Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

[DE] Tehnician proiectant CAD, sanse la angajare fara facultate in Germania?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
shogardel

shogardel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.11.2008
salut lume :D...sunt in ultimul an la un liceu tehnic, profil Tehnician Proiectant CAD, si dupa bac m-ar bate gandul sa plec in Germania, ce sanse am la angajare fara facultate ?
tot in domeniul tehnic (adica proiectare 2D & 3D cu programe gen: Autocad solidworks) sau chiar si in alte domenii ( nu mi ar strica un ban in plus:P:P ) pentru o perioada minima de un an, ca dupa aceea intentzionez sa urmez o facultate.


nivelul de cunostinte la limba germana e la pamant dar cunosc foarte bine limba engleza...Cat in privinta germanei am sa o invat pe parcurs ( i`m a fast learner :D ).Ah mentionez ca am si cursul ECDL poate ati auzit de el (European Computer Driving License - e recunoscut in toata Uniunea Europeana, atesta ca stiu sa folosesc pachetul office: Word Excel Powerpoint etc )
si inca ceva : m ar interesa totul in legatura cu actele( in special cu permisul de munca...din cate am inteles daca lucrezi minim un an la o anumita firma ... poate sa ti accorde accest permis)
iar diplomele trebuiesc traduse in limba germana? sau  neamtu e interesat doar de stampila :P ??

Orice raspuns mi ar fi de mare ajutor :D

TNX

Edited by shogardel, 13 February 2009 - 22:15.


#2
shogardel

shogardel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.11.2008
nimeni?

#3
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Fara experienta in domeniu,fara referinte,fara o diploma in domeniu,fara limba,eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee foarte greu sa-l convingi pe neamt.Vorbim de o meserie tehnica si nu de un salahor in santier.
Comunicarea este primul ''hop'' spre germania.

Edited by adi_master, 14 February 2009 - 22:40.


#4
shogardel

shogardel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.11.2008
multumesc mult...dar in legatura cu acel curs chiar nu valoreaza nimica??iar dak neamtu vrea diplome ii arat tot teancul cu diplome de la olimpiade si tot felul de competitii :P... stiiu ca va f greu, dar sunt dispus sa risc...am uitat sa mentionez ca, nu voi fi singur acolo, am pe cineva care ma poate ajuta , in privinta unui loc de stat nu imi fac probleme ...ma intereseaza mai mult locul de munca  poate fi el in domeniu sau orice alt domeniu...numa unde sa pot lua si eu acolo minim 800 de euro

Edited by shogardel, 14 February 2009 - 23:46.


#5
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 shogardel, on Feb 15 2009, 00:45, said:

multumesc mult...dar in legatura cu acel curs chiar nu valoreaza nimica??iar dak neamtu vrea diplome ii arat tot teancul cu diplome de la olimpiade si tot felul de competitii :P... stiiu ca va f greu, dar sunt dispus sa risc...am uitat sa mentionez ca, nu voi fi singur acolo, am pe cineva care ma poate ajuta , in privinta unui loc de stat nu imi fac probleme ...ma intereseaza mai mult locul de munca  poate fi el in domeniu sau orice alt domeniu...numa unde sa pot lua si eu acolo minim 800 de euro


Stai pe fundul tau ,termina universitatea in Romania,in domeniul tau.Dupa care incearca spre Canada,Australia,Noua Zeelanda.Pentru un an in Germania nu cred ca prea merita.Bani nu prea faci intr-un an .Limba dumnezeule ,i-ti vei face nod la limba.Iar in privinta neamuriilor sau prieteniilor nu-ti fa mari iluzii.
In viata incearca sa nu ai navoie de nimeni cit poti ,in special Romani.Succes

#6
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 shogardel, on Feb 15 2009, 08:45, said:

in legatura cu acel curs chiar nu valoreaza nimica??
Eu unul cel putin, daca as vedea intr-un CV primit referinte la prostia aia de ECDL, l-as arunca direct la cos, fara suparare. Faptul ca stii sa folosesti word si excel la un nivel un pic peste zero barat nu spune nimic despre experienta ta efectiva. Cum a zis si adi_master mai sus, ca sa iei un job bun iti trebuie:
- experienta (stiu, suna crud, dar nici un angajator nu vrea sa scolarizeze pe banii lui)
- referinte (cu astea e si mai greu, dar s-ar putea sa nu fie chiar asa acuta nevoie de ele daca CV-ul tau arata beton)
- capacitati de comunicare, va trebui sa te exprimi in limba adoptiva la fel de fluent ca in cea materna
Tu faci ce crezi ca e bine pentru tine, dar din capul locului, sfatul meu e sa nu te bazezi pe diploma aia, ci incearca sa capeti experienta in ceea ce vrei sa faci si sa in veti limba tarii in care vrei sa pleci. Bafta!

#7
shogardel

shogardel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.11.2008

 zippo68, on Feb 14 2009, 14:20, said:

Stai pe fundul tau ,termina universitatea in Romania,in domeniul tau.Dupa care incearca spre Canada,Australia,Noua Zeelanda.Pentru un an in Germania nu cred ca prea merita.Bani nu prea faci intr-un an .Limba dumnezeule ,i-ti vei face nod la limba.Iar in privinta neamuriilor sau prieteniilor nu-ti fa mari iluzii.
In viata incearca sa nu ai navoie de nimeni cit poti ,in special Romani.Succes


ms mult.... dar nu cred ca m ai inteles bine...in primul rand eu nu vreau doar sa stau un an...anul acela e doar de integrare, invat limba mai bine, sa stiu cu ce se mananca lucrurile pe acolo dupa care vreau sa fac facultate in Germania, iar in privinata prietenului, nu i roman...este neamt :P cu care ma cunosc de o viata...el m--a sfatuit sa merg in germania.

hmmm si cat despre, limba parerea mea este ca nu i chiar asa de grea, m am inscris acu doua saptamani la cursuri de germana si deja am inceput sa citesc cat de cat bine si sa inteleg anumite chestii....nu mi s-a facut nici un nod la limba :P :P.

Edited by shogardel, 15 February 2009 - 10:26.


#8
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
E riscanta traiectoria asta - venit la plezneala cu target de 800€ (foame si bicicleta in .de) si cu idei de facultate in viitor dupa ce ai uitat tot ce-ai invatat si te-a indobitocit munca de negru. Ai toate sansele sa te pierzi pe drum, si aproape minime sa fi admis la vreun institut de studii superioare in Germania, unde se intra pe baza de dosar. Ai sansa unui invatamant universitar tehnic de calitate acceptabila in Ro si mai ales gratuit, si daca esti focalizat poti veni direct la 5000€. Dezvoltati-ti in continuare pasiunea - am vazut ca deja esti foarte bun - axeaza-te pe auto sau aviatie si chiar daca iti mai amani cativa ani luatul in piept al lumii iti asiguri sanse incomparabil mai bune.

#9
shogardel

shogardel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.11.2008

 beastie, on Feb 14 2009, 20:14, said:

Eu unul cel putin, daca as vedea intr-un CV primit referinte la prostia aia de ECDL, l-as arunca direct la cos, fara suparare. Faptul ca stii sa folosesti word si excel la un nivel un pic peste zero barat nu spune nimic despre experienta ta efectiva. Cum a zis si adi_master mai sus, ca sa iei un job bun iti trebuie:
- experienta (stiu, suna crud, dar nici un angajator nu vrea sa scolarizeze pe banii lui)
- referinte (cu astea e si mai greu, dar s-ar putea sa nu fie chiar asa acuta nevoie de ele daca CV-ul tau arata beton)
- capacitati de comunicare, va trebui sa te exprimi in limba adoptiva la fel de fluent ca in cea materna
Tu faci ce crezi ca e bine pentru tine, dar din capul locului, sfatul meu e sa nu te bazezi pe diploma aia, ci incearca sa capeti experienta in ceea ce vrei sa faci si sa in veti limba tarii in care vrei sa pleci. Bafta!

pai cursul ala a fost facut doar pt a te ajuta la CV...nicidecum sa mi pun toata baza in el.

in legatura cu experienta...de unde sa o capat? din cer? tot o sa trebuiasca sa muncesc undeva..

#10
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
[quote name='shogardel'

Nu te grabi ca fata mare la maritis.Vezi ce scriu si altii si analizeaza.Tu nu te-ai exprimat clar cum ca ai vrea sa continui sa studiezi o universitate in Germania.In primul rind Germania nu a ridicat restrictiile la dreptul de munca a cetatenilor Romani.La negru nu te gindi .,ce amenzi primesc nemtii mama mama.
Mai usor ii este unui patron neamt sa-si ia unul dintre ai  lui ca pe tine.
La facultate mai trbuie sa si platesi.,tu cu 800 de euro mori de foame.
Asa ca bate fierul cit e cald.,dupa ce termini scoala urmeaza o universitate in tara si apoi incearca emigrarea asa cum o fac
majoritatea celor care termina univ si care vor sa-si ia zborul.

Dar tu faci ce vrei.Oricum D-zeu sa te ajute si sa-ti deschida ochii si calea.BAFTA

#11
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
aia cu "computer driving license" e impresionant numai pentru aia ce n-au nici o treaba cu computere. "lumea IT" se rostogoleste pe jos de ras la chestia aia si avand in vedere ca te ocupi de CAD esti destul de aproape de IT. am vazut destul de multe joburi pentru ingineri CAD carora le cereau pe langa cunostinte UNIX etc.

chestia cu stiudatul aci mere, desi io-ti recomand cu caldura sa termini in RO si sa vii 1-2 pentru postgraduate, asa macar, nu ca te-ai lafai in bani si bunastare, dar n-ai manca soareci si cartoane.

restrictia de munca s-a ridicat pentru "academicieni". daca nu termini ceva, nu se considera ca ai fi.

tzushpaisu ala de ECDL io l-as scoate urgent din CV si l-as arata doar de ma-ntreaba daca am vazut vreodata in viata mea un computer.

Edited by Pengoon, 16 February 2009 - 11:40.


#12
shogardel

shogardel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.11.2008
multumesc pt tot...nu eram decis.. de asta am apelat la acest thread..:D.Pana la urma am sa raman in ro.. am timp  sa invat germana mai bine :D bafta in continoare.

#13
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

 shogardel, on Feb 13 2009, 21:53, said:

salut lume :D...sunt in ultimul an la un liceu tehnic, profil Tehnician Proiectant CAD, si dupa bac m-ar bate gandul sa plec in Germania, ce sanse am la angajare fara facultate ?
tot in domeniul tehnic (adica proiectare 2D & 3D cu programe gen: Autocad solidworks) sau chiar si in alte domenii ( nu mi ar strica un ban in plus:P:P ) pentru o perioada minima de un an, ca dupa aceea intentzionez sa urmez o facultate.


nivelul de cunostinte la limba germana e la pamant dar cunosc foarte bine limba engleza...Cat in privinta germanei am sa o invat pe parcurs ( i`m a fast learner :D ).Ah mentionez ca am si cursul ECDL poate ati auzit de el (European Computer Driving License - e recunoscut in toata Uniunea Europeana, atesta ca stiu sa folosesc pachetul office: Word Excel Powerpoint etc )si inca ceva : m ar interesa totul in legatura cu actele( in special cu permisul de munca...din cate am inteles daca lucrezi minim un an la o anumita firma ... poate sa ti accorde accest permis)
iar diplomele trebuiesc traduse in limba germana? sau  neamtu e interesat doar de stampila :P ??

Orice raspuns mi ar fi de mare ajutor :D

TNX

cand nu ai hartie, te poti sterge linistit la fund cu certificatul ala.
Ia certificari serioase:Oracle,Microsoft, SAP, daca vrei sa ai sanse.

Edited by allyn1985, 11 March 2009 - 15:42.


#14
stoever

stoever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.03.2006
Mie nu mi-au cerut nicio diploma la munca, doar cand am aplicat prima data pentru permis de munca le-am dat celor de la fortele de munca diploma in original sa faca o copie, au zis ca inteleg ei ceva de acolo :)
E drept ca la firma la care m-am angajat lucrasem un an de zile ca muncitor extern, trimis de firma din Romania, asa ca stiau de ce sunt in stare.

#15
iiiiii84

iiiiii84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 18.01.2008
Ca sa nu mai deschid un nou topic pun si eu o intrebare aici: daca am terminat facultatea de info in ro cu experienta in domeniu de cca. 1.5 ani ca Quality assurance (Tester), posibil o certificare in domeniu (ISTQB) si limba germana la nivel incepator spre mediu (engleza ok) sunt sanse de angajare sau sa mi iau gandul?

#16
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
fiecare om are sansa lui. daca nu aplici la joburi nici oferte nu poti sa ai :P

#17
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

 shogardel, on Feb 13 2009, 21:53, said:

salut lume :D...sunt in ultimul an la un liceu tehnic, profil Tehnician Proiectant CAD, si dupa bac m-ar bate gandul sa plec in Germania, ce sanse am la angajare fara facultate ?
tot in domeniul tehnic (adica proiectare 2D & 3D cu programe gen: Autocad solidworks)
crezi ca iei fata inginerilor de la GECI???

#18
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Asta e cea mai amuzanta faza, unul fara facultate dar se crede mare proiectant CAD  :D  mai ales acum cand sunt oameni capabili in somaj :D

Pentru initiatorul topicului, serios vorbind, CAD (Computer Aided Design) este doar un substitut al proiectarii clasice, folosite de ingieri.Asadar, eu ca inginer, folosesc CAD pentru a face ceva mai usor, insa esenta proiectului vine din capul meu.Tu ca absolvent ce cunostinte ai? Generale? Nu ai nici cea mai mica sansa, pentru ca nu ai destula scoala, nu intelegi de ce desenezi ceva, tu doar faci desen artistic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate