Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Numar telefon scurt ? 1391

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007
am primit si eu sms de la asa zisa p*zda LAURA.... si chiar eram curios care o fi tarifu.... M-a si luat la intrebari femeia , ca "cu cine te chatui ma?!"
deci e momeala ca sa te tepuiasca.... OK si ziceti ca operatorul nu are nici o responsabilitate....ceva de genu ca daca ai cont pe Yahoo, ei nu pot fi trasi la raspundere pt spamul pe care-l primesti.
Pare corect , teoretic..... dar pe telefon nu poti avea Folder de SPAM in care sa intre sms-urile nedorite, cum sunt acelea de la te miri ce supermarket care face vreo promotie cu premii, imparte taloane si strange toate nr de telefon si e-mailuri , si ulterior nu mai scapi de reclame de ciorapi si sutiene ever. :cursing:

#20
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 882
  • Înscris: 05.09.2007

View Posttfmercedez, on May 18 2009, 20:56, said:

..... dar pe telefon nu poti avea Folder de SPAM in care sa intre sms-urile nedorite....
Exista pentru Symbian si Windows Mobile programe care se ocupa cu asa ceva.

#21
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvik19, on May 19 2009, 13:13, said:

Exista pentru Symbian si Windows Mobile programe care se ocupa cu asa ceva.
tarfa insista: Laura:Buna, ma mai tii minte? Sunt tipa de pe chat, ma gandeam ca panala urmaai fi deacord sa-mi dai si mie un ID... pt a raspunde trim:M Laura text.

daca ma gandesc e foarte profitabil. Cu 5 euro are 400sms incluse +200bonus. le trimite pe toate, si apoi daca 100 de fraieri raspund , are 100 euro:D
Problema este ca operatorul permite flood, adica desi da sms-urile ieftine nu ar trebui sa permita chestiile de genul asta.
pana si pe yahoo daca trimiti de 5 ori acelasi mesaj la mai multa lume vine mesaj de avertizare ca ceea ce faci se aseamana cu spamul.

#22
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
E tarif de retea pentru aceste sms-uri?
Acum problema e daca se scad din acele 400 incluse.

#23
shugu

shugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 03.03.2005
Tocmai am primit si eu un astfel de mesaj, normal ca nu am raspuns, fiindca am vazut ca e numar scurt si este cu supra taxa.
   Am sunat la Cosmote, dar oamenii sunt paraleli si spun ca nu ei trimit mesajul si nu au nicio obligatie. GRESIT
   Ei transmit mesajul mai departe si au un contract incheiat cu firma asta de ademenit baieteii in calduri.
   MESAJUL ESTE O FRAUDA SI TREBUIE ABSOLUT TOTI SA FACEM RECLAMATIE LA PROTECTIA CONSUMATORULUI.
   Nu contine date legate de "concurs" , de regulile acestuia si mai ales de TARIF, care este de 1,20EUR/msg!
   Este o INSELATORIE NENOROCITA, la care un curios pune botul si este taxat.
   Faceti reclamatie TOTI la OPC - http://www.protectia.../reclamatii.php si telefon INFO 0800.080.999

   NU fiti pasivi si faceti reclamatii daca vreti sa se rezolve ceva in tara asta penibila :(

Inca ceva, intrati pe site-urile la toate ziarele mari si bombardati-i cu mail-uri! Sa faca si ei niste articole despre cum este Cosmote partener de FRAUDA. Nu am nimic cu aceasta companie, dar cand vad hotie legala, am o problema mare atunci!
Luati masuri, cine stie, in 100 de ani, poate o sa devina si societatea civila o forta, nu doar prostii tuturor

#24
shugu

shugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 03.03.2005
intrati pe site-urile la ziare si bombardati cu mail-uri si acolo despre frauda!
deasemenea nu uitati de numarul de la ANPC !
fiti activi va rog, poate devine mai mult decat o gluma proasta societatea civila din RO
take care!

#25
MIKI3000

MIKI3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.02.2007
Tocmai am primit un msj de la 1391.
Laura: BUNA! TOCMAI AM INTRAT PE CHAT SI AM DAT SI PESTE NICKUL TAU, DACA NU TE DERANJEZ, DE UNDE ESTI SI CE CAUTI? PT A RASPUNDE TRIM: M LAURA text...Prima data m-am gandit ca...cine stie pe unde am bagat număru pe internet...da sa-l primească si bunicu meu de la tara...asta e buna si in plus de asta nu am intrat pe niciun chat sau alte prostii. Pai daca e asa eu le trimit msj astora de la cosmote si ii intreb ce vor sa faca sa ne *!@#$ sau sa ne cântărim. Eu nu vreau sa ma trezeasca laura noaptea din somn...:(

#26
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
vai vai vai  :boxing:
deci... tatal meu are un abonament la cosmote grecia. si a inceput sa primeasca mesaje de la fetitele de pe chat, exact cum au primit si cei de mai sus. eu si mama avem prepay la cosmote.gr, dar noua nu ne vin mesaje de genul :D. probabil doar abonatilor...
cand ajunge acasa, o sa postez si numarul expeditorului, in caz ca nu au fost sterse mesajele.

#27
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
numarul de la care vin mesajele este 54554.

#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007

View Postkaytar, on 23rd August 2009, 19:23, said:

numarul de la care vin mesajele este 54554.
pai si ce fel de numar este 54554? numa din 5 cifre? e de pe marte? din ce retea vine?
Retelele de telecomunicatii se ascund dupa degete.. ''vai ca trebe reclamatie de la politie, ca ei nu pot face nimic'' ete fix pix: daca se vrea, baietii cu ochii albastrii, fac rost de toate convorbirile si sms urile trimise vreodata de pe telefonul tau, din banca de date. In SUA, de mai bine de 20 de ani se inregistreaza TOATE apelurile inculsiv telefoanele publice, si toate inregistrarile sunt stocate pe o perioada de cca 10 ani.  Vezi documentarele alea cu Foresic detectives de la discovery, cand detecteaza cate un criminal dupa un telefon dat cu cativa ani in urma din vreo dugheana indepartata la un numar anume.
Adevarul este ca asta costa bani, si necesita o anume prioritate... Gainariile de 1Euro bucata, probabil ca sunt considerate nesemnificative, si de aceea sunt tolerate. Cand se sare calul misca si ei un deget si gata, SUCCES au rezolvat problema...
Ganditi-va  la maniacii care floodeaza  nr 112... sunt cretini care suna de idioti ce sunt, de pe pre pay... Scria un ziar , ca este un debil care a sunat de 3000 de ori in 2 luni.
Acuma se face un proiect prin care se va bloca accesul la retea al acelor numere care fac abuz in retea. Deblocarea se face doar dupa ce proprietarul cartelei isi declina identitatea, si plateste si amenzile...

#29
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007

View Posttfmercedez, on 30th August 2009, 13:03, said:

pai si ce fel de numar este 54554? numa din 5 cifre? e de pe marte? din ce retea vine?

citeste mai bine. este un numar cu suprataxa. poate fi si din 3 cifre.

#30
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
1930 are idee cineva ce e cu el?
Am primit acum o ora un apel de pe acest numar, fiind ocupat atunci l-am respins.

#31
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Este numarul de relatii clienti de la RTC. De pe el te suna in cazul in care i-ai anuntat ca vrei sa reziliezi sau ai vreo problema.

#32
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Tocmai ca nu am dat nimanui de la Romtelecom numarul asta, in schimb il au pe cel de Orange in baza lor de date.
Oricum nu am nimic de reziliat.

Edited by chatnoir401, 16 October 2009 - 16:01.


#33
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
PS: am primit iarasi un apel de pe 1930 in urma cu o ora, dar cand am vrut sa raspund a inchis.

#34
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Intr-adevar e numarul de la Relatii Clienti Romtelecom. De fapt persoana pe care o cautau le daduse un numar gresit si s-a nimerit sa fie chiar al meu.

#35
fyre_fox_1989

fyre_fox_1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.11.2009
]size="4"]          NUMARUL SCURT SAU SI ALTELE  GEN 1391  sunt de la firma :X:X: MOBIWEB S.R.L. S.C. Mobiweb S.R.L. este o companie nou înființată pe piața românească. Mobiweb dezvoltă soluții de comunicații mobile interactive, asigurând în același timp și posibilitatea unui sistem cât mai performant de interactivitate cu rețeaua Internet. S.C. Mobiweb S.R.L. este de asemenea implicată în oferirea de soluții de tip distractiv pe telefonul mobil cât și jocuri java și sonerii polifonice. Adresa: Foisorului nr 9, bl. F6C, sc.1, et. 2, ap. 9, sector 3 bun asta am gasit pe net de la firma MobiWeb cik vin smsuri-le AM sunat la operatorul de telefonie care la mine este COSMOTE le am zis de patania mea ca pe la ora 2 noaptea am fost bombardat cu mesaje de la 1391 o proasta Laura .... pana mea in somn nici nu mi am dat seama de numar am dat direct replay de vro 2 ori si gata creditu :))) kulmea acum ca nu am credit nu mai da :)))) in fine mi au zis ca numarul apartine companiei mai sus mentionate so google it si find it ... :X:X::X:X oare ajuta cu ceva ? a bw mi au mai zis cei de la Cosmote ca ei au contract cu firma aceasta si nu pot face nimik doar ca noi sa ne inkidem telefoanele :)) in fine sa dam restrictie la numar din telefon cam atat ... Fyre_fox_1989 << id Yahoo daca e ceva si aflati alte [/size]amanunte :P[/size]

Edited by pstdgt, 10 February 2010 - 13:48.


#36
xZibitBMN

xZibitBMN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.10.2007
Nu numai la cosmote se primeste mesajul. Eu am Vodafone si am primit
Recomand reclamatii la OPC

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate