Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Numar telefon scurt ? 1391

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
alexwyz

alexwyz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.12.2009
Dupa vreo trei telefoane am aflat intr-un final cine se ascunde in spatele celebrului nr de tel. 1391. Potrivit spuselor unui amarat(arogant si increzut) operator de la cosmote firma care trimite aceste mesaje este Mobiweb SRL. Faceti plangere cat mai repede. Succes!!!

Edited by pstdgt, 10 February 2010 - 13:45.
Pentru evitarea incalcarii legislatiei privitoare la protectia datelor cu caracter personal


#38
vlasi

vlasi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.01.2010

View PostxZibitBMN, on 22nd November 2009, 19:33, said:

Nu numai la cosmote se primeste mesajul. Eu am Vodafone si am primit
Recomand reclamatii la OPC

Acum ceva timp m-am confruntat si eu cu o situatie asemanatoare dar cu un alt numar de telefon. Problema s-a rezolvat f simplu printr-o plangere on-line depusa la ANCOM ( site-ul lor http://www.anrcti.ro/ ). Plangerea se face mai exact aici  http://www.anrcti.ro...aspx?tabid=3771 prin accesarea formularului on-line pentru reclamatii  http://www.anrcti.ro...aspx?tabid=1396. Trebuie sa scrii ce ti s-a intamplat (ce numar te-a apelat , creditul "furat" si eventual daca ai idee cui apartine numarul), pe scurt toate detaliile..apoi ei cerceteaza, amendeaza vinovatii si iti recupereaza creditul. Din formularul on-line  alegi si cum vrei sa ti se raspunda; eu am ales sa primesc raspunsul pe mail. Din cate stiu eu este singura autoritate care te ajuta sa recuperezi creditul.

#39
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003
Nu e mai usor sa nu raspundeti la mesaj decat sa trimiteti mailuri la ANRTCI pentru recuperarea creditului? Puteti sa-i reclamati de SPAM, dar ca v-au furat creditul e absurd, ca doar voi ati trimis acel mesaj. Banuiesc ca stiati ca exista numere si cu suprataxa.

Edited by MasterC, 16 January 2010 - 13:35.


#40
Tory1

Tory1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.12.2007

View PostMasterC, on 16th January 2010, 13:34, said:

Nu e mai usor sa nu raspundeti la mesaj decat sa trimiteti mailuri la ANRTCI pentru recuperarea creditului? Puteti sa-i reclamati de SPAM, dar ca v-au furat creditul e absurd, ca doar voi ati trimis acel mesaj. Banuiesc ca stiati ca exista numere si cu suprataxa.

Ba da, ar fi mult mai usor sa nu raspunzi la sms dar daca ai raspuns si nu ai fost taxat conform contractului tau cu operatorul de telefonie mobila si nici nu ai de unde sa stii/afli costul acestui sms neobisnuit, se considera inselatorie sau furt, cum vrei sa ii spui. Daca nu iti este comunicat in niciun fel costul sms-ul catre acel numar special, se cheama inselatorie...la fel ca si la casele de schimb valutar..

#41
Giovy92

Giovy92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 06.11.2007
Salut baieti, imi pare rau, dar sunt nevoit sa reinnoiesc acest subiect :)
Si eu am primit un mesaj in data de 31-Ianuarie-2010, ora 19:20, de la 1391 cu mesajul:
" LAURA: BUNA! TOCMAI AM INTRAT PE CHAT SI AM DAT SI PESTE NICKUL TAU, DACA NU TE DERANJEZ, DE UNDE ESTI SI CE CAUTI? PT A RASPUNDE TRIM:M LAURA text "

- abonament la Cosmote :D
- nu i-am dat atentie* asa ca nu am suferit "pagube financiare" si pana acum n-am mai primit vre-un mesaj

*motiv = numar scurt :) = asemanator tombolelor si a altor servicii aiurea...

Noroc! Si paziti-va c***' de numere necunoscute! NU DATI INFORMATII PERSONALE NUMERELOR NECUNOSCUTE (sustinut de: Cosmote, Vodafone, si multe alte servicii, deoarece ei nu va pot ajuta cu mare lucru, caci sunt doar niste "bieti intermediari", ce realizeaza legaturi telefonice :lol: )

#42
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
Ideea este asa: acest mobiweb este ori un partener cosmote cu host pentru vas to peer (provider -> handset), gen tombole, anunturi etc. ori este spam din afara retelei. Daca este partener, mobiweb poate fi subcontractor, caz in care nu ei sunt direct responsabili de spam. Dar daca este partener, este datoria cosmote sa anunte acest partener ca un subcontractor incearca fraudulos sa obtina venituri. Numarul pe care il vedeti voi, 1391, in realitate nu este un numar scurt, este un numar virtual, mapat la un cont al unui provider. Daca e partener, atunci Cosmote, departamentul back-office, poate sa il adauge in blacklist pt "originating messages", il blocheaza sa nu mai poate trimite nimic. Cand voi trimiteti mesaje de la handset catre numarul asta, este de fapt o adresa virtuala mapata la un cont de provider, si printr-o conexiune TCP/IP ajunge la acel service provider.
Noi am avut problema asta pt vodafone uk cu spam...si vreau sa spun ca problema a aparut la ora 3 dimineata intr-o sambata. Customer Care a escalat la primul nivel de suport si de acolo s-a escalat ca problema critica la nivelul 2 de suport. Cosmote trebuie sa rezolve problema cu spamul nu altcineva. ei pot bloca accesul de la 1391 catre reteaua cosmote.

#43
_zenith_

_zenith_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 08.04.2009
voi puteti apela de pe cosmote numarul telverde telecitire enel?
de pe o cartela connex merge fara probleme. la cosmote imi spune ca numarul nu e alocat

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate