Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

RCS & RDS Go High Definition

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#1
ClaudiuGG

ClaudiuGG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.02.2009
RCS & RDS  Go High Definition

"Cel mai mare furnizor de servicii de televiziune prin cablu si DTH din Romania poarta negocieri cu 5 furnizori straini de continut HD in vederea introducerii unui program pilot de televiziune de inalta definitie destinat abonatilor sai de televiziune digitala prin cablu. [...] Asemenea lansarii operatorului pe piata locala de telefonie mobila de generatia 3 - a si furnizarea de continut de inalta definitie urmand a avea loc intr-un singur oras pilot si sa fie disponibila pentru inceput unui numar limitat de utilizatori, iar daca totul decurge conform asteptarilor companiei urmand ca pana la finele acestui an sa fie disponibila la nivel national. Utilizatorii existenti DVB-C care vor dori sa intre in era televiziunii de inalta definitie isi vor putea preschimba gratuit actualele STB-uri DVB-C MPEG 2 cu noua generatie de receptoare DVB-C HD MPEG 4 pe care operatorul intentioneaza sa le ofere in custodie. Singurul cost suplimentar vizavi de actuala televiziune digitala va fi cel al pachetului HD pe care cei care intra in posesia noilor receptoare vor fi nevoiti sa il achizitioneze. Pretul pachetului de programe HD nu este cunoscut in acest moment si va fi stabilit in urma finalizari negocierilor purtate cu furnizori de continut HD."


Ce mai pot sa zic decat WoW!! :dribbledrool:  si doamne ajuta :worthy:  si sa asteptam sa mai transpire in presa mai multe informatii legate de acest subiect.

#2
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
O sursa? Link? ceva?

#3
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
claudiugg te rog sa scrii asta si pe aria tv :D, de fapt acolo e locul acestui topic :D

#4
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Mda, interesant. Dar fara o sursa a informatiilor sau macar fara sa fie lansate de o persoana cu ceva vechime si credibilitate pe forum suna tare dubios  <_<

#5
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Ha ha, Flavia (alinmarianmihai) unde e HD de la DT? :P :D :) (this made my day, chiar daca nu e adevarat :) )

#6
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Cred ca a dat in depresii instant cand a vazut titlul .... doar la gandul ca ar putea fi adevarat ce scrie acolo  :D

#7
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
cineva trebuie sa fie primul care sa lanseze HD catre mass market, nu numai ines...

c-o fi rds, upc sau romtelecom, chiar nu ma intereseaza, dar sa fie unul care sa sparga gheata.

#8
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

Quote

Cel mai mare furnizor de servicii de televiziune prin cablu si DTH din Romania poarta negocieri cu 5 furnizori straini de continut HD in vederea introducerii unui program pilot de televiziune de inalta definitie destinat abonatilor sai de televiziune digitala prin cablu.
Care televiziune digitala prin cablu??? Eu ma chinui de 3-4 luni sa fac rost de un decodor dvb-c pt rcs. In fine e aiurea sa lansezi ceva doar pentru un nr limitat de clienti.

#9
Grelper

Grelper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 22.01.2007

View Postcatalinman, on Feb 15 2009, 19:33, said:

claudiugg te rog sa scrii asta si pe aria tv :D, de fapt acolo e locul acestui topic :D
M-as bucura daca ati sustine ideea mea de a se muta aria TV / RADIO & Satelit langa aria GSM/CDMA & Telecomunicatii . Aceasta mutare ar fi buna pentru ca userii sa nu mai greseasca aria postand despre televiziune in aria de telefonie. Topicul cu propunerea mea il gasiti aici: http://forum.softped...howtopic=458542

Edited by Grelper, 15 February 2009 - 22:32.


#10
ClaudiuGG

ClaudiuGG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.02.2009

View Postvasilemadalincristian, on Feb 15 2009, 18:11, said:

O sursa? Link? ceva?
Nu stiu de pe ce site era, practic citeam despre altceva pe acel site si sub articolul respectiv apareau link-uri care aveau legatura cu articolul mare. De acolo am preluat citatul respectiv. Am sa caut sa vad daca mai dau peste respectiviul site si daca il gasesc il pun aici.

#11
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003
Foarte interesant. Pacat ca in Bacau nu este Digi Cablu  :angry2:

#12
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Are careva vreo pila sa-mi iau si eu un decodor? Evident ca platesc doar suntem in romania, nu?  :rolleyes:

#13
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 29.04.2006

View PostGrelper, on Feb 15 2009, 22:30, said:

M-as bucura daca ati sustine ideea mea de a se muta aria TV / RADIO & Satelit langa aria GSM/CDMA & Telecomunicatii . Aceasta mutare ar fi buna pentru ca userii sa nu mai greseasca aria postand despre televiziune in aria de telefonie. Topicul cu propunerea mea il gasiti aici: http://forum.softped...howtopic=458542
Perfect de acord. Aria asta este prea tehnica pentru Life&Entertainment unde este bagata laolalta cu Girls@Play si Scoala Mea, etc.... :D

#14
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,382
  • Înscris: 05.09.2005

View Postdaniel28, on Feb 16 2009, 09:42, said:

Foarte interesant. Pacat ca in Bacau nu este Digi Cablu :angry2:


cum sa nu fie in Bacau digi cablu? Sora mea are si prinde 66 de canale in digital

#15
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Unde s-a ajuns! Sa se caute pile pt a se face rost de un decodor pt a prinde digicablu ala mizerabil. Daca piata cere, idiotii de la RCS de ce nu vind? Chiar si pe criza asta ei ar putea extinde televiziunea digitala si chiar HD la nivelul intregii tari cu usurinta, cu o baza de clienti imensa. Dar ei nu vor! Puteti sa credeti ca exista atita prostie in firma asta jenanta?

#16
Grelper

Grelper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 22.01.2007

View PostZygoth, on Feb 16 2009, 16:16, said:

Perfect de acord. Aria asta este prea tehnica pentru Life&Entertainment unde este bagata laolalta cu Girls@Play si Scoala Mea, etc.... :D
Te-as ruga daca vrei sa sustii ideea mea pe topicul cu propunerea: http://forum.softped...howtopic=458542

#17
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postblackcat, on Feb 16 2009, 18:56, said:

Unde s-a ajuns! Sa se caute pile pt a se face rost de un decodor pt a prinde digicablu ala mizerabil. Daca piata cere, idiotii de la RCS de ce nu vind? Chiar si pe criza asta ei ar putea extinde televiziunea digitala si chiar HD la nivelul intregii tari cu usurinta, cu o baza de clienti imensa. Dar ei nu vor! Puteti sa credeti ca exista atita prostie in firma asta jenanta?

Quote

In 2006 este lansat serviciul de televiziune digitala prin cablu - Digi Cablu. Este destinat intr-o prima etapa clientilor RCS & RDS din zonele in care reteaua de distributie a semnalului TV nu a fost imbunatatita.
Nici nu stiu de s-a dat in rest, a dat impresia gresita. Daca faci rost pe pile, obtii ceva ce manangementul nu vrea. Ca sa faci fata cererii trebuie comanda mare de receptoare, resurse umane etc. Nu este un Mass-Product, ei au ramas la analogic de baza deocamdata. Din calculele lor probabil nu se merita.

Edited by Blackhawk, 16 February 2009 - 19:41.


#18
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Suntem ultima tara din UE la televiziunea digitala, dupa o stire citita azi. Asa ca ce sa cerem la RCS, ca nici ceilalti nu sunt mai breji.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate