Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Migrare de la prepay la abonament

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postaum, on Apr 23 2009, 09:39, said:

@cosco: dc vrei tu ab. vodafone?! :huh:
Ca sa ma complic (inutil) probabil. :mellow:
Nu, nu m-am decis înca daca o sa fac un abonament sau nu. E clar ca nu am nici o nevoie de asa ceva, însa pe Vodafone am 2 cartele PrePaid (una principala cu 250€ credit, si una secundara cu 150€), si m-am gândit ca as putea transforma SIM-ul secundar în abonament, care s-ar plati din acel credit de 150€. Beneficiile ar fi ca as avea si un abonament în RO (desi nu am deloc nevoie de asa ceva, mai ales ca probabil din anul acesta voi utiliza, în afara SIM-urilor în roaming pentru Netmonitoring, cele 2 telefoane pe Zapp Nopay pe care trebuie sa le cumpar :)) si nu as mai fi obligat sa încarc anual cu zeci de euro si cartela aceea Prepaid secundara.

La Orange este exact aceasi situatie (2 SIM-uri prepaid cu credit echivalent cu cel de pe Vodafone), însa parca as vrea sa le pastrez pe Prepaid. Imi placea abonamentul Flexibil de la Orange, însa pâna la urma nici un abonament Vodafone Complet nu este prea rau. Ma gândeam sa iau cel mai mic abonament posibil (de genul Vodafone Complet 6€ lunar), pe care sa adaug extraoptiuni de voce si DATA înainte de a veni în RO, apoi sa le dezactivez dupa ce am plecat.

Oricum, ceva e clar : nu am deloc nevoie de un abonament în RO, ma complic degaba, asa ca probabil o sa abandonez aceasta idee. Mai ales ca oferta de abonamente nu mi se pare cine stie ce clara, si nici nu am nevoie de un alt telefon asa ca daca ma abonez o sa iau o oferta "SIM-only".

View Posturbanreality, on Apr 23 2009, 10:44, said:

Un abonament gen Orange flexibil este Vodafone Gold - disponibil persoanelor juridice.
Da, am vazut dupa aceea ca exista oferta Gold la Vodafone, însa aparent doar pe sectorul Business. Am întrebat pe un alt topic daca este disponibil si pentru particulari, dar nimeni nu mi-a raspuns înca.

#20
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006
la vodafone trebuie sa incarci anual cu 4 euro, la orange cu 7 iar la cosmote cu 10.

nu e musai sa fie in perioada activa a creditului sim-urile, pot fi la fel de bine si in perioada de gratie daca tot nu le folosesti.

#21
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postaum, on Apr 23 2009, 15:32, said:

la vodafone trebuie sa incarci anual cu 4 euro, la orange cu 7 iar la cosmote cu 10.
Da, însa nu pot sa reîncarc doar cu 7? la Orange, pentru ca noua lor regula cu un apel emis sau primit în fiecare 3 luni, cum sunt în roaming (unde se platesc si apelurile primite) trebuie sa am creditul activ pentru a initia un apel în fiecare 3 luni.

View Postaum, on Apr 23 2009, 15:32, said:

nu e musai sa fie in perioada activa a creditului sim-urile, pot fi la fel de bine si in perioada de gratie daca tot nu le folosesti.
Da, stiu. La Connex oricum am SIM-urile în perioada activa pâna prin primavara 2010 (se cumuleaza maxim 18 luni).

Edited by Cosconor, 23 April 2009 - 16:03.


#22
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Sau iei Vodafone Avantaj care e 3 euro pe lună. :) E un fel de abonament reîncărcabil.

#23
blondutz19

blondutz19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 18.11.2008
am si eu vodafone avantaj si sunt multumit de el:)

#24
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Din câte am înteles, la Avantaj trebuie sa reîncarci ca sa poti apela (este vechiul abonament Reîncarcabil) ?
Asta înseamna ca în caz de credit = 0 nu mi poti suna ! Ceea ce mi se pare absurd, asa ca acest abonament chiar nu ma intereseaza.
Mai bine sa iei atunci un abonament Vodafone Simplu (tot 3€ lunar).

#25
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Da, trebuie să reîncarci dacă rămâi fără credit. Cum tu "încarci" cu 150 de euro în avans, o să rămâi fără posibilitatea de a apela după ce se epuizează cei 150 de euro, din care se scad 3 euro lunar (costul abonamentului).

#26
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postinside_spy, on Apr 23 2009, 16:54, said:

Da, trebuie să reîncarci dacă rămâi fără credit. Cum tu "încarci" cu 150 de euro în avans, o să rămâi fără posibilitatea de a apela după ce se epuizează cei 150 de euro, din care se scad 3 euro lunar (costul abonamentului).
OK. Defapt am eu un "blocaj" cu acest tip de abonamente, îmi aminteste de primul meu abonament la Orange France, despre care nu a amintiri placute (nu îmi placea ideea de a plati un abonament lunar dar de a nu mai putea suna daca nu mai am credit... pe abonament ! Pentru mine, abonament = cont bancar cu plata prin Direct Debit = vorbesti cât te tine contul bancar :))



Iata ce mi-au raspuns cei de la Vodafone în legatura cu ransfelul cartela -> abonament :

Quote

Va multumim pentru interesul manifestat pentru serviciile noastre si pentru increderea acordata.

Referitor la solicitarea dumneavoastra dorim sa va informam faptul ca, creditul existent pe Cartela Vodafone la momentul incheierii contractului se va transfera la abonament sub forma unei reduceri pe prima factura emisa, in limita a maxim 250 EURO.

De asemenea, dorim sa va informam ca actele necesare incheierii unui contract Vodafone sunt urmatoarele:

Pentru cetatenii romani cu domiciliul in strainatate:

- act de spatiu in original;
- act de identitate: pasaportul turistic( sa existe viza de tara straina + mentiunea domiciliului permanent intr-o alta tara);

Pentru cetatenii straini din tarile Uniunii Europene:

- act de spatiu in original;
- pasaport sau orice alt act de identitate emis de tara de origine sau legitimatie de sedere temporara sau permis de munca (pentru cei care muncesc in Romania).

Pentru cetatenii straini cu drept de rezidenta permanenta este necesar si permisul de sedere permanenta.

Transfera la abonament sub forma unei reduceri pe prima factura emisa ? :huh:

Edited by Cosconor, 23 April 2009 - 21:02.


#27
blondutz19

blondutz19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 18.11.2008

View PostCosconor, on Apr 23 2009, 22:01, said:

OK. Defapt am eu un "blocaj" cu acest tip de abonamente, îmi aminteste de primul meu abonament la Orange France, despre care nu a amintiri placute (nu îmi placea ideea de a plati un abonament lunar dar de a nu mai putea suna daca nu mai am credit... pe abonament ! Pentru mine, abonament = cont bancar cu plata prin Direct Debit = vorbesti cât te tine contul bancar :))



Iata ce mi-au raspuns cei de la Vodafone în legatura cu ransfelul cartela -> abonament :


Transfera la abonament sub forma unei reduceri pe prima factura emisa ? :huh:
daca nu faci cost de 250 euro la prima factura se deduce si din celalante facturi

#28
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006
tie practic o sa-ti tot scada din cei 250 de euro pana cand ii epuizezi complet.

la orange limita este de 40 de euro (nesimtire). la vodafone mi se pare mult mai corecta limita de 250 de euro.

dar repet, nu cred ca este cazul sa te complici cu un ab. daca 10 luni din an le stai in strainatate. fa-ti ab. la vodafone dupa ce revii definitiv in tara daca tii mortis sa ai ab. altfel parerea mea este ca nu se merita de nici o culoare.

#29
blondutz19

blondutz19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 18.11.2008

View Postinside_spy, on Apr 23 2009, 17:54, said:

Da, trebuie să reîncarci dacă rămâi fără credit. Cum tu "încarci" cu 150 de euro în avans, o să rămâi fără posibilitatea de a apela după ce se epuizează cei 150 de euro, din care se scad 3 euro lunar (costul abonamentului).
cei 3 euro ii platesti u cash la casierie nu se ia taxa de abonament din credit ;)

#30
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postaum, on Apr 24 2009, 11:01, said:

tie practic o sa-ti tot scada din cei 250 de euro pana cand ii epuizezi complet.
Da, e practic acest concept.

View Postaum, on Apr 24 2009, 11:01, said:

la orange limita este de 40 de euro (nesimtire).
40€ ?!! :puke:

View Postaum, on Apr 24 2009, 11:01, said:

dar repet, nu cred ca este cazul sa te complici cu un ab. daca 10 luni din an le stai in strainatate.
Da, asa o sa fac probabil. Mai ales ca în RO, din cauza Netmonitoring nu utilizez decât SIM-urile din roaming, si de anul acesta voi avea obligatoriu la mine si un Zapp Nopay (probabil Z810i, chiar daca o sa cumpar si un E@sy) pentru Netmon si de pe care voi suna sau trimite SMS în caz de nevoie. Asa ca SIM-ul Vodafone de abonament chiar nu are nici un rost. Complicatie inutila pentru mine.

La limita as putea sa le fac un abonament bunicilor (sa transform SIM-ul meu prepaid în aboanemnt, si sa-mi dea înapoi vechiul lor SIM Kamarad :) cu câtiva zeci de € pe el... asa nu o sa mai aiba de cumparat cartele valorice pentru reîncarcare, si nci facturi de platit lunar dupa consumarea creditului odata cu activarea serviciului Direct Debit)... dar problema este ca mai mult ca sigur nici ei nu-l vor folosi deloc (lor, abonamentul RTC cu minute nelimitate seara & WE le convine perfect).


Dar, BTW, eu pot reîncarca de pe Net (din MyAccount) SIM-ul meu Vodafone Prepaid cu abonamentul lor (sau acest lucru nu s epoate face decât direct de pe telefon lor cu abonament) ? Pentru ca în plus, am vazut ca acest serviciu nu funtioneaza decât în România (ma gândeam initial, daca luam abonamentul cu mine în FR, ca pot reîncarca de pe el SIM-urile Prepaid, dar se pare ca nu merge în afara României). :(

#31
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Desigur că poți face reîncărcările din MyVodafone. :)

#32
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Mama a trecut de la prepay la abonament, așa cum vă spuneam. Dar i s-a emis o factură fără a i se scădea din creditul acela de 80 de euro pe care îl avea. :(

Cum la încheierea contractului mi s-a spus că primele facturi vor veni pe "minus" am ignorat factura și cei de la Vodafone au deconectat telefonul. Am apelat *222 și am mers și la magazinul unde am încheiat contractul. Cei de acolo au recunoscut că e o greșealaâă, dar m-au pus să fac o cerere scrisă pe care să o trimit prin mail, fax sau prin poștă.

Vi se pare normal??? Cui mă pot adresa pentru astfel de situații?

#33
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006
opc

#34
Ciombe Jr.

Ciombe Jr.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 25.06.2006
Vreau și eu niște adrese de mail către care pot trimite sesizări de la ANPC și ANCOM, vă rog.

#35
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
http://www.anpc.gov.ro/-page_id=11.htm
http://www.anrcti.ro....aspx?tabid=815

#36
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

View Postaum, on May 6 2009, 13:53, said:

opc
S-a rezolvat și fără OPC, le-am trimis un mail celor de la Vodafone miercuri (în care îi anunțam de greșeală și le ceream să rezolve, anunțându-i și că în caz de răspuns nefavorabil mă voi adresa autorităților care se ocupă de protecția consumatorilor).

Ieri au sunat-o pe mama, și-au cerut scuze, au reconectat telefonul și i-au oferit și 3 luni de abonament gratuit, deși nu a cerut așa ceva! ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate