Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Alpha Bank - probleme de comunicare

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,509
  • Înscris: 24.12.2005
Am umblat in ultimele zile sa imi fac un card de credit. Dupa ce am mers pe la mai multe banci, am ajuns si la Alpha. Dupa o prezentare sumara si corecta a produsului, inainte sa plec, am solicitat o prezentare tiparita (lucru indeplinit la toate celelalte banci fara nici o exceptie). Raspunsul primit a fost surprinzator, ca sa nu zic socant: "nu se poate!". Dupa o scurta discutie, mi s-a adus la cunostinta faptul ca voi primi cele solicitate doar in momentul in care voi veni efectiv sa imi fac cardul respectiv. Voi ati mai patit asa ceva? Vi se pare normal? (Mentionez ca nu am nimic personal cu ei, chiar am un credit la ei).

#2
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005

 asul, on Feb 20 2009, 19:46, said:

Am umblat in ultimele zile sa imi fac un card de credit. Dupa ce am mers pe la mai multe banci, am ajuns si la Alpha. Dupa o prezentare sumara si corecta a produsului, inainte sa plec, am solicitat o prezentare tiparita (lucru indeplinit la toate celelalte banci fara nici o exceptie). Raspunsul primit a fost surprinzator, ca sa nu zic socant: "nu se poate!". Dupa o scurta discutie, mi s-a adus la cunostinta faptul ca voi primi cele solicitate doar in momentul in care voi veni efectiv sa imi fac cardul respectiv. Voi ati mai patit asa ceva? Vi se pare normal? (Mentionez ca nu am nimic personal cu ei, chiar am un credit la ei).

O mare prostie a unui consilier dobitoc.
Conditiile sunt si pe site, daca ii era sila ar fi trebuit sa te trimita pe net... stai linistit ca nu i-a spus nimeni ca nu are voie sa divulge marele secrete ale Alpha Bank

Edited by floraur, 21 February 2009 - 00:12.


#3
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,206
  • Înscris: 08.12.2006
Cred ca ai dat peste un idiot de functionar care a facut un abuz in service, trebuia imedia sa chemi sa u sa ceri sa discuti cu directorul bancii. Ceea ce ai cerut tu nu este nici pe departe un secret, nu il costa nimic sa iti dea niste hartii. La nicio banca nu am intalnit situatia asta.
A fost un abuz dupa parerea mea din partea functionarului, nici pe departe nu tine de politica acestei institutii.

#4
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,509
  • Înscris: 24.12.2005
Evident că a fost o problemă doar la sucursala respectivă. Am fost în altă parte, unde am primit chiar o broșură ok cu tarifele și comisioanele cardului. Așa că mi-am confirmat ceea ce am mai auzit: că și la bănci depinde cu cine vorbești. Mulțumesc pentru feedback.

#5
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005

 asul, on Feb 23 2009, 20:14, said:

Evident că a fost o problemă doar la sucursala respectivă. Am fost în altă parte, unde am primit chiar o broșură ok cu tarifele și comisioanele cardului. Așa că mi-am confirmat ceea ce am mai auzit: că și la bănci depinde cu cine vorbești. Mulțumesc pentru feedback.

Vezi, pana la comunism mai e o tara...
eu n-as mai folosi epitetul asta asa usor.

#6
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007

 asul, on Feb 23 2009, 18:14, said:

Evident că a fost o problemă doar la sucursala respectivă. Am fost în altă parte, unde am primit chiar o broșură ok cu tarifele și comisioanele cardului. Așa că mi-am confirmat ceea ce am mai auzit: că și la bănci depinde cu cine vorbești. Mulțumesc pentru feedback.

Intrebarea e ce ai facut tu in legatura cu acel functionar? Poate iti era mai usor sa mergi la sucursala respectiva, iar datorita unui astfel de functionar sa renunti la a mai relationa cu acea sucursala. Corect? Inteleg ca acel functionar are o mentalitate "comunista", iar banca ar trebui sa stie de astfel de probleme pt a le indrepta. Daca nu le indreapta poti spune ca si banca e comunista, dar mai intai trebuie sa aduci la cunostinta bancii comportamentul acelui angajat.

#7
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005

 silver_fern, on Feb 24 2009, 18:27, said:

Intrebarea e ce ai facut tu in legatura cu acel functionar? Poate iti era mai usor sa mergi la sucursala respectiva, iar datorita unui astfel de functionar sa renunti la a mai relationa cu acea sucursala. Corect? Inteleg ca acel functionar are o mentalitate "comunista", iar banca ar trebui sa stie de astfel de probleme pt a le indrepta. Daca nu le indreapta poti spune ca si banca e comunista, dar mai intai trebuie sa aduci la cunostinta bancii comportamentul acelui angajat.

Ok, dar de ce neaparat "comunista", de ce se foloseste acest atribut de fiecare data cand ceva nu e in regula... Mi se pare aiurea.

#8
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,509
  • Înscris: 24.12.2005

 silver_fern, on Feb 24 2009, 18:27, said:

Intrebarea e ce ai facut tu in legatura cu acel functionar? Poate iti era mai usor sa mergi la sucursala respectiva, iar datorita unui astfel de functionar sa renunti la a mai relationa cu acea sucursala. Corect? Inteleg ca acel functionar are o mentalitate "comunista", iar banca ar trebui sa stie de astfel de probleme pt a le indrepta. Daca nu le indreapta poti spune ca si banca e comunista, dar mai intai trebuie sa aduci la cunostinta bancii comportamentul acelui angajat.
Nu am cum să renunț la relaționarea cu acea sucursală, pentru că acolo îmi achit creditul. Dar cu ocazia următoarei rate voi anunța problema, sunt curios care va fi reacția.

@floraur: OK, am prins ideea. A fost un epitet total neinspirat, recunosc. Corect ar fi fost o atitudine neprofesionistă și nu o instituție comunistă, pentru că în final la asta s-a rezumat. Pe viitor voi fi mai atent.

#9
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007

 floraur, on Feb 24 2009, 18:33, said:

Ok, dar de ce neaparat "comunista", de ce se foloseste acest atribut de fiecare data cand ceva nu e in regula... Mi se pare aiurea.
Eu doar l-am citat pe asul. Dar daca vrei, iti spun si de ce se foloseste acest cuvant de fiecare data cand ceva nu e in regula, mai ales cand vine vorba de functionari/institutii. Multi au trait pe pielea lor perioada comunista si stiu ca marea majoritate a functionarilor erau cuprinsi de o plictiseala totala, si un dispret chiar, fata de clienti. De aici asocierea de cuvinte. Asa sunt construiti oamenii, fac tot felul de asocieri. Memoria de altfel se bazaeza tot pe asocieri. Daca te deranjeaza epitetul, scuze.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate