Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Digitalizarea transmisiilor terestre

- - - - -
  • Please log in to reply
548 replies to this topic

#55
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Si poate se milostiveste cineva si modifica subtitlul threadului din MPEG2 in MPEG4.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 31 December 2009 - 05:41.


#56
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,533
  • Înscris: 16.12.2006
titlul e corect :)

doar cele 3 posturi HD sunt in MPEG 4 : TVR HD, PRO TV HD si SPORT.Ro HD !

restul posturilor sunt in MPEG 2 !

Edited by catalinman, 31 December 2009 - 14:56.


#57
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Eu receptionez urmatoarele posturi in format digital:
  1. ProTV HD
  2. TVR HD
  3. Sport.Ro HD
  4. TVR1
  5. TVR2
  6. TVR3
  7. TVR Cultural
  8. Realitatea
  9. National TV
10. Antena 1
11. Antena 3

Care ar fi celelalte 3 posturi pana la 14?

#58
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 19.04.2007

View Postjohnny bravo, on 1st January 2010, 02:00, said:

Eu receptionez urmatoarele posturi in format digital:
  1. ProTV HD
  2. TVR HD
  3. Sport.Ro HD
  4. TVR1
  5. TVR2
  6. TVR3
  7. TVR Cultural
  8. Realitatea
  9. National TV
10. Antena 1
11. Antena 3

Care ar fi celelalte 3 posturi pana la 14?
tvr info .... b1 tv , prima tv...kanal D ar trebui sa intre.

Edited by Zvartoshu, 05 January 2010 - 17:02.
nu dubla postarile .


#59
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,533
  • Înscris: 16.12.2006

View Postjohnny bravo, on 1st January 2010, 02:00, said:

Eu receptionez urmatoarele posturi in format digital:
  1. ProTV HD
  2. TVR HD
  3. Sport.Ro HD
  4. TVR1
  5. TVR2
  6. TVR3
  7. TVR Cultural
  8. Realitatea
  9. National TV
10. Antena 1
11. Antena 3

Care ar fi celelalte 3 posturi pana la 14?
doar astea 11 emit in momentul asta !

totusi, se doreste sa fie 14 canale gratuite in DVB-T !

ramane sa vedem cand vor fi introduse urmatoarele 3 si care vor fi acelea :)

#60
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 21.04.2004

View Postcatalinman, on 2nd January 2010, 16:00, said:

doar astea 11 emit in momentul asta !

totusi, se doreste sa fie 14 canale gratuite in DVB-T !

ramane sa vedem cand vor fi introduse urmatoarele 3 si care vor fi acelea :)

Nu. PRO TV HD, TVR HD si SPORT.RO nu fac parte din cele 14 (sau 12 mai degrabă)

Vor fi doua multiplexuri in mpeg 2 cu 6 programe (sau cu 7, dar la o calitate mai scazuta a imaginii) si unul in mpeg 4 cu 3 canale HD.

Deocamdata numai TVR 1 si TVR 2 au obtinut licenta.

#61
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,533
  • Înscris: 16.12.2006
aha, suna mai interesant acum proiectul :D

#62
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Receptie cu noise si cu o calitate mai scauta in unele zone ale bucuresti-ului chit ca daca se vede antena de la releu si exista un oareacare amplificator de antena lanaga tv cu un cablu mic . ..
una din zone este filaret , par carol , 11 iunie unde semnalul cu antena fix pe releul big este 68%

#63
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
De la ninsoare probabil. Eu am avut pe ProTV semnal 60-100% fluctuant cu antena in casa le geam, pe vreme buna sta bat 96-98 %
Inca o chestie nasoala :dusmanul de moarte al DVB-T-ului este uscatorul de par  :cursing:  - desi era la o distanta de 5 m de antene tot afecta urat semnalul, mai tare decat o portabila PMR, iata de ce pentru o receptie oglinda DVB-T e obligatoriu sa ai antena afara la departare de minim 3 m de geam, chiar daca ai semnal 100% in casa - exista posibilitatea de a fi bruiat de aparatele casnice ale tale sau ale vecinilor !

#64
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
problemele sunt ale noiseului ce ploua cu el in atmosfera bucuresteana . Anc a spus clar si dat de inteles , iesi spre frumusani si asculta / urmareste ceva r-tv si mai urmareste si in zona danubiana si asculta rtv - si in final verifica in zona parul tineretului sus langa polivalenta aceeasi receptie r-tv , ai sa vezi cum vi spre oras incepe sa urce zgomotul , receptia tv scade simtitor de la zgomot , si muuulte altele .
In cb , banda este  burdusita de noise in zona unirii  , am tes6tat cu statie buna cu antena de castig , abia aud tiristi , si cum transmit semnalul , ei ma aud bine pe mine . aceeasi figura am vazut-o si pe partea cu zona apaca , pacii si apusului , acolo e fosnet ce nu poti trece de el .

Edited by Zvartoshu, 18 January 2010 - 19:25.


#65
warrior

warrior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 08.10.2003

View PostZvartoshu, on 18th January 2010, 19:24, said:

In cb , banda este  burdusita de noise in zona unirii  , am tes6tat cu statie buna cu antena de castig , abia aud tiristi , si cum transmit semnalul , ei ma aud bine pe mine . aceeasi figura am vazut-o si pe partea cu zona apaca , pacii si apusului , acolo e fosnet ce nu poti trece de el .

  Are cineva idee daca problema zgomotelor/receptiei se aplica si in zona BILLA - Drumul Taberei / Stadion Steaua ???
Din toate programele enumerate eu am probleme la receptia:
Sport HD - imaginea se blocheaza la fiecare 2-3 secunde si apare pixelata ...ca si cum procesorul n-ar mai putea sa decodeze semnalul;
Antena 3 - imagine cristal / sunet inexistent; imaginea, la fiecare 2-3 secunde este intrerupta de un "cadru" complet negru care tine aprape 1 secunda  
Tunerul de TVIX raporteaza semnal 24-26-28 dB si calitate semnal 100%;

Teoretic ar trebui sa fac un test si din alta zona de oras dar pana atunci poate da cineva raspunsul . .. .

#66
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Eroarea caitati o am si eu . normal nu asa trebuia sa zica , raportul este calitate semnal . De ex la omul cu care am suit lcd-ul ala lung pe casa , avea 75% calitate cu 68% semnal . Zgomotele sunt atat timp cat sa implementat 2 bucati de cdma , aia de 470 si aia parca pe la 410mhz . Sus la dr taberei ai ditamai puntea de cdma unde este centrala telefonica . Deci ploua si la zona ta cu pureci cum este la mine , numai ca la mine mai este ceva , semnalele zici ca sunt departate . Apare efectul ala de distanta , si emitatoarele sunt in nasu meu . :lol: .. Sa ne fi vazut , pe mine si pe un inspector anc , si un coleg din upb cum cautam pre cum cainii semnalul ucigator , noise-ul , unu pe jos , unu pe sus , si celalat cu legitimatie masura din blocurile de la Cantemir - Unirii .. Rezultatul .. nervi incinsi la maxim , semnal incoerent de noise pe mai multe zone , Cine genereaza .. ramane de vazut ..
Deci .. ce sa scris in proces verbal .. ? Ce sa gasit .. noise .. ! mai departe damane totul " can-can"

Uite sa nu zici ca nu arat , o ansa fixa ce indica intre benzi si cum vede multiplexele alea 2 ce sunt .. atentie la 6km de ele :
Attached File  78966.JPG   16.44K   83 downloads
restul de tv-uri le receptioneaza bine ..

ce este intre benzi cu darele alea albe .. fac si eu ca inspectorul .. ramane can -can

Edited by Zvartoshu, 20 January 2010 - 12:59.


#67
Dns78

Dns78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 10.10.2005
Am un decodor SEG luat din comerț, care posibilitatea de a afișa ora.
Un timp, ora pe care o afișa era decalată foarte mult față de cel real.
De ceva timp, ceasul nu mai este afișat, și atunci când dau să intru în meniul Timer, îmi zice că nu poate intra deoarece nu primit informații în legătură cu timpul de la emițător.
Așa ceva se întâmpla și alții care au STB sau LCD cu DVB-T integrat?

#68
Dns78

Dns78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 10.10.2005
Acum pe TVR1 am imagine 16:9. Precizez că am un TV CRT de 72 cm. La voi la fel se întîmplă?

#69
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 15.07.2005

View PostDns78, on 23rd January 2010, 20:15, said:

Acum pe TVR1 am imagine 16:9. Precizez că am un TV CRT de 72 cm. La voi la fel se întîmplă?


da asa e :D:)

#70
warrior

warrior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 08.10.2003

View PostZvartoshu, on 20th January 2010, 13:04, said:

.. Rezultatul .. nervi incinsi la maxim , semnal incoerent de noise pe mai multe zone , Cine genereaza .. ramane de vazut ..
Deci .. ce sa scris in proces verbal .. ? Ce sa gasit .. noise .. ! mai departe damane totul " can-can"
  
   OK ...deci este "de la ei" ........o fi vreun bruiaj ceva generat de la Statul Major al Fortelor de Uscat....din zona Ho-Si-Min....vecin cu blocurile din micro-betoane de la Favorit; si de acolo la Posta Dr. Taberei mai e doar "un fleac; ne-au ciuruit"; banuiesc ca prin douamiitzaspe ...cand vor trebui sa poata fi receptionate astea 14 canale la liber si pentru tot poporu' ...au sa verifice si ce se intampla cu noise-ul; asta daca nu se revigoreaza mai devreme piata constructiilor si nu pleaca Statul Major la o alta locatie in afara Bucurestiului, iar pe terenul de acolo sa apara un nou mall;

#71
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
De problema cu Antena 3 (n-are nicio treaba cu noise sau alte aiureli) si eventual ProTV poti citi cate ceva aici.

enjoy,
Mtz

#72
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 21.04.2004
Am gasit un document actualizat al Ministerului Comunicatiilor in care sunt cateva lucruri interesante si de retinut:

- switch-off analogic (incetarea emisiei) pe 31 decembrie 2011.

- compresie mpeg4 (atat pentru SD cat si pentru HD evident) in loc de mpeg2

- 2 multiplexuri in banda UIF/UHF atribuite direct Radiocom anul acesta cu 37 de locatii de emisie de mare putere fiecare (programe publice centrale/regionale si comerciale generaliste centrale/regionale, in clar)

- 4 multiplexuri (3 in UIF/UHF si 1 in FIF/VHF) atribuite altor operatori in 2010 - 2011 si dupa 2012 (cel din FIF/VHF)

- 4 multiplexuri regionale (din care unul national si folosit pentru DVB-H dupa cerintele pietei)

- conditia pentru preluarea canalelor private este ca acestea sa detina la momentul de fata un numar semnificativ de licente de emisie castigate in analogic.

- dupa 1/01/2012 toate televizoarele trebuie sa incorporeze decodorul mpeg4 in mod obligatoriu (nu inteleg de ce nu chiar din acest moment???)

- sunt prevazute subventii de cca 90 de euro pentru cate un decodor mpeg4 fara harddisc (pret de achizitie en gros) pentru familiile nevoiase.

In rosu gasiti sublinierile mele.

Attached Files


Edited by RMC Info, 24 January 2010 - 21:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate