Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Tweak III, de la Asus
 

Sistem 5.1 maxim 550 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
fast25

fast25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 17.12.2008
sal as vrea sa imi iau un sistem 5.1 pret max 550 ron ma gandeam la logitech(deorece am citit ca genius ii la pamant) dar nush care model e mai bun sau alta marca dk stie cineva ceva bun nu ma supar ,va fi folosit pt filme dp PC si intentionez sa il leg si la dvd din cand in cand

Edited by fast25, 17 February 2009 - 21:12.


#2
N.i.c.e_B.o.y.

N.i.c.e_B.o.y.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 13.08.2007
Uite aici doua optiuni: Genius SW-HF 5.1 6000 si Logitech G51

Edit: Genius a dat-o in bara cu modelul mai vechi 5000 si 5005 unde erau foarte proaste potentiometrele. Asta care l-am recomandat este electronic din cate vad

Edited by N.i.c.e_B.o.y., 17 February 2009 - 22:25.


#3
makanake_17

makanake_17

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 12.11.2008

View PostN.i.c.e_B.o.y., on Feb 17 2009, 22:21, said:

Uite aici doua optiuni: Genius SW-HF 5.1 6000 si Logitech G51

Edit: Genius a dat-o in bara cu modelul mai vechi 5000 si 5005 unde erau foarte proaste potentiometrele. Asta care l-am recomandat este electronic din cate vad
nu a dat-o chiar in bara...poate cu unele serii, de exemplu mai multi prieteni de ai mei au genius, vreo 3 5000 si vreo 4 5005, nici unu nu au avut probleme cu ele si au peste 2 ani de cand le au. De exemplu eo am 5000 cam de 2 ani si ceva, si nici o problema, nu au lipsit de la petreceri majorate etc.

#4
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007

View PostN.i.c.e_B.o.y., on Feb 17 2009, 22:21, said:

Uite aici doua optiuni: Genius SW-HF 5.1 6000 si Logitech G51

Edit: Genius a dat-o in bara cu modelul mai vechi 5000 si 5005 unde erau foarte proaste potentiometrele. Asta care l-am recomandat este electronic din cate vad


Scuze, dar daca nu ti neaparat sa ai 5.1, la 550 ron, gasesti logitech z-2300 http://www.emag.ro/b...s--p970118-0914 . puterea, calitatea si constructia nici nu se compara cu Genius si alte modele gen g51 sau x530, 540 de la logi. Acum e chiar super ieftin. eu l-am luat cand era 750ron. Nu ezita, daca nu vrei 5.1, ia-l ca isi face treaba. Cand se misca wooferul ala de 20cm....simti cum ti se goleste stomacu :D

#5
N.i.c.e_B.o.y.

N.i.c.e_B.o.y.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 13.08.2007

View Postcosminel_4u, on Feb 18 2009, 09:22, said:

Scuze, dar daca nu ti neaparat sa ai 5.1, la 550 ron, gasesti logitech z-2300 http://www.emag.ro/b...s--p970118-0914 . puterea, calitatea si constructia nici nu se compara cu Genius si alte modele gen g51 sau x530, 540 de la logi. Acum e chiar super ieftin. eu l-am luat cand era 750ron. Nu ezita, daca nu vrei 5.1, ia-l ca isi face treaba. Cand se misca wooferul ala de 20cm....simti cum ti se goleste stomacu :D

Crezi ca nu il recomandam  :naughty: dar omu a zis 5.1. Acum am Z-2300 inainte am avut 5.1 si nu mai imi trebuie <_<. Eu ascult multa muzica dar merge bine si la filme.
Ps: Degeaba ai 5.1 daca te uiti la filme luate de pe net.

Edited by N.i.c.e_B.o.y., 18 February 2009 - 10:40.


#6
makanake_17

makanake_17

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 12.11.2008

View PostN.i.c.e_B.o.y., on Feb 18 2009, 10:34, said:

Crezi ca nu il recomandam  :naughty: dar omu a zis 5.1. Acum am Z-2300 inainte am avut 5.1 si nu mai imi trebuie <_<. Eu ascult multa muzica dar merge bine si la filme.
Ps: Degeaba ai 5.1 daca te uiti la filme luate de pe net.
bun si z-2300 dar, ai grija cu volumul satelitii cad  :D

#7
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Daca il folosesti cu cap....nu se arde nimic. ;)

Trage un ochi la aria cu review-uri.....este unul si cu z-2300.

#8
makanake_17

makanake_17

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 12.11.2008

View Postkosmin90, on Feb 18 2009, 12:55, said:

Daca il folosesti cu cap....nu se arde nimic. ;)

Trage un ochi la aria cu review-uri.....este unul si cu z-2300.
ce intelegi tu prin "cu cap" , de exemplu omu da o petrecere de vreo 10 ore, daca il tii cu volumul pe la 75 %....cat te tin satelitii?

#9
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Da' cine ti-a spus tie ca z-2300 e pentru petreceri? Daca omul il tine la maxim cateva ore bune....nu o sa-i tina(cu toate ca stiu persoane care detin un z-2300+audigySE si au tinut petreceri cu el si nu au avut probleme) dar cred ca stii ca asemenea sisteme sunt pentru PC si nu pentru petreceri. Nu stiu ce vrei tu de la niste sateliti destul de micuti.....vrei galagie ia-ti o combina audio si ai incheiat balciul...aceste sisteme NU sunt recomandate pentru bairame.

Le: tine tu oricare alt sistem audio pentru PC vreo 10 ore la 75% din volum....sa vezi daca te tine mult timp.

Le2: vrei sisteme pentru petreceri...cumpara-ti geniusurile alea 5.1 ca tot sunt laudate ca fac galagie mare.

Edited by kosmin90, 18 February 2009 - 12:06.


#10
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007
satelitii z2300 sunt doar prost calculati. Bine, ca in cazul in care nu am asculta toti mp3-uri oridinare, pun pariu ca nu s-ar arde nici la 10 ore de mers continu. problema sta in felul urmator, satelitii (drivere din ei) sunt calculati prea "la fix" sa zic asa, fara o marja de eroare prea mare , ce ar folosi in cazul varfurilor de semnal.

Vb lu' kosmin, daca l-am folosi cum trebui, adica nu mp3-uri si o placa de sunet bunicica, nu s-ar arde (chiar si la 10 ore de mers). Solutia e simpla. eu pana sa-l vand am recurs la 2 sateliti de z5500 care m-au costat 100ron cumparati printr-un service UltarPro. Sunt mai solizi, rezista la mai multa putere si am scapat de grija. mie imi murise un satelit de la sistem dupa un revelion, in care sistemul a mers continuu vreo' 24 de ore, daca nu mai mult la 75% din volum pe mp-3uri si un onboard. a fost singurul lui party. Eu zic sa'l luati cu incredere ca e olid tare sistemu, nu mor satelitii aia chiar asa repede pe cat se spune. Si in caz ca aveti necazul, v'am spus rezolvarea. eu am primit si garantie 1 an la satelitii de z5500, separata. Desi sistemul era inca in garantie cand i-am cumparat, nu am dus la garatie, pentru ca nu am vrut carpeli, gen drivere rebobinate si rezistente puse prin sateliti. e super sistemul, si la ce bani se cere pe el acum...n-aveti treaba.

#11
makanake_17

makanake_17

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 12.11.2008

View Postkosmin90, on Feb 18 2009, 12:01, said:

Da' cine ti-a spus tie ca z-2300 e pentru petreceri? Daca omul il tine la maxim cateva ore bune....nu o sa-i tina(cu toate ca stiu persoane care detin un z-2300+audigySE si au tinut petreceri cu el si nu au avut probleme) dar cred ca stii ca asemenea sisteme sunt pentru PC si nu pentru petreceri. Nu stiu ce vrei tu de la niste sateliti destul de micuti.....vrei galagie ia-ti o combina audio si ai incheiat balciul...aceste sisteme NU sunt recomandate pentru bairame.

Le: tine tu oricare alt sistem audio pentru PC vreo 10 ore la 75% din volum....sa vezi daca te tine mult timp.

Le2: vrei sisteme pentru petreceri...cumpara-ti geniusurile alea 5.1 ca tot sunt laudate ca fac galagie mare.

eu am tinut genius-ul meu 10 ore la 75-80 % din volum, pe la vreo 5 petreceri si inca nu are nimic  :P

P.S acum nu-mi sariti in cap ca il laud  :D

#12
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007

View Postmakanake_17, on Feb 18 2009, 15:51, said:

eu am tinut genius-ul meu 10 ore la 75-80 % din volum, pe la vreo 5 petreceri si inca nu are nimic  :P

P.S acum nu-mi sariti in cap ca il laud  :D


iti spun doar ca "ii este" mai usor unui sistem de maxim 80w sa zic cat poate Geniusul ala in maxim, sa mearga timp indelungat la volum ridicat, decat unui sistem care ajunge la un aproape 150w. Puterile le-am exprimat dupa urecehe. Ca marketing, Geniusul are 170w parca si z2300 are 200w. logitechul e foarte aproape de cei 200, are un TDA 7294 pe woofer si un TDA7294 la sateliti....dar....depinde acum...cei care cunosc...stiu la ce ma refer...

#13
fast25

fast25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 17.12.2008
de ce nu are rost 5.1 dk vad filme luate dp net?

#14
leeoo

leeoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 06.05.2007

View Postfast25, on Feb 17 2009, 21:11, said:

sal as vrea sa imi iau un sistem 5.1 pret max 550 ron ma gandeam la logitech(deorece am citit ca genius ii la pamant) dar nush care model e mai bun sau alta marca dk stie cineva ceva bun nu ma supar ,va fi folosit pt filme dp PC si intentionez sa il leg si la dvd din cand in cand


Mai bine Microlab, foarte recomandate!!! Am un sistem stereo SOLO-6 si e Super (pret-calitate). Vezi
http://www.digirom.r...-800 (5.1).html
http://www.digirom.r...-730 (5.1).html

Preturi f. bune, calitate recomandata.
Sau daca mai adaugi putin, treci la
http://www.digirom.r...b X5 (5.1).html
si ai si standere (suporti)

#15
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007

View Postfast25, on Feb 18 2009, 21:02, said:

de ce nu are rost 5.1 dk vad filme luate dp net?


pentru ca majoritatea (90%) sunt convertite in mod stereo, si in cazul acesta mult mai mult te ajuta un sistem 2.0 sau 2.1 decat un 5.1

La astfel de filme, cu un 5.1 o sa auzi un sunet distribuit oarecum fals catre toti satelitii, din care nu stiu cat o sa intelegi (ma refer la efectul stereo, care aproape dispare si ramane un sunet care vine din toate patile si atat, ceea ce nu e prea placut).

Eu mi-am dat cu parerea si mai devreme: z2300, e in bugetul disponibil si stati fara griji ca pana se ard satelitii lui (la un party), se duc mai intai 10 sisteme pocnitori genius.

Genius a fost ok in primele modele, care desi nu se auzeau super tare (de parca astea noi s-ar auzi), se auzeau bine si nu aveau probleme.

Si nu comparati un party dat cu un z2300 cu unu dat de genius. Cu un genius dela dai un party in apartament. Eu cu cu z-ul meu am dat party intr'un local, cu subul sub birou, 40 persoane in local, mese si loc de dans, nu puteam sa trec cu bass-ul de jumate, iar cum eram in zona de volum 75%, veneau la mine sa'l dau mai incet ca li se "miscau plamanii". poate nici cei care-l au nu cred chestia asta, cum nici eu nu am avut incredere ca o sa faca fata, dar credeti-ma am ramas uimit ce poata sa faca subul ala intr-un local cu ceva rezonanta. simteai betounul sub picioare cum se misca. daca l'ai tinut numai in dormitor, chiar nu ai cum sa'ti dai seama de puterea lui si a oricaruia si chiar va  inteleg daca nu ma credeti, dar va zic, incercati. ce poate sa faca un amarat de woofer de 16cm in fata unuia de 20 :D  Iar ca amplificare, din cate am desfacut eu, pe sub e un 7294 la supratensiune ce duce pana in 100w sigur (linie, nu varfuri).

Edited by cosminel_4u, 19 February 2009 - 00:44.


#16
makanake_17

makanake_17

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 12.11.2008
Si nu comparati un party dat cu un z2300 cu unu dat de genius. Cu un genius dela dai un party in apartament. Eu cu cu z-ul meu am dat party intr'un local, cu subul sub birou, 40 persoane in local, mese si loc de dans, nu puteam sa trec cu bass-ul de jumate, iar cum eram in zona de volum 75%, veneau la mine sa'l dau mai incet ca li se "miscau plamanii". poate nici cei care-l au nu cred chestia asta, cum nici eu nu am avut incredere ca o sa faca fata, dar credeti-ma am ramas uimit ce poata sa faca subul ala intr-un local cu ceva rezonanta. simteai betounul sub picioare cum se misca. daca l'ai tinut numai in dormitor, chiar nu ai cum sa'ti dai seama de puterea lui si a oricaruia si chiar va  inteleg daca nu ma credeti, dar va zic, incercati. ce poate sa faca un amarat de woofer de 16cm in fata unuia de 20 :D  Iar ca amplificare, din cate am desfacut eu, pe sub e un 7294 la supratensiune ce duce pana in 100w sigur (linie, nu varfuri).
[/quote]

aici is de acord cu tine dar......omul vrea un 5.1 :D

[quote name='fast25' post='6032725' date='Feb 18 2009, 22:02']de ce nu are rost 5.1 dk vad filme luate dp net?[/quote]
si te rugam frumos sa scrii roamaneste :cursing:

#17
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
si la partyul ala din local se auzea si altceva in afara de bubuieli?
cred ca de aia au zis oamenii sa dai mai incet...

#18
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007

View Postundercoverbrother, on Feb 19 2009, 09:36, said:

si la partyul ala din local se auzea si altceva in afara de bubuieli?
cred ca de aia au zis oamenii sa dai mai incet...


Din Logietchul meu, sincer da! :D satelitii chiar sunt acoperiti de subwoofer intr-o asemenea experienta si nu fac fata pe cat ar trebui, dar asta nu inseamna ca nu se auzeau destul de tare. In schimb fregventele joase erau impresionante si nu se limitau la bubieli.

nici nu era de asteptat sa se auda inaltele prea tare, problema satelitilor la acest sistem (cum ca sunt subdimensionati), este arhicunoscuta si dezbatuta de "n" parereri, care de care mai "istete".

Acum sper sa nu ai pretentia sa compari sistemul cu cine stie ce configuratie receiver+boxe, sau sa ma intrebi ce fidelitate mai era acolo, pentru ca o sa te intreb si eu la ce party ai avut tu experiente de incantare a urechii cu sunete superbe :D (sti la ce ma refer)

Ca sa nu fiu numai offtopic, ca deja o dau in nesimtire si imi cer scuze, 5.1 la banii astea, orienteaza-te pe Creative, gen :http://www.emag.ro/boxe/boxe-51-creative-inspire-t6200--p51MF4101AA000 sau modele asematoare, toate gasindu-se in aceeasi gama de pret, sau daca vrei si un 7.1 bun: http://www.emag.ro/b...0-51MF7020AA000

Cel din urma e superb, iar daca mergi pe cretive, orice ar spune ceilalti, nu-ti face griji de puterile mici (specificate) sau de fidelitatea sunetului (ma rog, in limita gamei de pret si a clasei, sa nu se trezeasca vre-un asa zis "audiofil", sau "maniac", cu replici de genu: "ce fidelitate maaa..."). Chiar si cu cei 22w/subwoofer, crede-ma ca treci peste chestii de genul Genius. Se aud foarte bine si sunt puternice sistemele.

Eu recomandasem 2.1, pentru ca se stie foarte bine ca un 5.1 nu te ajuta la nimic in cazul in care asculti mp3-uri si vezi filme downladate de pe strong sau mai stiu eu ce. iar la banii la care e acum sistemul....e pacat sa nu-l iei si sa pierzi banii pe tot felul de pocnitori.

acum, fiecare cu ce vrea....

Edited by cosminel_4u, 19 February 2009 - 13:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate