Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Whisky (si alte bauturi) pentru nunta

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#73
catalin76

catalin76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 11.04.2007

View Posteminemscu, on Apr 27 2009, 17:31, said:

Sunt curios unde sunt preturile astea cu jack doar cu 10 lei mai scump ca J&B. Sigur sunt la acelasi gramaj?
[...]
Cat despre preturile pt jack daniel's, astept un raspuns.
Salut,
chiar daca m-ai citat pe mine, nu eu am facut afirmatia ca intre cele doua ar exista o diferenta de 10 lei.

View PostSkelet, on Mar 17 2009, 16:16, said:

am primit de la cineva o lista de preturi si intre J&B si Jack Daniel's e diferenta de aproximativ 10 lei. Se merita diferenta de 10 lei in plus pentru Jack Daniel's?
Am gasit prin bar o sticla de Jack si vad ca scrie 70cl. Din pacate nu mai am si J&B ca sa vad ce scrie.
Mai spun inca odata ca acele preturi in euro, le-am spus din memorie, amintiri, nu le aveam in fata, sunt niste preturi pe care le stiu de pe vremea cand Romania nu era membra UE. Ce pot sa spun sigur este ca nu erau sticle de 0,50l sau 1l. Probabil Jack 0,70l si J&B 0,75l.
Este corecta remarca ta referitoare la Bourbon si Scotch, si concluzia ta este corecta: ne referim la gust/gusturi, trebuia sa facem diferenta intre ele cumva.

#74
eminemscu

eminemscu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 20.03.2006
Am inteles. Eu as fi avut nevoie de vreo 30-40 de litri si auzisem undeva ca aduc distribuitorii Jack Daniel's la 60 de lei/litru, cam cu 25-30 de lei mai ieftin decat in en-gros-uri. Cat despre nunta, pt cel care a deschis topicul, cred ca lumea o sa fie mai impresionata de denumire, de ex toata lumea stie de Red Label, degeaba e mai bun J&B, ca arata ca o sticla de otet ca design. Mai degraba, daca exista bani, as recomanda ceva american, Jim Beam, Jack Daniel's etc,  care pot fi mai usor consumate si de catre doamne/domnisoare.

Edited by eminemscu, 28 April 2009 - 16:15.


#75
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003
Am luat pana la urma jack. cum ai spus si tu m-am gandit si la aspectul sticlei care e mai placut la Jack si este mai cunoscut.

#76
bustud

bustud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.05.2009

View PostSkelet, on Mar 20 2009, 23:46, said:

Un heineken la hotelul unde fac eu  nunta e 8 lei (cea mai ieftina e Ursus la 5 lei) iar cea mai ieftina sticla de  vin e vreo 30 lei (nu stiu ce marca).

Buna,
eu am o vinoteca in zona Lizeanu, daca te intereseaza vinul te pot ajuta, fac reduceri semnificative pentru astfel de evenimente si pot primi inapoi sticlele de vin pe care nu le consumi. Daca te intereseaza suna-ma (0769.639.519) si discutam...

#77
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View PostSkelet, on Mar 20 2009, 22:46, said:

Va multumesc pentru raspunsuri si pareri.

Mai este ceva timp pana la nunta si eu vroiam sa iau bauturile din timp (mai ales pe cele mai scumpe adica whisky-ul) pentru ca auzisem ca se vor scumpi din aprilie. Oricum am citit ieri o stire ca nu se va mai scumpi acciza pe alcool doar pe tigari asa ca mai am timp de gandire :D

M-am mai gandit, si din ce mi-ati mai spus voi, am sa oscilez pentru un J&B sau Jack Daniel's. Am estimat ca la 0,7 va fi suficient pentru ca va fi si tuica pe masa.  Pentru femei, probabil un Martini. Am vazut in Ungaria si sticla Martini la 0,5.

In legatura cu luatul tot de la restaurant nu voi proceda astfel. Nu sunt nici zgarcit, dar nici nu vreau sa dau bani aiurea. Un heineken la hotelul unde fac eu  nunta e 8 lei (cea mai ieftina e Ursus la 5 lei) iar cea mai ieftina sticla de  vin e vreo 30 lei (nu stiu ce marca). Am o lista de preturi de la un distribuitor si acolo un heineken e vreo 3 lei. E o oarecare diferenta fata de pretul de la hotel, nu exagerata, dar e. La whisky nu m-am uitat, probabil aveau niste preturi destul de mari.

Mie nu mi s-ar parea o jignire sa mi se puna un Jack Daniel's in fata. E o bautura destul de scumpa si de calitate din cate stiu eu. E o jignire sa pui cuiva in fata o sticla de whisky de calitate? Acel invitat care considera astfel mai bine nu vine la nunta. Nu am nevoie de figurile lui si nici de banii lui. Da, daca puneam doar ceva tuica de proasta calitate eram eu zgarcitul. Oricum nu o fac pentru bani si sunt sigur ca vor fi invitati la care ii dai un meniu consistent si bautura de calitate si nici macar nu pune banii incat sa acopere pretul meniului. Oricum asta nu e important.

Cui nu ii place whisky poate sa bea tuica. Am facut un mic sondaj printre cei care vor veni la nunta si mi-au spus cativa ca ei nu ar bea whisky ci doar tuica :D Deci nu vad care-i ar problema. Sunt presedintele Americii ca sa imi aduca nu stiu ce coctail? E rau jack daniel's? Cui nu i-ar conveni un Jack?

Sticlele as vrea sa le pun pe masa. Nu imi place ca sa fuga chelneru de la o masa la alta cu bautura si sa tot intrebe invitatul ce vrea. Daca il serveste acum si peste 5 minute invitatul vrea altceva iar chelneru e la dracu in praznic o sa tot strige dupa el? Nu, sa puna sticla acolo, isi toarna fiecare cat vrea, cand vrea, daca sticla se goleste, vine si o schimba. Simplu.

La toate nuntile la care am fost meniul a fost fix. La cortul de hotel de 3 stele unde fac tot meniuri fixe sunt.  Mancarea este pentru oameni normali care vin sa se distreze nu sa isi aleaga tot felul de mancaruri sofisticate din meniu. La una din nunti imi aduc aminte ca am cerut heineken parca si mi s-a raspuns ca au doar ursus. Foarte bine, adu-mi Ursus ca nu o sa mor, tot bere e. Daca vrei sa te distrezi atunci bei aproape orice :D

poate imi veti sari in cap, dar la o alta nunta am vazut pe unul care a cerut meniu separat ca, vezi doamne, era vegetarian. Mie mi s-a parut putin aiurea. Ce, murea daca manca putina carne? Da, daca esti bolnav, sau ai anumite probleme cu anumite mancaruri se intelege.

pfoa cat am scris :D
in principiu sunt foarte de acord cu tot ce ai scris...mai putin ultimul paragraf.
cine doreste al'ceva (de ex. meniu vegetarian) te poate anunta cu o sapt. inainte si vorbesti la resturant. iti spun ca pentru restaurant nu e absolut nici o problema sa serveasca 2,5 sau 10 meniuri de alt tip daca sunt anuntati dinainte.
de ex, aici in constanta sunt multi musulmani care nu manaca porc. la nunta mea am avut 2 familii...care m-au informat in prealabil. am anuntat restaurantul cand le-am dat numarul de meniuri....si la nunta erau pregatiti cu 4 meniuri din care lipsea carnea de porc (facusera chiar si sarmale din vita+pui...parca). crede-ma ..nu e nici un deranj pt. tine si nici o fita din partea lor.... insa ei trebuie sa te anunte in prealabil.

Edited by bubalus, 11 May 2009 - 17:06.


#78
sorinniros

sorinniros

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.08.2009
Voi ce preferati bauturile aduse de afara si fara timbru sau pe cele din magazin , putin mai scumpe?

#79
deus01

deus01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.07.2014

View Postadybmw, on 17 martie 2009 - 12:23, said:

Digestivul e digestiv, ca Limoncello sau Fernet Branca(sau chiar o palinca) etc.
Lichiorul e lichior, vinul e vin.
Eu stiu ca fetele se dau in vant dupa bauturile dulci(chiar si unii barbati Posted Image ) Asa ca nu vad o problema daca beau un Bailey's inainte sau dupa masa sau un Campari, dupa cum ai spus. Fiecare dupa gusturi si multe altele.
Vinurile le bei in combinatie cu mancarea. In functie de ce mananci alegi vinul. La cafea poti bea un rom sau un coniac de buna calitate. Sau gin tonic, sau gin simplu in functie de gin. Sunt multe combinatii posibile in functie de dispozitia de moment, feluri de bauturi avute la dispozitie, calitatea lor, meniu, zi, seara, anotimp etc. Important e sa nu combini multe bauturi ca te faci prastie! Un singur fel,maxim doua e de ajuns in decurs de cateva ore.
Dar hai ca de la ce whisky ii recomandam omului am dat in altele... Posted Image

Si eu as vedea lichiorul mai potrivit la final decat la inceput. Pentru aperitive e nevoie de ceva sa le incalzeasca pofta de orice: dans baut mancat

#80
Sorin1948

Sorin1948

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2017
Ce parere aveti despre whisky-ul J&B?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate