Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...
 Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri
 Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 

Respect pentru linistea vecinilor!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
51 replies to this topic

#37
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postxdaniel, on Mar 14 2009, 06:59, said:

Depinde de telecomanda. Pe deasupra, am si zavor interior la usile de garaj.

Si veveritele pe unde intra ??? B)

#38
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

View Postmotanul13, on Mar 14 2009, 09:37, said:

Si veveritele pe unde intra ??? B)
Pe unde nu incap motanii.

#39
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007
Respect pentru linistea vecinilor = Grecia si tarile nordice.

#40
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006
Am si eu o vecina deasupra la care ii placea sa asculte muzica tare. Numai melodii romanesti in care diversi indivizi se jeluiau despre dragostea lor. Tavanul filtra o parte din spectrul sonor si la mine ajungeau doar frecventele inalte, parca ar fi ascultat opera/opereta. O chiraiala subtire care se auzea incet dar permanent si devenise ingrozitor de stresanta. Cand urcau aia la refren imi venea sa ma urc pe pereti. Am fost de vreo 5-6 ori pe acolo, de fiecare data zicandu-mi ca intelege, ii pare rau, si dand muzica mai incet, urmand insa ca a doua zi sa o dea la fel de tare. Ajunsesem la limita nervilor, pe punctul de a pune mana pe o ranga, a-i da un sut la usa (e de lemn) si a-i face praf combina de fatza cu ea, sa se sature. Si pe alti vecini ii deranja, dar nu ziceau nimic - cineva ma intreba la un moment dat pe mine de ce nu ii spun ceva. Poate i-au mai zis si altii sau poate i-a revenit bunul simt, ca de la un timp e liniste.

Referitor la optiunile care depind de mine: de mutat la casa nu imi permit. Daca unii nu pot trai fara muzica la maxim, sa se mute ei la casa si sa ii lase in pace pe ceilalti. Daca ai o manie care pe altii ii deranjeaza, e obligatia ta sa te duci undeva unde nu deranjezi, nu e obligatia celorlalti sa se protejeze de tine. Iar izolatia fonica pentru mine nu e o solutie - apartamentul e confort 2, e si asa destul de mic, daca as acoperi peretii cu straturi groase de vata/polistiren etc as micsora si mai mult spatiul locuibil. Plus ca, din nou, nu consider ca e obligatia mea sa ma agit ca sa ii suport pe unii care isi fac de cap.

BTW, sunt inca tanar, in caz ca unii raman cu alta impresie.

Edited by cib3k, 14 March 2009 - 22:08.


#41
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View Postcib3k, on Mar 14 2009, 22:04, said:

Am si eu o vecina deasupra la care ii placea sa asculte muzica tare.
In cazul blocurilor cu sigurantele pe hol problema e ca si rezolvata... :)
Siguranta se scoate si se baga in buzunar, daca ciumpalacii au una de rezerva atunci se taie cu un patent firul ce vine catre siguranta.  :drac:

Edited by Mig VWFan, 15 March 2009 - 13:35.


#42
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMig VWFan, on Mar 15 2009, 13:32, said:

In cazul blocurilor cu sigurantele pe hol problema e ca si rezolvata... :)
Siguranta se scoate si se baga in buzunar, daca ciumpalacii au una de rezerva atunci se taie cu un patent firul ce vine catre siguranta.  :drac:
Mai bine aduni mai multe decat sa tai firu.

#43
srelu

srelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.02.2007

View Postxdaniel, on Mar 12 2009, 11:38, said:

Le-au confiscat televizorul la reclamația vecinilor
12 Martie 2009, ora 17:04  
| | |  

Consiliul unei comunități din Lancanshire a reclamat o familie care avea un televizor cu diagonala de 132 de centimetri, pentru că aparatul făcea prea multă găglăgie.

Atât plasma cât și sistemul audio cu boxe au fost confiscate din casa familiei Cregan, după ce mai mulți vecini au făcut plângeri din cauza zgomotelor care nu-i lăsau să se odihnească, dar și pentru că aceștia au refuzat să dea mai încet volumul aparaturii.

Oficialii consiliului ajutați de poliție, au intrat în casa lui Paul și a Amandei Cregan din Rochdale, Lancashire, și au luat aparatura care valora în total de 2.950 de lire.

http://www.libertate...lor-232870.html

-----

Oare cand se va ajunge si la noi la asa ceva? Eu mi-am reclamat de nenumarate ori vecinii galagiosi si mai mult de o amenda modica n-au incasat pana acum... Pe deasupra, numai cu pistolul ii mai tineam pe unii la distanta dupa ce au aflat ca eu i-am reclamat.

Nu ma numar printre admiratorii "faptelor de vitejie" ale englezilor dar in acest caz le dau dreptate.
Iti plac manele ? Ce-ai zice daca la trei noaptea ti-as bubui in urechi muzica lui Mozart ?
Iti place Mozart ? Ce-ai zice daca la trei nopatea ti l-as bubui in urechi pe Adrian Copilu' Minune ? (parca asa-l cheama...)

Ai dreptul sa faci orice doresti ATATA TIMP CAT NU INCALCI DRETURILE ALTORA. In caz contrar, sa vina politia !

p.s. E o prostie sa spui altora ca tu esti cel care i-a reclamat la politie.

#44
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,126
  • Înscris: 12.12.2006

View Postgtk, on Mar 13 2009, 18:58, said:

stii ce as face in locul alora? as mai face rost de ceva bani sa platesc niste golani sa-i bata pe reclamanti de-i ia mama dracu'... asta daca nu m-as descurca eu singur...
Asta nu e o solutie, asa puteai sa te intrebi din capul locului de ce nu a latit el o gasca de golani sa-l bata pe ala si sa=i sparga tv-ul si statia.

Topicul cred eu ca avea alt scop, si anume de a discuta unde credem ca ar fi bine de trasat limita intre respect, civilizatie si exagerare.
La noi in tara cu siguranta am avea nevoie de un regim de genul asta pana invata tot omul bunul simt. E curios ca in tari cu un nivel de civilizatie net superior, legea se aplica mult mai dur decat la noi, unde chiar ar fi nevoie.

Cum locuiesc la casa (mare perte din timp  :D ) vecinii nu ma deranjeaza, oricum ii cunosc si pot discuta cu ei daca e ceva, dar nu a fost pana acum cazul. Imi dau seama insa ca sint cazuri in care convietuirea e mult mai dificila, si mai ales unde oamenii treiesc mai aproape si mai multi.

Am fost surprins in Canada cateva situatii :

Am stat in gazda la o familie de români, cand am aparut acolo, si avea un caine in curtea din spate - care era destul de mica, si prin urmare cainele facuse multa mizerie in spatiul acela mic si intr-adevar mirosea. A venit politia intr-o zi si l-a rugat sa-i duca in spatele casei, si dupa ce au vazut i-a spus ca-i deranjeaza pe vecin si sa curete acolo, pentru ca e amenda mare, si vor veni sa verifice.

O familie de români au facut o petrecere pt ca plecau din provinicie. Nu a fost mare lucru, dar a tinut pana pe la 1 naptea. si a aparut si politia la un moment dat. Sint sigur ca cineva i-a anuntat, dar nu aveai cum sa stii cine, pentru ca a doua zi toti erau la fel de politicosi si draguti ca inainte. Bine, i-a intrbat doar ce petrecere e, sa de putin mai incet, sa nu se auda, etc.

Mai am cateva, dar camasta e ideea, ca politisti sint f. politicosi, si iti explica care e problema, te indeamna sa o solutionezi, nu vin asa ca securitatea peste noapte si te scot afara cu catuse :D

#45
sacmarian

sacmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 04.11.2008

View Postzugravu2009, on Mar 13 2009, 17:14, said:

daca incalci legea cu un pistol( omori, asasinezi, tilharesti etc) asai ca ramai fara pistol???
in Spania deja la a doua infractiune grava produsa cu un vehicol aduce confiscarea acestuia definitiva precum si nu stiu cati ani de interdictie de a mai poseda permis
vad traba asta foarte bine- dura lex, sed lex-dar legea e facuta sa fie respectata
acu trei saptamani am fost prin tara si recunosc ca mi-e frica sa trec strada, iar in Spania comunitatea romana e comunitatea de emigranti cu cel mai mare nr. de accidente procentual

e normal sa fie rata de accidente mai mare la romani daca ei veneau 2 saptamani acasa in concediu si plecau inapoi cu permis in regula.Cine crezi ca a invatat semnele de circulatie in cele 2 saptamani de concediu? de ce sa ne mai miram atunci!

Edited by sacmarian, 16 March 2009 - 15:30.


#46
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostGenjurooo, on Mar 15 2009, 15:08, said:

Mai bine aduni mai multe decat sa tai firu.

sau risti sa-ti aduni dintii de pe jos daca scoti siguranta cui nu trebuie. scrii in declaratie "am scos siguranta si in secunda urmatoare s-a stins lumina. m-am trezit in zori, fara dantura" :lol:

#47
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
[quote name='cib3k' date='Mar 14 2009, 23:04' post='6179975']
Am si eu o vecina deasupra la care ii placea sa asculte muzica tare. Numai melodii romanesti in care diversi indivizi se jeluiau despre dragostea lor. Tavanul filtra o parte din spectrul sonor si la mine ajungeau doar frecventele inalte, parca ar fi ascultat opera/opereta. O chiraiala subtire care se auzea incet dar permanent si devenise ingrozitor de stresanta. Cand urcau aia la refren imi venea sa ma urc pe pereti. Am fost de vreo 5-6 ori pe acolo, de fiecare data zicandu-mi ca intelege, ii pare rau, si dand muzica mai incet, urmand insa ca a doua zi sa o dea la fel de tare. Ajunsesem la limita nervilor, pe punctul de a pune mana pe o ranga, a-i da un sut la usa (e de lemn) si a-i face praf combina de fatza cu ea, sa se sature. Si pe alti vecini ii deranja, dar nu ziceau nimic - cineva ma intreba la un moment dat pe mine de ce nu ii spun ceva. Poate i-au mai zis si altii sau poate i-a revenit bunul simt, ca de la un timp e liniste.

Referitor la optiunile care depind de mine: de mutat la casa nu imi permit. Daca unii nu pot trai fara muzica la maxim, sa se mute ei la casa si sa ii lase in pace pe ceilalti. Daca ai o manie care pe altii ii deranjeaza, e obligatia ta sa te duci undeva unde nu deranjezi, nu e obligatia celorlalti sa se protejeze de tine. Iar izolatia fonica pentru mine nu e o solutie - apartamentul e confort 2, e si asa destul de mic, daca as acoperi peretii cu straturi groase de vata/polistiren etc as micsora si mai mult spatiul locuibil. Plus ca, din nou, nu consider ca e obligatia mea sa ma agit ca sa ii suport pe unii care isi fac de cap.

BTW, sunt inca tanar, in caz ca unii raman cu alta impresie.
[/quot

Trage-i un toc de p..la.Daca nu merge nici asa,cind termina muzica ei pune-i si tu ce nu-i place ei.Judas,Maiden,AC-DC etc etc.

#48
zugravu2009

zugravu2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.03.2009

View Postxdaniel, on Mar 13 2009, 22:45, said:

In siguranta. Acum e acompaniat de pistoale si paralizatoare electrice si imi sparg creierii sa gasesc un sistem de "gazare" a intrusilor prin actionarea simultana a mai multor spray-uri lacrimogene (ascunse) din diferite unghiuri. E un mare hobby de-al meu sa-mi fac casa o capcana pentru infractori. Cam ca pasiunea pentru timbre sau pesti de acvariu a altora. :)

Ai vazut prea mult ,,SINGUR ACASA 1,,-2-3...............269 si cred ca ai ramas marcat pe viata
Scuze nene ca si eu zic ca-s nebun da nici atat

#49
iofaciu

iofaciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.03.2009

View PostMosotti, on Mar 16 2009, 17:40, said:

sau risti sa-ti aduni dintii de pe jos

m-am trezit in zori, fara dantura" :lol:
:coolspeak: :clapping: :bouncey:

#50
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,126
  • Înscris: 12.12.2006
Amu bineinteles ca exista si situatii exagerate, cum sint unele - de ce nu ma mir - facute de britanici:

Culmea umorului...negru: Dati afara de la o comedie, pentru ca... au ras!

http://www.ziua.net/...-03-25&id=24164

#51
AndreicuKapp

AndreicuKapp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 03.06.2006
cate probleme de genul asta am avut eu cu un restaurant din craiova..(rex, de pe strada amaradia..)
In fiecare seara ei aveau formatie, care canta manele pana catre ora 2-3. culmea e ca prin timpul ala aveam bac si admitere la facultate. odihneste-te daca poti, cand auzeai dedicatiile si "tu esti femeia visurilor mele..."
cred ca am dat, fara exagerare, aprox 40-50 de telefoane la politie. venea politia, ii dadea amenda, a doua zi amenda era anulata.
am incercat sa facem o plangere in scris, din partea tuturor vecinilor. am strans deci semnaturi. dar vecinii mei ori spuneau ca "nu se face, domne, nimic" ori ca le e frica se semneze ca pune ala bodyguarzii pe copiii lor. Okay, cu chiu cu vai am strans semnaturile.
trimitem la garda de mediu. vin ei sa masoare. dar vai!, in loc sa fie ceva prin surprindere, patronul aflase si, evident, scosese instrumente, tot... Si spune ca el de fapt pune muzica "de pe internet"
pana la urma nu prea a mai avut clienti si a trebuit sa renunte la orchestra...

#52
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View PostAndreicuKapp, on Mar 26 2009, 11:24, said:

cate probleme de genul asta am avut eu cu un restaurant din craiova..(rex, de pe strada amaradia..)
In fiecare seara ei aveau formatie, care canta manele pana catre ora 2-3. culmea e ca prin timpul ala aveam bac si admitere la facultate. odihneste-te daca poti, cand auzeai dedicatiile si "tu esti femeia visurilor mele..."
cred ca am dat, fara exagerare, aprox 40-50 de telefoane la politie. venea politia, ii dadea amenda, a doua zi amenda era anulata.
am incercat sa facem o plangere in scris, din partea tuturor vecinilor. am strans deci semnaturi. dar vecinii mei ori spuneau ca "nu se face, domne, nimic" ori ca le e frica se semneze ca pune ala bodyguarzii pe copiii lor. Okay, cu chiu cu vai am strans semnaturile.
trimitem la garda de mediu. vin ei sa masoare. dar vai!, in loc sa fie ceva prin surprindere, patronul aflase si, evident, scosese instrumente, tot... Si spune ca el de fapt pune muzica "de pe internet"
pana la urma nu prea a mai avut clienti si a trebuit sa renunte la orchestra...


POLITIA -  JUSTITIA  DE PARTEA CELOR CU BANI SI CARE INCALCA LEGEA.Mita mita si iarasi mita.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate