Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#3943
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 06.01.2007

 Demiurgul, on 24 martie 2019 - 17:01, said:

NU ESTE EXAGERATA HERNIA TA.... depinde de organismul tau cum reactioneaza...

Te poti opera si zero durere,sau te operezi ai dureri noi (sansele 5-10 % sunt ca dupa orice operatie pe coloana)... este un documentar cu ronnie coleman(mister olympia) operat de 10 ori si tot in durere cronica de spate...

Undeva la 50% din populatia globala dupa zeci de studii au hernie de disc, potruzii etc... Nimeni nu are RMN perfect, rmn ul nu este relevant decat in situatii de urgenta si cand apasa pe nervii s5-s1 ducand la incontinenta etc..de unde naiba stiu, am studiat 2 ani citind absolut toate studiile stiintifice valabile pe net despre bolile coloanei (peste 800 in total)... daca vrea cineva pot sa le urc sunt pana in 2 giga...
As vrea sa ma crezi, ceea ce spui ma linisteste.
Sper sa fie bine, m-am saturat sa stau la orizontala, diseara trebuie să-mi fac baie si mie frica sa nu fortez cumva si sa apara durerile.
Multumesc,

#3944
Demiurgul

Demiurgul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.05.2006

 saimarica, on 24 martie 2019 - 16:52, said:

Pt mine niciun sfat, in afara de oferta cu cartea primita in PM.


EVITA OPERATIA, NU ESTI DE OPERATIE TOTI SUNTEM DE OPERAT DACA E SA NE LUAM DUPA NEUROCHIRURGI...

Nu sta la PAT, IN NICI O TARA CIVILIZATA NU ESTE RECOMANDAT STATUL IN PAT (SUA, ANGLIA, FRANTA etc)...

DACA durerile sunt insuportabila si dupa 3 luni, atunci trebuie sa te duci la abator sa te macelareasca insa pana atunci rezista....


Dupa UMILA mea parere undeva la 30% din operatiile de hernie sunt DEGEABA... adica 1/3 puteau sa nu faca operatia si scapau de macelarit...

Edited by Demiurgul, 24 March 2019 - 17:18.


#3945
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 06.01.2007

Ati cumparat cartea respectiva? M-ar ajuta un share, daca sunteti amabil.


Nu am cumparat cartea si nici nu am  sa o fac, cu siguranta o sa fiți contactat in PM pt aceasta.

Edited by saimarica, 24 March 2019 - 17:39.


#3946
Demiurgul

Demiurgul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.05.2006
Recomand:

Dr. David Hanscom
Back in Control: A Surgeon’s Roadmap Out of Chronic Pain, 2nd Edition

John E. Sarno
Healing Back Pain: The Mind-Body Connection

Robin A McKenzie
Treat Your Own Back

Cathryn Jakobson Ramin
Crooked: Outwitting the Back Pain Industry and Getting on the Road to Recovery

Nu stiu daca sunt in lb romana, eu le am in varianta clasica engleza ( nu sunt variante electronice).






#3947
cogdao

cogdao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.04.2008

 Demiurgul, on 24 martie 2019 - 17:13, said:




EVITA OPERATIA, NU ESTI DE OPERATIE TOTI SUNTEM DE OPERAT DACA E SA NE LUAM DUPA NEUROCHIRURGI...

Nu sta la PAT, IN NICI O TARA CIVILIZATA NU ESTE RECOMANDAT STATUL IN PAT (SUA, ANGLIA, FRANTA etc)...

DACA durerile sunt insuportabila si dupa 3 luni, atunci trebuie sa te duci la abator sa te macelareasca insa pana atunci rezista....


Dupa UMILA mea parere undeva la 30% din operatiile de hernie sunt DEGEABA... adica 1/3 puteau sa nu faca operatia si scapau de macelarit...

Eu nu as vrea sa stau la pat, as prefera sa imi continui viata ca si pana acum, insa durerile ma impiedica. Am stat cateva zile la pat, am fost mai relaxat. Cum am inceput sa fac un pic de miscare, au reaparut durerile. Am incercat sa merg la serviciu, 8 ore de agonie. Nu stiu incotro s-o apuc, apreciez sfaturile si as vrea sa imi spuna cineva clar fa asta si asta si o sa fie bine.
Citesc intruna despre problema asta, multa lume evita operatie, insa nu gasesc punctual ce am eu de facut in situatia data. De 5 ani caut solutii, acum s-a inrautatit, nu ma pot ridic pe varful piciorului drept.
As incepe inot, as incepe tratament medicamentos, as face kineto, dar unde, cine, cum? Miercuri ma duc la neurochirurg, o sa vrea sa ma taie. Sunt intr-o cumpana...

#3948
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 cogdao, on 24 martie 2019 - 16:22, said:

Iau doar Zaldiar, am terminat Lyrica ieri.


Am pus doar interpretarea, nu si rmn, sa nu fie al altui user...

Poti detalia, ce inseamna mai exact, te rog?

Am atasat si rmn meu
Fi atent cocktail-ul care la primit un om cu hernie serioasa,doreta,vimovo,gabaran si mydocalm,nu mai stiu dozele
Incearca asta,daca nu cum ti-am zis o internare la neurologie nu strica,ce iti baga ei la vena sunt si mai tari si nici nu iti afecteaza ficatu tare ca intra direct in sange

#3949
bim11

bim11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.01.2019

 cogdao, on 24 martie 2019 - 18:34, said:

As incepe inot, as incepe tratament medicamentos, as face kineto, dar unde, cine, cum? Miercuri ma duc la neurochirurg, o sa vrea sa ma taie. Sunt intr-o cumpana...

Ai fost la un balneolog? Mie balneologul mi-a recomandat kineto si masaj la picior. Situatie oarecum similara cu a ta, nu puteam sa stau pe calcai, dar nu aveam dureri constante, doar "flash-uri" puternice din cand in cand.

#3950
cogdao

cogdao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.04.2008
La balneolog nu am fost. La mine starea este constanta, nu pot sa ma ridic pe varf, deci clar nervul este presat. Eu ma intreb daca aceasta stare este reversibila fara operatie...

La balneolog nu am fost. La mine starea este constanta, nu pot sa ma ridic pe varf, deci clar nervul este presat. Eu ma intreb daca aceasta stare este reversibila fara operatie...

#3951
bim11

bim11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.01.2019
Si la mine starea era constanta, nu puteam sa stau pe calcai, pana cand si-a dat drumul, in timp. Eu cred ca kineto a ajutat, dar rezultatele vin incet, dupa multe sesiuni.

#3952
MARINELA777

MARINELA777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.09.2018

 cogdao, on 24 martie 2019 - 14:25, said:

Azi noapte am fost la serviciu, am stat pe scaun 8 ore si m-a terminat. Degeaba m-am ridicat, degeaba m-am intins, cum ma asezam, incepea teroarea. Acum sunt iar in dureri, desi am facut si o sesiune de inversiune, nu ma lasa.
Daca ai urmarit forumul in ultimul timp, sti situatia mea si pot spune ca deja am ceva experienta in domeniul suferintei coloanei vertebrale.
La Vadim Palli am fost si eu deoarece vine la 2 saptamani in Alexandria pt consultatii. Atunci aveam grd 1 la spondilolistezis si desi ma urcam pe pereti de dureri nu a vrut sa ma opereze. M-a trimis la inot care, apropo mi-a facut mai rau pt ca nu stiam sa inot pe spate asa cum trebuie la probl. de coloana, m-am fortat si am ajuns la grd 2 mintenas.
Acum am zile bune, zile proaste si zile foarte proaste si tot nu ma indur sa ma operez pt ca am aflat ca dupa o operatie ca cele pe care trebuie sa le facem noi pot(desi nu este obligatoriu) sa cedeze etajele de sub sau deasupra si este mai rau. Asa ca sfaturile mele, desi poate repet din sfaturile colegilor de forum, sunt:
  • evita operatia dar doar daca iti spun asta si un-doi medici. Mergi si cere opinia la mai multi.- daca nu iti poti controla bine piciorul este foarte probabil sa trebuiasca operatie.
  • daca poti sa eviti operatia, o perioada este bine sa nu mai mergi la munca indiferent de natura ei- 2-3 saptamani-timp in care sa ai cam 70% repaus la pat la orizontala cu o perna sub genunchi si 30% din timp plimbari scurte cu pasi mici prin casa/curte/parc etc
  • ca medicatie , ce te-au sfatuit colegii este bine dar incearca sa mai micsorezi treptat doza si sa incerci si antiinflamatoare naturiste pt a nu distruge ficat/rinichi/stomac- personal le-am inlocuit total.
  • daca trebuie musai sa te operezi nu face din asta o gogorita pt ca personal cunosc cazuri care sunt foarte bine si dupa 5- 10-20 ani de la operatie;
  • daca poti sa te operezi la privat este mai bine pt ca au conditii mai bune dar nu inseamna ca au reusita 100%.(personal aleg privatul deoarece vreau sa ma operez la un medic care nu lucreaza si la stat in speranta ca este mai odihnit si deci probabilitatea sa faca greseli ar fi mai mica) plus aparatura, igiena si conditiile mai bune.
  • este bine sa te documentezi si sa afli cat mai multe despre boala ta deoarece asta te va ajuta sa iei deciziile cele mai intelepte.
Insanatosire grabnica!

Edited by MARINELA777, 24 March 2019 - 23:56.


#3953
cogdao

cogdao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.04.2008
Multumesc mult pentru raspunsul complex, ma bucur si imi da o raza de speranta sa aud ca Dr Palii nu se repede sa opereze, sper sa nu fie nici cazul meu.
In legatura cu inotul, ce anume ai facut gresit si ce imi recomanzi? Sunt anumite persoane, gen balneolog, care stiu exact ce trebuie facut?

#3954
bim11

bim11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.01.2019
Eu am fost la 3 sau 4 neurochirurgi si absolut toti mi-au spus ca trebuie operatie cand au vazut rmn-ul cu hernie voluminoasa de 9mm si le-am zis ca nu pot sta pe calcai.
incearca cu un balneolog... Dupa cum spuneam, mie mi-a recomandat kineto si masaj la picior si in timp mi-am revenit.
Inotul pare simplu, dar nu e, daca nu stii sa inoti corect deja mai bine nu te apuca deoarece riscul sa ai o pozitie gresita sau fortata e mare. Exercitiile de kineto ar trebui sa fie un inceput bun.

#3955
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 06.01.2007
Ma poate ajuta cineva cu nr. de tel. al dr. Catana de la Bagdasar.
Multumesc,

#3956
MARINELA777

MARINELA777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.09.2018

 cogdao, on 25 martie 2019 - 09:43, said:

Multumesc mult pentru raspunsul complex, ma bucur si imi da o raza de speranta sa aud ca Dr Palii nu se repede sa opereze, sper sa nu fie nici cazul meu.
In legatura cu inotul, ce anume ai facut gresit si ce imi recomanzi? Sunt anumite persoane, gen balneolog, care stiu exact ce trebuie facut?
Am gresit ca m-am dus cu dureri sa inot in conditiile in care nu stiam sa inot si una dintre cele mai importante reguli in bolile coloanei este sa nu continui sa faci efort atunci cand inca esti in criza dureroasa. Orice miscare (kineto, inot, munca fizica) se vor face atunci cand nu mai ai durerile mari sau, daca se poate, atunci cand nu mai ai dureri deloc. Efortul fizic nu se face pe infamatie, asta este o regula pe care o aplicam la picior sau mana si nu inteleg de ce nu ne este clar ca trebuie sa o aplicam mai ales la coloana. La coloana trebuie repaus cu miscare minima, antiinflamatoare, masaje blande si relaxante cu diclofenac crema, bai calde, somn de voie si nevoie, alimentatie usoara dar vitaminizanta.
Cand te vei simti mai bine poti sa incerci si inotul dar doar daca stii deja sa inoti pe spate deoarece orice alt stil ortozeaza spatele si pui de-o hernie mai mare.
Sanatate multa!!!

#3957
cogdao

cogdao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.04.2008
Este bine ca ai facut aceste precizari, aveam tendinta sa fortez putin. Astept ziua de mieecuri cu nerabdare, nu suport incertitudinea.
Inca o data, multumesc!

Edited by cogdao, 25 March 2019 - 17:13.


#3958
cogdao

cogdao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.04.2008
Am inceput de acum sa iau Tramadol 100 mg de 2 ori pe zi si Aulin 100 mg, o pastila pe zi. Sper sa ma lase durerea la mers si poate o imbunatatire la nivelul labei piciorului. Am concediu de la medicul de familie 10 zile si dupa aceea merg la ortoped pentru prelungire.

#3959
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 06.01.2007
Astazi am mers prin casa de mai multe ori, acum am iesit din baie, am reusit sa ma tund si sa ma barbieresc singur.
Pana acum imi era teama de dureri, vad ca usor, se poate.
Multumesc pt incurajari.

#3960
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 bim11, on 24 martie 2019 - 08:41, said:

Legat de bazin, daca nu stii sa inoti corect cred ca risti sa faci mai mult rau. Cei care inoata cu capul afara stau arcuiti si fac diverse miscari de rotatie a coloanei care pot fi daunatoare.

asa este ....ATENTIE MARE !

 cogdao, on 24 martie 2019 - 15:19, said:

Chiar azi dimineata mi-a zis un taximetrist de tramadol. Totodata mi-a zis si ca provoaca dependenta. Nu vreau nici sa ajung sa ma indop de medicamente sa pot munci.
exact...ai dreptate !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate