Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Chevrolet Cruze

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#37
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
e VM-ul de pe Captiva, motor foarte bun dealtfel, eu sunt foarte multumit de el.

#38
Obscuru

Obscuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 09.05.2005
Am fost si eu ieri si am vazut masina la ambii dealeri din Brasov.
Per ansamblu mi-a lasat totusi o impresie de lucru ieftin - se vede clar (dupa parerea mea) de unde vine si pretul incredibil. Plasticele, modul de asamblare, lufturi, denivelari, calitate materiale ... vizibile peste tot. Ce m-a uimit cel mai tare este, asa cum spunea si altcineva parca ... usile fata zici ca sunt din hartie ... foarte usoare si cu un sunet sec la inchidere. Si portbagajul la fel ... toata masina da senzatia de "usor" ... "light weight".
Nu vreau sa fiu inteles gresit ... masina nu este rea DAR ... se vede CLAR de unde vine la pretul care il are. Per total ... este o masina de banii respectivi. Se va vedea in viitor cum sta si la alte capitole. Pe partea de sub ea chiar mi-a placut ... este un model cocotat pe o rampa la dealerul Dibas din Brasov unde te poti uita in voie pe sub ea. Chiar arata mai ok decat alte masini la capitolul asta ... asa mi-a lasat impresit (cel putin fata de Megane III cocotat la vecinii de la Reno ... la 50m una de alta).

#39
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
cand esti obisnuit cu usi de suv normal ca o usa de compacta iti pare usoara.
pe de alta parte masina e chiar grea pt clasa ei.

#40
Obscuru

Obscuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 09.05.2005

View Postundercoverbrother, on Apr 30 2009, 09:05, said:

cand esti obisnuit cu usi de suv normal ca o usa de compacta iti pare usoara.
pe de alta parte masina e chiar grea pt clasa ei.
Asa este ... probabil ca din cauza asta mi s-a parut ca toate merg mult prea "usor" :)

#41
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Am vazut 3 Cruze-uri aseara. M-a surprins, arata excelent.

Mie mi se pare o masina f ok, mai ales ca la 16736 euro ddp ai un sedan aratos, modern, 1.8 141cp, cu ESP, baterie completa de airbaguri, jante pe 17, pilot automat, magazie cd-uri, navigatie etc. Si asta fara nici un fel de reducere.

http://www.ro.chevrolet-cruze.eu/
http://www.chevrolet...o/doc/Cruze.pdf

Ciudat, Cruze are sigur cutie automata cu 6 trepte, dar in lista de preturi au scris AT4.

PS: Ah, si e si Euro5.

#42
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 06.10.2006
Imi cam face cu ochiul acest Cruze si momentan a devenit prima optiune in caz de schimbare de masina....daca nu ar fi fost taierea posibilitatii deducerii de tva era chiar o optiune pt. perioada imediat urmatoare. Aveo meu, versiunea Platinum sau LT cum se foloseste acum, dupa deducerea tva-ului si cursul de 3,3lei/1euro m-a costat 300mil. Cruze vesiunea LS Plus cu vopsea metalizata m-ar duce fara nicio reducere, daca se practica, la 14242euro adica aproximativ 600mil. Daca as calcula cu deducerea de tva atunci sigur as fi printre primii inscrisi la cumparare pretul ar fi fost undeva peste 11.000euro!

#43
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
TVA-ul nu se deduce in cazul masinilor mai scumpe de 30.000 eur CIP.

#44
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 06.10.2006
TVA-ul din cate stiu nu se mai deduce la autovehiculele cu masa mai mica de 3,5 tone....sau cel putin asa era proiectul.

Edited by starsteel, 06 May 2009 - 19:41.


#45
A13

A13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.04.2009
Ah ... si maine am programat test-drive-ul.

Imi cam sta capul la un Cruze LT 1.8 16v care acum costa la GTT 15270 E DDP sau 14370 E DDP prin programul rabla.
Si totusi motoarele pe benzina sunt Euro 5. Sper sa nu ma dezamageasca calitatea materialelor in interior.

#46
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Asteptam impresii dupa drive-test !

#47
A13

A13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.04.2009
In primul rand trebuie sa specific ca masina de drive-test era Cruze LS 1.6 16v - 113 cp - 13.965 euro DDP. Trebuie sa recunosc ca nu ma asteptam la acest lucru, binecunoscut fiind faptul ca fiecare dealer prefera sa aiba la masina de test cea mai mare motorizare in varianta de echipare full option.

Aspecte pozitive:

- Motorizarea - chiar daca era un motor de doar 113 cp trebuie sa recunosc ca isi faceau bine treaba. (masina avea 210km pe bord si tragea mai bine ca masina mea care are 110 cp obtinuti tot dintr-un motor de 1.6). baiatul de la reprezentanta m-a lasat sa fac ce vreau sa o calc cat de mult vreau sa o trec bine de 4000 rot/min in treptele 3 si 4 sa merg pe partea de drum mai putin neteda etc.
- gradul de echipare a masinii in varianta de baza
- Interiorul - arata foarte bine cu comenzile dispuse la indemana (nu au fost probleme mari de adaptare) - adica ergonomic. Volanul si consola centrala foarte bine desenate. De asemenea exista suficient spatiu si pentru pasagerii din spate (eu am 1,90m si am avut loc suficient in spatele scaunului soferului setat pt inaltimea mea).
- calitatea matrialelor care sunt placute la atingere si nu inspira deloc un aer de ieftin.
- prezenta in oferta a unui motor diesel pt fanii acestui tip de propulsor
- Pretul care este mai mic decat ma asteptam inainte de lansarea modelului in Romania.

Aspecte negative (nu am prea multe de reprosat masina fiind practic noua)

- sprituitoarele de parbriz care nu sunt ascunse sub capota
- portiunea textila de pe bord care arata bine continuand linia fetelor usilor, dar care, in timp poate capata un aspect neplacut.
- capota portbagajului care pare un pic cam firava

La final pot spune ca Chevrolet Cruze este o masina superioara celei pe care o inlociueste (Chevrolet Lacetti). Designul modern care inspira masivitate precum si motorizarile pe benzina care sunt Euro 5, fac din Chevrolet Cruze un deschizator de drumuri in segmentul C al clasei compacte.

Verdict: 11/20 (vom vedea cat obtine la TopGear -  :naughty: )

Edited by A13, 11 May 2009 - 22:39.


#48
valentino_xro

valentino_xro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 26.11.2007
Arata frumos din poze atat la interior cat si la exterior.As vrea sa o vad cum se comporta la un drum mai lung.E o masina foarte buna la pretul ei foarte mic cu atatea dotari.Daca e si fiabila atunci va avea vanzari.

#49
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Parerea mea, putin mai in detaliu decat aici :
Cruze
:D

#50
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Pur si simplu imi pare superb acest Cruze, chiar ca as incerca marea cu degetul, poate-poate ma lipesc si eu de unul :blush: Pretul pare chiar OK pentru ceea ce ofera ! Tom-Cat, mi-a placut tare linkul tau, topul din final este al draku de elocvent :angel:

#51
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Am vazut recent una alba expusa la un supermarket. In afara de insertia aia textila de pe bord n-ai ce-i reprosa. 17 mii si ceva pt versiunea cu piele si navi si toate draciile e incredibil de bine. Mai pui rabla sau un eventual discount si la pret de Golf chel iei o super masinuta.

#52
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Am admirat aseara un Cruze expus pe platoul din fata Primariei, pacat , erau incuiate, nu am putut sa ma si urc in el, dar arata foarte fain, desi era varianta de 13950 euro (1,6 - 113 CP ) mai avea si 500 euro discount, asa ca , pentru "numai" 13450 euro, puteai deveni fericitul posesor al noului Cruze :P  Sincer, chiar mi-a placut cum arata, la banii lui.Si chiar nu mi se pare deloc sa aiba aer de ieftin...N-o fi aratand ca si A6-le expus in apropiere, dar nici nu costa atat!

#53
Dromichete

Dromichete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 13.04.2006

View PostA13, on 11th May 2009, 23:33, said:

In primul rand trebuie sa specific ca masina de drive-test era Cruze LS 1.6 16v - 113 cp - 13.965 euro DDP. Trebuie sa recunosc ca nu ma asteptam la acest lucru, binecunoscut fiind faptul ca fiecare dealer prefera sa aiba la masina de test cea mai mare motorizare in varianta de echipare full option.

Aspecte pozitive:

- Motorizarea - chiar daca era un motor de doar 113 cp trebuie sa recunosc ca isi faceau bine treaba. (masina avea 210km pe bord si tragea mai bine ca masina mea care are 110 cp obtinuti tot dintr-un motor de 1.6). baiatul de la reprezentanta m-a lasat sa fac ce vreau sa o calc cat de mult vreau sa o trec bine de 4000 rot/min in treptele 3 si 4 sa merg pe partea de drum mai putin neteda etc.
- gradul de echipare a masinii in varianta de baza
- Interiorul - arata foarte bine cu comenzile dispuse la indemana (nu au fost probleme mari de adaptare) - adica ergonomic. Volanul si consola centrala foarte bine desenate. De asemenea exista suficient spatiu si pentru pasagerii din spate (eu am 1,90m si am avut loc suficient in spatele scaunului soferului setat pt inaltimea mea).
- calitatea matrialelor care sunt placute la atingere si nu inspira deloc un aer de ieftin.
- prezenta in oferta a unui motor diesel pt fanii acestui tip de propulsor
- Pretul care este mai mic decat ma asteptam inainte de lansarea modelului in Romania.

Aspecte negative (nu am prea multe de reprosat masina fiind practic noua)

- sprituitoarele de parbriz care nu sunt ascunse sub capota
- portiunea textila de pe bord care arata bine continuand linia fetelor usilor, dar care, in timp poate capata un aspect neplacut.
- capota portbagajului care pare un pic cam firava

La final pot spune ca Chevrolet Cruze este o masina superioara celei pe care o inlociueste (Chevrolet Lacetti). Designul modern care inspira masivitate precum si motorizarile pe benzina care sunt Euro 5, fac din Chevrolet Cruze un deschizator de drumuri in segmentul C al clasei compacte.

Verdict: 11/20 (vom vedea cat obtine la TopGear -  :naughty: )


Ceva completari din cele vazute la DiBas unde m-am urcat in cea expusa in showroom.

-deschiderea portbagajului se face un pic cam greoi, apasand o zona destul de greu de nimerit care cred ca in timp se va strica rapid. Plus ca nu cred ca se mai deschide si din interior (cel putin eu nu am gasit clapeta care era la Daewoo).
- eu am cam 1.82 m si in spate dau cu capul in plafon. Numai dupa ce mi-am intins picioarele sub scaunul din fat (din fericire este loc suficient pentru picioare) stai mai bine, dar la un hop ......

In rest numai de bine.

#54
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
in plus fata de ce s-a spus,
masina are roti f mari. 205 r16 dar cu talon mare (65, daca retin bine). cred ca cele mai mari dintre toate compactele. mie treaba asta imi confirma in mod clar ca masina a rupt traditia daewoo care parca aveau niste roti ajutatoare de bicicleta dar si faptul ca desi e ieftina nu apeleaza intotdeauna la solutii low cost ca alti producatori low end de compacte (kia, skoda) si care la la versiuni mai ieftine pun cauciucuri de 185 pe janta de 15 (sunt mai ieftine decat cauciucurile mai mari) si de multe ori de origine dubioasa gen matador sau mai stiu eu ce marci de mare renume la ei in comuna...
ar fi totusi un aspect negativ la cruze si foarte la vedere dar usor de rezolvat care denota totusi si apelarea cateodata la solutii ieftine. stergatoarele de Dacia 1310.

Edited by undercoverbrother, 15 June 2009 - 09:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate