Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Card Bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#109
Rares

Rares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 20.01.2004

cianura, on Feb 25 2005, 22:06, said:

[...]cu Mastercard si cu banca (nu, nu era din Ro)[...]

<{POST_SNAPBACK}>


Ma minunam de ce spuneai despre cardurile astea pentru ca surpriza sa vina la sfirsit. Cred ca cei care citesc acest topic sint interesati mai ales de cardurile emise de bancile romanesti si de conditiile impuse de acestea la folosirea cardurilor.

Quote

Acum: credit card-ul. Initial nu ai nici o suma pe acel card, poti efectua cumparaturi cu el in limita stabilita in prealabil cu banca (overdraft limit). Poti sa o depasesti dar ustura tare. Pe acest card, banca te imprumuta a priori. Primul leu/euro care l-ai consumat de pe acel card este imprumutat de banca.

Cardurile de credit sint emise (ma refer aici la cele pentru persoane fizice) pe baza unei analize a bonitati clientului. Adica limitele acestea de credit se dau in functie de venitul lunar. Pentru anumite tipuri de carduri (ex. Mastercard Gold) se poate garanta si cu un depozit colateral. Aceste limite de credit au o valoare maxima stabilita de banca (probabil cu acordul VISA/MasterCard). Aceasta limita de creditare nu poate fi depasita in mod normal. Adica nu poti scoate de pe el mai mult decit aceasta limita. In schimb, daca nu-ti rambursezi creditul datoria ta poate sa creasca in timp. Adica daca ai limita 1000$ nu poti scoate mai mult decit aceasta suma, dar, in timp, datorita dobinzilor/comisioanelor poti avea datoria mai mare de 1000$. Si pe acest tip de card se pot depune bani (salariu, etc.) ca si pe cel de debit, nu te obliga nimeni sa folosesti limita de credit acordata. Conditiile de rambursare sint specifice fiecarei banci.

Quote

Se foloseste pt achitare de marfuri/cumparaturi. NU se foloseste credit cardul pt a scoate bani de la ATM. Taxele erau exorbitante (19% pe luna). In schimb daca te deplasai in strainatatea puteai (cred ca s-a schimbat politica acum, tre'sa verific) sa scoti valute de la ATM-urile din tara in care te aflai, valuta fiind considerata atunci o marfa.

Ambele carduri (debit/credit) se pot folosi in aceleasi conditii. Conditiile sint fix aceleasi pentru ambele variante. Pentru ridicarea de numerar de la ATM-uri se percep comisioane (platite si banci emitente si banci care are ATM-ul) de aceea e recomandabil sa nu se scoata cash de la ATM-uri. Dobinda platita pentru creditul luat de pe card e aceeasi indiferent ce ai facut tu cu bani (plata comerciant/ridicare numerar ATM/POS).

Quote

Cind folosesti credit card, in cazul unei greseli sau a unei fraude, este mult mai usor sa te duci la banca si sa spui ca tranzactia e nula sau ca ai fost fraudat si sa lasi banca sa isi bata capul cu acea tranzactie decit sa te trezesti ca ti-au zburat din cont niste bani si acum te lupti cu comerciantul sa iti returneze banii.

Banca isi va "bate capul" la fel de mult in cazul ambelor feluri de carduri - nu se face absolut nici un fel de diferentiere in rezolvare refuzurilor de plata.

Quote

Credit cardurile implica costuri mai mari pt comerciant dar imbie lumea sa consume mai mult asa ca[...]

De ce sa implice costuri mai mari? Pentru comercianti costurile sint fix aceleasi (ca de altfel si pentru posesorul cardului).

#110
PET

PET

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,351
  • Înscris: 24.02.2002
An readuc topicu din mormant :)

Vreau si eu un card cu care sa pot face si plati online? Sugestii?

#111
soso_ro

soso_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 03.12.2005
ce zici de un card brd-isic visa electron ? [in cazul in care esti student]
maine trebuie sa-l ridic pe al meu... ;)

#112
PET

PET

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,351
  • Înscris: 24.02.2002

View Postsoso_ro, on Dec 7 2006, 04:13, said:

ce zici de un card brd-isic visa electron ? [in cazul in care esti student]
maine trebuie sa-l ridic pe al meu... ;)

din pacate nu sunt student inca...

#113
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
In cat timp elibereaza cei de la Banca Transilvania un card? (client nou)

#114
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

View PostDokken, on Dec 10 2006, 15:39, said:

In cat timp elibereaza cei de la Banca Transilvania un card? (client nou)
12 zile

#115
Etern1ty

Etern1ty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.06.2007
Salut,
vreau sa imi fac un car bancar ptr a depunere bani, plati magazine, plata fact. tel internet etc .... treaba este ca am gasit pe maritul google atitea probleme legate de card uri incit nu stiu ce sa aleg.
any advise ?
mai mult ma intereseaza un card la care sa nu platesc comision mare, si ce dobanda se da ptr bani care sunt pe card ?

#116
Marciak

Marciak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.10.2010
Daca poate cineva sa ma ajute cu un raspuns:am mastercard emis in Romania,vreau sa stiu daca atunci cand ma aflu  acolo pot scoate cu el bani din contul din Israel.Multumesc anticipat !

#117
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Mastercard MONDO, de la Banca transilvania. Fara comisioanne de administrare, plati in lei sau valuta, online sau direct la comercianti. Poate fi folosit si in afara tarii.

Edited by alexx1402, 15 November 2010 - 12:37.


#118
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Eu folosesc RBS (Fostul ABNAMRO) card debit si iBanking.

Facilitati: Imi convine ca pot face orice transfer in Romania prin iBanking fara comision catre orice cont din orice banca  si pot scoate bani de la orice bancomat (in limita a 5 operatiuni lunare, parca) fara a plati comision. Interfata WEB usor de folosit.
Neajunsuri - bancomate RBS in care sa verifici disponibilul in cont sunt cam putine, neajuns indepartat de iBanking si serviciul de asistenta telefonic (care chiar merge).
Costuri: comision de deschidere: nu stiu, a fost la promotie cu toata firma, comision de deschidere serviciu iBanking si emitere digipass (token) 50 RON

Am mai folosit Raiffeisen la care nu mi-a placut partea cu comisionul de la alte bancomate decat ale lor si BCR la care nu mi-a placut attitudinea angajatilor. Nu mare lucru dar cu banii mei fac ce vreau eu.

Edited by Patefon, 17 November 2010 - 00:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate