Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Blackberry de la Cosmote

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Lao™

Lao™

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 08.02.2006
Deschid acest topic din trei motive:

1. Pentru ca cel in care adresasem initial intrebarea a fost inchis.

2. Cosmote Grecia ofera acest tip de abonament inca de la inceputul lui 2006 si poate cei de la Cosmote Romania nu au realizat, dar suntem in 2009.

3. Pentru ca sunt tentat sa renunt la Cosmote pentru a-mi face un abonament la Orange (dupa ce am plecat de la ei in Oct. 2008), NUMAI din acest motiv, pentru ca ofera abonamente/servicii Blackberry.

Ideea e ca nu as vrea sa ma intorc la Orange, iar dupa 2-3-5 luni sa apara acest serviciu si la Cosmote. Mi-e bine aici la Cosmote deocamdata, dar numai pe servicii de voce si internet.



In concluzie, daca stie cineva din surse sigure, il rog sa scrie aici sursa, poate ne comunica si noua. Sunt convins ca ar mai fi si altii interesati.

#2
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
la un moment dat era in teste un serviciu BB...

asta acum cateva luni.

de atunci nu mai stiu mare lucru.

decat o stire prin ziare ca ofera/or sa ofere un serviciu de push email ( altul decat BB) cu variante de software pt symbian sau win mobile...

#3
tassadar

tassadar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 17.02.2004
Poate o data cu introducerea unui serviciu de push mail se va lucra si la densitatea acoperirii indoor macar in marile orase unde cladirile de birouri care nu se invecineaza cu scoli, gradinite si cartiere muncitoresti au probleme legate de puterea semnalului indoor.
Mentionez ca potentialii utilizatori de serviciu push email nu pot fi prostiti cu o campanie de marketing care promoveaza despagubiri simbolice la intreruperea convorbirii din lipsa de semnal.

#4
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View PostLao™, on Feb 23 2009, 22:37, said:

2. Cosmote Grecia ofera acest tip de abonament inca de la inceputul lui 2006 si poate cei de la Cosmote Romania nu au realizat, dar suntem in 2009.

In primul rand Cosmote Grecia e lider pe piata de acolo.
In al doilea rand au o retea 3G de ceva vreme (si implicit un portofoliu complet de produse si servicii pentru voce si date)

Cosmote Romania nu are niciuna din acestea, si nu stiu daca va avea.... curand / vreodata

#5
PanaramaFlavia

PanaramaFlavia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 24.10.2008
Cosmorte e reteaua fostilor Bipuitori. Pt cine BB? Abia fac fata pe voce. Degeaba scot BB cand au APRU 5 Euro

#6
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
Am si eu o intrebare offtopic. Cum dau de un agent de la relatii cu clientii pentru ca se pare ca mie imi e imposibil sa ajung la unu' de pe telefonul meu cosmote.

#7
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View PostLao™, on Feb 23 2009, 22:37, said:

Deschid acest topic din trei motive:

1. Pentru ca cel in care adresasem initial intrebarea a fost inchis.

2. Cosmote Grecia ofera acest tip de abonament inca de la inceputul lui 2006 si poate cei de la Cosmote Romania nu au realizat, dar suntem in 2009.

3. Pentru ca sunt tentat sa renunt la Cosmote pentru a-mi face un abonament la Orange (dupa ce am plecat de la ei in Oct. 2008), NUMAI din acest motiv, pentru ca ofera abonamente/servicii Blackberry.

Ideea e ca nu as vrea sa ma intorc la Orange, iar dupa 2-3-5 luni sa apara acest serviciu si la Cosmote. Mi-e bine aici la Cosmote deocamdata, dar numai pe servicii de voce si internet.



In concluzie, daca stie cineva din surse sigure, il rog sa scrie aici sursa, poate ne comunica si noua. Sunt convins ca ar mai fi si altii interesati.

Cei de la Cosmote au solutia de Mobile Email compatibila cu servere de exchange si cam tot. Nu-ti trebuie un telefon limitat plus sa platesti bani pt un serviciu ce poate fi obtinut si gratuit.

#8
tassadar

tassadar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 17.02.2004
Incearca apn de BB si ai sa vezi diferenta....
BB nu este un telefon....este un sistem avansat de push email care foloseste apn special cu o rata mare de compresie.
Datorita compresiei care nu se compara cu apn internet poti reduce foarte mult costurile cu traficul de date.
Asa am crezut si eu cand nu stiam mare lucru despre BB, cand credeam ca un client de mail pe win mobile de ex. poate face cam acelasi lucru...cu clientul BB. Este valabil si pentru browserul de internet.
De ex. un mail cu atasament de 150 KB(Document PDF) trimis prin outlook de win mobile poate consuma total 153 KB din traficul de date (153 include atasamentul si body mail ). la BB acelasi mail se trimite utilizand doar 85 KB di traficul de date.
La navigarea pe internet pentru 10 pagini de ex cu imagini vei consuma mai putin trafic de date folosind un dispozitiv BB dacat unul cu Symbian sau windows mobile... care nu folosesc apn BB.

Din aceasta cauza BB este deosebit....Terminalul BB nu trebuie sa fie motivul pentru care  cineva achizitioneaza serviciul.
Este adevarat ca si terminalul conteaza deoarece instaland aplicatia BB pe un Nokia E51 am am atins performanta de a consuma bateria full incarcata in 4 ore din cauza push cu serverul de mail. La un terminal BB nu se intampla asa ceva, bateria tine minim o zi daca mai si vb si faci browsing....

#9
Lao™

Lao™

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 08.02.2006
Stiu cu ce se mananca BB, tocmai de-aia "alerg" dupa serviciile astea. ;)

#10
tassadar

tassadar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 17.02.2004
Orice companie de telefonie mobila care doreste sa implementeze serviciul BB este mai mult decat binevenita pe o piata unde Orange si Vodafone fac legea pe acest segment oferind practic serviciul la tarife oarecum similare si destul de crescute.
Sper ca cei de la Cosmote vor implementa sistemul BB in varianta lui originala oferita de RIM si nu un surogat asa cum incearca Zapp care crede ca oferind un terminal cu tastatura qwerty este automat BB. ^_^
Nu cred ca vor introduce prea curand BB deoarece ai nevoie de o infrastructura beton, de semnal indoor si outdoor puternic, de upgrade macar la EDGE si lista poate continua.
Sa nu uitam ca si cei de la RIM au la randul lor pretentii dpdv tehnic.

#11
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007
Flavia,ce se mai aude de portalu ala WAP ?

#12
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

View Posttassadar, on Feb 25 2009, 00:45, said:

Sa nu uitam ca si cei de la RIM au la randul lor pretentii dpdv tehnic.
si pretentii financiare... 

#13
deka

deka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.12.2008
blackberryul e cam scumpicel, exista si alternative

#14
Lao™

Lao™

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 08.02.2006
Legatura la Piatra-Olt. Care e legatura intre Blackberry si Zapp? Sau cand vreodata va exista o legatura? :console:

#15
mandache78

mandache78

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.02.2009

View Postcuculea_clonatul, on Feb 28 2009, 18:09, said:

Pana la urma, sa raspunda cine stie, concret, la aceasta intrebare, din surse sigure (ca vad ca sunt multi "din interior" pe aci), va aduce Cosmote (DT) BB pentru utilizatorii sai din Romania?

Lasati off-topicul deoparte si comparatiile cu alte terminale de la alti operatori, avem nevoie de o informatie la obiect.

BB este o nisa iar in acest moment DT are decizia. Grecii nu mai pot lua decizii importante fara acordul DT.
Pana la sfarsitul acestui sursele spun ca vom avea o singura companie din cele 3 detinute de DT in Romania(RTC, Cosmote si Germanos).

Deci nimeni nu poate sa raspunda la aceasta intrebare. Parerea mea este ca nu vor lansa ceva.

#16
Miker8

Miker8

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.02.2009
BB e o nisa extrem de mica.  Orange si Vodafone au fiecare cate 20 000 abonati pe acest segment.

E o cretinatate sa investesti milioane de euro pentru un serviciu si apoi sa ai 5000 de clienti. Doar Zapp ( Zapp Easy) face lucrurile fara sa gandeasca.


Iar un smartphone inlocuieste un BB la toate capitolele.

#17
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Misto sa ai un smartphone si sa te dai pe net prin GPRS :death: Pt. cosmote nokia 1100 e ideal

Edited by Florinbv, 28 February 2009 - 19:32.


#18
Miker8

Miker8

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.02.2009

View PostFlorinbv, on Feb 28 2009, 19:32, said:

Misto sa ai un smartphone si sa te dai pe net prin GPRS :death: Pt. cosmote nokia 1100 e ideal
Misto sa ai retea 3G si sa imparti jucarii chinezesti la care cea mai avansata functie este Alarm.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate