Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Credite microintreprinderi

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Am gasit la Banca Transilvania un credit pt microintreprinderi cu dobanda 0%, comision de administrare 1% si comision de analiza.
Oare cat o fi cel de analiza ce parere aveti? credit dobanda 0%

Si creditul la 1 ora pare bunicel ( tot de la BT)!
La BCR acorda un credit de genu asta cu dobanda 18% si comision de retragere de 1% deci in total 19%.

Singura intrebare este de ce nu afiseaza bancile o transparenta totala in ceea ce priveste creditele? Ca sa ne incurce mai mult?
Cine a apelat la un credit pentru microintreprinderi si a fost multumit? Credit cu rambursare de maxim 12 luni.
Astept pareri motivate mai ales. Multumesc !

#2
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005

View PostUtanu, on Feb 28 2009, 00:19, said:

Am gasit la Banca Transilvania un credit pt microintreprinderi cu dobanda 0%, comision de administrare 1% si comision de analiza.
Oare cat o fi cel de analiza ce parere aveti? credit dobanda 0%

Vezi ca la Transilvania au si ZAN. Cred ca e lumea povestilor acolo, acest credit este virtual inexistent - exista dar nu prea il vede nimeni...  

View PostUtanu, on Feb 28 2009, 00:19, said:

Si creditul la 1 ora pare bunicel ( tot de la BT)!
La BCR acorda un credit de genu asta cu dobanda 18% si comision de retragere de 1% deci in total 19%.

acelasi lucru...
De multe ori in banci 18+1=27 :)) o sa intelegi pana vei lua banii...

View PostUtanu, on Feb 28 2009, 00:19, said:

Singura intrebare este de ce nu afiseaza bancile o transparenta totala in ceea ce priveste creditele? Ca sa ne incurce mai mult?
Cine a apelat la un credit pentru microintreprinderi si a fost multumit? Credit cu rambursare de maxim 12 luni.
Astept pareri motivate mai ales. Multumesc !

Daca s-ar proceda asa, nu ar mai avea niciun rost marketing-ul mioritic genuine. Daca toata lumea ar fi corecta cine s-ar mai ocupa sa prosteasca atatea milioane de fraieri.
Vad ca nu te preocupa eligibiliatea, ar trebui sa iti rasara o intrebare in minte si anume "Ma incadrez oare la vreo banca, in perioada asta critica?" si daca raspunsul va fi pozitiv, abia atunci putem incepe sa cautam un finantator.
Singurii care mai discuta serios de linii de credit negarantate sunt cei de la CEC. Mie urat sa ii promovez, insa asa e. Dar chiar si cei de la CEC prioritizeaza dosarele si aproba dosarele pe criterii ridicate de performanta.

Succes, sunt bine dispus si glumesc...
in niciun caz arogant
:))  :peacefingers:

#3
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Multumesc nu e nicio suparare. Consilieru de la banca asa mi-a zis ca ar cam veni 19 % la cardul de credit ( + ca de fiecare data cand depun dobanda trebuie sa mai adaug 5% care vor ramane pe card si dupa.. pot sa ii retrag iar) si vreo 22- 23% la linia de credit. Esti sigur ca este 27 % ? Si daca da, se poate deduce acest procent din contract? Nu de alta dar BCR mi se pare o banca mai serioasa . Ms.

#4
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005

View PostUtanu, on Mar 1 2009, 09:38, said:

Multumesc nu e nicio suparare. Consilieru de la banca asa mi-a zis ca ar cam veni 19 % la cardul de credit ( + ca de fiecare data cand depun dobanda trebuie sa mai adaug 5% care vor ramane pe card si dupa.. pot sa ii retrag iar) si vreo 22- 23% la linia de credit. Esti sigur ca este 27 % ? Si daca da, se poate deduce acest procent din contract? Nu de alta dar BCR mi se pare o banca mai serioasa . Ms.

Pai BCR e o banca serioasa, problema e ca toate bancile au dobanzi mari in perioada asta.
Nu se poate calcula DAE-ul, doar citind constractul. Acest indicator este mult mai complicat decat atat.

#5
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Da , am inteles. Oricum macar stiu ca am apelat la o banca serioasa care nu vrea sa-si pateze imaginea :D.
Ca asa toate au dobanda variabila si o pot modifica cum vor...

Edited by Utanu, 01 March 2009 - 10:11.


#6
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005

View PostUtanu, on Mar 1 2009, 10:09, said:

Da , am inteles. Oricum macar stiu ca am apelat la o banca serioasa care nu vrea sa-si pateze imaginea :D.
Ca asa toate au dobanda variabila si o pot modifica cum vor...

Iti repet, in primul rand trebuie sa iti faci probleme de eligibilitate si mai apoi sa te gandesti unde sa te duci. Esti sigur ca ai situatia beton si toata lumea e gata sa te finanteze?

#7
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Da deja a depus mama documentele la BCR si e in regula... mai ales ca e client BCR :)

Edited by Utanu, 01 March 2009 - 10:59.


#8
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005

View PostUtanu, on Mar 1 2009, 10:58, said:

Da deja a depus mama documentele la BCR si e in regula... mai ales ca e client BCR :)

Ei, atunci e ok...
Va dorsc succes.

#9
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Multumesc!

#10
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Utanu, ti-ai facut bine calculele, pentru perioada asta si mai ales... pentru perioada urmatoare?
Castigurile de azi pot diferite fata de castigurile de... maine, dar mai ales de poimaine. E o situatie dificila si cred ca esti foarte curajos sa te inhami acum la un credit pentru o afacere. Sper ca ai asigurata o linie de desfacere. Ia-ti si o marja de siguranta si sa ai un background de cel putin 12 rate bancare.
Succes!

#11
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Banii vor fi investiti in pomi fructiferi care se planteaza acum primavara :P si are mama magazine unde sa-i vanda :). Presupun ca stiti cum e cand concurenta are ceva ce voi nu aveti. Cam asa e si in cazu asta. Tre sa aiba si pomi sa vina lumea in magazin :D

#12
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View PostUtanu, on Mar 1 2009, 11:33, said:

Banii vor fi investiti in pomi fructiferi care se planteaza acum primavara :P si are mama magazine unde sa-i vanda :). Presupun ca stiti cum e cand concurenta are ceva ce voi nu aveti. Cam asa e si in cazu asta. Tre sa aiba si pomi sa vina lumea in magazin :D

O afacere care n-are cum sa nu reuseasca. Bravo, succes!

P.S. Asta toamna am plantat 9 pomisori (2 meri, 2 peri, 2 ciresi, 2 pruni si 1 nuc), insa intentionez ca in fiecare toamna (daca e posibil si am timp... si primavara) sa mai plantez, dublu cel putin...

Inseamna ca m-am facut de pomi fructiferi cu discount...  ;)

#13
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
dap cu placere :)

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,142
  • Înscris: 09.01.2007
Daca iei credit pe SRL si te pune banca sa semnezi contractul si in nume propriu sau sa avalizezi un bilet la ordin pentru acel credit, vei raspunde cu averea personala... E o practica raspandita l abanci.

#15
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postoverseas, on Mar 2 2009, 10:25, said:

Daca iei credit pe SRL si te pune banca sa semnezi contractul si in nume propriu sau sa avalizezi un bilet la ordin pentru acel credit, vei raspunde cu averea personala... E o practica raspandita l abanci.
Normal ca te pune !
Nu se mai dau credite fara garantii !
Criza de acuma este ca aia din 1720 , adica e dezastru !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate