Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

canon hf10 sau hv30 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Dacă tot aveți camera de ce nu puneți niște fișiere undeva să se convingă lumea incă o dată ce poate camera asta?
Urcați undeva niște clipuri de 1-2 minute din cameră .m2t, neprelucrate atît cu setările pe auto cît și pe manual.
Filmați ceva cu mișcare, indoor la un bec de 60W să se vadă și noise-ul.
Siteuri gen youtube sau vimeo nu sînt concludente pt că arată clipurile comprimate.

#20
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

 vgabi, on Mar 27 2009, 09:23, said:

Dacă tot aveți camera de ce nu puneți niște fișiere undeva să se convingă lumea incă o dată ce poate camera asta?

uite-aici:

http://rapidshare.co...30test.zip.html

filmat la lumina slaba, probabil cca. 40W, intai in mod 60i, Tv la 1/30, apoi 24p/Cine

#21
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Se pare că s-au încurcat denumirile la probe. 24p este 60i și invers. Se văd clar liniile întrețesute. :P

#22
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008
Nu e nici o incurcatura. E nevoie de procesare sau un player care sa stie sa extraga 24p din containerul 60i. Avantajul 24p/cine e gainul controlat care pastreaza detaliile imaginii, chiar daca e putin mai intunecata.

#23
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Circula pe net un trick celebru de control al gainului, a.i. poti seta camera in modul Tv, 1/25, F 1.8 si 0 db gain. Imaginea obtinuta este lacrima, chiar daca este putin mai intunecata. Eu nici nu sunt adeptul imaginilor luminoase artificial (adica mai luminoase decat realitatea). Avantajul metodei este ca poti sa faci imaginea mai luminoasa la editare fara sa ai noise pronuntat pentru ca acesta lipseste din imaginea bruta.

#24
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Nu mai am acces la editarea postului anterior.
Am descris metoda la care fac referire in topicul "AG-HMC71".

#25
londra

londra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.03.2009
HDV e mult mai usor

#26
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

 londra, on Mar 29 2009, 00:10, said:

HDV e mult mai usor

Pe bune? Cam cate grame zici ca are?

#27
daniel75

daniel75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 04.09.2004

 kayman, on Mar 16 2009, 21:56, said:

Am doar hv30, deci nu pot compara direct cu hf10. Tot ce pot spune e ca filmarile in lumina buna au detalii si claritate de-ti pica fata. In practica, ma indoiesc ca diferenta de rezolutie e vizibila in vreun fel. Pentru mine nu a reprezentat un criteriu de alegere a camerei.
Salut,

Am si eu aceasta camera... imi poti spune care anume dintre setari sunt mai bune pt low light?

Multumesc

#28
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 29.06.2005

 daniel75, on Apr 8 2009, 21:31, said:

Salut,

Am si eu aceasta camera... imi poti spune care anume dintre setari sunt mai bune pt low light?

Multumesc

Dai camera in modul progresiv 30p, o pui in Av mode si deschizi diafragma la maxim (1,6 parca), sau o pui in Tv mode si setezi timpul la urmatoarea treapta peste 1/30.
N-am camera la indemana sa-ti zic exact......oricum, chiar si in modul P (un fel de auto la care ai control la sunet si gain) face treaba buna, chiar daca e setata in 1080/60i.

#29
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
In primul rand, doafragma maxima este 1/1.8 si nu 1/1.6. Mai apoi nu ai niciun acces la gain in niciun mod. Exposure nu este totuna cu gain. Exista posibilitatea de a bloca camera la diafragma maxima cu 0 gain si am descris procedeul aici.
Ehehe, daca avea control de gain si un inel de focus deja nu mai vindea sony niciun fx.

Edited by daddy, 09 April 2009 - 08:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate