Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Blackberry de la Cosmote

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007

View PostMiker8, on Feb 28 2009, 19:42, said:

Misto sa ai retea 3G si sa imparti jucarii chinezesti la care cea mai avansata functie este Alarm.
uite si aici o "jucarie" chinezeasca http://www.huawei.co...img/u3300_4.jpg ti-ai dori sa ai asa una.

Edited by cipy1185, 28 February 2009 - 21:06.


#20
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View PostMiker8, on Feb 28 2009, 19:42, said:

Misto sa ai retea 3G si sa imparti jucarii chinezesti la care cea mai avansata functie este Alarm.

View Postcuculea_clonatul, on Feb 28 2009, 20:47, said:

:OK: :coolspeak: :lol:
se intelege
lol, da se intelege. Sa se imparta (se ofera pe contract, nu suntem la piata) Bb pentru un abonament voce mai bine. :lol:
Moka abonament, moka telefon romanul e la fel.

Edited by Blackhawk, 28 February 2009 - 21:09.


#21
Konte

Konte

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 286
  • Înscris: 23.03.2004

View Postcuculea_clonatul, on Feb 27 2009, 11:12, said:

Aici era vorba despre COSMOTE, esti pe aria COSMOTE...ce cauti cu ZAPP?

Plus ca ceea ce ai recomandat tu nu este nici pe departe o alternativa la Blackbarry, sunt doua lucruri diferite.

invata mai intai cum se scrie. Apoi te mai si documentezi ce fac, apoi vii tu si ne spui care sunt diferentele.

#22
adsoofmelk2003

adsoofmelk2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 353
  • Înscris: 25.12.2007

View PostMiker8, on Feb 28 2009, 19:42, said:

Misto sa ai retea 3G si sa imparti jucarii chinezesti la care cea mai avansata functie este Alarm.
daca singurul tau rol pe acest forum este  sa iti afirmi parerile anti-zapp, am inteles. nu trebuie sa repeti mereu acelasi lucru.

#23
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Se referea la Digi. El arunca cu rahat in toti operatorii stai linistit. E sclav RTC.

#24
Miker8

Miker8

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.02.2009

View PostFlorinbv, on Feb 28 2009, 22:58, said:

Se referea la Digi. El arunca cu rahat in toti operatorii stai linistit. E sclav RTC.
M-am angajat la RTC? Oau, super tare, am auzit ca se plateste bine.  :)  Imi cer scuze ca va critic companiile pe care le adorati.

#25
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Din posturile mele ti s-a parut tie ca "ador" vreo companie?

#26
tassadar

tassadar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 17.02.2004

View PostLao™, on Feb 27 2009, 17:14, said:

Legatura la Piatra-Olt. Care e legatura intre Blackberry si Zapp? Sau cand vreodata va exista o legatura? :console:


E simplu...asa cum pentru multi masina de teren inseamna Jeep, pantofii sport- Adidas, asa si telefoanele cu tastatura qwerty inseamna Blackberry, simplu..... :lol: :lol: :lol:

View PostMiker8, on Feb 28 2009, 19:42, said:

Misto sa ai retea 3G si sa imparti jucarii chinezesti la care cea mai avansata functie este Alarm.

Ai simtul umorului, dar si acea functie este de un real folos, doar tre sa te trezeasca dimineata sa pleci la munca unde produci sa platesti impozite, facturi, rate...etc.... -_- <_<

#27
Lao™

Lao™

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 08.02.2006
Total gresit! Blackberry are foarte multe terminale cu tastaturi normale sau cu cel mult 2 caractere pe tasta. Deci, Blackberry nu e sinonim cu tastatura QWERTY, ci cu serviciul push-mail, creat de RIM. Eu am incercat 8900-le meu cu tertze aplicatii de email, in speranta ca voi gasi o alternativa la abonamentul Blackberry. Nu a fost asa, nu am gasit nici un alt soft care sa faca ceea ce face un serviciu Blackberry. In concluzie, mi-am facut un abonament Orange, special pentru aceste servicii si credeti-ma, merita tot efortul (financiar), care pana la urma nici nu e asa mare. Platesc 7 Euro/luna pentru acest abonament de baza si in modul asta primesc si eu emailurile in timp real. E alta mancare de peste, clar.

#28
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

View Posttassadar, on Mar 1 2009, 00:57, said:

E simplu...asa cum pentru multi masina de teren inseamna Jeep, pantofii sport- Adidas, asa si telefoanele cu tastatura qwerty inseamna Blackberry, simplu..... :lol:  :lol:  :lol:



Ai simtul umorului, dar si acea functie este de un real folos, doar tre sa te trezeasca dimineata sa pleci la munca unde produci sa platesti impozite, facturi, rate...etc.... -_-  <_<

ete na, inseamna si palm, inseamna multe.


multi oameni, daca le arati un pda, il numesc un palm.

daca bb nu erau asa conservatori si asa de inchisi erau departe, asa...

#29
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Posttassadar, on Feb 24 2009, 13:43, said:

Incearca apn de BB si ai sa vezi diferenta....
BB nu este un telefon....este un sistem avansat de push email care foloseste apn special cu o rata mare de compresie.
Datorita compresiei care nu se compara cu apn internet poti reduce foarte mult costurile cu traficul de date.
Asa am crezut si eu cand nu stiam mare lucru despre BB, cand credeam ca un client de mail pe win mobile de ex. poate face cam acelasi lucru...cu clientul BB. Este valabil si pentru browserul de internet.
De ex. un mail cu atasament de 150 KB(Document PDF) trimis prin outlook de win mobile poate consuma total 153 KB din traficul de date (153 include atasamentul si body mail ). la BB acelasi mail se trimite utilizand doar 85 KB di traficul de date.
La navigarea pe internet pentru 10 pagini de ex cu imagini vei consuma mai putin trafic de date folosind un dispozitiv BB dacat unul cu Symbian sau windows mobile... care nu folosesc apn BB.

Din aceasta cauza BB este deosebit....Terminalul BB nu trebuie sa fie motivul pentru care  cineva achizitioneaza serviciul.
Este adevarat ca si terminalul conteaza deoarece instaland aplicatia BB pe un Nokia E51 am am atins performanta de a consuma bateria full incarcata in 4 ore din cauza push cu serverul de mail. La un terminal BB nu se intampla asa ceva, bateria tine minim o zi daca mai si vb si faci browsing....

1. cum arata o pagina web incarcata pe Symbian/WM si cum arata una pe BB. Pe Symbian/WM au desktop experience, pe BB ai ceva gen WAP

2. clientii de mail idem. Pe BB parca ai citi SMS-uri. Nu stie HTML, nu stie nimic.

3. traficul nu mai este de mult o problema

4. pe Symbian/WM exista alti clienti decat conectorul de BB. De ce sa-ti legi un Symbian/WM la un server BB cand ele sunt facute sa faca acelasi lucru fara a fi dependente de-un serviciu?

5. Pe telefonul mobil am atat PushMail pe IMAP (este un cont de mail absolut normal pe IMAP, nu e dependent de nici un serviciu) si unul pe Exchange si bateria este foarte ok cu asta.

6. BB-ul n-are nici un fel de valente multimedia. E deja o performanta c-au reusit sa-i puna WLAN.

Atat timp cat pt Symbian si WM se gasesc mii de aplicatii free/bani si nu trebuie sa depind de un serviciu, alegerea nu este foarte dificil de facut :)

Anyway, on topic, aplicatia de mobile email de la Cosmote este foarte ok, se poate conecta atat cu IMAP/POP3 (pe POP3 nu se mai face push) cat si cu servere Exchange si-ti sincronizeaza de la calendar/task-uri pana la contacte

#30
Lao™

Lao™

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 08.02.2006
Daa, BB e de kaki, de-aia toata lumea de-afara il foloseste cu preponderenta. Auzi! "Nu stie HTML, nu stie nimic". Ai butonat un Blackberry pana acum?

#31
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009
Hai măi băieți, BB e un fiasco, e de mult fumat.

#32
tassadar

tassadar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 17.02.2004
Indiferent daca este BB ,Symbian sau Windows Mobile , Cosmote NU are acoperire indoor in orasele principale...in frunte cu capitala...
Cui se adreseaza Cosmote BB sau ce draq platforma va fi pentru transfer de date atata timp cat ei nu stau beton pe voce indoor, cand nu au nici macar upgrade EDGE ?????? :ciocan: :wallbash:

#33
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

View Posttassadar, on Mar 5 2009, 01:39, said:

Indiferent daca este BB ,Symbian sau Windows Mobile , Cosmote NU are acoperire indoor in orasele principale...in frunte cu capitala...
Cui se adreseaza Cosmote BB sau ce draq platforma va fi pentru transfer de date atata timp cat ei nu stau beton pe voce indoor, cand nu au nici macar upgrade EDGE ?????? :ciocan:  :wallbash:
nu stau mai rau ca ceilalti.

sa nu exageram.


Iar pt push email nu ai nevoie de 3g+. merge bine si pe gprs. doar daca nu vrei sa primesti pps urile colegelor...

asta nu e o scuza ca nu au 3g, sa nu ma intelegeti gresit. Doar ca aici vorbim de Push email.

#34
bobocbbb

bobocbbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 14.05.2007

View PostLao™, on 1st March 2009, 19:54, said:

Total gresit! Blackberry are foarte multe terminale cu tastaturi normale sau cu cel mult 2 caractere pe tasta. Deci, Blackberry nu e sinonim cu tastatura QWERTY, ci cu serviciul push-mail, creat de RIM. Eu am incercat 8900-le meu cu tertze aplicatii de email, in speranta ca voi gasi o alternativa la abonamentul Blackberry. Nu a fost asa, nu am gasit nici un alt soft care sa faca ceea ce face un serviciu Blackberry. In concluzie, mi-am facut un abonament Orange, special pentru aceste servicii si credeti-ma, merita tot efortul (financiar), care pana la urma nici nu e asa mare. Platesc 7 Euro/luna pentru acest abonament de baza si in modul asta primesc si eu emailurile in timp real. E alta mancare de peste, clar.

ce abonament ai?bb start de la orange?cate mail-uri primesti zilnic/lunar???
cat faci cost suplimentar?
browsing nu faci?

P.S. - iphone are push doar cu serviciu de date normal.

#35
Lao™

Lao™

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 08.02.2006
Dap, Startul il am. Nu stiu cate emailuri primesc pe luna, nu le-am numarat. Oricum, cu aproximatie, undeva peste 30-40. Logica alegerii abonamentului Start a fost ca pt diferenta de 8 Euro intre el si urmatorul abonament, Plus (13 Euro), ar insemna un trafic de 8 MB (1 EUR/MB).

Costul suplimentar il fac din 2 motive: emailuri prea multe si diverse sms-uri trimise. Niciodata nu am depasit 8 Euro, ceea ce inseamna ca logica mea a dat roade, cel putin pana acum.

#36
bobocbbb

bobocbbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 14.05.2007

View PostLao™, on 6th June 2009, 11:14, said:

Dap, Startul il am. Nu stiu cate emailuri primesc pe luna, nu le-am numarat. Oricum, cu aproximatie, undeva peste 30-40. Logica alegerii abonamentului Start a fost ca pt diferenta de 8 Euro intre el si urmatorul abonament, Plus (13 Euro), ar insemna un trafic de 8 MB (1 EUR/MB).

Costul suplimentar il fac din 2 motive: emailuri prea multe si diverse sms-uri trimise. Niciodata nu am depasit 8 Euro, ceea ce inseamna ca logica mea a dat roade, cel putin pana acum.

Am vrut sa activez si eu optiunea numai ca cei de la orange mi-au zis ca nu imi garanteaza ca browser-ul imi face trafic din ab meu nelimitat chiar daca am setat apn-ul internet.
Daca au dreptate e nasol pt ca am facut maxim500mb trafic intr-o luna.
Alta data de la serviciul de date au facut si o proba si mi-au zis ca browser-ul folosea din optiunea de date si nu din ce-a blackberry.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate