar fii ca e Fiat :)

#5
stelystely

stelystely

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 04.01.2009
Te sfatuiesc sa iei Logan. In primul rand , piesele si mana de lucru care te vor avantaja in viitor. La Fiat , nu gasesti decat la reprezentanti piese...si bineinteles...preturi de-ti cad fata.

#6
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 stelystely, on Mar 29 2009, 13:45, said:

Te sfatuiesc sa iei Logan. In primul rand , piesele si mana de lucru care te vor avantaja in viitor. La Fiat , nu gasesti decat la reprezentanti piese...si bineinteles...preturi de-ti cad fata.

:nonobad:  gasesti piese la orice firma care se ocupa de import de piese auto asa cum gasesti pt aproape orice masina.  gasesc eu pt fiat stilo din 2001 si nu gaseste el pt albea?

#7
Gozmin

Gozmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 15.06.2007

 figo1988, on Mar 29 2009, 12:49, said:

:nonobad:  gasesti piese la orice firma care se ocupa de import de piese auto asa cum gasesti pt aproape orice masina.  gasesc eu pt Fiat stilo din 2001 si nu gaseste el pt albea?

Pentru Logan găsești aproape la orice magazin de piese auto dar la fiat mai greu pt. că sunt puține față de logan.

#8
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
sincer eu as lua Logan si albea este tot o masina low cost,nici mai dotate nu sunt,poate cu un airbag in minus

pana in 4500e sunt 3 fiat-uri albea,1 cu 70k km,celelalte doua 120 si respectiv 170k km...nici macar nu ai de unde alege

#9
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Cumpara-o pe cea cu mai putini kilometri-riscul e mai mic sa-ti cada ceva. Ia neaparat cu aer conditionat. Si ia in calcul si Solenza-e cea mai ieftina la intretinere si cea mai placuta la condus din toate 3 si nesperat de fiabila(am una si nu vreau sa o dau pentru ca nu am ce sa-i reprosez-140000Km parcursi).

#10
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,711
  • Înscris: 22.11.2007
Solenza nu merita mai mult de 3000 de euro :). la Logan ai avantajul spatiului,2 airbaguri si fara doar si poate o protectie mai buna in caz de accident..

si eu recomand logan. se intretine fff ieftin si piese gasesti peste tot pe STOC..mergi in targ sau la vreun magazin unde scrie PIESE AUTO.si cauta un far, sau un stop de logan. sa vezi ca imediat gasesti. ia intreaba de albea...o sa zica ca vine pe comanda in x zile si costa cam de vreo 2 ori cat unul de logan.
avantajul de a avea o masina fff comuna si produsa aici la noi e enorm la logan.:)

insa ai grija ce cumperi in materie de logan...in bucuresti cel putin sunt fff multe logan taxi..majoritatea sunt colantate. si dupa ce fac 120-150.000km le dau km inapoi pe la 40-50.000 si le vand ca masini de pensionar :). Km se dau ff usor inapoi la logan, si nu costa mai mult de 1 milion 500.

#11
wasexx

wasexx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 06.03.2008

 bossake, on Mar 29 2009, 20:15, said:

Solenza nu merita mai mult de 3000 de euro :). la Logan ai avantajul spatiului,2 airbaguri si fara doar si poate o protectie mai buna in caz de accident..

si eu recomand logan. se intretine fff ieftin si piese gasesti peste tot pe STOC..mergi in targ sau la vreun magazin unde scrie PIESE AUTO.si cauta un far, sau un stop de logan. sa vezi ca imediat gasesti. ia intreaba de albea...o sa zica ca vine pe comanda in x zile si costa cam de vreo 2 ori cat unul de logan.
avantajul de a avea o masina fff comuna si produsa aici la noi e enorm la logan.:)

insa ai grija ce cumperi in materie de logan...in bucuresti cel putin sunt fff multe logan taxi..majoritatea sunt colantate. si dupa ce fac 120-150.000km le dau km inapoi pe la 40-50.000 si le vand ca masini de pensionar :). Km se dau ff usor inapoi la logan, si nu costa mai mult de 1 milion 500.
si banuiec ca treaba asta cu datul km inapoi nici la TESTER nu se poate verifica ?

#12
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
n-am auzit sa fie vreo masina la care sa se poata verifica km pe tester.
---------------------------------------------------------------------------
un mit ar fi cum ca producatorul lasa special optiunea de a se schimba km pt
cazul in care daca se schimba vreun modul electronic, ceva, care ar reseta km la zero,
sa se poate trece cei reali.
problema ar fi cand se incearca a doua oara schimbarea km. deci poti verifica km incercand sa "samsaresti" masina sa vezi daca se poate sau nu. daca se poate inseamna ca e curata.
desi am auzit si de masini la care s-a schimbat km de mai multe ori.
deci...

#13
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008

 connectorxp, on Mar 30 2009, 16:37, said:

Daca "suferi" de intaltime , e recomandat Logan-ul , e mult mai incapator si plus ca Albeea e batraneasca rau , mai ales primul model ,fara face lift .

N-as baga mana in foc ca e mai incapator, si din cate stiu, Albea are portbagajul mai mare.

#14
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Mai bine mergi cu amandoua pentru a-ti forma o impresie :)

O sa vezi ca,desi multi zic ca nu exista masina mai proasta ca loganul (vorbim de masini de generatie noua) o sa ai o surpriza cand te urci in albeea  :D

Intr-adevar suna mai bine Fiat decat Dacia,arata mai bine albeea decat Logan dar cand te-ai urcat in ea s-a terminat totul,sau cine stie de ce nu poate o sa iti placa.

#15
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Am mers in 2 Albea proprietatea unor cunoscuti si in multe Logan cu acelasi numar de km. Albea dupa 60000 era mai cazuta decat orice alt Logan cu care am mers cu kilometrii asemanatori. De Albea pe taxi nu vreau sa aduc aminte...

#16
flrflr

flrflr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 02.07.2008

 alex-softpedia, on Mar 31 2009, 10:21, said:

Mai bine mergi cu amandoua pentru a-ti forma o impresie :)

O sa vezi ca,desi multi zic ca nu exista masina mai proasta ca loganul (vorbim de masini de generatie noua) o sa ai o surpriza cand te urci in albeea  :D

Intr-adevar suna mai bine Fiat decat Dacia,arata mai bine albeea decat Logan dar cand te-ai urcat in ea s-a terminat totul,sau cine stie de ce nu poate o sa iti placa.


In segmentul asta cam toate sunt o apa si un pamant. Depinde strict de gusturi. Daca nu suferi de "sindromul antidacia" (eu sufar, recunosc), ia-ti logan.

Cu costurile pieselor, nu iti face prea multe iluzii. Si la logan sunt destul de scumpe.

http://www2.autovit....ini/opel/astra/

Edited by flrflr, 31 March 2009 - 11:04.


#17
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Atentie, dispar posturi! Si apar procente la Warn daca  o mai tineti in off-topic. ;)

#18
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Am avut ocazia sa le compar direct si nu as lua Albea,mergi pe varianta unui Logan(este mai spatios la interior si mai ieftin la intretinere,inclusiv la Casco si va fi mai usor de vandut in viitor),neaparat sa-l verifici cat mai bine si sa te feresti de samsari,cauta masina de la unic proprietar.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate