Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Elveția, pe lista neagră a paradisurilor fiscale

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,684
  • Înscris: 26.11.2001
Elvetia ar putea sa figureze in curand pe lista neagra a paradisurilor fiscale, a declarat presedintele francez in cadrul summitului de ieri al Uniunii Europene.

Motivul pentru care Elvetia ar putea sa fie considerata pe viitor un paradis fiscal este secretul bancar, domeniu in care va fi nevoita sa accepte un compromis pentru a evita sanctiunile impotriva bancilor sale.

"Am putea face o serie de concesii, insa nu vom abandona secretul bancar", a declarat ministrul elvetian al finantelor.

Tara Cantoanelor si-a atras in ultimele luni numeroase critici in urma refuzului de a furniza Statelor Unite numele titularilor a 52.000 de conturi secrete, suspectati de evaziune fiscala.

Capital

#2
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Elvetia e prea puternica pentru a fi trecuta pe lista neagra. Eu cred, de fapt, ca acolo se afla pamantul de care se vorbeste in Biblie - Taramul ales...  ;)

#3
nmg

nmg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 07.09.2005
Nu stiu daca pe vreme de criza mai e valabil. Puterea Elvetiei sta tocmai in banci care acum au probleme.

#4
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
pai daca Elvetia s-ar conforma, bancile de acolo si-ar incalca intelegerile de confidentialitate, ceea ce ar insemna pana la urma transferul de clienti spre alte locuri...

Eu nu cred ca autoritatile elvetiene vor da curs acestor cereri, in cel mai rau caz poate se ajunge la un compromis...

#5
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Normal ca UE se simte jignita ca Elvetia a obligat UBS sa furnizeze date americanilor, in timp ce Europei i-a spus pas.

#6
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005
Criza criza, dar lumea merge pe CHF in draci.
Nu cred ca e posibil sa vedem o Elvetie pusa la colt. E totusi o putere... mare.

#7
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postfloraur, on Mar 2 2009, 18:32, said:

Criza criza, dar lumea merge pe CHF in draci.
Nu cred ca e posibil sa vedem o Elvetie pusa la colt. E totusi o putere... mare.

Si cand ma gandesc ca vroiam sa-mi fac un credit pe franci elvetieni anul trecut. Noroc c-am avut... asa... un feeling...  :D
Pe-atunci impuscai francu' cu numai 2,2 lei. Acum nu ti-l mai da nimeni sub 3 lei. In cateva cuvinte - crestere de 35% in doar o juma' de an. Coroborat cu o crestere a dobanzii de inca 30-50%, daca ai veniturile doar in lei, nu te poate duce decat inspre falimentul personal.

#8
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005

View PostRocknroll, on Mar 2 2009, 18:45, said:

Si cand ma gandesc ca vroiam sa-mi fac un credit pe franci elvetieni anul trecut. Noroc c-am avut... asa... un feeling...  :D
Pe-atunci impuscai francu' cu numai 2,2 lei. Acum nu ti-l mai da nimeni sub 3 lei. In cateva cuvinte - crestere de 35% in doar o juma' de an. Coroborat cu o crestere a dobanzii de inca 30-50%, daca ai veniturile doar in lei, nu te poate duce decat inspre falimentul personal.

Daca ai fi semnat un contract cu LIBOR CHF 6M + marja fixa, nu cred ca diferentele ar fi foarte mari fata de ce avem astazi pe euro. E doar o iluzie, nu prea s-a pierdut asa mult pe CHF. Si euro a crescut foarte mult, tin minte ca am facut o licitatie in Octombrie sub 3.5. Libor-ul a scazit foarte mult de anul trecut, chiar mai mult decat Euribor-ul. Asa ca lucrurile se echilibreaza in timp. Oricum pe termen lung eu cred ca cei care au apelat la CHF si au contracte bune, vor avea de castigat.

aici

Mai grav este de cei care au apelat la solutiile de tip Raiffeisen, in care dobanda la CHF se modifica dupa cum doreste banca. Fara prea mari comentarii...

Edited by floraur, 02 March 2009 - 19:48.


#9
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Normal c-as fi facut Libor (sau Euribor) + marja fixa!
Oricum, nu cred c-as fi dormit bine perioada asta. Asa, dupa ce ma uit la un clasic pe TCM adorm atat de bine...  :D

#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005
Atentie si la ING e aceeasi abureala ca la RZB. Eu nu inteleg de ce Bucurestiul acorda o atentie asa de mare acestei banci, eu chiar sunt sigur ca nu merita.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate