Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Digitalizarea transmisiilor terestre

- - - - -
  • Please log in to reply
548 replies to this topic

#37
Dns78

Dns78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 10.10.2005

View PostBogdan R, on May 2 2009, 09:08, said:

Sa fim seriosi, receivere de cablu se gasesc in Vest si la 30 de euro (din alea simple, fara card-reader). Daca s-ar da in rate si le-ar putea permite si cele mai defavorizate familii.
Și la noi STB pentru DVB-T se găsesc la 30 EURO (maxim 200 RON)
La noi devoltarea DVB-T nu se face datorită monopolului creat de CATV.
În 2012 cred că o să fim singura țară din UE care o să depindem 100% de CATV și DTH, fără DVB-T la nivel național

#38
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 29.04.2006

View PostFC72, on May 2 2009, 07:46, said:

Eu as spune sa va treziti din euforie.
Deocamdata nici macar TVR ajutat de SNR nu are transmisie DVBT nationala ci numai locala.Cate din posturile citate vor investii in echipamente de transmisie DVB-T la nivel national?
Daca, prin absurd se vor gasi posturi dornice de cumparat licente de emisie in acest format atunci cu siguranta vor activa numai local nu la nivel national.
Pro-tv foloseste statii de emisie proprii numai in Bucuresti si nu are in plan sa dezvolte ceva la nivel national.
Sunt gata sa pariez ca 14 programe free in format DVB-T nu vor exista nici macar in Bucuresti dupa 5 ani.

PS:receptia acestor programe nu este chiar gratis, este necesara achizitionarea unui tuner DVB-T iar segmentul, celor care considera abonamentul la cablu este scump, este format din cei cu televizoare vai mama lor care valoreaza mai putin decat acest tuner si pentru care 200 ron, pretul unui astfel de tuner SD este enorm.
Nu posturile vor trebui sa investeasca in echipamente de transmisie, ci operatorul care va castiga licitatia va trebui sa faca asta.

In prezent nu se transmite la nivel national pentru ca sistemul este in test, totul depinde de legislatie si de coordonarea tuturor forurilor. Anul trecut s-a facut noua distribuire a licentelor la nivel european, la Geneva. Anul asta in august va avea loc licitatia pentru stabilirea operatorului ( Radiocom? :D ) care va incepe transmisia la nivel national.


Posturile de televiziune ce transmit in eter VOR FI OBLIGATE sa treaca la digital, pentru ca din 2012, conform angajamentului pe care Romania si l-a luat in fata UE se va face si aici switch off-ul pe transmisia analogica in hertiene.

Asteapta sa vina toamna si mai discutam. In sistemul DVB-T national pun pariu ca se vor inscrie: TVR (cel putin 6 canale), Intact (cel putin 4 canale), Mediapro (cel putin 4 canale), Realitatea-Catavencu (cel putin 3 canale), Centrul National Media (cel putin 3 canale) si altii.

Rabdare.

#39
Dns78

Dns78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 10.10.2005

View PostZygoth, on May 2 2009, 14:54, said:

Rabdare.
Cîte răbdare?

#40
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Peste 5 ani sistemul va functiona impecabil.

#41
lucassp

lucassp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.03.2007
Ceva noutati? Emisia va fi in H264 sau MPEG2? Vor fi canale care vor emite imagine progresiva, sau doar intretesuta?

Edited by lucassp, 25 June 2009 - 15:26.


#42
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
DIGITALIZARE-ACORD-AMÂNARE / Deputații au amânat ratificarea noului plan de frecvențe pentru radiodifuziunea digitală
București (MEDIA EXPRES) / 25 iun 2009

Comisia pentru Tehnologia Informației din Camera Deputaților a amânat ratificarea Acordului internațional de revizuire a planului de frecvențe pentru radiodifuziune în vederea digitalizării terestre, din cauza lipsei certificării de către Ministerul Comunicațiilor a conformității cu originalul a textului traducerii în limba română, potrivit unui comunicat difuzat de Parlamentul României.

Sursa: http://www.cna.ro/Re...iunie-2009.html

#43
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View Postlucassp, on 25th June 2009, 15:25, said:

Ceva noutati? Emisia va fi in H264 sau MPEG2? Vor fi canale care vor emite imagine progresiva, sau doar intretesuta?

Doar intercalata (intretesuta)
Mpeg 2 pentru TV standard
Mpeg 4 pentru HDTV

#44
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 16.08.2003
A venit si toamna lui 2009. Cred ca anotimpul a fost ales corect, anul insa mai putin...

#45
tcdr

tcdr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 03.10.2007
Apropo, la ce spusese un user acum cateva luni ...
STB-uri DVB-T MPEG-2, in Italia se gasesc la 12 Euro

#46
Dns78

Dns78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 10.10.2005

View Posttcdr, on 12th October 2009, 15:02, said:

Apropo, la ce spusese un user acum cateva luni ...
STB-uri DVB-T MPEG-2, in Italia se gasesc la 12 Euro
În Italia în 2004 au fost gratis STB DVB-T MPEG-2

#47
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007

Quote

Primul concurent pentru SNR (Radiocom)

Austriecii de la ORS iau in calcul investitii de pana la 200 milioane euro pentru a emite televiziune digitala terestra in Romania

ORS (Austrian Broadcasting Services), principalul furnizor de servicii de emisie de programe TV in format digital terestru din Austria sustine ca ar putea sa faca rost de pana la 200 milioane euro, suma necesara pentru implementarea a doua multiplexe digitale terestre in Romania, dar ca decizia va veni in urma analizei conditiilor cerute in licente, a declarat pentru HotNews.ro Michael Wagenhofer, directorul general al ORS. Austriecii iau in calcul inclusiv parteneriate cu operatori precum SNR si Romtelecom, in folosirea infrastructurii acestora.
Articol complet aici.

#48
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
ar fi o veste extraordinara daca ar investi in DVB-T-ul de la noi !
astfel, n-am mai avea un numar redus de canale, am putea sa avem chiar 40-50 pe digital terestru !
evident ca doar o parte ar fi gratuite, pentru restul urmand sa ne cumparam un stb cu dvb-t plus smarcardul aferent pentru receptia canalelor :)

#49
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Eu ma astept la primul multiplex SNR (sa continue cu ce stiu, adica sa retransmita in continuare TVR-urile, la cate sunt oricum nu le ajunge un singur multiplex.), al doilea altcineva (posibil ORS).

#50
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
http://economie.hotn...ul-lui-2010.htm

#51
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Doamne, cât entuziasm pe domnul ministru. Sper să iasă bine (deși sunt puțin cam sceptic)...6 dintr-o lovitură...dacă depune cineva o contestație se duce dracu' tot "cincinalul".

#52
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
A patit ceva PROTV-ul in Bucuresti ? Nu mai am imagine, dar ProSport se vede impecabil. Ma bucuram si eu ca am facut o antena si nu am imagine pe Pro :cursing:

#53
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postrvic77, on 24th December 2009, 10:39, said:

A patit ceva PROTV-ul in Bucuresti ? Nu mai am imagine, dar ProSport se vede impecabil. Ma bucuram si eu ca am facut o antena si nu am imagine pe Pro :cursing:
Acum se vede bine, probabil a fost ceva in neregula cu filmul de 10-12

#54
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
la un pahar de bere si stuff , sa aflat ceva noi
mpx-urile 59-54 au mai scazut din putere .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate