Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 

Setari Firewall

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
154 replies to this topic

#55
Smithsonian

Smithsonian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.04.2005

 Daisuke, on May 7 2006, 10:45, said:

Reguli pentru firewall ca sa mearga dc++ gasesti aici:
http://www.dslreport...tware Firewalls

Daca nu merge sa potrivesti regulile de la un firewall de acolo schimba BlackICE cu altceva care merge sigur. S-ar putea sa nu se impace cu dc++.
Aceasta sectiune nu se poate updata (adica sa se introduca si alte programe de firewall, cum ar fi KIS) ?

 frexxl, on May 7 2006, 11:38, said:

Eu cu Kasperky Internet Security 6 nu pot folosi in nici un mod Dc-ul...nu pot face download si nici sa caut ...ma ajutati si pe mine ? :)
Merci mult.
La fel si la mine, pana cand m-am schimbat pe passive; dar eu vreau sa fiu pe active deoarece unele hub-uri nu te lasa sa downloadezi sau sa cauti ceva daca esti pe passive.

 Daisuke, on May 7 2006, 12:49, said:

"Preset" --> Allow All (Inbound & Outbound).
Eu am Kaspersky Internet Security 6.0.0.303 si nu gasesc nici un preset. Ma poate ajuta careva sa-l setez in asa fel incat sa ma conectez pe dc++ pe modul active?

#56
adyonel

adyonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 29.11.2005
Scoate stealth mode de pe reteaua pe care lucreaza dc++.
La additional da-i "Maximim compatibility".
Da-i allow any UDP si any TCP (probabil ca asta ai facut deja).

#57
madradu

madradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 26.07.2006
Folosesc AVG Antivirus cu Firewall.
Ce setari trebuie facute la acesta? Cat este de bun?

#58
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,797
  • Înscris: 19.06.2005
Cum pot configura Comodo firewall ca sa functioneze bine cu strongdc++.Nu pot copia nu pot da search. Se conecteaza si atat ca si cum ar fi doar mirc. Firewalul ii setat pe learning mode am dat allow all sau cum mai scrie pe acolo,se conecteaza si cum am zis mai sus.(parca e doar mirc) :(

#59
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
In StrongDc++: File -> Settings -> Connection Settings -> bifezi Firewall with manual port forwarding -> alegi porturile pe care vrei sa se conecteze Strong-ul (alegi cate un singur port de la 1025 la 30000).

Comodo Firewall -> Network Monitor -> Click Dreapta -> Add rule -> Add (daca ai ales pentru TCP si UDP porturi diferite o sa ai de facut 2 reguli daca ai ales acelasi port pentru TCP si UDP o sa ai o singura regula)

In cazul in care ai ales 2 porturi diferite pentru TCP si UDP:

Regula 1: Pentru TCP

Action = Allow
Protocol = TCP
Direction = In
Source IP = Any
Destination IP = Ip-ul calculatorului tau (sau "any" daca nu ai ip fix)
Source port = Any
Destination port = X (Portul TCP pe care l-ai pus in setarile StrongDc++)

Regula 2: Pentru UDP

Action = Allow
Protocol = UDP
Direction = In
Source IP = Any
Destination IP = Ip-ul calculatorului tau (sau "any" daca nu ai ip fix)
Source port = Any
Destination port = X (Portul UDP pe care l-ai pus in setarile StrongDc++)


In cazul in care ai ales acelasi port pentru TCP si UDP regula este:

Action = Allow
Protocol = TCP/UDP
Direction = In
Source IP = Any
Destination IP = Ip-ul calculatorului tau (sau "any" daca nu ai ip fix)
Source port = Any
Destination port = X (Portul TCP si UDP pe care l-ai pus in setarile StrongDc++)

Regulile se muta deasupra regulii "Block Ip In".

#60
AZOMISS

AZOMISS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 23.05.2006

 cossad, on Jan 9 2006, 18:16, said:

Respect!
avand NOD 32 ce ma sfatuiti sa aleg intre Sygate Personal Firewall si Kaspersky Anti-Hacker.
MULTUMESC !

recomand pe langa nod32 sa pui Zone Alarm Pro (sygate firewall nu mai exista deci ciuciu update)

#61
Vendetta17

Vendetta17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 14.11.2006
Nijte setari pt kpf4 pls..Kerio personal firewall.Nu mere dc-ul:((

#62
Daisuke

Daisuke

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 19.01.2004
De fapt marele secret este sa nu prea faci setari.

Attached File  dc.gif   10.52K   196 downloads

#63
clear_sky

clear_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 10.07.2006
Stiti careva ce port foloseste pppoe ?

Am instalat firewall-ul "8signs" dar nu reusesc nicicum sa trec de firewall cu conexiunea pppoe, mai ales ca nu stiu ce port sa ii zic la firewall sa deschida.

Am incercat cu TCPview dar acolo imi arata ca atunci cand ma conectez la RDS prin pppoe, procesul activ ar fi svchost.exe dar portul pe care il foloseste e tot altul.


Inca o intrebare:

Care e diferenta intre local port si remote port ?

Thanks

#64
anonimulno01

anonimulno01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 04.09.2006

 clear_sky, on Feb 16 2007, 13:40, said:

Care e diferenta intre local port si remote port ?
Thanks

Local Port = Portul de pe compul tau
Remote Port = Portul de pe serverul la care te connectezi
Exemplu softpedia forum e pe portul 80 si tu te conectezi la el prin Local port 1950 (asta variaza)


PS: foloseste careva Comodo Firewall?
eu am incercat sal folosesc da imi incarca procesorul 30-70 % (doar daca il dau pe block all sau allow all se potoleste, dar asa n-ar mai avea sens sal tin :lol: )
ma gandesc ca nu se intelege cu ceva ce am prin comp... o fi Kaspesrsky de vina ca observ ca majoritatea firewallurilor au ceva cu Kaspersky (o fi din cauza ca el functioneaza ceva mai diferit ca alti antivirusi):huh:

#65
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
La mine Comodo doua secunde era la 2%din procesor doua secunde la 100% si tot asa! Si mai o chestie l-am pus sa blocheze uTorrent si asta din urma n-avea nici o treaba, descarca in continuare!  Asa ca l-am dezinstalat! O fi el free, dar nu merita folosit!

#66
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,797
  • Înscris: 19.06.2005

 anonimulno01, on Mar 9 2007, 12:04, said:

Local Port = Portul de pe compul tau
Remote Port = Portul de pe serverul la care te connectezi
Exemplu softpedia forum e pe portul 80 si tu te conectezi la el prin Local port 1950 (asta variaza)
PS: foloseste careva Comodo Firewall?
eu am incercat sal folosesc da imi incarca procesorul 30-70 % (doar daca il dau pe block all sau allow all se potoleste, dar asa n-ar mai avea sens sal tin :lol: )
ma gandesc ca nu se intelege cu ceva ce am prin comp... o fi Kaspesrsky de vina ca observ ca majoritatea firewallurilor au ceva cu Kaspersky (o fi din cauza ca el functioneaza ceva mai diferit ca alti antivirusi):huh:
Incearca sa dai disable la log si apoi sa te duci in c:\documents and settings\all users\application data\comodo\personal firewall\logs\ si setezi fiserul log sa fie read-only.Daca nici asa nu scapi desi stiu 100% ca merge foloseste regula asta

You can also try to block all ICMP below the default ICMP rules, but ABOVE the default block rule. Do NOT check the "create alerts..." option...
I can look like this.

Action : Block
Protocol : ICMP
Direction : In/out
Source IP : Any
Destination IP : Any
ICMP Details : Any

This way, ICMP will be blocked BEFORE the default block rule that has the log option ON. Now you should be able to put on the log for network monitor again in the log.

Daca folosesti ultima versiune ar trebui sa nu ai astfel de probleme.

#67
anonimulno01

anonimulno01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 04.09.2006

 kodiak, on Mar 9 2007, 12:52, said:

La mine Comodo doua secunde era la 2%din procesor doua secunde la 100% si tot asa! Si mai o chestie l-am pus sa blocheze uTorrent si asta din urma n-avea nici o treaba, descarca in continuare!  Asa ca l-am dezinstalat! O fi el free, dar nu merita folosit!
cam asa facea si la mine

 Nexus11, on Mar 9 2007, 15:42, said:

Incearca sa dai disable la log si apoi sa te duci in c:\documents and settings\all users\application data\comodo\personal firewall\logs\ si setezi fiserul log sa fie read-only.Daca nici asa nu scapi desi stiu 100% ca merge foloseste regula asta

You can also try to block all ICMP below the default ICMP rules, but ABOVE the default block rule. Do NOT check the "create alerts..." option...
I can look like this.

Action : Block
Protocol : ICMP
Direction : In/out
Source IP : Any
Destination IP : Any
ICMP Details : Any

This way, ICMP will be blocked BEFORE the default block rule that has the log option ON. Now you should be able to put on the log for network monitor again in the log.

Daca folosesti ultima versiune ar trebui sa nu ai astfel de probleme.
hmmm am vrut sa dezactivez logurile da nu are Settings :cursing: e asa banal :death:
mie imi plac logurile si chiar ma mai uit prin ele
o sa incerc sa fac asta cand o sal reinstalez :)
l-am dat jos ca daca ii dadeam disable la startup imi taia conexiunea la net (parca kerio mai facea asa, dar te intreba)

KISul are un firewall interesant... poti face reguli f complexe si fara batai de cap... dar vreau unul mai detaliat.
Sa-mi arate Conexiunile facute, viteza si Hostnameul compului la care ma connectez etc, chestiile astea le are Outpost.... si Kerio, o functie interesanta mai e Whois, Ping, Trace pe care le are Netlimiter desi nu e firewall(adica are un presupus "firewall")

Am avut Outpost o perioada destul de indelungata mergea perfect. Dupa format l-am reinstalat si nu vroia sa aplice corect regulile :cursing: deci la browser am lasat regulile lui, apoi am venit cu niste modificari, si anume am blocat anumite ipuri cu remote portul 80 si 8000 dar in loc sa blocheze ipurile bloca tot traficul, la fel si la messenger, nu stiu ce o fi avut :cursing: A mai patit cineva probleme de genu asta??
Tin sa specific ca regulile erau aranjate ceva de genu:
Block IP xxx.xxx.xxx.xxx on port 80
Block IP xxx.xxx.xxx.xxx on port 8000
Allow HTTP
Allow HTTPS
etc
deci primele erau cele cu block si aranjate asa taiau traficul(se comportau ca si cum ar fi fost regula de Block All Protocols on All Ports)
daca le puneam ultimele le ignora
nu avea nici o rezolvare, doar cu blockpost am blocat pana la urma ipurile
ma apuc sa bag Betaul de la Outpost sa vad ce poate :coolspeak:

#68
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,797
  • Înscris: 19.06.2005
Pui ultima versiune te duci pe butonul activity ai acolo logs dai mouse 2 pe ele si debifezi alea sa nu mai apara apoi faci ce ti-am scris eu mai sus,asta in cazul in care nu functioneaza.

#69
anonimulno01

anonimulno01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 04.09.2006
il instalez acum...
ultima versiune(care am si avuto 2.4.18.184)
sa vad daca mai sare procesoru ;)

#70
anonimulno01

anonimulno01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 04.09.2006

 Nexus11, on Mar 10 2007, 21:23, said:

Pui ultima versiune te duci pe butonul activity ai acolo logs dai mouse 2 pe ele si debifezi alea sa nu mai apara apoi faci ce ti-am scris eu mai sus,asta in cazul in care nu functioneaza.

deci am lasat logul intact si am dat click dreapta la Activity-> Logs si am debifat Log Events From-> Network Monitor... acolo e problema
am dat Clear All Logs apoi am facut Logul Read Only... apoi am dat drumu iar la Network Monitor si face log insa nu il scrie B) si problema e rezolvata (logurile se sterg daca dai restart sau il inchizi)
Ma intreb daca logurile care le vad le scrie in memorie :lol:
ms Nexus11 :coolspeak:

Frumos firewallul da parca e cam stresant la reguli :cursing:
ar tb facut ceva mai complex :)

Edited by anonimulno01, 10 March 2007 - 22:00.


#71
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,797
  • Înscris: 19.06.2005
O sa fie mai complex odata cu aparitia versiunii 3. Atunci o sa aiba si suport pentru Vista.Momentan trece toate testele si e si free. Ce mai doresti de la el? :) sa faca clatite? :D

#72
anonimulno01

anonimulno01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 04.09.2006

 Nexus11, on Mar 10 2007, 23:38, said:

O sa fie mai complex odata cu aparitia versiunii 3. Atunci o sa aiba si suport pentru Vista.Momentan trece toate testele si e si free. Ce mai doresti de la el? :) sa faca clatite? :D
in primul rand sa aiba reguli gata facute pentru aplicatii(cum au multe firewalluri), si sa fie grupate pe aplicatii ;)
mi se pare aiurea sa stau sa le fac singur cand se pot face cu un click :coolspeak:
sa nu mai zic ca daca bifezi remember si dai allow... iti permite Orice trafic pe aplicatia aia(nu cont port etc), asta daca nu faci tu reguli dupa ;)
alta chestie ar fi Close connection si chiar posibilitatea de a face o regula cand esti pe Activity-> Connection
sunt multe de facut la el :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate