Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Putem avea incredere in Noul Testament?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
915 replies to this topic

#343
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

View PostSfantul Jakob, on 25 septembrie 2022 - 20:59, said:

Știi despre ce Carte vorbești și spui că NU e religioasă? Posted Image


Nu înseamnă dar îți bați joc de creștini.
Măcar așa puțin, nu?

Uite, faptul ca este pomenit Dumnezeu nu face din Vechiul Testament carte religioasa.
Avraham, Jakob, Moise, Aaron, David, Solomon
nu sunt sfinti, nimeni nu se roaga la ei, sunt figuri istorice cu contributii administrative sau religioase

Te inseli.
Crestinii care cred cu adevarat in religia crestina si nu in tot soiul de paleative si sub-sub-sub religii si secte au tot respectul meu
Institutia religioasa, biserica, sau diversele biserici, mai putin pana la deloc

Edited by vio69c, 25 September 2022 - 21:52.


#344
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View Postvio69c, on 25 septembrie 2022 - 20:51, said:

La origine nu este nici-un miel este vorba doar de azime.
La iesirea din Egipt, caci asta este Pesah pentru evrei, nu erau miei....a fost mana si pite fara dospeala

Din fericire sunt copii ai lui Israel care ne invata Posted Image

Torah, Exodul 12
"Vorbiţi întregii adunări a lui Israel şi spuneţi-i: ‘În ziua a zecea a acestei luni, fiecare om să ia un miel de fiecare familie, un miel de fiecare casă."
"Să ia din sângele lui şi să ungă amândoi stâlpii uşii şi pragul de sus al caselor unde îl vor mânca."

View Postvio69c, on 25 septembrie 2022 - 20:51, said:

La iesirea din Egipt, caci asta este Pesah pentru evrei, nu erau miei....a fost mana si pite fara dospeala

Cu mana a fost mai tarziu le cam incurci grav batrane.

Cele mai importante lucruri le-am invatat de la concetatenii tai, tu crezi ca scriu ce scriu de la mine.

Asta pentru cei ce cred ca evreii nu il cunosc pe Yehshua.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YnPyAxPe-4M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by iulian_1976, 25 September 2022 - 22:03.


#345
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

View Postiulian_1976, on 25 septembrie 2022 - 22:00, said:

Din fericire sunt copii ai lui Israel care ne invata



‘În ziua a zecea a acestei luni, fiecare om să ia un miel de fiecare familie, un miel de fiecare casă.[...]
Să ia din sângele lui şi să ungă amândoi stâlpii uşii şi pragul de sus al caselor unde îl vor mânca [...]
În noaptea aceea, Eu voi trece  prin ţara Egiptului şi voi lovi pe toţi întâii născuţi din ţara Egiptului
etc.....etc......

Deci a fost cu un scop anume, salvarea poporului evreu din robie, a fost in Egipt si urmatoarea sacrificare a fost dupa traversarea Sinaiului, pe pamantul fagaduit

Nu e toate erau verzi si frumoase si an de an se sarbatoarea cu miel, pastrama si oua rosii si ceapa verde.

Edited by vio69c, 25 September 2022 - 22:48.


#346
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdark, on 25 septembrie 2022 - 06:50, said:


Matei 2:19 După ce a murit Irod, iată că un înger al Domnului i se arată în vis lui Iosif, în Egipt, 20 zicând: „Scoală‑te, ia Copilașul și pe mama Lui și du‑te în țara lui Israel, căci au murit cei ce căutau să‑i ia viața Copilașului!“[visul 1]
21 Iosif s‑a sculat, a luat Copilașul și pe mama Lui și a venit în țara lui Israel. 22 Dar, când a auzit că în Iudeea domnea Arhelau în locul lui Irod, tatăl lui, s‑a temut să se ducă acolo și, fiind înștiințat de Dumnezeu în vis, s‑a retras în ținuturile Galileei. [visul 2] 23 S‑a dus acolo și a locuit într‑o cetate numită Nazaret, ca să se împlinească ceea ce a fost spus prin profeți, și anume că El va fi numit nazarinean.



„Scoală‑te, ia Copilașul și pe mama Lui și du‑te în țara lui Israel, căci au murit cei ce căutau să‑i ia viața Copilașului!“[visul 1]

Putea îngerul să transmită prin vis, următorul mesaj?

„Scoală‑te, ia Copilașul și pe mama Lui și du‑te în localitatea Nazaret, din Galileea, căci au murit cei ce căutau să‑i ia viața Copilașului, dar în locul lui Irod cel Mare, domnește în Iudeea, Arhelau, fiul său, un rege rău!“[visul 1]

Da, sigur că se putea! Nu era mare lucru! Destinația trebuia în mod necesar să fie Nazaretul, din motivele amintite deja, însă această pericopă biblică lasă să se înțeleagă faptul că familia sfântă a ajuns în Nazaret, oarecum întâmplător, fiindcă primul vis, trimis de înger, arăta ca destinație Palestina, al doilea vis, trimis de Dumnezeu, restrângea la ”părțile Galileei”...Posted Image

#347
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

View Postiulian_1976, on 25 septembrie 2022 - 22:00, said:

Asta pentru cei ce cred ca evreii nu il cunosc pe Yehshua.



Intrebi orice evreu ultra-religios, traditional religios sau laic, despre Hristos, Mesia crestinilor, Yeshua....
Nu stiu despre ce ii intrebi, nu au auzit si nu-i intereseaza.

Odata ce au un legamant cu Dumnezeu, odata ce au primit 10 porunci ,
dece si-ar bate capul cu variatii pe o tema care nu ii intereseaza?
Odata ce au criterii clar e pentru ce trebuie sa faca Mesia sa fie recunoscut.
Pana acum istoria aminteste o multime de falsi Mesia.
Yeshua pentru evrei este unul din ei.

Ultimul, prin anii 80, rabinul  Menachem Mendel Schneerson -Lubavici.
După moartea acestuia fără moștenitori masculini,
mișcarea nu a mai ales un nou intelept la conducere  și s-a axat pe moștenirea spirituală a acestuia.
O fracțiune  din cadrul Habad a ales calea cultului ultimului rabin  Lubavici, declarat „Rege Mesia”.

Edited by vio69c, 26 September 2022 - 09:19.


#348
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View Postvio69c, on 26 septembrie 2022 - 09:15, said:

Intrebi orice evreu ultra-religios, traditional religios sau laic, despre Hristos, Mesia crestinilor, Yeshua....
Nu stiu despre ce ii intrebi, nu au auzit si nu-i intereseaza.

Odata ce au un legamant cu Dumnezeu, odata ce au primit 10 porunci ,
dece si-ar bate capul cu variatii pe o tema care nu ii intereseaza?
Odata ce au criterii clar e pentru ce trebuie sa faca Mesia sa fie recunoscut.
Pana acum istoria aminteste o multime de falsi Mesia.
Yeshua pentru evrei este unul din ei.

Ultimul, prin anii 80, rabinul  Menachem Mendel Schneerson -Lubavici.
După moartea acestuia fără moștenitori masculini,
mișcarea nu a mai ales un nou intelept la conducere  și s-a axat pe moștenirea spirituală a acestuia.
O fracțiune  din cadrul Habad a ales calea cultului ultimului rabin  Lubavici, declarat „Rege Mesia”.
Nu inteleg ce incerci sa transmiti si nu am inteles nici mesajul cu popii, oua rosii, credeam ca scriem lucruri serioase aici diferit ce ceea ce se scrie prin zona.

Pentru ca urmeaza 10 zile importante asculta ce iti transmit ei:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IkiH0pXekj4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Mesajul care il astepti este acesta, nu eu sunt autorul:
Torah, Ezekiel 37
" Si sa le spui: Asa vorbeste Domnul, Dumnezeu
"Iata, voi lua pe copii lui Israel din mijlocul neamurilor la care s-au dus,
   ii voi strange din toate partile si-io voi aduce inapoi in tara lor.
   Voi face din ei un singur neam in tara, pe muntii lui Israel,
   toti vor avea un singur imparat si nu vor mai fi doua
neamuri, nici nu vor mai fi impartiti in doua imparatii""

Are legatura cu tine, nu stiu de ce este important mesajul asta pentru tine.

Pentru ce este inca Rosh Hashana iti urez : "Lechana tova tikatev vete'hatem".

Edited by iulian_1976, 26 September 2022 - 13:40.


#349
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Iuliane, ceva pe Noul testament ai? :huh: Că Noul testament a fost scris în greacă, nu prea are treabă cu ebraismele pe care văd că le stăpânești foarte bine. Ce zici, ne spui ceva și despre Noul testament?

#350
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
O fi fost scris greaca insa de cine, de greci?

Edited by iulian_1976, 26 September 2022 - 15:34.


#351
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Da, de greci. Greci creștini. Unii evrei, la origine. Evrei grecizați/elenizați. Te pricepi, Iuliane, la Noul testament?

#352
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Unii evrei...scrie mai clar erau evrei sau nu ? Posted Image

Vreunul dintre apostoli erau cumva greci, rusi, romani, armeni ?:)

Edited by iulian_1976, 26 September 2022 - 15:36.


#353
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Din punctul meu de vedere, tot ce apare în Noul testament, cu excepția a 7 scrisori ale lui Pavel, un apostol, au ca autori niște persoane necunoscute/anonime.

#354
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022
In plus este gresit sa spunem :"Sa avem incredere in noul tesament"....

Nu este un tratament medical, nu este o investitie financiara nu este o aparare la tribunal.
Este o culegere de scriericu fapte si intamplari ale unei noi religii, derivata din cea iudaica
pe alte baze si considerente, dar inevitabil legata de iudaism.

Nimeni pana acum nu a fost in stare sa taie acest cordon ombilical...

#355
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View Postvio69c, on 26 septembrie 2022 - 15:58, said:

Nimeni pana acum nu a fost in stare sa taie acest cordon ombilical...

L-au tăiat deja în 325 e.n., la Niceea, când au schimbat Dumnezeul și ziua de odihnă.

#356
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

View Postdark, on 26 septembrie 2022 - 15:59, said:

L-au tăiat deja în 325 e.n., la Niceea, când au schimbat Dumnezeul și ziua de odihnă.

Cand s-a adaugat la Dumnezeu alte componente....Cand Dumnezeu nu a mai fost unic

#357
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postvio69c, on 25 septembrie 2022 - 21:51, said:

Te inseli.
Crestinii care cred cu adevarat in religia crestina si nu in tot soiul de paleative si sub-sub-sub religii si secte au tot respectul meu
Institutia religioasa, biserica, sau diversele biserici, mai putin pana la deloc
Nu exista in lumea asta nicaieri vreo reglementare sau lege care sa definitiveze "statutul de crestin". Nu e ca la produsele de farmacie, unde pe eticheta ai componentele in concentratiile specificate. Oricine se poate declara crestin. De asta avem "atei crestini", crestini indieni care cred in Buddha si alte nazbatii. Doctrinar, treaba e clara pour "les connaisseurs", pentru mine insa alt lucru e limpede, tu nu ai discernamantul necesar sa pui calificative, de asta nici nu ma pot supara pe tine, ca in rest esti de treaba.

#358
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View PostXlander, on 26 septembrie 2022 - 18:58, said:

De asta avem "atei crestini"

Noțiunea aceasta oximoronică care îmbie la filozofie, eu am inventat-o, dar te las și pe tine să o folosești!Posted Image

#359
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
De ce numeste inaintea erei noastre si era noastra, ce a despartit aceste 2 perioade?

#360
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022
Eu cred ca este momentul in care religia ebraica continua sa fie religia originala
care a ajuna la 25 septembrie la anul 5873
Si momentul cand o religie derivata din ea, care si-a ales momentul fondarii 1 e.n (pentru ca zero nu exista ca an)
De fapt religia noua a fost fondata dupa 2-300 ani, dar ce putea sa faca cu pauza in care practic nu exista ca religie?
Ce putea face cu cel ce si l-au luat profet, doar sa faca un artificiu de nastere si sa intrerupa numaratoarea.
Un artificiu care sa fim sinceri, azi ar revolta pe d-na Meloni si pe prea cinstitii catolici cu derivatele lor si chiar pe crestini....
Familia crestina este in mare pericol....
Daca nu este reprezentata de tata si mama.....biologici, si nu virtuali

Edited by vio69c, 28 September 2022 - 14:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate