Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Credit IMM pentru achizitionare automobil

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
t3st3r

t3st3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.06.2006
Salut tuturor!

Am nevoie de un sfat,... vreau sa cumpar o masina de 14.000 euro cu 2000-2500 euro avans.

As vrea sa iau un credit pe firma, de 12000 euro (15.500$ USD) de 5 ani. (as vrea sa iau creditul in USD intrucat primesc plati in USD si dobanda e mai mica evident). Garantia va fi autovehicolul cumparat.

Pana acum, dupa un pic de research direct pe la banci, nu am gasit nimic interesant pentru mine. Variante de leasing de la BRD in EUR cu dobanda de 8,5% p.a. (EURIBOR3M + 6,48) (nu-mi doresc in euro intrucat ar trebui sa convertesc valuta din USD in lei si apoi inapoi in EURO ceea ce ar fi un evident dezavantaj),... ar mai fi fost o varianta in lei de imprumut,.. Volksbank-ul au cea mai buna oferta din ce am vazut,.. dobanda de 17% p.a.. CEC-ul nu ofera credit fara o garantie cu un imobil, Raiffeisen-ul e apropiat de oferta BRD, BTRL-ul nu ar intra in discutie cu cei 21% dobanda + comisioanele de acordare, risc, gestiune, inscriere gaj.

Alte idei? Sfaturi?

Multumesc anticipat! Succes la toti!

#2
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005
Credit IMM pentru echipamente - virtual inexistent. Toata lumea se jura ca il are in oferta dar nimeni nu-l mai da.
Ramane leasing-ul, insa si acolo am dubii ca te vei incadra foarte usor. Cred ca va trebui sa te multumesti si cu euro, care dupa parerea mea nu e chiar o afacere rea in acest moment.

#3
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Vezi aici:  http://forum.softped...t...t&p=5983841

Singura ta sansa ar fi sa iei creditul in DOLARI cu dobanda fixa. Dar FIXA pe toata perioada nu doar primele luni. Si m-as mira sa gasesti asa ceva oferta acum. Prietenii stiu de ce... ;)

Edited by flaviand, 10 February 2009 - 23:40.


#4
t3st3r

t3st3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.06.2006
Multumesc pentru raspunsuri!

Inca o intrebare acum,... important,.. leasing sau credit? Am inteles eu sau cu leasing-ul iesi cam tot acolo ca si cu un credit, diferenta fiind ca la credit autoturismul e al tau (nu ti-l ia automat daca intarzii o plata si sa pierzi aiurea toti banii).

#5
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postt3st3r, on Feb 13 2009, 03:18, said:

Multumesc pentru raspunsuri!

Inca o intrebare acum,... important,.. leasing sau credit? Am inteles eu sau cu leasing-ul iesi cam tot acolo ca si cu un credit, diferenta fiind ca la credit autoturismul e al tau (nu ti-l ia automat daca intarzii o plata si sa pierzi aiurea toti banii).

nici la leasing nu ti-l ia dupa 1 luna ...ci dupa 2-3.(in plus in situatia de fata se mai poate negocia :D )

Personal as merge pe leasing (defapt am avut 2 si cat de curand il fac pe al3-lea)....De ce? Pentru ca as lasa loc ptr o eventuala creditare de stocuri marfa sau dezvoltare a afacerii.
Cand te duci sa iei o linie de credit de la o banca analistii se uita altfel daca ai un alt credit si altfel daca ai un leasing(cel putin io asa am observat ). In plus leasingul se acorda mai usor decat un credit ....

P.S. recomand vbleasing (cauta si pe google: leasing sau credit )

Edited by cosmin_miu, 13 February 2009 - 04:27.


#6
arhimede

arhimede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 08.12.2001
Nu recomand vbleasing  sub nici o forma, te intzeapa de nu ai aer.
Daca intirzii cu rata de leasing citeva zile, iti trimite somatie pe posta si te TAXEAZA cu vreo 100 de lei pentru emiterea somatiei.
Crede-ma, o sa-i injuri cu spume. Mai potriviti pentru leasing sunt RCI.

#7
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005

View Postarhimede, on Feb 13 2009, 06:03, said:

Nu recomand vbleasing  sub nici o forma, te intzeapa de nu ai aer.
Daca intirzii cu rata de leasing citeva zile, iti trimite somatie pe posta si te TAXEAZA cu vreo 100 de lei pentru emiterea somatiei.
Crede-ma, o sa-i injuri cu spume. Mai potriviti pentru leasing sunt RCI.

Dar si mai scumpi, care e problema daca se penalizeaza intarzierile?! Mie mi se pare normal sa se intample asa...

#8
arhimede

arhimede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 08.12.2001

View Postfloraur, on Feb 13 2009, 23:07, said:

Dar si mai scumpi, care e problema daca se penalizeaza intarzierile?! Mie mi se pare normal sa se intample asa...
Nu aia e problema ca penalizeaza intirzierea, ci penalizeaza/taxeaza somatia de intirziere, o factureaza la 100 de lei.
Penalizarile de intirziere is altceva , alea vin pe alta factura.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate