Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Whisky (si alte bauturi) pentru nunta

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#55
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

 grecul68, on Mar 18 2009, 21:50, said:

Asadar in Ardeal nu tine nici cu uischeanu , nici cu amaretto, nici cu tequila sau cu ginu' cu NIMIC...tuica/palica-i sfanta caci daca lipseste-i bai mare!
Bine de stiut !

Tine si cu alte tarii, da' pe langa palinca, nu in locul ei. In Ardeal palinca de calitate gasesti usor si nu este scumpa.

#56
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
in primul rand, alegerea bauturii o faci dupa calitatea invitatilor, sa zic asa. si in ardeal se consuma destul de mult whisky. La mine la nunta cam asta s-a consumat:
1. vin(alb si rosu)- aprox 100 l
2. bere(Heineken la 0.33 l)- exact 245
3. tuica- aprox 5 l
4. whisky- 30 sticle de 0.75 l
5. plus ceva bautura pentru femei, habar n-am cat.
Am avut peste 400 de invitati.

PS: In cantitatile de mai sus sunt incluse desigur si "pierderile"  :D

#57
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Acu depinde si cine stii ca vine, la ultima nunta la care a fost gasca noastra de 14 pitici beutori am facut ravagii ( cam 30 sticle de fata in iarba, vreo 5 de whisky si de acolo chiar nu mai stiu, cert e ca ospataru' ne invatase pe nume, din 5 in 5 mins ne schimba sticlele :lol: )

Bere n-am prea vazut la nunti... :huh:

#58
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 tudor_ionutz2000, on Mar 19 2009, 09:11, said:

in primul rand, alegerea bauturii o faci dupa calitatea invitatilor, sa zic asa. si in ardeal se consuma destul de mult whisky. La mine la nunta cam asta s-a consumat:
1. vin(alb si rosu)- aprox 100 l
2. bere(Heineken la 0.33 l)- exact 245
3. tuica- aprox 5 l
4. whisky- 30 sticle de 0.75 l
5. plus ceva bautura pentru femei, habar n-am cat.
Am avut peste 400 de invitati.

PS: In cantitatile de mai sus sunt incluse desigur si "pierderile"  :D
Si cam cat au costat toate bauturile astea? Sa stiu cand fac plinul.  :P

#59
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

 kappa_man84, on Mar 19 2009, 09:25, said:

Acu depinde si cine stii ca vine, la ultima nunta la care a fost gasca noastra de 14 pitici beutori am facut ravagii ( cam 30 sticle de fata in iarba, vreo 5 de whisky si de acolo chiar nu mai stiu, cert e ca ospataru' ne invatase pe nume, din 5 in 5 mins ne schimba sticlele :lol: )

Bere n-am prea vazut la nunti... :huh:
...si de acolo chiar nu mai stiu

Ti s-a taiat curentul?

#60
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Un peu. :lol:

#61
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007

 duculeana, on Mar 19 2009, 09:34, said:

Si cam cat au costat toate bauturile astea? Sa stiu cand fac plinul.  :P

Vinul l-am luat de la Buzau. Nu stiu cum de a ajuns tata acolo pentru vin, tinand cont ca jidveiul e la doi pasi de noi, oricum a fost f bun vinul- 6 RON litru.
Berea a cumparat-o cel cu restaurantul, de la depozit, deci cel mai mic pret. La fel a fost si cu bautura pt femei, sucurile, apa. Partea faina aici e ca am platit doar cat sa consumat(si furat :D )
Whiskyul l-am luat din auchan parca, vreo 2000 ron.  
Tuica a fost cadou :OK:

#62
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 Skelet, on Mar 17 2009, 15:16, said:

am primit de la cineva o lista de preturi si intre J&B si Jack Daniel's e diferenta de aproximativ 10 lei. Se merita diferenta de 10 lei in plus pentru Jack Daniel's?

Eu as zice ca da. Asta nu inseamna ca trebuie sa iei numai Jack. :)

#63
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

 edy_wheazel, on Mar 17 2009, 10:55, said:

Nu cumpara Ballantines.
Di ce ?

#64
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003
Va multumesc pentru raspunsuri si pareri.

Mai este ceva timp pana la nunta si eu vroiam sa iau bauturile din timp (mai ales pe cele mai scumpe adica whisky-ul) pentru ca auzisem ca se vor scumpi din aprilie. Oricum am citit ieri o stire ca nu se va mai scumpi acciza pe alcool doar pe tigari asa ca mai am timp de gandire :D

M-am mai gandit, si din ce mi-ati mai spus voi, am sa oscilez pentru un J&B sau Jack Daniel's. Am estimat ca la 0,7 va fi suficient pentru ca va fi si tuica pe masa.  Pentru femei, probabil un Martini. Am vazut in Ungaria si sticla Martini la 0,5.

In legatura cu luatul tot de la restaurant nu voi proceda astfel. Nu sunt nici zgarcit, dar nici nu vreau sa dau bani aiurea. Un heineken la hotelul unde fac eu  nunta e 8 lei (cea mai ieftina e Ursus la 5 lei) iar cea mai ieftina sticla de  vin e vreo 30 lei (nu stiu ce marca). Am o lista de preturi de la un distribuitor si acolo un heineken e vreo 3 lei. E o oarecare diferenta fata de pretul de la hotel, nu exagerata, dar e. La whisky nu m-am uitat, probabil aveau niste preturi destul de mari.

Mie nu mi s-ar parea o jignire sa mi se puna un Jack Daniel's in fata. E o bautura destul de scumpa si de calitate din cate stiu eu. E o jignire sa pui cuiva in fata o sticla de whisky de calitate? Acel invitat care considera astfel mai bine nu vine la nunta. Nu am nevoie de figurile lui si nici de banii lui. Da, daca puneam doar ceva tuica de proasta calitate eram eu zgarcitul. Oricum nu o fac pentru bani si sunt sigur ca vor fi invitati la care ii dai un meniu consistent si bautura de calitate si nici macar nu pune banii incat sa acopere pretul meniului. Oricum asta nu e important.

Cui nu ii place whisky poate sa bea tuica. Am facut un mic sondaj printre cei care vor veni la nunta si mi-au spus cativa ca ei nu ar bea whisky ci doar tuica :D Deci nu vad care-i ar problema. Sunt presedintele Americii ca sa imi aduca nu stiu ce coctail? E rau jack daniel's? Cui nu i-ar conveni un Jack?

Sticlele as vrea sa le pun pe masa. Nu imi place ca sa fuga chelneru de la o masa la alta cu bautura si sa tot intrebe invitatul ce vrea. Daca il serveste acum si peste 5 minute invitatul vrea altceva iar chelneru e la dracu in praznic o sa tot strige dupa el? Nu, sa puna sticla acolo, isi toarna fiecare cat vrea, cand vrea, daca sticla se goleste, vine si o schimba. Simplu.

La toate nuntile la care am fost meniul a fost fix. La cortul de hotel de 3 stele unde fac tot meniuri fixe sunt.  Mancarea este pentru oameni normali care vin sa se distreze nu sa isi aleaga tot felul de mancaruri sofisticate din meniu. La una din nunti imi aduc aminte ca am cerut heineken parca si mi s-a raspuns ca au doar ursus. Foarte bine, adu-mi Ursus ca nu o sa mor, tot bere e. Daca vrei sa te distrezi atunci bei aproape orice :D

poate imi veti sari in cap, dar la o alta nunta am vazut pe unul care a cerut meniu separat ca, vezi doamne, era vegetarian. Mie mi s-a parut putin aiurea. Ce, murea daca manca putina carne? Da, daca esti bolnav, sau ai anumite probleme cu anumite mancaruri se intelege.

pfoa cat am scris :D

#65
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

 Morosanul, on Mar 20 2009, 14:03, said:

Di ce ?

Ii naspa.

#66
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

 Skelet, on Mar 20 2009, 22:46, said:

La toate nuntile la care am fost meniul a fost fix.
Meniul este mai intotdeuna fix, aia cu comandatul de a la carte e o fabulatie.
Si da, restaurantele se transforma in cantine la aceste evenimente, de voie de nevoie, pentru ca e imposibil sa prepari cantitati atit de mari de alimente "la comanda".
In primul rand ca fiecare persoana ar astepta prea mult, si apoi ca restaurantele au ce mai mare parte a felurilor din meniu pregatite, numai trebuie "finisate" si servite, or in cazul asta nu stii daca nu cumva vor comanda marea amajoritate acelasi fel, si care anume.

Daca ai peste 20 de persoane, sigur restaurantul iti va cere sa alegi meniu fix.

Quote

...la o alta nunta am vazut pe unul care a cerut meniu separat ca, vezi doamne, era vegetarian. Mie mi s-a parut putin aiurea. Ce, murea daca manca putina carne? Da, daca esti bolnav, sau ai anumite probleme cu anumite mancaruri se intelege.
Asta e un caz deosebit, nu se pune problema daca cineva moare, ci ca acei oameni au luat o hotarire care pentru ei e importanta, si tu vrei ca si acestia sa se simta bine.
Daca la nunta stii sigur vin mai mult de 10-15 vegetarieni, e normal sa ai ceva alternativa si pentru ei - de obicei restaurantele iti vor spune despre asta, pentru ca s-au mai intanit cu problema si au soluutiile.
Daca sint 2-3 vegetarieni, pot sa ceara meniul fara sa li se puna si carnea, numai garnitura si salata. De obicei rastaurantele se descurca si cu asta.

Edited by Morosanul, 23 March 2009 - 13:53.


#67
cristian_onofrei

cristian_onofrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2009

 Skelet, on Mar 17 2009, 09:53, said:

Salutare,

Urmeaza sa cumpar whisky pentru nunta, dar nu stiu de care. Unul e bourbon, altul nu stiu cum. Jack, Jim Beam, Ballentine's... sunt o gramada. Nu stiu care ar fi bun. Care se consuma mai mult? Care ar fi cel mai de calitate si care ar fi cel mai bun la raportul calitate / pret ?


Va multumesc.


Salut,

Daca vrei un sfat bun pentru tot ce e legat de bautura da-mi un telefon. 0740 141355
Am un magazin de bauturi si cred ca pot sa-ti dau cateva sfaturi corecte din punctul asta de vedere.

O zi buna!

#68
sergi_01

sergi_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.04.2009
Fratilor vad ca nu sunt singurul ca pentru nunta cel mai potrivit e J&B, clar asta ca sunt barbat e usor de luat decizia. shestia este ce vor femeile?
nu e retorica intrebarea:)
adik ce vor sa dea pe gat?
cred ca o sa merg pe martini alb, campari orange si poate o crema de whisky (cu toate ca nu intelg de ce sa bei crema de whisky cand poti sa bei direct lichidul mai subtire)

#69
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
Nunta aprox. 80 de invitati la sfarsitul lunii (Pazvante stie unde :P ) si m-am pregatit cu urmatoarele cantitati:

- wsky. Ballantines 4,5 l (nu sunt cunoscator al sortimentului , e bun?)
- coniac Alexandrion (5 stele) 1.5 l
- Angelli lichior (pt fomei) 2l - a fost alegerea ei
- palinca de foarte buna calitate la discretie (productie proprie fara numar)
- vin alb din partea restaurantului la discretie

Ar fi de ajuns sau trebuie sa mai bag mana in buzunar? Nu am "sugative" printre invitati, nu sunt fitosi si cred ca ma voi incadra in cantitatile de mai sus, voi ce spuneti?

#70
anaix3l

anaix3l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.09.2007
La capitolul lichioruri pentru femei ai putea sa incerci Amaretto (lichior de migdale, miroae demential, e si usor dulceag si parca mangaie papilele gustative... se cunoaste ca il ador?  :lol: ) sau Cointreau sau Grand Marnier (lichioruri de portocale, la fel, sunt dementiale) - se gasesc in real de toate. Nu e nevoie de cantitati mari, eu de-abia pot sa beau vreo 40-50ml de Amaretto intr-o seara. Le recomand pentru ca sunt fata si astea imi plac la nebunie... [stiu ca fiecare are gusturi proprii :P ]

#71
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
A nu se face confuzie intre Justerini&Brooks - J&B si J&B Jim Beam , doua marci total diferite ! :D

#72
eminemscu

eminemscu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 20.03.2006

 catalin76, on Mar 17 2009, 16:29, said:

Ultimele preturi de care mi-aduc aminte sunt din fostele "duty free"-uri. Un J&B era parca 11EUR si Jack 15EUR. Deci ar merita.
Dar revin cu stress-ul meu :) : unul este Scotch si celalalt Bourbon. Adica sunt pentru gusturi diferite.

Sunt curios unde sunt preturile astea cu jack doar cu 10 lei mai scump ca J&B. Sigur sunt la acelasi gramaj?

Cat despre jack daniel's, nu este bourbon ci tennessee whiskEy. Bourbon este numit doar cel provenit din bourbon county,  statul kentucky, de exemplu jim beam. La fel cum doar cel facut in scotia este scotch sau cum doar vinul spumant facut in champagne, franta este sampanie..restul sunt doar vinuri spumante. Lista poate continua cu cognacu, facut in cognac, franta. Dar ma rog, astea sunt chestii teoretice doar, nu prea tin de gust si gusturi.

Cat despre preturile pt jack daniel's, astept un raspuns.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate