Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Ma mut la tara!

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#37
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
sau gaseste cativa parteneri si luati o cabana in time sharing.
va alocati fiecare dupa un program {saptamanal/lunar/trimestrial} cheile si in functie de asta stabiliti si contributiile la cumpararea asteia.

#38
un_oarecare

un_oarecare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 01.12.2004
Tu s-ar putea sa ai dreptate, pe alocuri. Dar eu cred ca voi reusi cu mai putin de 10.000 Euro.
Fac numai o camera cu tot luxul de care am nevoie. Restul le fac cu linoleu, nu pun parchet etc. Acoperisul... inlocuiesc tigla! Ce spui tu acolo de 2000 Euro?!?! Cat poate sa coste tigla?!
Plisctisitu'?  Hm... O padure superba la sapte km, Dunarea (am mers cu barca) la zece km... Mie NU imi place la munte. Imi place unde pot face baie si unde pot juca fotbal, tenis, badminton.
Imi place SPATIUL larg. Perfect! Curtea are doua mii de metri patrati, cum  ziceam.
Oricum in Bucuresti stau mult in casa. Acolo voi sta cu laptopul intr-un foisor, ceva...
Mare parte din timp mi-l petrec programand la computer. Daca rezolv netul, pot sa ma pis si in curte o vreme. :)
Ador sa merg cu bicicleta. Un mountain bike cu suspensii cred ca e perfect sa ma duc la padurea aia si la Dunare.
Ma descurajezi, naibii! Cum mah 2000 Euro un acoperis?
Pai toate casnicele abia daca ajung la 1000 Euro! Inclusiv robot de bucatarie. Parchet laminat, nu masiv! E asa scump? Termopan numai intr-o camera, restul geamuri chituite.
Esti sigur acum ca despasesc 10.000 Euro?

#39
un_oarecare

un_oarecare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 01.12.2004
Ma bate gandu' sa-mi cumpar un cal. Cat o fi unul? Sa hoinaresc prin Lunca Dunarii cu el. O fi mai ieftin sa inchiriez de la vreun taran?
Daca iau cal nu-l pun la caruta, doar il calaresc. Eventual ceva gen sareta romantica pentru doua persoane.
Ador sa calaresc... Am invatat cand aveam zece ani si imi pare rau ca n-am mai apucat decat rar sa fac asta...

#40
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
[quote name='un_oarecare' date='Mar 4 2005, 18:03']
[QUOTE]Tu s-ar putea sa ai dreptate, pe alocuri. Dar eu cred ca voi reusi cu mai putin de 10.000 Euro.
Fac numai o camera cu tot luxul de care am nevoie. Restul le fac cu linoleu, nu pun parchet etc. Acoperisul... inlocuiesc tigla! Ce spui tu acolo de 2000 Euro?!?! Cat poate sa coste tigla?![/QUOTE]

pana nu te aopuci sa faci socotelile pe hartie nu rezolvi nimic

treaba cu 1 camera de lux si restul ..., e cam tiganie, parerea mea

esti sigur ca vrei acoperis de tigla? 1 buc tigla e cam 15.000-20.000, vezi cati mp (ai grija ca la suprafata masurata iti trebuie cam dublu tigla) ai nevoie si apoi mai vorbim. la montat iti trebuie un super mester alfel risti sa-ti ninga in pod.

[QUOTE]Plisctisitu'?  Hm... O padure superba la sapte km, Dunarea (am mers cu barca) la zece km... Mie NU imi place la munte. Imi place unde pot face baie si unde pot juca fotbal, tenis, badminton.[/QUOTE]

daca te gandesti ca in aceasta zona clima e cam asa:

septemnrie - decembrie - noroaie la greu
decembrie - martie - zapada la greu
martie - iunie - cat de cat OK, dar oricum vor mai fi 2-3 saptamani de ploaie
iunie - septembrie - canicula cel putin 15-16 ore/zi

cam ce perioada crezi tu ca-i propice ptr plimbari in natura in amarastenia aia de padure de salcami?

[QUOTE]Ma descurajezi, naibii! Cum mah 2000 Euro un acoperis?[/QUOTE]

Imi pare rau ca-ti tai din avant, dar ..., decat sa dai intai banul si apoi sa realizezi ca-i asa ...

[QUOTE]Pai toate casnicele abia daca ajung la 1000 Euro! Inclusiv robot de bucatarie.[/QUOTE]

doar centrala-i 1000, bineinteles mai exista si posibilitatea dusului la ... lighean

[QUOTE]Parchet laminat, nu masiv! E asa scump? Termopan numai intr-o camera, restul geamuri chituite.[/QUOTE]

vezi primul raspuns, poate ca-sa eu mai pretentios dar ... e tiganie

[QUOTE]Esti sigur acum ca despasesc 10.000 Euro?[/QUOTE]

pana la urma-s bani tai, eu am dat doar cateva exemple din ceea ce am patit eu.

[QUOTE]Ma bate gandu' sa-mi cumpar un cal. Cat o fi unul? Sa hoinaresc prin Lunca Dunarii cu el. O fi mai ieftin sa inchiriez de la vreun taran?
Daca iau cal nu-l pun la caruta, doar il calaresc. Eventual ceva gen sareta romantica pentru doua persoane.
Ador sa calaresc... Am invatat cand aveam zece ani si imi pare rau ca n-am mai apucat decat rar sa fac asta...[/QUOTE]

un cal e ieftin, maxim 7-8 milioane, dar ... mai e de reyolvat pba ingrijitului, trebuie sa-i dai sa manace de cel putin 2 ori pe zi, nu mai vorbesc de ranit dupa el

varianta cu "rent a hourse" poate fi OK, doar sa ai grija ca la cai nu se face CASCO si sa nu pateasca ceva patrupetul tocmai cand il calaresti tu.

#41
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
Oare de ce imi suna a gluma toata povestea asta?

Edited by gtk, 04 March 2005 - 18:46.


#42
un_oarecare

un_oarecare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 01.12.2004
Cu noroaiele ma descurc. Ulita e pietruita cu material gen terasament pana la sosea, de unde e foarte buna (soseaua), surprinzator de buna pentru zona aia.
Cu intratu' in UE si regionalizarea, poate ca n-o sa fie dracul atat de negru cu zona Baraganului...
Va fi problema cu praful. Aer conditionat cu filtru si am rezolvat.
Mi s-a pus pata pe casa aia de la tara ca eu stau intr-o intersectie aglomerata si m-am saturat de poluare si zgomot. Nu se mai compara Bucurestiul de acum cu cel de acum zece ani. Trec sute de masini in cateva minute pe sub balconu' meu.... Si stau sus, la et. zece! Priveliste frumoasa dar nu mai stiu cand e cutremur sau cand trece un tir greu... M-AM SATURAT. Vreau liniste si pace. Vreau sa ies pe usa si sa nu ma mai duc doi kilometri sa troznesc cu racheta un antrenament la perete. Sa nu se mai repare soseaua cu pickhammer-e de sase ori pe an cate doua saptamani sub geamul meu. Sa nu se mai reflecte sunetele ca intr-o cutie de rezonanta in cele patru blocuri uriase de 12-17 etaje de la mine din intersectie si sa ma loveasca pe mine in urechi...

#43
un_oarecare

un_oarecare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 01.12.2004

gtk, on Mar 4 2005, 18:46, said:

Oare de ce imi suna a gluma toata povestea asta?

<{POST_SNAPBACK}>

Acum cateva luni mi-ar fi parut si mie o gluma, pana am vazut o casa in satul asta aranjata cum vreau eu s-o aranjez pe a mea.

#44
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Daca vrei o casa ca aia, mai strange ceva banuti...
Am remarcat si eu glumele din acest thread... si am ras, citindu-le :D
Mai lasa naibi aparatul ala cu aer... care iti pune conditii si te obliga la infuzie de bacterii :lol: , si alte tehnologii de genul asta, si relaxeaza-te!
Am inteles ca vrei numai in weekend (''cateva zile pe saptamana'')... si ai cam 5000 EURO

Daca vrei ceva rapid, pana amenajezi casa aia, poti sa cumperi asa ceva:
(aprox. 1500 EURO casuta si 5-600 EURO foisorul)
Nu sunt bani aruncati degeaba... se pot vinde ulterior, sau pastra intr-un loc mai izolat din gradina (preferabil langa pomi)

Attached Files


Edited by rz, 04 March 2005 - 20:25.


#45
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
hai de da-o naiba ce preturi, mai ales la foisorul ala.

daca e dispus sa faca un pic de manopera singur il scoate la maxim jumate.

Nu trebuie decat cuie/holzsuruburi, ciocan/surubelnita (eventual electrica), scanduri, barne si baghete de lemn (denumirile astea ma lasa rece, mie imi place ansamblatul).

ideea e ca faci cadrul din barne, partile orizontale din scanduri ca sa ai un fel de pervaz si carosezi totul cu baghete cum se vede si in in poza.
la acoperis as zice ca merge cel mai bine sindrila onduline cu tot cu muchiile aferente.

daca esti un pic pasionat de DIY si ai spirit practic n-ai cum sa nu-ti iasa chestiile astea.

#46
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Corect ce spui... foisor chiar am de gand sa construiesc singur
Cele de acolo, le-am vazut expuse mai demult, in Brasov
Sa stii ca acum e foarte scump lemnul... dar oricum, acolo exista un adaos comercial destul de mare
E inclus montajul, iar foisorul ala e cu tot cu bancute si masa (numai alea sunt aprox.150 EURO)

#47
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Din ciclul hai sa aberam daca n-am avut bani sa ne'mbatam a aparut si thread-ul asta... :roflmaofast:

oricum, iti sugerez sa incepi investitia ca nemtii, intai si intai fa-ti drum asfaltat pana la intrarea in curte si chiar si mai mult, nu de alta, dar din cate-mi amintesc in Baragan e praf mult... Pe urma cand ai sa tragi acolo, probabil ca ai sa vii cu masina, si ai s-o tragi in poarta casei sa descarci din ea potolul, beutura, magnetofonul cu manele/rock/disco/pop si laptop-ul cu care te vei conecta wireless la forumul de la softpedia sa ne povestesti si noua cum este cand bate vantul si vrei sa te duci la wc-ul din curte.
Acum sa aberam mai mult si sa facem si teren de tenis... de ce nu si mese de biliard, un mic bar satesc si uite asa te muti acolo nu 3..4 ci 7 zile pe saptamana, ca daca nu, fii sigur ca noaptea te vor lovi ciorditorii locali si te vor lasa fara scanduri la WC-ul din curte, fara plasa la terenul de tenis, fara lighean la antena va apartine si tot ce-i la vedere!
Mai vin unii si vorbesc de supraveghere incinta live prin internet...  :puke: pai cand cade internetul ce faci? cand nu e semnal? si daca ai sistem de alarma si nu esti acolo, ala trebuie conectat undeva... unde il conectezi? la seful de post? Pana ajunge ala si cu burta lui, tiganii iti vor impinge casa pana pe bac pe Dunare, si daca ajunge totusi si aia mai sunt inca acolo (!doar ipotetic!), doar nu crezi ca-i nebun sa se ia de ei...

Deci... eu cred ca banii aia care vrei sa-i investesti se vor duce pe apa celui mai apropiat fluviu in timp record.
Ce ma amuza este ca aproape fiecare s-a apucat sa-ti dea detalii despre cum sa faci incalzirea, apa, gazul, paza si securitatea... :w00t:
In general investitiile se fac cu cap, adica investesti intr-o zona care are potential economic. Eu iti sugerez a incepe prin a ne explica ce potential economic crezi tu ca are satul ala sarac pe care-l pomenesti? si pe urma putem vedea si cat si unde se poate investi... ahh, daca tu vrei doar sa cheltui 5000Eur sau mai mult, asta e treaba ta si nu cred ca ne intereseaza prea mult cum o faci, ca vorba aia: sunt banii tai!

P.S. n-ai mentionat daca nu te-ai gandit si la un biatch care sa-ti gateasca si deretice pe langa alte trebuinte d'ale casei, in schimb e unii care ti-au spus avantajele de a-ti bate nevasta in liniste in ograda proprie... de parca pentru asta trebuie sa cheltui 5..10k euro si nu poti s-o faci si-n Bucuresti in apartament dupa ce-i pui un calus in gura sa nu racneasca

BiR

#48
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

un_oarecare, on Mar 4 2005, 18:54, said:

Cu noroaiele ma descurc. Ulita e pietruita cu material gen terasament pana la sosea, de unde e foarte buna (soseaua), surprinzator de buna pentru zona aia.
Cu intratu' in UE si regionalizarea, poate ca n-o sa fie dracul atat de negru cu zona Baraganului...
[...]Nu se mai compara Bucurestiul de acum cu cel de acum zece ani. Trec sute de masini in cateva minute pe sub balconu' meu.... Si stau sus, la et. zece! Priveliste frumoasa dar nu mai stiu cand e cutremur sau cand trece un tir greu... M-AM SATURAT. Vreau liniste si pace. [...bla bla bla]

<{POST_SNAPBACK}>


:lol:

Tii minte ce zbierai acum vreo doua luni? "Sa se duca naibii astia cu UE" ca ajuta mai mult provincia, zonele defavorizate, ca nu-ti pasa tie de asta... iar acum ai ajuns la tarani...

Din thread-urile anterioare am observat ca tare ti-ar place sa fii sef peste tarani: sa-i platesti, sa le dai ordine, sa se simta inferiori tie, ba chiar ii consideri pericol public pentru simplul fapt ca sunt... tarani.  :lol:

#49
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,148
  • Înscris: 05.12.2002
oarecare, am si eu o casa... proaspat facuta, termopane, pe afara e gata.
mai trebuie finisajele interioare, centrala, instalatii sanitare, calorifere, fosa, put, alea-alea... gaze & electricitate sunt trase. Nu's cum dreq se face, dar de fiecare data cand le pun pe hartie mai putin de 30.000E nu ies sub nici o forma. Si asta fara sa fac toate camerele, fara mobila, fara electronice, etc. Si nu e ditamai casa, P+1, vreo 5 camere + bucatarie + 2 bai.

E cam ce vrei tu sa faci acolo, poate mai putin.

#50
un_oarecare

un_oarecare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 01.12.2004
Rog rautaciosii sa se abtina! M-am suparat pe viata si vreau la tara. Ce aveti cu mine? La ce fac eu, am deja oamenii mei de legatura in Bucuresti si important este numai sa fiu eu creativ, la softurile mele. Daca stau comod la tara merge bine si firma.
-----
Am intrat cu masina mea pe unde n-au trecut carutele. Sunt prea bun la capitolul asta. Am garda la pamant reglabila. Si aleea este pietruita. N-am nevoie de asfalt ca n-am masina de formula 1.
-----
-----
INTREBARE! MERGE ASTA?:
Panouri solare! Ma gandesc ca aia poate au variatii de curent, poate nu-mi convine sa platesc cat cer ei. Cum in Baragan e soare mai tot timpul, ma gandesc sa pun un panou pe casa si sa-mi alimentez computerul, monitoru' lcd, combina de la el. Cu un sistem de acumulatori reincarcabili peste noapte. Asa am auzit ca se face. Noaptea consum din acumulatori, ziua se incarca. Cuptoru' cu microunde, masina de spalat, centrala etc. le alimentez din retea cu contor cu dublu tarif, sa fie rentabil si pt. noapte.
------
Satul ala nu are tigani, din cate stiu eu. Nu am vazut nici unul si nici nu am auzit sa fie probleme create de ei. Totusi, vecinii mi-au mancat mereu ciresele cat n-am fost acolo. Prudenta nu strica. Nu e un sat in care au fost crime sau multe violente. E un sat relativ linistit.
------
Am urcat suma la cel putin 7.000 Euro, cu precizarea ca nu fac decat o camera lux.
------
Normal ca dau ordine. Daca taranii vor bani, sa munceasca. Daca ii tine cureaua sa fure de la mine, mai vedem ce se intampla.
-----
Voi avea asigurare anti-furt si anti-incendiu.
-----
Computerul si alte minuni le voi baga intr-o cusca betonata cat timp lipsesc de acolo, cu sistem de alarma care sa-mi activeze gsm-ul. Nu vad eu pe nimeni acolo incercand sa taie lacate cat mana sau forand prin beton.
-----
Frigiderul si altele mai voluminoase le bag in casa si mai sudez un drug solid de fier pe mijlocul usii, care sa poata fi deplasat numai deschizand un lacat mare.
-----
INTREBARE:
Cum e exact cu apa menajera? Banuiesc ca aia nu se duce in fosa septica. Adica apa de la dus, de la masina de spalat. Aia se duce intr-un sant, am voie s-o canalizez in strada in sant???? Nu am probleme cu aia de la mediu?
------
ALTA INTREBARE:
Trag apa normal la WC normal si apa de duce in fosa septica ? Nu se umple prea repede cu tot cu apa din bazinul WC-ului?
------
Alte sugestii legate de securitate? Cum sa nu poata fi furate centrala si hidroforul? ALea unde stau, de fapt, sau unde ar sta cel mai bine?

#51
un_oarecare

un_oarecare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 01.12.2004
Bitch in Red, ceva imi spune mie ca nu va fi nici o problema sa fie casa pazita zi si noapte. De ce? Pentru ca va fi bataie pe tarani cine sa stea sa se uite la o suta de programe TV la mine in casa. Asa ca, probabil, va fi acolo cineva permanent.
-----
Alice, eu am casa deja facuta. Nu vrea decat s-o reconditionez.
--
Tigla+
tencuiala+
electrocasnice+
ceva parchet+
linoleu+
centrala termica+
WC cu fosa septica+
sistem alarma+
celula fotovoltaica+
hidrofor+
rezervor apa
--
Eu cred ca ma incadrez in 7000 Euro.

#52
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,148
  • Înscris: 05.12.2002
crede-ma ca te duce MULT peste 7000 ce ai scris tu acolo.

#53
un_oarecare

un_oarecare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 01.12.2004

Alice, on Mar 5 2005, 01:25, said:

crede-ma ca te duce MULT peste 7000 ce ai scris tu acolo.

<{POST_SNAPBACK}>


Imi zici tu cat crezi ca ma costa, cu costul in dreptul fiecareia, ca ai zis ca ai experienta? Te rog!

#54
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Omule, am citit si nu mi-a venit sa cred ce aberezi pe aici. Preturile lui Alice sunt foarte bune. Daca vrei o casa (fara sa rupi gura targului, una normala, frumusica)fara 30.000-40.000 nu ai ce cauta pe nicaieri.
La 7000 de euro ai tai .... Cu aia eventual faci acoperisul si dai un var.
Panouri solare???????
Pai ca idee, noi avem aici, (ne trebuie in desert :)) si o instalatie care poate sustine cu brio cateva electrocasnice si cateva computere nu costa decat 20.000$. Cu tot cu bateriile aferente. Ce zici te incadrezi in cei 7000 de euro?

Dupa cum pui problemele (gen dirijat apa menajera in sant) se vede ca ai studiat indelung problema. Daca ai fi cautat macar 5 minute pe net ai fi vazut care e treaba cu acoperisurile, fosele, caramizile si chiar seminee.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate