Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

Crema anticelulitica

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008

View Postadrianatoma, on Mar 25 2009, 16:01, said:

supliform e lipicios si trebuie insistat pana intra in piele si se usuca...cum il aplicati voi si apoi va imbracati direct? <_< si mai ales la munca...
Pai io il frec fara mila cu chestia aia, am pus link intr-un post de mai sus. Ti se face pielea rosie, si simti o oarecare durere de la atata frecare, dar e extrem de suportabila. :D
Mie imi ia cam 10-12 minute ambele picioare+funduletul.
Cu mana imi ia doamne fereste, nu mai stiu.
Dar eu pun fara mila din tub, probabil depinde si de cantitatea pusa.
Eu ma fac doar dimineata si seara. cateodata doar dimineata, ca seara mi-e lene, si anu' trecut in 3 si ceva deja am scapat de celulita vizibila. (Aveam putina, nu era grav)





Acu' is abia in ziua a 2-a deci nu ma pot pronunta in legatura cu efectele :lol:
Ma enerveaza porcaria asta de celulita, ca nu-i de aia de o tratezi odata si nu mai revine in veci  :rant:

Cu folie am incercat si io, dar ma enerva cum suna, si sa ma tot infasor, si nici n-aveam mobilitate, asa ca dupa vreo 3-4 impaturari in folie, am renuntat la idee.

Edited by Judith, 25 March 2009 - 16:13.


#20
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008

View PostMoaca, on Mar 25 2009, 15:46, said:

Pai unde voiai sa se dea cu Supliform la serviciu - in birou, pe hol sau in sala de consiliu, sa faca senzatie ? :)

Pai in toaleta, normal, dar zicea ca facea exercitii de echilibristica, de aici am dedus ca s-a cocotat pe vasul toaletei  :lol:

mie din contra mi se pare ca supliformul intra prea repede in piele si mai mult ma masez pe uscat dupa aia.

#21
cubuline

cubuline

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.03.2008

View Postbubu30, on Mar 25 2009, 16:13, said:

Pai in toaleta, normal, dar zicea ca facea exercitii de echilibristica, de aici am dedus ca s-a cocotat pe vasul toaletei  :lol:

mie din contra mi se pare ca supliformul intra prea repede in piele si mai mult ma masez pe uscat dupa aia.


Nu mai, nu ma cocotam pe vasul de toaleta, dar pentru ca locul era destul de stramt erau sanse sa iau contact cu el, intr-un fel sau altul  :lol:
Hm....acuma gandindu-ma retrospectiv, poate ca ar fi fost o idee mai buna  ^_^ , macar era mai comod.

Si mie mi se pare lipicios supliformul, dar imi intra destul de repede in piele. Si ca timp, de la genunchi pana la mijloc, imi ia cam un sfert de ora.
Faza cu folia am incercat-o, dar m-am oprit pentru ca imi irita pielea foarte tare, dupa o noapte infoliata ziceai ca am pojar.

#22
kitty2008

kitty2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 22.03.2008
Eu am niste pantaloni tip sauna... dintr-aia in care transpiri mult. Ma ung cu crema si-mi trag pantalonii pe mine si apoi ma bag la somn.Dusul e obligatoriu dupa folosirea lor fiindca iti lasa pielea unsuroasa.

#23
cubuline

cubuline

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.03.2008
Ce pantaloni ai, cei de la Biomed, sau altceva?

#24
kitty2008

kitty2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 22.03.2008

View Postcubuline, on Mar 26 2009, 13:15, said:

Ce pantaloni ai, cei de la Biomed, sau altceva?
Pantalonii sunt de la Tiens/Tianshi.

#25
Evelinaa

Evelinaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.03.2009
si de unde ti-ai luat pantalonii astia?

#26
cubuline

cubuline

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.03.2008

View PostEvelinaa, on Mar 26 2009, 14:27, said:

si de unde ti-ai luat pantalonii astia?


da, si eu m-am uitat pe site-ul lor, dar nu am gasit nimic. sunt tot plasticati, sau sunt dintr-un material, ceva?

#27
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
si zi-ne si cat costa :)

#28
CRYSSA

CRYSSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.09.2006
De o saptamana (sau ceva mai mult) folosesc si eu Supliform. l-aam luat de la un plafar. Am gasit la cutie de 500 gr. - 35 lei.
relativ ieftin. Mi l-a reomandat cosmeticiana mea. Sper sa aiba rezultate pt. deja sunt complexata de celulita de pe picioare :(

Pana acum nu am vazut cine stie ce rezultate, dar mai e timp. Dupa dus pun gel din belsug si incep sa masez ( nu chiar tiot timpul, depinde de chef)
Am incercat si sa ma impachetez in folie . Chiar da rezultate. Dar e prea incomoda. Mai ales daca te duci la toaleta dupa ce te-ai impachetat :))

#29
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
Khmerule, ti-am gasit tema  :) - de sezon, romanesti:

Lipogel - Tis Farmaceutic:


Aqua , dimethicone , glycerin , hexadecene copolymer ( and ) PEG-20 stearate ( and ) polyglyceryl-4 oleate ( and ) sodium polyacrylate ( and ) PEG-8 ( and ) hydrogenated polydecene ( and ) trideceth-6 ( and ) PEG-8 propylene glycol cocoate , cetyl alcohol , paraffinum liquidum , octyl palmitate , Capsicum frutescens , Hedera helix , Hippophae rhamnoides , cetearyl alcohol , sodium cetearyl sulfate , Aesculus hippocastanum , collagen , Triticum vulgare , imidazolidinyl urea , Lavandula angustifolia , caffeine , ceteareth-12 , methylparaben , propylparaben , isopropyl myristate , licithin , tocopherol , triethanolamine , parfum .

Aslavital -  lapte restructurant anticelulitic - Farmec:


Aqua ( Water ) , Glycine Soja Oil , Siloxanetriol Alginate , Caffeine , Centella Asiatica ( Hydrocotyle ) Extract , Glycyrrhiza Glabra ( Licorice ) Extract , Ruscus Aculeatus ( Butcherbroom ) Root Extract , Hydrolyzed Elastin , Butylene Glycol , PEG-35 Castor Oil , Propylene Glycol , Alcohol , Cetearyl Alcohol , Sodium Cetearyl Sulfate , Algae ( Laminaria ) Extract , Squalane , Glyceryl Stearate , Dimethicone Copolyol , Calendula Officinalis ( Marigold ) Oil , Tocopheryl Acetate , Magnesium Aluminum Silicate , Ceteareth-20 , Phenoxyethanol , Methylparaben , Ethylparaben , Propylparaben , Butylparaben , Isobutylparaben , Dimethicone , EDTA , BHA , Parfum .


Cellulight - crema pentru masaj anticelulitic - Elmiplant:


Aqua/Water , Isopropyl Myristate , Ethylhexyl stearate , Olea Europaea/Olive Fruit Oil , Poliglyceryl-2 Dipolihydroxystearate , Glycerin Ricinus Communis/Castor Seed Oil , Cera Alba/Beeswax , Cetyl Palmitate , Glyceryl Oleate , Magnesium Sulfate , Zinc Stearate , Hydrogenated Castor Oil , Piper Nigrum/Black Pepper Oil , Chondrus Crispus/Carrageenan Sorbitol , Manitol , Tocopherol , Paulina Cupana/Seed Extract , Hydrolised Activ Glucosamine HCl Sodium Glucuronate , Calcium Gluconate , Phenoxyethanol , Methyl Nicotinate Parfum/Fragrance , Sodium Chloride , Benzoic Acid , Tetrasodium EDTA , Coppenicia Centera/Carnauba Wax , Linalool , Dehydroacetic Acid , Hydrogenated Palm Glycerides Citrate , Limonene , Geraniol , Citronellol , Alpha-Isomethyl Ionone .

Cellulight - gel anticelulitic pentru drenaj - Elmiplant:


Aqua/Water , Glycerin Sodium Carbomer , PEG-40 , Hydrogenated Castor Oil , Piper Nigrum/Black Pepper Oil , Carrageenan , Parfum/Fragrance , Sorbitol , Mannitol , Tocopherol , Hydrolized Activ Paulina Cupana Seed Extract , Glucosamine HCl , Sodium Glucuronate Calcium Gluconate , Isopropyl Myristate , Phenoxyethanol , Methylnicotinate , Hydrogenated Palm Glycerides Citrate , Sodium Chloride , Tetrasodium EDTA , Benzoic Acid , Limonene , Dehydroacetic Acid , Linalool , Geraniol , Citronellol , Alpha Isomethyl Ionone .


Pentru celebrul Supliform nu reusesc sa gasesc lista completa a ingredientelor, poate o scrie altcineva.

#30
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postamma, on 12th June 2009, 15:55, said:

Khmerule, ti-am gasit tema  :) - de sezon, romanesti:

OK, let's go :naughty:

Lipogel - Tis Farmaceutic:


Aqua , dimethicone , glycerin , hexadecene copolymer ( and ) PEG-20 stearate ( and ) polyglyceryl-4 oleate ( and ) sodium polyacrylate ( and ) PEG-8 ( and ) hydrogenated polydecene ( and ) trideceth-6 ( and ) PEG-8 propylene glycol cocoate , cetyl alcohol , paraffinum liquidum , octyl palmitate , Capsicum frutescens , Hedera helix , Hippophae rhamnoides , cetearyl alcohol , sodium cetearyl sulfate , Aesculus hippocastanum , collagen , Triticum vulgare , imidazolidinyl urea , Lavandula angustifolia , caffeine , ceteareth-12 , methylparaben , propylparaben , isopropyl myristate , licithin , tocopherol , triethanolamine , parfum .

Sistemul de active este OK, are cele 4-6 elemente necesare (cafeina, aescina, iedera) dar baza de crema e un dezastru. Sunt combinate baze autoemulgatoare polimerice cu baze autoemulgatoare clasice - inutil, incarca formularea, are ulei mineral, siliconi, parabeni si nu are listati alergenii din parfum. Bine se poate sa foloseasca un parfum AF (allergens free) dar am serioase dubii. Colagenul nu era negesar in acest tip de produs (anticelulitic) dar sa zicem ca e binevenit oricand. Si sa mai speram ca este hidrolizat caci altfel este peliculogen si mai mult incurca, impiedicand activele sa intre in piele.
Concluzie - NU

Aslavital -  lapte restructurant anticelulitic - Farmec:


Aqua ( Water ) , Glycine Soja Oil , Siloxanetriol Alginate , Caffeine , Centella Asiatica ( Hydrocotyle ) Extract , Glycyrrhiza Glabra ( Licorice ) Extract , Ruscus Aculeatus ( Butcherbroom ) Root Extract , Hydrolyzed Elastin , Butylene Glycol , PEG-35 Castor Oil , Propylene Glycol , Alcohol , Cetearyl Alcohol , Sodium Cetearyl Sulfate , Algae ( Laminaria ) Extract , Squalane , Glyceryl Stearate , Dimethicone Copolyol , Calendula Officinalis ( Marigold ) Oil , Tocopheryl Acetate , Magnesium Aluminum Silicate , Ceteareth-20 , Phenoxyethanol , Methylparaben , Ethylparaben , Propylparaben , Butylparaben , Isobutylparaben , Dimethicone , EDTA , BHA , Parfum .

Formula facuta corect. Activele sunt bune din pacate are parabeni - adaugati pentru ca sistemul de active este foarte greu de conservat altfel. Se putea evita BHA prin marirea concentratiei de tocoferol dar diferenta de pret e 1:10. Se putea de asemenea scoate siliconul. Siliconul e parsiv, da o senzatie foarte misto pe piele si de aceea multi au tendinta sa-l foloseasca.
Concluzie - DA cu rezerve (parabenii mai ales)

Cellulight - crema pentru masaj anticelulitic - Elmiplant:


Aqua/Water , Isopropyl Myristate , Ethylhexyl stearate , Olea Europaea/Olive Fruit Oil , Poliglyceryl-2 Dipolihydroxystearate , Glycerin Ricinus Communis/Castor Seed Oil , Cera Alba/Beeswax , Cetyl Palmitate , Glyceryl Oleate , Magnesium Sulfate , Zinc Stearate , Hydrogenated Castor Oil , Piper Nigrum/Black Pepper Oil , Chondrus Crispus/Carrageenan Sorbitol , Manitol , Tocopherol , Paulina Cupana/Seed Extract , Hydrolised Activ Glucosamine HCl Sodium Glucuronate , Calcium Gluconate , Phenoxyethanol , Methyl Nicotinate Parfum/Fragrance , Sodium Chloride , Benzoic Acid , Tetrasodium EDTA , Coppenicia Centera/Carnauba Wax , Linalool , Dehydroacetic Acid , Hydrogenated Palm Glycerides Citrate , Limonene , Geraniol , Citronellol , Alpha-Isomethyl Ionone .

Crema misto facuta, fara parabeni, fara ulei mineral, fara vaselina. Tip emulsie inversa W/O (apa in ulei) ceea ce reclama stabilizarea cu sulfat de magneziu si stearat de zinc. Nu ma pot pronunta asupra sistemului de active, are altceva decat sistemele anticelulitice clasice - cafeina, laminaria, fucus, hedera, castan si equisetum. Cred ca se merge pe efect revulsiv local (nicotinatul de metil + ulei piper), probabil ca si acest sistem da rezultate anticelulitice. Zic probabil deoarece nu stiu exact cum lucreaza dar presupun ca au studiile facute.
Concluzie - DA


Cellulight - gel anticelulitic pentru drenaj - Elmiplant:


Aqua/Water , Glycerin Sodium Carbomer , PEG-40 , Hydrogenated Castor Oil , Piper Nigrum/Black Pepper Oil , Carrageenan , Parfum/Fragrance , Sorbitol , Mannitol , Tocopherol , Hydrolized Activ Paulina Cupana Seed Extract , Glucosamine HCl , Sodium Glucuronate Calcium Gluconate , Isopropyl Myristate , Phenoxyethanol , Methylnicotinate , Hydrogenated Palm Glycerides Citrate , Sodium Chloride , Tetrasodium EDTA , Benzoic Acid , Limonene , Dehydroacetic Acid , Linalool , Geraniol , Citronellol , Alpha Isomethyl Ionone .

Este un gel - de aia are carbomer.
In rest - acelasi lucru ca si sus la celulight
DA


Pentru celebrul Supliform nu reusesc sa gasesc lista completa a ingredientelor, poate o scrie altcineva.

Sorry ca am raspuns tarziu.

Edited by Khmerul, 25 June 2009 - 11:50.


#31
MogaClaudia

MogaClaudia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.06.2009
Khmerule,te iau la mine acasa:)))) iti dau si de mancare si cazare numai sa imi interpretezi toate etichetele:P


o sa incerc si eu supliformul,merg pe mana voastra:)desi imi trace cu ochiul si cellulight...

#32
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006

View PostKhmerul, on 25th June 2009, 12:49, said:

Sorry ca am raspuns tarziu.

Multumesc, nu e tarziu, oricum eu nu mai folosesc asa ceva.

View PostMogaClaudia, on 30th June 2009, 22:41, said:

o sa incerc si eu supliformul,merg pe mana voastra:)desi imi trace cu ochiul si cellulight...

Daca ti-ai luat sau iti iei Supliform, te rog sa postezi ingredientele.

#33
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View PostMogaClaudia, on 30th June 2009, 22:41, said:

Khmerule,te iau la mine acasa:)))) iti dau si de mancare si cazare numai sa imi interpretezi toate etichetele:P


o sa incerc si eu supliformul,merg pe mana voastra:)desi imi trace cu ochiul si cellulight...


Ti le interpretez si asa, doar ca trebuie sa muncesti o tzara sa scrii pe forum toate denumirile alea alambicate din declaratia de ingrediente. ;)

#34
CRYSSA

CRYSSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.09.2006

View Postamma, on 1st July 2009, 02:56, said:

Daca ti-ai luat sau iti iei Supliform, te rog sa postezi ingredientele.

Supliform ? gel anticelulitic, trofic, antiinflamator
Prezentare
[ http://www.produsenaturiste.ro/images/Supliform.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://foreverblue.ro/catalog/images/supliform.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Produs natural cu extracte de Hedera helix, Aesculus hippocastanum, Capsicum anuum, uleiuri esentiale.
Compozitie: saponine, hederina, hederozida A, rutin, rutozid, acid clorogenic si cafeic, fitoestrogeni, carotenoide, tocoferoli, capsicina, enzime lipolitice, glicozide triterpenice, escina, afrodescina, argirescina, criptoescina, flavonozide, glicozizi ai cvercetolului si camforului, vitamine, protoantocianidine, linalol, acetat de linalil, camfor, eucaliptol, a, ß-pinen, limonen, mentol, acetat de mentil, mentona, citronelol, geraniol, acetat de geranil, acetat de citronelil, neril, sesquiterpene, oligoelemente (K+, Na+, Mg2+, Ca2+, Fe2+), etc.

Nu stiu ce inseamna etc. :))
Dar o sa ma uit acasa, pe prospect (caca il mai am) si completez


Actiuni
Datorita complexitatii substantelor bioactive din compozitie si a efectelor sinergice intre acestea, produsul accelereaza microcirculatia la nivelul articulatiilor, previne si amelioreaza fenomenele de celulita, vergeturi, depuneri adipoase nedorite. Prin actiunea usor revulsiva, de activare a microcirculatiei datorate capsicinei si componentelor din uleiurile esentiale, se absorb prin piele componentele vasculo-protectoare (flavonozide, proantocianidine), antioxidante (carotenoide, tocoferoli, fitoestrogeni) ca si componentele hormono-mimetice (acid clorogenic, etc.). Un rol deosebit in aceste procese il au sistemele enzimatice ce se gasesc in extractele de plante utilizate. Toate aceste componente implicate in amendarea proceselor inflamatorii, contribuie la actiunea lipolitica de indepartare a depunerilor excesive de grasimi. Ca urmare se reduc sau dispar fenomenele inflamatorii caracteristice celulitei, cele distrofice prin depuneri excesive de grasime si modificari ale colagenului pielii (vergeturi, etc.) revenind la normal elasticitatea si aspectul sanatos al pielii. Totodata produsul are actiune relaxanta, decongestiva, tonic musculara, sedativa conferind pielii un aspect placut catifelat si un tonus pozitiv al intregului organism.


sursa : site-ul Hofigal

Edited by CRYSSA, 01 July 2009 - 08:07.


#35
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
Cryssa, ce se gaseste pe internet nu e compozitia exacta, alea sunt substantele ce alcatuiesc uleiurile esentiale si extractele din plante. As vrea sa vad cam ce proportii au fost folosite si din textele de mai sus nu reiese.

Chiar, inca e legal sa vinzi produse descrise la modul general si cu "etc"?

#36
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postamma, on 1st July 2009, 16:43, said:

Cryssa, ce se gaseste pe internet nu e compozitia exacta, alea sunt substantele ce alcatuiesc uleiurile esentiale si extractele din plante. As vrea sa vad cam ce proportii au fost folosite si din textele de mai sus nu reiese.

Chiar, inca e legal sa vinzi produse descrise la modul general si cu "etc"?

Daca pe produs nu scrie ce contine la modul unei declaratii de ingrediente cu listare dupa INCI atunci e ilegal. Daca pe site e o poveste cu n-spe balarii da frumoasa - there's no problem

View PostCRYSSA, on 1st July 2009, 08:56, said:

[
Produs natural cu extracte de Hedera helix, Aesculus hippocastanum, Capsicum anuum, uleiuri esentiale.
Compozitie: saponine, hederina, hederozida A, rutin, rutozid, acid clorogenic si cafeic, fitoestrogeni, carotenoide, tocoferoli, capsicina, enzime lipolitice, glicozide triterpenice, escina, afrodescina, argirescina, criptoescina, flavonozide, glicozizi ai cvercetolului si camforului, vitamine, protoantocianidine, linalol, acetat de linalil, camfor, eucaliptol, a, ß-pinen, limonen, mentol, acetat de mentil, mentona, citronelol, geraniol, acetat de geranil, acetat de citronelil, neril, sesquiterpene, oligoelemente (K+, Na+, Mg2+, Ca2+, Fe2+), etc.

Nu stiu ce inseamna etc. :))

Este un gel (carbomer) in care sunt bagate extracte de iedera, castan, ardei iute, cafea (acizii cafeic si chlorogenic) si uleiuri esentiale .

Are 3 din 6 principii active clasice + ardei iute (revulsiv local) + uleiuri esentiale


sursa : site-ul Hofigal


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate