Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

ajutor skoda fabia sdi sau vw golf sdi

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
dombyy

dombyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.03.2009

 Evergreen, on Mar 18 2009, 09:46, said:

daca nu iti dai seama devine o caruta pt ca poti ramine fara motor


motoarele duc mult si bine daca sint servisate corespunzator

trebuie turat mai tare ca 1,9, lasat in boii lui iarna pina se incalzeste ...merge frumos pe DN fara sa ai pretentii de A8 (120-130km/h lejer)
in oras are consum nesimtit pt motoras, mai mare ca la ALH-u meu de exemplu.

Si da, eu as mai sapa dupa masini la preturi bune :)

cam cat este consumul?

#20
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
pai pt Arad cam 7-8 desi mai aveam mici iesiri in prima localitate; golful nu a trecut de 6,5-6,7 urban

#21
dombyy

dombyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.03.2009

 Evergreen, on Mar 18 2009, 10:32, said:

pai pt Arad cam 7-8 desi mai aveam mici iesiri in prima localitate; golful nu a trecut de 6,5-6,7 urban

este vreo problema daca e motor in 3 pistoane? Nu vreau so fugaraesc in orce caz
pentru iesiri de weekend pe la munte imi trebuie nu pentru forjat is om linistit si oricum masina e din 2006

#22
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
nu e vorba de forja dar altfel se simte 1,9 fata de 1,4 desi diferenta de putere nu e enorma intre motoare, mai ales ca atunci cind faci vreo depasire trebuie sa te gindesti un pic mai mult ( nici eu nu sint racer dar asa mi-a facut impresia)
(am mers cu agregatul nevesti-mii pe ruta AR- Vama veche si retur fara nici o problema, motor de 1,2, - 3 persoane+bagaje)

le-as compara cu diferenta dintre Dacia de 1,4 si aia de 1,6


Problema cu motorul nu cred ca este decit ca e mai zgomotos un pic la relanti

Pe de alta parte, golful e mai spatios si are alta manevrabilitate, e mai solid.... chestii de feeling

 undercoverbrother, on Mar 18 2009, 09:28, said:

nu de alta dar am cam tras de un symbol 1.5 dci 65 sau 70 de cai ca sa ma tin dupa un polo 1.4 tdi. nici ala nu o menaja dar in depasiri parca se simtea ca are un mic spor de cuplu sau putere in ciuda motorului care e mai mic si in 3 cilindri....

aici intervine si cutia de viteze :D de exemplu ALH de pe golf e mai puturos in comparatie cu ALH de Bora sau Octavia doar din cauza cutiei

#23
razvan33

razvan33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.06.2007

 Marius3k, on Mar 17 2009, 23:09, said:

Cati km ai condus o masina cu un asemenea motor?
Sa inteleg ca esti un pic tendentios?
Pusi cap la cap, nu foarte multi km, aproximativ 1000, suficient cat sa-mi dau seama ca daca pui 4 persoane in ea trebuie sa tragi de motoras destul de bine.

Dar daca omul are fixatie pe Skoda, eu nu ma pot opune, oricum TDI-ul este de preferat in loc de MPI sau SDI.

#24
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006
Ca tot intreba cat de lenesa este o Fabia sdi, la modelul hatch-back 0-100 era dat in 18 secunde parca.

#25
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007

 undercoverbrother, on Mar 18 2009, 09:28, said:

numai 70 de cai are 1.4 tdi. mie mi-a dat impresia ca ar avea vreo 80 dupa cum merge. nu de alta dar am cam tras de un symbol 1.5 dci 65 sau 70 de cai ca sa ma tin dupa un polo 1.4 tdi. nici ala nu o menaja dar in depasiri parca se simtea ca are un mic spor de cuplu sau putere in ciuda motorului care e mai mic si in 3 cilindri. e adevarat ca nici renou nu mergea atunci cum merge acum (de vreo 5000 de km ii tot curatam turbina si injectoarele  :naughty: ) dar oricum...

pai exista si 1.4tdi de 70/75/80cp depinde anul de fabr

am mers si eu prin 2003-2004 cu golf variant 1.9sdi 68cp,mi s-a parut extrem de puturoasa,nu zic o depasire o facea mai bine decat o dacie 1310,insa comparativ cu 1.4 tdi 70cp (de pe Fabia combi) era mult mai puturoasa,insa mai silentioasa

exact cum spunea si cineva mai sus 0-100km/h spune totul,18s,comparatic cu un 1.4tdi 70cp care face cam 15s,comparativ cu 1.9tdi 90cp 12.8s

#26
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Uite specificatiile tehnice ale unui Golf 4 SDI http://www.carfolio..../car/?car=81202

"0-100 km/h 17.20 s "   ---- "Top speed 160 km/h (99 mph) "

E normal sa fie puturoasa,e un diesel aspirat.Nici nu se poate compara vreodata un tdi cu un sdi.La tdi ai avantajul cuplului macar masina sprintena la turatii joase,la sdi nu ai parte de asa ceva,tocmai unul din atuurile diesel-urilor se iroseste.

Fara probleme se tine un matiz dupa tine,sau alte chestii, dar nu asta ar fi problema,daca il folosesti in oras si faci foarte foarte multi km atunci merita,altfel nu...SDI-ul e masina buna de firma.

Edited by alex-softpedia, 19 March 2009 - 18:47.


#27
grimlord

grimlord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 10.03.2009
Pentru un Golf 1.9 SDI nu merita sa platesti o asigurare asa mare ! Chiar nu merita ! Platesti un simplu RCA de 2 ori mai mult ca la un motor 1.4 care are aceleasi performante ca SDI-ul sau chiar mai bune. Care-i avantajul de a avea SDI ?! Mai bine-ti iei Logan SH decat SDI. Putere la fel (sau chiar mai mare) dar RCA mult mai mic

Ia in discutie si faptul ca pt o masina trebuie sa platesti un RCA si eventual un CASCO daca vrei si iti permiti. Si observi ca nici acolo nu iesi castigat

Edited by grimlord, 19 March 2009 - 20:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate