Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Pensie!

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
procust86

procust86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.05.2007
tatal meu a murit acum 6 ani, a fost cadru militar, eu cu fratele meu primim pensie de urmasi, care vine pe numele mamei! in ultimul an si jumatate pensia nu s a mai marit si o sa fac o cerere pe care s o depun la tribunal prin care solicit marirea pensiei, mama mea a mai facut asta in 2005, dar acum ea e plecata din tara si voi face eu asta, in numele ei! INTREBAREA MEA este: cum pot specifica in cererea aceea pe care o depun la tribunal, sa pot ridica eu drepturile din urma, in caz ca recalcularea arata ca pensia s a marit sau sa vina direct pe cardul unde primim pensia? multumesc mult!

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postprocust86, on Mar 14 2009, 14:36, said:

tatal meu a murit acum 6 ani, a fost cadru militar, eu cu fratele meu primim pensie de urmasi, care vine pe numele mamei! in ultimul an si jumatate pensia nu s a mai marit si o sa fac o cerere pe care s o depun la tribunal prin care solicit marirea pensiei, mama mea a mai facut asta in 2005, dar acum ea e plecata din tara si voi face eu asta, in numele ei! INTREBAREA MEA este: cum pot specifica in cererea aceea pe care o depun la tribunal, sa pot ridica eu drepturile din urma, in caz ca recalcularea arata ca pensia s a marit sau sa vina direct pe cardul unde primim pensia? multumesc mult!


Pensia este nominală, nu?
Adică vine pe numele mamei?
Dacă e așa, doar ea poate solicita mărirea cuantumului pensiei, sau vreun fiu, dar nu în nume propriu, ci tot în numele ei, depunând cererea unul dintre copii.
Rezultă că nici unul dintre copii nu poate ridica pensia...


#3
procust86

procust86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.05.2007
da, eu sunt fiul si eu voi depune cererea dar intrebarea mea  era cum specific in acea cerere ca diferentele rezulatate in urma recalcularii sa mi vina pe cardul pe care ridic pensia, in mod normal cei de la casa de pensii au trimis diferentele acelea prin mandat  postal, dar acum mama nu e in tara si de aia vreau sa vinba pe acel card de pe care imi ridic  si pensia!

#4
cristea_ct

cristea_ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 26.01.2008
Sunteți majori?

#5
procust86

procust86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.05.2007
da, suntem amandoi majori, de ce?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate