Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Mufe, adaptoare și cabluri - cum conectez ?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
452 replies to this topic

#37
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
La bi-wire, fiind un singur canal de amplificare, nu exista oricum un strap intern intre borne (asta in masura in care exista doua perechi de borne pe canal, ca nu te impiedica nimeni sa pleci cu doua perechi de fire din iesirea oricarui amplificator, chiar daca nu scrie bi-wire pe el; mai greu e sa le bagi pe gaurica, mai ales daca-s de 4mm2 sectiune)? Adica te legi la una dintre cele doua perechi de borne si nu iti mai bati capul?

Edited by Jean-Luc_Picard, 04 March 2015 - 14:41.


#38
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu am la amplificator 2 iesiri stereo, A si B. Dar nu cred ca sint 2 amplificatoare separate. Asta inseamna ca pot lega boxele inaltele si mediile la A si basul la B ? Am boxe cu posibilitate de conectare Bi-amp. Oricum, e un moft, nu cred (si majoritatea nu simte nimic) ca voi simti nicio diferenta, dar asa, de curiozitate.

#39
costeloosh

costeloosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 04.09.2009

View Postbibiaudiofil, on 04 martie 2015 - 14:11, said:

@costeloosh

bi-wiring = un amplificator - 2 seturi de cabluri (ampliful este comun, cablurile sunt diferite pentru cele doua cai - se pun in paralel la iesirea din amplificator)

bi-amping = 2 amplificatoare - 2 seturi de cabluri (se folosesc amplificatoare diferite, unul pe calea de joase, altul pe medii-inalte)

Daca folosesti cabluri biwiring pentru single-wiring legi + cu + si - cu -, la comun - le pui in paralel

Ca o variatiune - bi-amping cu un receiver multicanal (imaginea din dreapta) :
Multumesc pentru lamurire!

Ca sa facem poveste lunga scurta, practic "impreunez" prin rasucire cele 2 cabluri (rosu+rosu / negru+negru). Nu mi se pare o solutie. Apropos, as vrea sa achizitionez niste cabluri decente, care sa nu aiba preturi prohibitive, pentru un Marantz PM6005 care conduce o pereche de incinte DALI Zenzor 3.. Un set de 2x2 metri. Ceva recomandari?

Multumesc!

#40
costeloosh

costeloosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 04.09.2009
Salutare!

M-am oprit la cabluri Supra Clasic/2.5 mm, achizitionate de la colegul de forum Piratul (care a dat dovada de o seriozitate si suport fantastice).

Toate bune.

#41
tony_ghitzu

tony_ghitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 22.07.2008
Buna ziua.

Am nevoie de un cablu adaptor RCA-DIN5, pe care il voi folosi pentru a lega un CD player la un amplificator vintage. Nu ma pricep si nu am scule, dar o sa apelez la un service din oras (sau la cineva de pe forum - din Bucuresti, daca ma poate ajuta, contra cost).

In fine, intrebarea era cum se mufeaza corect acest cablu (cablul interconnect este exact cel din schite, Supra Dual)? Am schitat 2 variante de mufare RCA si 3 variante de mufare DIN. Daca mai multe variante sunt corecte, care este varianta ideala? Mentionez ca la amplificatorul meu pinii de line-in sunt cei din schita.

Va multumesc.

Attached Files



#42
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Vezi postul asta: http://forum.softped.../#entry13191319. Se poate, am facut si eu.
Doar sa respecti pinii pentru line-in, vezi cu atentie in tabel si nu confunda cu line-out Posted Image si atentie care e male si care e female, pe tine te intereseaza male (cu fata spre tine).
Attached File  DIN Pinout.jpg   67.2K   26 downloads
In acest tabel gasesti sigur si scenariul tau. 2-ul e mereu masa.

Deci esti pe cazul 35241, randul al treilea, adica male 352:
- masa (2) o imparti in Y pentru fiecare RCA,
- canalele L (3) si R (5) le duci catre fiecare RCA.

Un desen modificat rapid in paint:
Attached File  DIN-2xRCA.gif   14.59K   26 downloads


============


View Posttony_ghitzu, on 29 martie 2015 - 17:50, said:

cablul interconnect este exact cel din schite, Supra Dual ?

Nope.
Ala pare un cablu de curent mare. Iti trebuie orice cablu de curent mic, cu 3 fire, de la orice taraba / magazin. Daca nu gasesti cablu la metru, poti sa iei un interconnect RCA - jack 3.5 gata turnat, ii tai capetele, dezizolezi si te pui pe treaba. Sau poti folosi ORICE cablu cu 3 fire, chiar si de veioza daca nu sunt prea groase, sau chiar si cablu UTP daca respecti schema..... etc etc etc ...vezi tu. Spor! Posted Image

Edited by motanu44, 29 March 2015 - 23:47.


#43
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
@tony_ghitzu:
Cablul ala Supra e cablu de high level signal(de boxe). N-are ce cauta la un interconect. E ca si cum ai pune un motor V8 de curse pe o motoreta.

#44
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postmotanu44, on 29 martie 2015 - 23:17, said:

male (cu fata spre tine).

Fata spre tine e female. Posted Image

tony, exista gata facut. Mai jos e doar un exemplu (si e doar un adaptor - si unul prost), dar ideea e ca poti gasi unul gata facut. Pe cand eram in liceu (inainte de revolutie), toate sculele romanesti si rusesti aveau aceasta mufa DIN5 si era o pacoste sa lipesti firele pe ea. Picioarele nu erau aderente, puneam sacaz, degeaba. Una, doua, se dezlipea. Cine a conceput tampenia asta de mufa ar trebui lovit la oute. 4 trasee de semnal de 2 volti fiecare stau aproape, unul de altul, doua in, doua out si o biata tresa comuna. Ma gandesc ca astea turnate or fi lipite mai bine.

http://www.flanco.ro...rca-female.html

Edit: si un cablu. Prost, dar poate gasesti si mai bun.

http://www.vitacom.r...-cable-305.html

Iar gusterul asta are de ocazie

http://www.audioweb....jack35din-2rca/

Edited by Ion_de_la_Raion, 30 March 2015 - 00:40.


#45
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Se mai folosesc si acum astfel de mufe la caburile MIDI.
Unele sunt chiar foarte bune.
Firele sunt legate altfel.  2,3,4. Adica cele 3 din mijloc

Edited by edigee, 30 March 2015 - 00:46.


#46
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

View PostIon_de_la_Raion, on 30 martie 2015 - 00:29, said:

Fata spre tine e female. Posted Image

Probabil e o gluma si n-am simtul umorului la ora asta. Dar m-am referit la mufa indreptata cu fața spre tine, cum te uiti la ea, nu din spate cum o lipesti. Altfel o lipesti in oglinda.

Daca gasesti gata facute in magazin sau la "gusteri", cu atat mai bine. Dar eu mi-am facut doua (unul in si unul out) intre pickup si placa de sunet, si a fost floare la ureche, unul 142 si unul 352. Cam migalos, dar foarte usor. Foloseste tub termocontractant, intai il bagi pe fiecare fir, apoi, cand se raceste lipitura il tragi peste ea si incalzesti - usor - cu un foehn, ceva... daca folosesti flacara tine la distanta, vezi sa nu topesti tot Posted Image

View Postedigee, on 30 martie 2015 - 00:45, said:

Firele sunt legate altfel.  2,3,4. Adica cele 3 din mijloc

234 nu are cum, altfel iei un L de out si un R de in. In cel mai bun caz se va auzi mono (un canal)
Deci aici nu are cum altfel decat cu marginile, niciodata mijlocul. Posted Image La MIDI e alta poveste, ala e semnal digital, si e o coincidenta ca foloseste tot mufe DIN... si in fond de la DIN a aparut XLR-ul, nu? Veri buni cu mufele S-Video si cele de tastatura/mouse Posted Image
Attached File  DIN, XLR, S-Video, etc.gif   96.49K   14 downloads

Edited by motanu44, 30 March 2015 - 01:36.


#47
tony_ghitzu

tony_ghitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 22.07.2008
Va multumesc tuturor pentru sugestiile de pana acum. Dar...

Unu la mana, stiu ca exista adaptoare in comert, dar se gasesc greu si doar de calitate infecta. Ideea e sa inlocuiesc balaria aia de 8 lei, pe care o am deja (care caraie cand apropii telefonul de ea si care are joc in mufa DIN) cu un cablu adaptor de foarte buna calitate.

Adaptoare de calitate nu exista, deci trebuie sa-mi confectionez. Asa ca a trebuit sa caut mufe si cablu bun la metru... Mufe DIN de calitate am gasit doar Rean (singurele DIN-uri aurite care se gasesc, cca. 10 lei bucata la magazinele de instrumente muzicale), la mufe RCA sky is the limit, m-am oprit la unele aurite tot la vreo 10 lei bucata... Apoi am gasit de vanzare si cablu interconnect la metru, nemufat, cablul Supra de care ziceam, la 25 lei/m.Stiu ca seamana cu unul de boxe, dar atat pe site-ul producatorului cat si pe cel al comerciantului este interconnect. Exact acelasi cablu se vinde atat la metru cat si mufat, ambalat.
http://www.supracabl...ables/dual.html

Cablul ala, se poate mufa atat RCA cat si XLR din cate am inteles. Dat fiind faptul ca il mufez RCA si DIN, cum este corect sa il mufez? Asta era intrebarea initiala.

Poate nu este cazul, poate ca este offtopic dar cand am decis sa-mi fac un adaptor DIN-RCA de calitate, am considerat si urmatorul fapt... Intr-o seara am facut un test:
- Adaptorul de 8 lei (lungime cca. 10 cm) + un RCA-RCA de 8 lei (1 m) suna asa si-asa.
- Adaptorul de 8 lei + un Van Den Hul MC Integration Hybrid (1 m)... efectiv nu-mi venea sa cred, soundstage-ul s-a imbunatatit pur si simplu uimitor. Aproape ca as si crezut ca-i alt CD player. Pana sa fac testul, am crezut ca toata povestea asta cu cablurile e o gaselnita, sau la o adica e pentru lumea cu sisteme de mii de euro, nu pentru sisteme modeste.

Edited by tony_ghitzu, 30 March 2015 - 01:34.


#48
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pai ti-a dat motanu schemele. Mai important e sa lipesti bine firele.

#49
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
ORICE cablu cu 3 fire de o grosime "lipibila", care sa incapa acolo. Fie din argint, fie de la frigider. Daca are 6 fire, le unesti, s.a.m.d.

Si daca au ecranare cu folie (sleeve shielding), atunci:
- ori lasi folia in pace (nelegata la nimic)
- ori o scoti printr-un papuc la ambele capete si o legi de cate un surub al carcasei (unul la carcasa CDPlayer, unul la carcasa amplif... asta daca ambele au impamantare corecta)
- ori unesti folia cu masa

Attached File  coax-a.gif   6.68K   17 downloads

Sper sa nu zic vreo prostie la ora asta, dar la ecranare din asta ....probabil unesti folia cu firul de masa. Nu sunt expert in materie, e doar deductie logica bazata pe o bruma de experienta si atat.

Edited by motanu44, 30 March 2015 - 01:49.


#50
tony_ghitzu

tony_ghitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 22.07.2008
Deci sa inteleg ca in schema asta e bine? Stiu sigur ca alea-s piciorusele DIN-ului.
Attached File  1 (1).jpg   80.99K   26 downloads

Edited by tony_ghitzu, 30 March 2015 - 01:44.


#51
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Nope.
Albastru cu albastru, maro cu maro.
Acolo vad ca ai combinat albastrul cu maro pe DIN.

Pentru ca ai 6 fire, (sau 9, 12, ...multiplu de 3) pur si simplu le unesti intre ele pe culori si ajungi tot la schema cu 3 fire.

#52
tony_ghitzu

tony_ghitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 22.07.2008
Amplificatorul are impamantare corecta (blocul are impamantare, priza are impamantare... acum nu am masurat-o). CD playerul e un Harman Kardon HD970, nu este conceput cu impamantare. Sa unesc ecranarea cu masa sau sa o las in pace?

Pai nu pot sa leg albastru cu albastru si maro cu maro, fiindca fiecarui RCA ii corespunde un singur albastru (vezi legarea RCA)

Pe cablul Supra lu' peste sunt 4 chestii: conector albastru, rosu, masa si ecranare... Pt. fiecare canal este un de asta. Probabil suporta si conector XLR. Eu avand RCA vad doar posibilitatea sa combin albastru cu rosu sau sa leg doar albastru (sa zicem). Iar masa-i masa, ecranarea-i ecranare.

Edited by tony_ghitzu, 30 March 2015 - 01:55.


#53
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Am editat mai sus... sper sa nu zic vreo prostie....

Deci ai 3 variante... in principiu nimic nu are ce sa se strice... e vorba doar "sa storci untul" din ecranarea aceea cu folie (sleeve shielding).

Poate ma (ne) lamureste cineva cum e optim, altfel ce preia din aer acea folie se poate duce la sunet, nimic mai mult. Dar din cele 3 scenarii, unul sau mai multe sunt bune, dar nu ai ce sa strici. Deocamdata concentreaza-te asupra lipiturilor.

#54
tony_ghitzu

tony_ghitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 22.07.2008
Inteleg... Multumesc foarte mult pentru sfaturi.
Eu sunt in cautarea variantei optime, fiindca nu vreau sa stric conectorii si cablul de cateva zeci bune de lei...

Edited by tony_ghitzu, 30 March 2015 - 02:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate