Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 

FINLANDA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2100 replies to this topic

#2017
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 27.09.2013

View PostKarhu, on 14 noiembrie 2023 - 09:29, said:

Acum 11 ani, cand am luat creditul (mai mic decat al tau) pt casa tocmai obtinusem job nou, cu salariu bunicel (mult peste cat ai zis tu ca iei) insa nu aveam deloc pus deoparte vreun avans.
Nordea m-a refuzat, Handelsbanken s-au tot codit, initial au zis ca nu, apoi ne-au sunat dupa vreo juma' de ora sa venim inapoi ca ne da Posted Image
Bine, sotia inca nu lucra, nu aveam nici cetatenie pe vremea aia, mnah, alta situatie...
Apropo, tu ai cetatenie? Nu mai retin...

Da, noi am avut strans de-oparte un avans...baban. Suma pt care am luat creditul a fost mult mai mica..

Nu am avut, nu am si nu voi avea niciodata cetatenie finlandeza. Este o porcarie, ajungi sa platesti taxe pentru mostenire and whatnot, plus daca vrei sa pleci din Finlanda trebuie sa platesti timp de 2 ani de zile dubla taxare. Plus armata. Beneficiile pentru un imigrant care vine din Europa sunt zero. Statul finlandez nu are si nu va avea niciun drept si niciun control asupra banilor facuti de familia mea in Romania.

Edited by syndrome13, 14 November 2023 - 09:39.


#2018
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,086
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsyndrome13, on 14 noiembrie 2023 - 09:38, said:

ajungi sa platesti taxe pentru mostenire and whatnot, plus daca vrei sa pleci din Finlanda trebuie sa platesti timp de 2 ani de zile dubla taxare. Plus armata. Beneficiile pentru un imigrant care vine din Europa sunt zero. Statul finlandez nu are si nu va avea niciun drept si niciun control asupra banilor facuti de familia mea in Romania.
Taxe pt mostenire platesti oricum si daca esti rezident. Aia cu dubla taxare e ceva nou pt mine, ai o sursa? Kiitos!
Armata nu cred ca te mai paste, ca ai trecut de varsta aia. Pt copii, da, ar fi o chestie sa scape, cu toate ca juniorul meu, care tocmai a terminat-o, a zis ca a fost foarte fun si ca nu i-ar fi placut sa n-o faca...

#2019
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 27.09.2013

View PostKarhu, on 14 noiembrie 2023 - 09:43, said:

Taxe pt mostenire platesti oricum si daca esti rezident. Aia cu dubla taxare e ceva nou pt mine, ai o sursa? Kiitos!
Armata nu cred ca te mai paste, ca ai trecut de varsta aia. Pt copii, da, ar fi o chestie sa scape, cu toate ca juniorul meu, care tocmai a terminat-o, a zis ca a fost foarte fun si ca nu i-ar fi placut sa n-o faca...

https://www.vero.fi/..._the_3year_rul/

#2020
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 27.09.2013

View Postsyndrome13, on 13 noiembrie 2023 - 19:01, said:

PS2: acum cu euriborul la 4%, va fi macel pt finezul de rand, obisnuit cu o viata de "lux" traind pe credit de la o luna la alta, cu apartament de juma de milion si salariu de 1,500 - 2,000 eur net. Abia astept, sa curga sangele !

View Postsyndrome13, on 13 noiembrie 2023 - 21:15, said:

mi-ar placea sa vad care e gradul de indatorare al finezului nepensionat de rand

75% din hiperboreeni traiesc de la un salariu la altul
https://www.iltaleht...a7-1f098674681f

Pentru o prognoza mai amanuntita a celor ce vor sa urmeze (prin primavara-vara, cam asa), recomand audierea materialului vocal-instrumental "Slayer - Raining Blood" <3

Edited by syndrome13, 21 November 2023 - 11:35.


#2021
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 27.09.2013
inceputurile deglobalizarii

https://www.hs.fi/ko...0010018675.html

#2022
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Nu inteleg care e problema. In Finlanda se vorbeste finlandeza. La serviciu daca firma este multinationala, vorbesti engleza cu colegii care nu stiu finlandeza.

Edited by Grogu, 04 December 2023 - 12:53.


#2023
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 27.09.2013

View PostGrogu, on 04 decembrie 2023 - 12:53, said:

Nu inteleg care e problema. In Finlanda se vorbeste finlandeza. La serviciu daca firma este multinationala, vorbesti engleza cu colegii care nu stiu finlandeza.

Europa:
Din punctul meu de vedere, e o problema mare, la nivel de UE. Nu poti sa ai o uniune adevarata fara un limbaj oficial comun. Nu poti sa ai cercetare stiintifica, mediu academic, mediu de afaceri si comert daca fiecare publica, comunica si semneaza in limba tarii sale. Nu poti sa ai libertate de miscare reala daca trebuie sa inveti cate-o limba diferita pt fiecare tara din aceasta "uniune".

Finlanda:
Duse sunt zilele cand finlandezii treceau pe engleza, dorind sa-si "exerseze abilitatile in engleza". In primii ani cand am venit aici, engleza era ceva cool, se intreceau finezii in a vorbi care mai de care cu accent american.
Acum nu prea mai pare asa. Au cam obosit, s-au cam saturat de straini. Chiar daca pot/stiu sa vorbeasca in engleza, observ din ce in ce mai multi ca refuza. Oboseala asta vine in urma unor politici de migratie esuate, cresterea criminalitatii, samd. Insa, omul de rand nu face diferenta intre un imigrant european cu phd sau corporatist si un refugiat care vine sa le faca probleme.

Consider ca in contextul:
* populatiei imbatranite
* lipsei de competitivitate
* lipsei de personal competent in tech
* climat neatractiv
* taxe mari
* grad de dificultate ridicat de socializare
* cursuri proaste/inaccesibile de limba, cultura si integrare
* limba nasoala, dar nasoala rau
pe termen lung, nu vor avea decat de pierdut. Finlanda a devenit o tara atractiva doar pentru imigrantii din lumea a treia care nu mai au nimic de pierdut si orice de castigat.

Individ finlandez:
Lui Pekka din padure, care a ars-o prin scoala finlandeza fara sa fi prins o boaba de engleza (sau de suedeza, dar sa nu intram in aceasta ineptie) ii este frica ca se va ajunge sa nu-si mai poata comanda kebabul cel de toate zilele in limba finlandeza. Ca, vezi doamne, engleza va prelua controlul in societate. (Fun fact: ieri am fost la o pizzerie italiana unde chelner/bucatarul nu vorbeste nici engleza si nici fineza. Ia-o pasta Peco!)

Edited by syndrome13, 04 December 2023 - 18:53.


#2024
vecim

vecim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 04.12.2023

View PostGrogu, on 04 decembrie 2023 - 12:53, said:

Nu inteleg care e problema. In Finlanda se vorbeste finlandeza. La serviciu daca firma este multinationala, vorbesti engleza cu colegii care nu stiu finlandeza.

Oricât ai încerca să eviți, dacă înveți limba locala o sa ai un mare avantaj.

#2025
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 28.07.2015
Hyvää itsenäisyyspäivää, Suomi!

#2026
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,086
  • Înscris: 25.06.2007
Zi liberă, stăm acasă și bem votkă!  Posted Image

#2027
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 28.07.2015
Da. Cam nasol ca este in mijlocil saptamanii. La anul pica vineri si se leaga cu weekendul.

#2028
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,118
  • Înscris: 18.12.2007

View PostKarhu, on 06 decembrie 2023 - 09:50, said:

Zi liberă, stăm acasă și bem votkă!  Posted Image

Altceva interesant de baut aveti? Sa ma pregatesc pt saptamana viitoare :D

#2029
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postvecim, on 04 decembrie 2023 - 18:50, said:



Oricât ai încerca să eviți, dacă înveți limba locala o sa ai un mare avantaj.

Logic. Eu ziceam de situatiile in care finlandezii refuza sa vorbeasca engleza daca o stiu, precum era prezentat de colegul de mai sus.

#2030
vecim

vecim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 04.12.2023
Nu știu cum e în Finlanda, dar in Franța cam refuza sa vb engleza chiar dacă o știu.

#2031
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 27.09.2013

View PostAlexEn, on 06 decembrie 2023 - 11:11, said:

Altceva interesant de baut aveti? Sa ma pregatesc pt saptamana viitoare Posted Image

Eu nefiind cu alcoolul, am gasit asta la magazin. Aduce oaresicum a kvas: https://www.thebrews...c-holiday-brew/
Si bineinteles Glögi, mai ales pe frigul asta.

#2032
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu am bagat in vin fiert in Londra ca avem temperaturi de Finlanda. Spirtoase nu mai duc de cand cu copil mic si somn putin.

#2033
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,086
  • Înscris: 25.06.2007
Attached File  IMG_2324.jpeg   53.03K   6 downloads

#2034
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 28.07.2015
Dupa un Glögi am bagat totusi la fiert un "suc de struguri fermentat",rosu. Sa fie. Putin,ca maine la treaba.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate