Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Mufe, adaptoare și cabluri - cum conectez ?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
452 replies to this topic

#19
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Apropo de experimente si facut damblaua Posted Image :

http://www.tnt-audio...triple_t_e.html

le-am incercat si eu in trecut

https://picasaweb.go...04154946 ...si urmatoarele

aveam un colac de cablu de retea in balcon, le-am taiat pe dimensiuni si m-am pus pe impletit. Posted Image si acum le mai am

Edited by motanu44, 25 December 2014 - 04:50.


#20
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cand eram mic, prin generala, era o moda sa impletim din sarma niste chestii de le puneam la fermoare. :D Aveam tot felul de modele de impletit, toti baietii de la blocuri asta faceau. Aveam toate buricele degetelor buturite. :) Faceam si schimb de sarme intre noi. Si le alegeam pe culori, sa dea bine. :D

#21
Snnak_3

Snnak_3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 06.01.2011
am si eu o intrebare, si anume intre cablurile astea doua : http://www.senia.ro/...cordial-29997-3  si asta http://www.realacust...xial-p-236.html pe care sa il iau, eu ma gandeam la Eagle Cable pare mai ok dar acum astept parere voastra.

#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Daca iti ajunge 1 metru, pe primul. Eu am cu 17 lei de la Media Galaxy. Face acelasi lucru. E digital, ori merge, ori nu.

Edited by Ion_de_la_Raion, 08 January 2015 - 20:52.


#23
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,196
  • Înscris: 07.01.2007
Ce cablu pentru niste boxe MMS202 ar fi mai bun dinte acestea  ?
Cablu boxe Supra Classic 2.5, 10 m   sau  Cablu boxe CORDIAL CLS225  sau  Cablu boxe CORDIAL CLS 225TT  ?

lungimea cablurilor va fi de 5m pentru fiecare boxa

Cele Cordial vad ca sunt mai ieftine, as simti vreo diferenta cu Supra Classic ?  vad ca au firele cositorite.
Cum e mai bine sa fie compozitia firului la cablu, multe si subtiri sau mai putine si mai groase ?
Vad la cele Cordial  ca unele au Compozitie: 140 x 0,15 mm  si celelalte  Compozitie: 48 x 0.25 mm

#24
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Ia Cordial, care vrei tu dintre alea doua.

#25
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,196
  • Înscris: 07.01.2007
Compozitia firelor nu conteaza deloc ?
Cred ca o sa comand Cordial CLS225.

#26
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014

 Danosul, on 11 ianuarie 2015 - 23:16, said:

Compozitia firelor nu conteaza deloc ?
Cred ca o sa comand Cordial CLS225.
Dacă ții neapărat să conteze, atunci ia-ți asta
http://www.amazon.co...d/dp/B000J36XR2
Dacă știi engleză, citește și comentariile. Sunt instructive (și produc bună dispoziție).

Edited by Jean-Luc_Picard, 12 January 2015 - 01:04.


#27
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,196
  • Înscris: 07.01.2007
Azi  a sosit cablul Cordial CLS225, l-am taiat frumos in jumate, am dezgolit capetele, le-am prins la boxe, problema a fost la receiver cand sa le introduc in acele cleme, nu prea intrau fiind de 2,5mm, cele vechi erau de 1,5mm si intrau numai bine, sistemul de prindere  la receiver nu e prin binding post  cum am la boxe ci prin cleme care se apasa(poza1) si gaurile sunt cam la fix pentru 2,5mm, m-am chinuit pana am reusit sa le conectez cum trebuie, multe fire ramaneau afara.
Daca luam cabluri de 4mm nu aveam ce face cu ele Posted Image
Oare exista conectori binding post(poza2) care sa intre pe orificiile  acestea mici alea receiver-ului pentru cablu de 2,5mm ?  sau daca cositoresc capetele cablurilor care intra in receiver, va avea de suferit calitatea sunetului sau nu ?
In alta ordine de idei nu prea simt  nici o diferenta intre astea de 2,5mm si cele noname de 1,5mm, sau poate nu am eu urechea formata, sau poate receiverul e destul de slab incat sa nu simt diferenta la cabluri, nu-mi dau seama.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   153.8K   41 downloads
  • Attached File  2.jpg   20.54K   39 downloads


#28
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008

 Danosul, on 16 ianuarie 2015 - 19:46, said:

In alta ordine de idei nu prea simt  nici o diferenta intre astea de 2,5mm si cele noname de 1,5mm, sau poate nu am eu urechea formata, sau poate receiverul e destul de slab incat sa nu simt diferenta la cabluri, nu-mi dau seama.
Posibil ,receiverele astea nu prea sunt facute pt. subtilitati audio. Te bucuri de ele prin alte chestii si facilitati. Unele presteaza decent si in modul stereo si chiar au ceva detalii ,dar e vorba de alea scumpe. Nici pe partea de bas nu sesizezi o imbunatatire?
Eu am simtit o mare diferenta intre vechile cabluri 2x4mm(OFC? sau nu) si actualele Wireworld Luna 7. Pe un HK 3490 destul de modat ce-i drept si o pereche de B&W DM 602.Astea noi au si punch si detalii iar basul e mult mai precis.
Bine ca n-ai luat Supra. Combinatia aia de cupru si cositor nu-mi place deloc la sunet. La fel si cablurile astea cu Cu-Ag

Edited by edigee, 16 January 2015 - 21:59.


#29
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,196
  • Înscris: 07.01.2007
O fi o mica imbunatatire dar eu nu sesizez,  sau nu am urechea antrenata sa sesizeze diferente asa subtile, sau din cauza receiver-ului, mi-am dat seama ca e ceva mai slab  si din cauza modului de prindere al cablurilor care nu e prin sistem binding post cum au sculele mai serioase, cabluri de 4mm nici vorba la un astfel de receiver, deabia m-am descurcat cu astea de 2,5mm.
Interesante acele cabluri Luna 7, nu am mai vazut astfel de cabluri pana acum.

#30
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Se gasesc si la noi. Eu le-am luat cam cu 20% mai ieftin ,le-a trimis un amic din UK

#31
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Acum o intrebare de noob care doreste sa isi achizitioneze niste boxe: boxele de obicei nu se vand impreuna cu cablurile aferente ? Sau sunt prea slabe (subtiri) si de aceea e recomandat sa se cumpere alte cabluri !?

#32
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014
Nu primești cabluri la pachet decât la sistemele ieftine de tipul all-in-one.
Sunt două probleme când începi să cheltui de la o sumă în sus pe boxe, nu știe nimeni cât ești dispus să dai pe cabluri și de ce lungime ai nevoie.

Edited by Jean-Luc_Picard, 02 March 2015 - 21:45.


#33
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
@MrNiceGuy-nu am întâlnit încă boxe care să vină la pachet cu cablurile de boxe. Trecând peste calitățile lor, este posibil ca diverși utilizatori să aibă nevoie de lungimi diverse. Poate unuia îi trebuie 10 m,iar altuia îi suficienți 2 :)

Concret - poți începe liniștit cu un conductor din cupru lițat, 2 x 2.5 mm2.

#34
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Mai bine de 4 mm, nu e cu mult mai scump, cu mult mai incomod si 4 mm chiar ca sint suficienti (zic eu) pe distante scurte. Si inca ceva. Chiar daca amplificatorul e pus asimetric fata de boxe, nu fa un cablu de 1 metru si unul de 4 metri de ex., fa 2 cabluri de 4 metri, chiar daca unul sta incolacit. Nu are o importanta colosala sa zicem, dar macar stai linistit ca ai o impedanta simetrica.

#35
costeloosh

costeloosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 04.09.2009

 edigee, on 16 ianuarie 2015 - 22:51, said:

Se gasesc si la noi. Eu le-am luat cam cu 20% mai ieftin ,le-a trimis un amic din UK
Vad ca sunt "Bi-wire" se pot lega si in "single-wire", si daca da, cum? Se impreuneaza pur si simplu cei doi conductori aferenti lui + si - ? Eu am incinte fara bi-amplificare. Cum ai procedat in cazul tau?

#36
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
@costeloosh

bi-wiring = un amplificator - 2 seturi de cabluri (ampliful este comun, cablurile sunt diferite pentru cele doua cai - se pun in paralel la iesirea din amplificator)

bi-amping = 2 amplificatoare - 2 seturi de cabluri (se folosesc amplificatoare diferite, unul pe calea de joase, altul pe medii-inalte)

Daca folosesti cabluri biwiring pentru single-wiring legi + cu + si - cu -, la comun - le pui in paralel

Ca o variatiune - bi-amping cu un receiver multicanal (imaginea din dreapta) :

Attached Files


Edited by bibiaudiofil, 04 March 2015 - 14:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate