Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

RCS & RDS Go High Definition

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#73
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
in curand vom avea la rds, la upc, la dolce, la booom.

doamne, o sa imi iau o plasma de 2 metri sa fac pip hd la 2 rovideri.

ce vremuri o sa avem...

da de unde atatea...

#74
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006
2 provideri o sa fie..dar niciunul rcs... :P  :P

#75
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005

Vizualizare mesajAcidMan, pe May 17 2009, 21:39, a scris:

in curand vom avea la rds, la upc, la dolce, la booom.

doamne, o sa imi iau o plasma de 2 metri sa fac pip hd la 2 rovideri.

ce vremuri o sa avem...

da de unde atatea...


Fara RDS...nicio sansa.

#76
timebandit

timebandit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 10.10.2007
o sa mai dureze mult pana va fi interes pt HD. in conditiile in care din televiziunile mioritice doar protv-u emite hd full time si multe din programe sunt upconverturi nesimtite.. eh macar au 16:9. nu stiu cine o sa fie dispus sa dea 15-20 eur pe luna pt 3-5 posturi discovery & co HD.  Sunt curios cum or arata telenovelele / dan diaconescu / acces direct in hd
LOL

inca o chestie cu hd-u ca tot va vad entuziasmati. majoritatea romanilor care detin un lcd / plasma (din nou o paranteza: majoritatea sunt din segmentul low cost) e de aprox 90 cm ( o medie) si e hdready (1080i ). fac pariu ca multi privind de la o distanta de minim 2.5 m la un lcd / plasma hdready de <1m  nu fac diferenta intre un DVD9 (adica alea retail de le gasesti in magazine, nu alea luate de pe net facute cu dvdshrink din te miri ce surse dubioase) si un 720p.x264. Mai e mult pana sa fie cerere hdtv in romania, mai intai sa inceapa sa ofere programe cu continut romanesc (deh acu nu-mi spuneti ca toti romanii se uita numai la documentare ) in 16:9 mpeg2 la vreo 8 mbps cu ac3 si dupa ce mai se eleveaza consumatorul e loc si de hd.

pana una alta "teh interwebz" e plin de 720p-uri. filme emisiuni etc.

Edited by timebandit, 23 June 2009 - 22:48.


#77
marius_tm

marius_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 12.06.2009

Vizualizare mesajtimebandit, pe 23rd June 2009, 23:46, a scris:

o sa mai dureze mult pana va fi interes pt HD. in conditiile in care din televiziunile mioritice doar protv-u emite hd full time si multe din programe sunt upconverturi nesimtite.. eh macar au 16:9. nu stiu cine o sa fie dispus sa dea 15-20 eur pe luna pt 3-5 posturi discovery & co HD.  Sunt curios cum or arata telenovelele / dan diaconescu / acces direct in hd
LOL

inca o chestie cu hd-u ca tot va vad entuziasmati. majoritatea romanilor care detin un lcd / plasma (din nou o paranteza: majoritatea sunt din segmentul low cost) e de aprox 90 cm ( o medie) si e hdready (1080i ). fac pariu ca multi privind de la o distanta de minim 2.5 m la un lcd / plasma hdready de <1m  nu fac diferenta intre un DVD9 (adica alea retail de le gasesti in magazine, nu alea luate de pe net facute cu dvdshrink din te miri ce surse dubioase) si un 720p.x264. Mai e mult pana sa fie cerere hdtv in romania, mai intai sa inceapa sa ofere programe cu continut romanesc (deh acu nu-mi spuneti ca toti romanii se uita numai la documentare ) in 16:9 mpeg2 la vreo 8 mbps cu ac3 si dupa ce mai se eleveaza consumatorul e loc si de hd.

pana una alta "teh interwebz" e plin de 720p-uri. filme emisiuni etc.


v-a mai trece mult timp pana o sa ne obisnuim cu HD, chiar si la "telenovelele" OTV-ului, sau la acces direct, oricum firma Intact cred ca isi v-a face in curand un program HD, gandindu-ma ca protv-ul are !

Edited by marius_tm, 23 July 2009 - 13:36.


#78
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
PRO TV are canal HD dar nu da cu el si pe satelit, doar DVB-T in Bucuresti. TVR-ul in schimb da cu TVR HD pe 16 Est.

Edited by Neaceasca85, 23 July 2009 - 23:42.


#79
marius_tm

marius_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 12.06.2009

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 24th July 2009, 00:41, a scris:

PRO TV are canal HD dar nu da cu el si pe satelit, doar DVB-T in Bucuresti. TVR-ul in schimb da cu TVR HD pe 16 Est.

gandeste-te, ca toate canalele de tv din romania sa aibe HD, ar fii o minune, dar minunea asta s-ar putea sa fie intr-o zi realitate, abia astept ziua aia ;) !

#80
nicolae1976

nicolae1976

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.02.2010

Vizualizare mesajvasilemadalincristian, pe 15th February 2009, 18:11, a scris:

O sursa? Link? ceva?

Salut,

in Ploiesti la rds se prinde Eurosport,digisport si tvr toate in format HD.Si ce e mai bine.Nu mai folosesc 2 telecomenzi pentru a vedea si pachetul HBO ci una singura cea de la televizor.Decodorul poate sa stea si inchis(atentie nu oprit de tot) si tot vad toate canalele. :thumbup: Am un televizor Sony Bravia model KDL-26V4500.Daca aveti un astfel de televizor apsati tasta de la telecomada -digital-si dati cautare si veti avea o mare surpriza. :coolspeak:
Pacat ca nu se prinde si PROTV HD si sport.ro HD.Sa sper ca vor veni si aceste canale si ca abonamentul ramane la fel.BRAVO RDS.Am vrut sa ma mut de la ei ,dar bine ca nu m-am mutat.

#81
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
:thumbup: vor mai urma canale HD si in cateva luni si IPTV :D

acolo o sa ai in jur de 175 de posturi digital si 10 HD !

#82
nicolae1976

nicolae1976

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.02.2010

Vizualizare mesajClaudiuGG, pe 15th February 2009, 17:56, a scris:

RCS & RDS  Go High Definition

"Cel mai mare furnizor de servicii de televiziune prin cablu si DTH din Romania poarta negocieri cu 5 furnizori straini de continut HD in vederea introducerii unui program pilot de televiziune de inalta definitie destinat abonatilor sai de televiziune digitala prin cablu. [...] Asemenea lansarii operatorului pe piata locala de telefonie mobila de generatia 3 - a si furnizarea de continut de inalta definitie urmand a avea loc intr-un singur oras pilot si sa fie disponibila pentru inceput unui numar limitat de utilizatori, iar daca totul decurge conform asteptarilor companiei urmand ca pana la finele acestui an sa fie disponibila la nivel national. Utilizatorii existenti DVB-C care vor dori sa intre in era televiziunii de inalta definitie isi vor putea preschimba gratuit actualele STB-uri DVB-C MPEG 2 cu noua generatie de receptoare DVB-C HD MPEG 4 pe care operatorul intentioneaza sa le ofere in custodie. Singurul cost suplimentar vizavi de actuala televiziune digitala va fi cel al pachetului HD pe care cei care intra in posesia noilor receptoare vor fi nevoiti sa il achizitioneze. Pretul pachetului de programe HD nu este cunoscut in acest moment si va fi stabilit in urma finalizari negocierilor purtate cu furnizori de continut HD."


Ce mai pot sa zic decat WoW!! :dribbledrool:  si doamne ajuta :worthy:  si sa asteptam sa mai transpire in presa mai multe informatii legate de acest subiect.

Salut,

in Ploiesti la rds se prinde Eurosport,digisport si tvr toate in format HD.Si ce e mai bine.Nu mai folosesc 2 telecomenzi pentru a vedea si pachetul HBO ci una singura cea de la televizor.Decodorul poate sa stea si inchis(atentie nu oprit de tot) si tot vad toate canalele.  Am un televizor Sony Bravia model KDL-26V4500.Daca aveti un astfel de televizor apsati tasta de la telecomada -digital-si dati cautare si veti avea o mare surpriza.  
Pacat ca nu se prinde si PROTV HD si sport.ro HD.Sa sper ca vor veni si aceste canale si ca abonamentul ramane la fel.BRAVO RDS.Am vrut sa ma mut de la ei ,dar bine ca nu m-am mutat.

#83
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

Vizualizare mesajClaudiuGG, pe 15th February 2009, 17:56, a scris:

RCS & RDS  Go High Definition

"Cel mai mare furnizor de servicii de televiziune prin cablu si DTH din Romania poarta negocieri cu 5 furnizori straini de continut HD in vederea introducerii unui program pilot de televiziune de inalta definitie destinat abonatilor sai de televiziune digitala prin cablu.
daca nu dezgropati topicul asta vechi de un an nu isi dadea lumea seama de cand lanseaza RCS-ul televiziune HD.

Edited by Raduceanu, 19 February 2010 - 15:06.


#84
gabitzu_ionescu

gabitzu_ionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 27.03.2006

Vizualizare mesajcatalinman, pe 19th February 2010, 13:53, a scris:

:thumbup: vor mai urma canale HD si in cateva luni si IPTV :D

acolo o sa ai in jur de 175 de posturi digital si 10 HD !


Mai ai detalii? Astept cu interes. Sunt abonatul lor, receptionez pe digital cam 90 de canale, si astept cu interes hd-ul deoarece nu am tunner mpeg 4. Ai idee cand se va lansa serviciul? :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate